hammy23
29.07.09,09:27
Dobrý deň,

poprosím o radu. Priateľ dostal cez darovaciu zmluvu starší dom, zobrali sme si na jeho rekonštrukciu hypotéku, a teraz chceme aby papierovo to bolo v poriadku, teda aby polovica domu bola napísaná na mňa. Je na to najvhodnejšia darovacia zmluva a dá sa do ňej uviesť, že ide o 50% nehnuteľnosti a treba tam uviesť že je na ňu záložné právo? I keď vlastne hypotéka je na mňa, priateľ je spoludlžník?

ďakujem :)
klapka
29.07.09,07:39
Nehnuteľnosť možno darovať, ale odporúčam radšej kúpnu zmluvu aj s keď symbolickou kúpnou cenou. Pri darovacej zmluve je totiž možnosť domáhať sa vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k darcovi tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy. V zmluve uveďte aj to, že je tam zriadené záložné právo, v prospech koho je zriadené a akú pohľadávku zabezpečuje. A pozor na zmluvu o úvere - môžu tam byť obmedzenia, resp. sankcie pri prevode vlastníctva, odporúčam vyžiadať si súhlas záložného veriteľa s prevodom vlastníckeho práva.
hammy23
29.07.09,10:24
Ďakujem za odpoveď :) Skúsim si ešte overiť, či by nebola kúpno-predajná zmluva problémom kvôli úveru... Ide len o to aby sme boli obaja vlastníkmi, v septembri je síce svadba, ale ide o to, že keď to nadobudol ešte pred svadbou, ak mám správne info, tak na dom by som nemala nárok?
klapka
29.07.09,10:40
nie, cokolvek drahy nadobudol pred svadbou, je v jeho vylucnom vlastnictve. Mala by si iba v pripade zaniku BSM pravo na nahradu toho, co sa zo spolocneho vynalozilo na manzelov majetok (t.j. napr., naklady na rekonstrukciu).