Aňa
16.07.04,09:14
Neviem či dobre zaraďujem tému, ale chcela by som vedieť Váš názor na platenie lekárskych poplatkov a zaradenie do výdavkov podnikateľa (tak isto pracujúci a zároveň SZČO). Pretože keď zamestnanec odvádza do poisťovní zo zamestnania odvody a prekročí limit aj ako SZČO, tak odvádza aj z tohoto. Nemôže si dať do nákladov 20,- poplatky u lekára a výdavky za lieky, bez ktorých nemôže už vôbec existovať?
bea
16.07.04,07:22
Môj názor je, že určite nemôže. Nie je to výdavok súvisiaci s jeho podnikaním. A do poisťovní odvádza v súhrne poistné maximálne z maximálneho vymeriavacieho základu.
Luckasari
16.07.04,07:31
podla mna to takisto nie je danovy naklad, nesuvisi s podnikanim

jedine co sa tyka lekarov, co som danovo uznala, mame vodicov, ktori musia mat potvrdenie, ze su zdravotne v poriadku (neviem to teraz presne definovat), ale bez toho papiera by nemohol jazdit, to som mu preplatila (bolo to asi 100-200 Sk)

a zda sa mi, ze ako zamestnanci mame narok na preplatenie prehliadky jeden krat do roka alebo raz za dva roky - vstupnej kompletnej prehliadky? neviem ozaj isto, ale sa mi vidi, ze to zamestnavatel moze preplatit, aj si danovo uznat - nevie niekto z vas, ako to je presne?
Aňa
16.07.04,07:39
To všetko beriem, ale naši zákonodarci si zase neuvedomujú, že platiť odvody musím aj ako SZČO, aj ako zamestnanec, ale do nákladov nemáme žiadne právo si dať nejaký ten výdavok na ošetrenie. Na túto tému som chcela rozvinúť debatu. Lebo povinnosti máme, ale právo žiadne.
vladan
16.07.04,08:33
"vstupná kompletná prehliadka jedenkrát do roka alebo raz za dva roky" - to asi myslíte preventívnu prehliadku však??? To má občan/poistenec svojej zdravotnej poisťovne zadarmo.
V prípade, ak nastupujete do zamestnania - my konkrétne to nepreplácame, pretože je vo vašom záujme nastúpiť do zamestnania, a ak je v podmienkach nástupu na určité pracovné miesto, že musíte mať dobrý zdravotný stav - tak je to skôr vaša záležitosť, aby ste dobrý zdravotný stav mali.
Preplatenie lekárskych prehliadok robíme u tých zamestnancov, ktorí ich musia absolvovať (už sú u nás v PP) vzhľadom k ich pracovnému zaradeniu. Čiže ak ich na lekárske prehliadky posielame my, tak im to preplatíme. Napr. u nás viazač bremien atď.
Luckasari
16.07.04,08:58
vladan - ano mala som na mysli preventivnu prehliadku nasich zamestnancov, vsetkych zamestnancov, bez ohladu na funkciu, je toto uznatelne, ze to moze zamestnavatel preplatit, a dat si do danovych nakladov?
vladan
16.07.04,09:07
podotýkam, že preventívna prehliadka (myslím že raz za dva roky) je pre poistencov napr. Všeobecnej zdravotnej poisťovni úplne zadarmo. Neviem ako je to u ostatných zdravotných poisťovní, lebo ja som zatiaľ mala iba VŠZP. Takže ak je to zadarmo, zamestnanec zaplatil 0,- Sk, tak nemáte čo preplácať a ani uznávať do daňových nákladov. Alebo ste to mysleli inak?
rosemary
22.07.04,10:15
My to do daňových nákladov dávame. Takisto máme vodičov, dokonca pracujúcich v noci, ktorí sú podľa ZP povinní na preventívne prehliadky chodiť min. raz do roka. Ale máme to ošetrené v Kolektívnej zmluve. Ak nemáte Kolektívnu zmluvu, určite máte vnútropodnikovú smernicu o vedení účtovníctva, kde sú ostatné sociálne náklady. Podľa mňa si podnikateľ nemôže dať do nákladov návštevu lekára, alebo lieky. Kde by si to uplatnil zamestnanec zo závislej činnosti.
misurka
14.03.05,05:21
Ja zamestnancovi preplatim vstup. prehliadku a dam si to do danovych nakladov, je to spravny postup?
misurka
15.03.05,04:57
Ako to riesite, ostatní?
Ja zamestnancovi preplatim vstup. prehliadku a dam si to do danovych nakladov, je to spravny postup?
misurka
16.03.05,12:40
Prosim o odpoved:
Preplacate zamestnancom vstupné prehliadky?
Ako to riesite, ostatní?
vladan
16.03.05,12:48
Prosim o odpoved:
Preplacate zamestnancom vstupné prehliadky?
u nás je jedna z podmienok prijatia do pracovného pomeru dobrý zdravotný stav, resp. zdravotný stav na vykonávanie pracovnej pozície musí byť odsúhlasený lekárom ... z tohto dôvodu vstupné prehliadky nepreplácame, lebo je to jedna z požiadaviek na prijatie a keďže má zamestnanec záujem vykonávať prácu, je na jeho pleciach ísť na lekársku prehliadku a aj si ju uhradiť, lebo ak ju neabsolvuje, nedáme mu prácu (začarovaný kruh? možno, ale u nás to takto funguje ... skôr ako adept nastúpi na pracovnú pozíciu vie, že musí absolvovať prehliadku)
misurka
23.03.05,06:24
Dik!
Vladan, v pripade, ze tuto vstup. prehliadku zamestnancovi preplatim, je to danovy naklad?
u nás je jedna z podmienok prijatia do pracovného pomeru dobrý zdravotný stav, resp. zdravotný stav na vykonávanie pracovnej pozície musí byť odsúhlasený lekárom ... z tohto dôvodu vstupné prehliadky nepreplácame, lebo je to jedna z požiadaviek na prijatie a keďže má zamestnanec záujem vykonávať prácu, je na jeho pleciach ísť na lekársku prehliadku a aj si ju uhradiť, lebo ak ju neabsolvuje, nedáme mu prácu (začarovaný kruh? možno, ale u nás to takto funguje ... skôr ako adept nastúpi na pracovnú pozíciu vie, že musí absolvovať prehliadku)
vladan
23.03.05,07:05
... v pripade, ze tuto vstup. prehliadku zamestnancovi preplatim, je to danovy naklad?vyberám z publikácie Dane, účtovníctvo - Vzory a prípady 11/2004:
"Výdavky na starostlivosť o zdravie zamestnancov sú uznané ako daňové výdavky, ak zodpovedajú plneniu povinností určených osobitnými predpismi, napr. Zákonník práce, zákonom č. 277/1994 Z. z. o zdravotnej starostlivosti v znení neskorších predpisov, zákonom č. 272/1994 Z. z. o ochrane zdravia ľudí v znení neskorších predpisov".

... skús si pozrieť uvedené zákony
A.G.
18.03.08,08:41
Vie mi niekto poradiť na aký účet zaúčtovať preventívne prehliadky a odborné vyšetrenia vyplývajúce zo zákona o zdravotnej strarostlivosti?
Tweety
18.03.08,08:52
Vie mi niekto poradiť na aký účet zaúčtovať preventívne prehliadky a odborné vyšetrenia vyplývajúce zo zákona o zdravotnej strarostlivosti?
528AE.
H.B.
03.06.08,14:27
A na aký účet zaúčtovať vstupnú prehliadku? 527?
Lienočka
06.06.08,09:44
Ahojte, viete poradiť kam zaúčtovať preplatenie poplatku za výpis zo zdravotnej karty zamestnancovi v súvislosti s povinnou lekárskou prehliadkou? Môže to ísť na 527? Dakujem