jezevcik88
29.07.09,10:21
Chcem posuvat radiatory o 10 cm vyssie a zo steny mi trcia tieto stary srouby v hmozdinkach nejde to ani za nic von leda ze rozburam polku steny okolo. Mam to odrezat a nechat to tam ? :)
ciners
29.07.09,08:24
skus odrezat a zakryt sadrou
legolas
29.07.09,08:49
...odrezať, to nie je ono, nakoľko dvíha radiátory hore ,ak tam zostanú skrutky tak časom tam bude prenikať z vonkajšej strany hrdza. Sadru v žiadno prípade nedávať, praská, skôr stierku. Ja by som sa pokusil tie skrutky vytočiť a potom odvrtať hmoždinky a zatrieť stierkou. Držím palec.
Xanti
29.07.09,08:56
Chcem posuvat radiatory o 10 cm vyssie a zo steny mi trcia tieto stary srouby v hmozdinkach nejde to ani za nic von leda ze rozburam polku steny okolo. Mam to odrezat a nechat to tam ? :) My sme doma tie šruby vybili, proste kladivom sme ich vykývali preč, síce je pravda iskrilo sa všade .. ale vyšli vonku v pohode, po menšej námahe ;)
buchač
29.07.09,08:56
...odrezať, to nie je ono, nakoľko dvíha radiátory hore ,ak tam zostanú skrutky tak časom tam bude prenikať z vonkajšej strany hrdza. Sadru v žiadno prípade nedávať, praská, skôr stierku. Ja by som sa pokusil tie skrutky vytočiť a potom odvrtať hmoždinky a zatrieť stierkou. Držím palec.

Vytočíš akurát svoju milovanú , skrutky sa skrutkujú .....;):---:D

Použi vyťahovače skrutiek , niečo podobné ako je tu :

http://www.technaco.sk/?cls=spresenttrees&strid=1033

Robil som pár krát s týmto náradím , vyberie aj zlomenú skrutku niekde v polovičke materiálu , inteligentné náradíčko ...;)


Vyťahovač skrutiek je niekoľko britový nástroj, jeho mierne kužeľovitá funkčná časť sa pri použití nasadí do predom vyvŕtaného otvoru vhodnej veľkosti v zalomenej časti skrutky a pomalým otáčaním tohto nástroja sa dosiahne uvoľnenie skrutky.
pinka.m
29.07.09,09:31
Ak trčí skrutka von, chce to len poriadný hasák a zabrať.
Odrezať a nechať tak ber len ako poslednú možnosť. Totiž doteraz bola skrutka nahrievaná radiátorom, keď ju teraz v podstate oddelíš od tepla vznikne Ti tepelný most z vonkajšieho prostredia (aj keď netrčí z druhej strany) a okolo skrutky Ti vzniknú plesne !
Najlepšie je teda ich vybrať, alebo minimálne čo najhlbšie odrezať aby neboli tesne pod omietkou a do diery strčiť kúsok pur peny alebo natlačeného polystyrénu.
jezevcik88
29.07.09,10:05
No taky vytahovac by bol skvely. Len neviem ci by na toto fungoval, prave toho som sa chcel vyvarovat, tepelneho mostu a naslednych s tym komplikacii. Tie radiatorove srouby kto to videl tak to je vlastne hmozdinka taka vyskladana zo zvlast kuskov a ten sroub sa tam dava hlavickou dnu :)
legolas
29.07.09,10:08
Vytočíš akurát svoju milovanú , skrutky sa skrutkujú .....;):---:D

Použi vyťahovače skrutiek , niečo podobné ako je tu :

http://www.technaco.sk/?cls=spresenttrees&strid=1033

Robil som pár krát s týmto náradím , vyberie aj zlomenú skrutku niekde v polovičke materiálu , inteligentné náradíčko ...;)

....prezraď mi jednú vec, čo je lepšie? ten Tvoj britový nástroj? alebo dobrý hasák. Apropo, tie skrutky v múre predpokladám nemajú väčší priemer ako 5mm a do nich ideš navrtať dieru asi 3mm že? a potom ich vykrútiš /vytočíš/?Vieš to je toľko roboty, že tým hasákom to urobím ľavou zadnou:):---
legolas
29.07.09,10:14
No taky vytahovac by bol skvely. Len neviem ci by na toto fungoval, prave toho som sa chcel vyvarovat, tepelneho mostu a naslednych s tym komplikacii. Tie radiatorove srouby kto to videl tak to je vlastne hmozdinka taka vyskladana zo zvlast kuskov a ten sroub sa tam dava hlavickou dnu :)
..tak to nevytiahneš ani tým špeciálnym vyťahovačom. A vôbec vie Ty koľko taký vyťahovač stojí? Potom radšej použí ten spôsob: čím hlbšie odrezať a zastierkovať, alebo použiť flexibilné lepidlo.
pinka.m
29.07.09,10:33
Pri tomto type skrutky sa Ti to bude točiť a maximálne ho vyberieš aj s poriadnym kusom steny.
Takže najlepšie riešenie bude ako som Ti písal to druhé.
Odrezať čo najhlbšie, min. 2 cm do vnútra, zaizolovať pur penou, aby sa na zbytku skrutky nezrážala vlhkosť.
Martin Mocko
29.07.09,11:45
Práve dnes som menil radiatory staré rebrové za panelové PURMO. Závesy zo starých radiátorov išli vybrať úplne jednoducho..iba som ich vytiahol zo steny, vôbec nedržali.
Potom som vysádroval stenu, aby bola aspoň ako-tak rovná a nalepil som Chemoprénom na stenu Thermoreflex fóliu (http://www.alevnejsi.cz/Thermoreflex-folie-za-radiator-p-4520.html). Niekde píšu, že to má izolačné vlasnosti - niekde zase že nemá. Ale o to mi ani nešlo. Ide o to, že keď sa fólia zašpiní, tak sa jednoducho zotrie vlhkou handrou. A netreba pri malovaní miestnosti vymýšľať, ako natrieť i priestor za radiátorom a nezašpiniť ho.
Milan.Žiška
29.07.09,12:15
Súhlasím s hrubou silou. Ja som ich dostal až po zahnutí do L a asi 60cm Knipexovým hasákom ( povoľujem ním aj bezpečnostné skrutky na kolesá). Hrubá sila je v tomto prípade hrubá sila.
Daršej tochu zastierkuješ ak ti odpadne ( aj tak to za radiatorom nebude vidieť).
A tá fólia za radiatorom má fungovať na princípe odrazu tepla nazad do priestoru.
legolas
29.07.09,17:20
...ešte jedna rada, u mňa teraz robí kurenár kúrenie, pýtal som sa ho na to a odkazuje: ak sú to rozoberateľné hmoždinky a hlavička je vo vnútri tak to odstrániš jedine že navrtaš dieru vedľa pôvodnej a potom to hasakom vytiahneš, nakoniec zastierkuješ a je to.
Chobot
29.07.09,21:30
Chcem posuvat radiatory o 10 cm vyssie a zo steny mi trcia tieto stary srouby v hmozdinkach nejde to ani za nic von leda ze rozburam polku steny okolo. Mam to odrezat a nechat to tam ? :)

Tie skrutky, čo držia radiátory sú väčšinou zamurované (s hlavičkou v stene), nie navŕtané, takže točením ich nevyskrutkuješ ani nevyberieš. Musel by si, ako napísal legolas, vedľa navŕtať diery, aby sa široký koniec skrutky, čo je v stene uvoľnil. Takže buď to vyvŕtaš a dieru potom zamuruješ, alebo to odpíliš karbobrúskou čo najhlbšie (aj s kúskom steny) a povrch zastierkuješ.
jezevcik88
30.07.09,07:27
Vidim,ze s tym mate skusenosti. No po zvazeni vsetkych plesni a mostov som s tym hodinku pozapasil a buracim kladivom s klinom som trosku zavrtal na vsetky 4 strany a sa to povolilo a mikanim hore dole sa to vydrolilo von. A to som sa bal ze ci tam drzia dobre tie radiatory :)
A mate nejaku radu ked ich budem teraz vrtat naspat o 10 centi vyssie? Je to tehla, duta. :) Pouzit znova taketo hmozdniky (nove) ?
legolas
30.07.09,17:20
...nie nepoužívaj ich, daj klasiku s trocha väčším priemerom a dlžkou.
tonito
31.07.09,11:52
Tie sruby jednoducho odrezat uhlovou bruskou a kedze si posuval radiatory vyssie o 10cm mal si ich potom prelepit povedzme 2cm EPS vyrezat normalny stvorec.(ved to nebude vidno pretoze davas radiatory hore ako si spominal)
Na zavesenie pouzi chem kotvu.
dušinka
31.07.09,12:51
A potom že netreba jazykový zákon. Dúfam jezevcik88 že si si všimol ako taktne Ťa upozornili na tie srouby a na ich vytáčanie.
tonito
01.08.09,08:26
A potom že netreba jazykový zákon. Dúfam jezevcik88 že si si všimol ako taktne Ťa upozornili na tie srouby a na ich vytáčanie.


Sroby...skrutky-vyber si co chces Dušinka:)
Urcite je jazykovy zakon dolezity ale daj si ruku na srdce a povedz ze Ty si sa nikdy nesekla...:)
Ak nieco zasroubujes alebo zaskrutkujes nikde nemas napisane ze ten sroub alebo skrutku musis vysroubovat alebo vyskrutkovat:)Ja by som to riesil tak ako som pisal a nestracal svoj drahocenny cas spekulovanim ako to zbytocne vyberat.To je moj subjektivny nazor.
Snad uz teraz nebudes mat vyhrady k tym spominanym sroubam alebo skrutkam.
Skoda ze si nenapisala aj Ty svoj nazor popripade riesenie na danu otazku.
dušinka
03.08.09,11:46
No jaj som nemyslela nič v zlom. Len ma upútal názov témy a hneď som nevedela čo je to sroub. Priznám sa neviem ako by som vyskrutkovala skrutky zo steny. S tým sa trápi manžel.
maserko
28.08.10,09:06
Ja som práve odstránil spomínanú fóliu a po vystierkovaní to nechám bez. Šikovný majstri mi pod fóliou nechali surovú tehlu a tak sme sa čudovali že v zime odniekiaľ fúka. Teraz už nebude. A keď treba, pôjde neskôr fólia späť.