BLucia
29.07.09,10:57
Vyfakturovanie zádržného

V konkrétnom prípade ide o stavebné práce.
Čiastkové faktúry na základe ZOD máme vystavovať mesačne. Zádržné je 5%, čo bude splatné až po kolaudácii.
Keď vystavím mesačnú faktúru, tak akým spôsobom mám označiť zádržné?
Podľa môjho názoru faktúry by sme mali vystavovať na celú sumu na základe súpisu o skutočne vykonaných prác (celá suma + DPH) a v poznámkach by sme mali označiť výšku zádržného a sumu na úhradu (vyfakturovaná suma – zádržné = suma na úhradu). Urobila som to správne?
A akým spôsobom mám označiť zádržné, keď program nedovoľuje písať poznámky na faktúry?
Ďakujem.
Olgica
29.07.09,09:11
áno, fa sa vystavujú aj so zádržným, teda základ dane a DPH na základe súpisu prác.
V texte niekde nižšie vo faktúre môžeš rozpísať zádržné:
napr.v zmysle Zmluvy o dielo zádržné 5% zo sumy bez DPH je suma...
grammatika
29.07.09,09:21
áno na faktúre uvedieš podľa súpisu prác:
ZD= 15000 € .........311/602
DPH=2850 €...........311/343
zádržné vo výške 5%=S]892,5.[/S] 750..........315/311

čiže Vám uhradia FA v sume 16957,5 17100..........221/311
a zvyšok po kolaudácii 892,5 750..................221/315

Neviem, aký program máš..
bv_alexandra
29.07.09,09:50
áno na faktúre uvedieš podľa súpisu prác:
ZD= 15000 € .........311/602
DPH=2850 €...........311/343
zádržné vo výške 5%=892,5..........315/311

čiže Vám uhradia FA v sume 16957,5..........221/311
a zvyšok po kolaudácii 892,5..................221/315

Neviem, aký program máš..
Dovolím si nesúhlasiť.
V prvom rade je potrebné sa riadiť zmluvou.
Ale bežne sa stretávam s tým že zádržne sa na faktúre vyčísluje len informativne a to určité percento z čiastky bez DPH
TZN
Vystavím fa
vykonané práce 100€
dph 19€
celkom k úhrade 119€
pozn: zádržné v zmysle zmluvy v sume 5% tj 5€
K úhrade v splatnosti tým pádom je : 114€
Toto odb uhradí v splatnosti, a po kolaudacii sa už len pošle listom žiadosť o uvoľnenie zádržného a odb uhradí zostatok v tomto príp teda 5€
:);)
grammatika
29.07.09,11:39
Nika, súhlasím, ale ved si napísala to isté, či som sa zle vyjadrila? Určiet je potrebné sa riadiť zmluvou a podľa toho fakturovať, niektoré zmluvy sú tak, že až v poslednej faktúre sa dofakturuje podľa súpisu, pretože vždy sa stáva, že sú výnosy častokrát vyššie ako sú v Zmluve.
bv_alexandra
29.07.09,11:47
Nika, súhlasím, ale ved si napísala to isté, či som sa zle vyjadrila? Určiet je potrebné sa riadiť zmluvou a podľa toho fakturovať, niektoré zmluvy sú tak, že až v poslednej faktúre sa dofakturuje podľa súpisu, pretože vždy sa stáva, že sú výnosy častokrát vyššie ako sú v Zmluve.
Ja nesúhlasim len s tým že by sa zádržné malo vyčíslovať z celkovej ceny s DPH, tak ako si ho vyčíslila.
Aspon ja som sa s tým ešte nestretla aby sa vyčíslovalo z celkovej sumy, a pride mi to celkom logické že zádržné je len zo sumy bez DPH. :);)
grammatika
29.07.09,11:51
Ja nesúhlasim len s tým že by sa zádržné malo vyčíslovať z celkovej ceny s DPH, tak ako si ho vyčíslila.
Aspon ja som sa s tým ešte nestretla aby sa vyčíslovalo z celkovej sumy, a pride mi to celkom logické že zádržné je len zo sumy bez DPH. :);)


Nika, máš pravdu, už som to opravila :)
hanelie
29.07.09,13:33
mimotemy
je takto použité zádržné právo legálne - ? / ktorý § to umožňuje?
zádržné na stavebné práce / vykonané
grammatika
29.07.09,15:00
Neviem, na kt. § sa odvolávajú v zmluve, ale zajtra to pozriem a napíšem. Väčšinou stav.firmy s tým ani nechcú súhlasiť, ale niektorí investori to vyždaujú, nakoľko stavba trvá i rok či viac a boja sa, že sa im to neskolauduje, resp. niečo sa udeje. Prípadne žiadajú bankovú záruku.
Stefan2005
29.07.09,15:00
mimotemy
je takto použité zádržné právo legálne - ? / ktorý § to umožňuje?
zádržné na stavebné práce / vykonané

Je to legálne. Zádržné (inak aj tzv. kolaudačná rata) sa bežne používa v stavebnej branži.
V zmluvách podchytené (predpokladám) predovšetkým podľa ustanovení Občianskeho zákonníka (v tretej hlave, §§151)
bv_alexandra
30.07.09,13:46
Je to legálne. Zádržné (inak aj tzv. kolaudačná rata) sa bežne používa v stavebnej branži.
V zmluvách podchytené (predpokladám) predovšetkým podľa ustanovení Občianskeho zákonníka (v tretej hlave, §§151)
Presne tak.
Jedine mám pocit, bohužiaľ ho momentálne neviem oprieť o par. že
- na vykonané práce bez materiálu - sa môže použiť len zádržné po dobu odovzdania stavby, resp kolaudacie
- a na vykonané práce aj s dodávkou materiálu - sa môže použiť zádržné po dobu odovdzania, ale zároveň aj garančná zábezpeká ktorá sa uvoľnuje až po skončení záručnej doby /3-5rokov/
VIem že keď sme mali Rámcovú zmluvu len na práce, tak sme mali v ZoD len zádržné po dobu kolaudácie resp odovzdania
Ak vyňurám paragraf tak ho sem prilepím.
:);)