cikita
29.07.09,11:17
Zamestanec má 2 deti a manželku na materskej, má nárok na priepustku na sprevádzanie rod. príslušníka na obidve deti ?
bobino38
29.07.09,09:25
MÁ.
§ 141

Dôležité osobné prekážky v práci

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:
c) sprevádzanie
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
mzdarka renca
29.07.09,09:25
Zamestanec má 2 deti a manželku na materskej, má nárok na priepustku na sprevádzanie rod. príslušníka na obidve deti ?

Ak je manželka chorá, alebo nie je sama schopná ísť s dieťaťom k lekárovi, tak nárok má.

V sumáre je to 7 dní na sprevádzanie rod. príslušníka.


§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci


(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
2. ďalšie pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
3. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na preventívne lekárske prehliadky súvisiace s tehotenstvom, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,

b) narodenie dieťaťa manželke zamestnanca; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas na prevoz manželky do zdravotníckeho zariadenia a späť,
c) sprevádzanie

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
cikita
29.07.09,09:56
takže na obidve deti má nárok len 7 dní a nie na každé 7 dní?
čiže polopate 7 na seba + 7 na rod. príslušníkov = 14 dní na rok
dobre tomu rozumiem
nie ako mi on tvrdí že : na seba 7 dní, a na každé dieťa tiež 7dní čiže spolu 7+7+7=21dní na rok
veronikasad
29.07.09,09:59
"on" tvrdí, že má nárok na každé dieťa 7 dní - nesúhlasím
veronikasad
29.07.09,10:00
takže na obidve deti má nárok len 7 dní a nie na každé 7 dní?
čiže polopate 7 na seba + 7 na rod. príslušníkov = 14 dní na rok
dobre tomu rozumiem
nie ako mi on tvrdí že : na seba 7 dní, a na každé dieťa tiež 7dní čiže spolu 7+7+7=21dní na rok
má nárok na 7 dní na vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdr. zariadeni + 7 dní na sprevádzanie rod. príslušníka na vyšetrenia al. ošetrenie v zdr. zariadení. Spolu 14 dní
blondy
29.07.09,10:01
takže na obidve deti má nárok len 7 dní a nie na každé 7 dní?
čiže polopate 7 na seba + 7 na rod. príslušníkov = 14 dní na rok
dobre tomu rozumiem
nie ako mi on tvrdí že : na seba 7 dní, a na každé dieťa tiež 7dní čiže spolu 7+7+7=21dní na rok
najviac na seba na 7 dní
plus najviac na rodinných príslušníkov daľších 7 dní
nie 21 ako tvrdí on.
.. na nevyhnutne potrebný čas(na seba) a ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času (na rod. príslušníkov)
cikita
29.07.09,10:01
tak ako je to? ja som už z toho riadne dopletená
Sabadka
29.07.09,10:03
Áno, je to tak, ako tvrdí on. 7 dní na každého.[/QUOTE]

Určite sa nemýliš? 7 dní na každého rodinného príslušníka? to sa mi nezdá. Teda ak má 4 deti + manželku+ on to je 6x=42 dní.?????????????????????????


Je to len 7 dní na neho a 7 dní na rodinného príslušníka, teda 14 dní spolu za rok, nezáväzne od toho aký počet je tých rodinných príslušníkov.
veronikasad
29.07.09,10:03
tak ako je to? ja som už z toho riadne dopletená

takto

http://www.porada.sk/1110833-post7.html
cikita
29.07.09,10:03
a ked už tento mesiac prekročil tých 14 dní tak dalšie priepustky neuznám a napíšem mu neplatené voľno alebo mu ich uznám ale nebude mať nárok na náhradu mzdy?
blondy
29.07.09,10:06
a ked už tento mesiac prekročil tých 14 dní tak dalšie priepustky neuznám a napíšem mu neplatené voľno alebo mu ich uznám ale nebude mať nárok na náhradu mzdy?
uznáš mu ich ... ale bez nároku náhrady mzdy
Sabadka
29.07.09,10:07
a ked už tento mesiac prekročil tých 14 dní tak dalšie priepustky neuznám a napíšem mu neplatené voľno alebo mu ich uznám ale nebude mať nárok na náhradu mzdy?

Ak ich už vyčerpal všetkých 14, tak buď dovolenka, náhradné voľno, neplatené voľno............atď.
Tweety
29.07.09,10:07
a ked už tento mesiac prekročil tých 14 dní tak dalšie priepustky neuznám a napíšem mu neplatené voľno alebo mu ich uznám ale nebude mať nárok na náhradu mzdy?
Nárok na náhradu mzdy už mať nebude, buď si tie hodiny nadpracuje, alebo jednoducho ich nebude mať zaplatené, alebo to bude riešiť dovolenkou..
veronikasad
29.07.09,10:09
Ak ich už vyčerpal všetkých 14, tak buď dovolenka, náhradné voľno, neplatené voľno............atď.
§ 144
Spoločné ustanovenie o prekážkach v práci
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Ak je prekážka v práci zamestnancovi vopred známa, je povinný včas požiadať zamestnávateľa o poskytnutie pracovného voľna. Inak je zamestnanec povinný upovedomiť zamestnávateľa o prekážke v práci a o jej predpokladanom trvaní bez zbytočného odkladu.

(2) Prekážku v práci a jej trvanie je zamestnanec povinný zamestnávateľovi preukázať. Príslušné zariadenie je povinné potvrdiť mu doklad o existencii prekážky v práci a o jej trvaní. Ak má zamestnanec nárok na pracovné voľno bez náhrady mzdy, zamestnávateľ je povinný mu umožniť nadpracovanie zameškaného času, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
mzdarka renca
29.07.09,10:12
Nič v zlom, ale manželka nemôže ísť sama s deťmi k lekárovi?
Sabadka
29.07.09,10:14
Nič v zlom, ale manželka nemôže ísť sama s deťmi k lekárovi?

mimotemy: Nie, manželka je tehotná:confused:
mzdarka renca
29.07.09,10:17
mimotemy: Nie, manželka je tehotná:confused:
mimotemytehotenstvo nie je choroba:D:D:D .......... myslím, že tehotná nie je, veď je na materskej:---
cikita
29.07.09,10:18
jasné že môže ísť sama s deťmi k doktorovi ale on je špekulant a využíva čo sa dá
veronikasad
29.07.09,10:21
jasné že môže ísť sama s deťmi k doktorovi ale on je špekulant a využíva čo sa dá
... kým ste mu to zaplatili. Ak mu ponúkneš nadpracovanie neplateného volna, určite viac s dieťaťom nepôjde na vyšetrenie ...
mzdarka renca
29.07.09,10:22
jasné že môže ísť sama s deťmi k doktorovi ale on je špekulant a využíva čo sa dá

Takých "milujem";):D
cikita
29.07.09,10:28
lenže on už tých 14 dní aj prekročil aj dnes má P - on žije v tom že má nárok na 21 dní do roka, takže ked mu budem robiť výplatu tam mu mám dať neplatené voľno alebo vyšetrenie (poprípade sprevádzanie) bez nároku na náhradu mzdy lebo nadrábať to určite nebude pretože k 31.7. u nás končí (P som mu rátala náležite k 7 odrobeným mesiacom)
Tweety
29.07.09,10:31
lenže on už tých 14 dní aj prekročil aj dnes má P - on žije v tom že má nárok na 21 dní do roka, takže ked mu budem robiť výplatu tam mu mám dať neplatené voľno alebo vyšetrenie (poprípade sprevádzanie) bez nároku na náhradu mzdy lebo nadrábať to určite nebude pretože k 31.7. u nás končí (P som mu rátala náležite k 7 odrobeným mesiacom)
P bez nároku na náhradu mzdy. P nepočítame alikvótne . Raz má nárok, tak má, aj keď pracoval len k 31.7.
mzdarka renca
29.07.09,10:31
lenže on už tých 14 dní aj prekročil aj dnes má P - on žije v tom že má nárok na 21 dní do roka, takže ked mu budem robiť výplatu tam mu mám dať neplatené voľno alebo vyšetrenie (poprípade sprevádzanie) bez nároku na náhradu mzdy lebo nadrábať to určite nebude pretože k 31.7. u nás končí (P som mu rátala náležite k 7 odrobeným mesiacom) to akože alikvotnu časť? nárok má na celých 7 dní
Dovolenku už nemá? Ak nie, tak voľno bez náhrady mzdy.
veronikasad
29.07.09,10:32
lenže on už tých 14 dní aj prekročil aj dnes má P - on žije v tom že má nárok na 21 dní do roka, takže ked mu budem robiť výplatu tam mu mám dať neplatené voľno alebo vyšetrenie (poprípade sprevádzanie) bez nároku na náhradu mzdy lebo nadrábať to určite nebude pretože k 31.7. u nás končí (P som mu rátala náležite k 7 odrobeným mesiacom)
ak už nemá dovolenku, v podstate volno bez náhrady mzdy, len ho nemusíš nahlasovať do SP ako neplatené volno.
Sabadka
29.07.09,10:32
lenže on už tých 14 dní aj prekročil aj dnes má P - on žije v tom že má nárok na 21 dní do roka, takže ked mu budem robiť výplatu tam mu mám dať neplatené voľno alebo vyšetrenie (poprípade sprevádzanie) bez nároku na náhradu mzdy lebo nadrábať to určite nebude pretože k 31.7. u nás končí (P som mu rátala náležite k 7 odrobeným mesiacom)

Pčka mu nekrátiš,aj keď pracuje len do 31.7. aj tak ich má nárok na 7+7 dní.
cikita
29.07.09,10:33
nie už nemá ani dovolenku, bude mať teda neplatené voľno
a nemusím nahlasovať neplatené voľno na soc. poisťovňu ako prerušenie
veronikasad
29.07.09,10:34
nie už nemá ani dovolenku, bude mať teda neplatené voľno
a nemusím nahlasovať neplatené voľno na soc. poisťovňu ako prerušenie
Píšeš o krátení - kolko § si vyčerpal ?
Má nárok na 7 + 7 dní u každého zamestnávatela
cikita
29.07.09,10:35
P sa nekrátia ako dovolenky? to som nevedela
takže aj keď končí k 31.7. má nárok na 7+7 dní?
dakujem
mzdarka renca
29.07.09,10:35
nie už nemá ani dovolenku, bude mať teda neplatené voľno
a nemusím nahlasovať neplatené voľno na soc. poisťovňu ako prerušenie

nie neplatené voľno, ale ospravedlnenú neprítomnosť v práci bez náhrady mzdy. to je rozdiel.
Tweety
29.07.09,10:35
nie už nemá ani dovolenku, bude mať teda neplatené voľno
a nemusím nahlasovať neplatené voľno na soc. poisťovňu ako prerušenie
Áno, NV je prerušenie poistenia, ale prečo NV? O to musí požiadať a zamestnáv. s poskytnutím súhlasiť. Urob to tak, ako sme už napísali vyšiie.
Sabadka
29.07.09,10:37
P sa nekrátia ako dovolenky? to som nevedela
takže aj keď končí k 31.7. má nárok na 7+7 dní?
dakujem


Áno, a ak by v priebehu roku nastúpil u iného zamestnávateľa znovu má nárok na 7+7 dní.
kkllc
29.07.09,10:38
Ak donesie § a je tam : Platí celý deň. Môžem ho preplatiť aj keď mal mať nočnú?
Sabadka
29.07.09,10:40
Ak donesie § a je tam : Platí celý deň. Môžem ho preplatiť aj keď mal mať nočnú?

A to bol v noci na vyšetrení, preto nemohol prísť do práce, alebo ako ?
kkllc
29.07.09,10:42
Bol cez deň s dieťaťom na vyšetrenie a druhý deň priniesom §. Na nočnú neprišiel, lebo vraj bol doma s chorým dieťaťom.
cikita
29.07.09,10:43
takže mu musím uznať všetkých 14dní a na ostatné mu dám ospravedlnenú neprítomnosť bez nároku na mzdu
všetkým vám dakujem za rady
mzdarka renca
29.07.09,10:44
Bol cez deň s dieťaťom na vyšetrenie a druhý deň priniesom §. Na nočnú neprišiel, lebo vraj bol doma s chorým dieťaťom.

tak toto by som určite neuznala, má predsa manželku, ktorá je doma.
Sabadka
29.07.09,10:46
takže mu musím uznať všetkých 14dní a na ostatné mu dám ospravedlnenú neprítomnosť bez nároku na mzdu
všetkým vám dakujem za rady

Ano.

A v mene všetkých - "Nemáš za čo :D;)"
Sabadka
29.07.09,10:48
Bol cez deň s dieťaťom na vyšetrenie a druhý deň priniesom §. Na nočnú neprišiel, lebo vraj bol doma s chorým dieťaťom.

No tak toto je už trochu pritiahnuté za vlasy, manželka bola predsa kde? A ak je dieťa choré a nemá sa mu oň kto postarať, tak nech si dá napísať OČR. .
kkllc
29.07.09,10:50
No a čo s tým? Nepreplatiť? Za tento rok je to 3.§
mzdarka renca
29.07.09,10:53
Nepreplatiť, alebo čerpanie dovolenky.......mimochodom, § je určený na návštevu lekára, ktorý ordinuje cez deň, nie v noci, to by muselo byť potvrdenie z pohotovosti
veronikasad
29.07.09,10:55
No a čo s tým? Nepreplatiť? Za tento rok je to 3.§
ak nebol v noci s dieťaťom na pohotovosti, § by som mu neuznala.
Má nárok na sprevádzanie rod. príslušníka na ošetrenie alebo vyšetrenie ...
Sabadka
29.07.09,10:55
No a čo s tým? Nepreplatiť? Za tento rok je to 3.§

Možno som pes, ale môj názor je že nepreplatiť.
mzdarka renca
29.07.09,10:58
Možno som pes, ale môj názor je že nepreplatiť.

Nie si "pes":D, ale zamestnávateľ jednoducho nemôže uznať priepustku za daných okolnosti.
jankasm
29.07.09,11:05
§, čiže sprevádzanie dieťaťa k lekárovi, je predsa ospravedlnenie zamestnanca za neprítomnosť v práci. Ale nie, že on s ním bola cez deň na vyšetrení a v noci s ním zostal doma, to už je ošetrovanie dieťaťa, a na to si mal pýtať OČR.
Možno keby doniesol nejaké potvrdenie z pohotovosti, že musel utekať s dieťaťom v noci...
Nech si tú smenu nadrobí.
SILVIA54
13.08.09,09:30
Ahojte,chcela by som sa opýtať:zamestnanec pôjde ako doprovod manželke do nemocnice na vyšetrenie.Môžem mu to uznať ako paragraf sprevádzanie rod.príslušníka?Ďakujem
VERONIKA6
13.08.09,09:40
Ahojte,chcela by som sa opýtať:zamestnanec pôjde ako doprovod manželke do nemocnice na vyšetrenie.Môžem mu to uznať ako paragraf sprevádzanie rod.príslušníka?Ďakujem
Lekár by tam mal dopísať "doprovod nutný".
SILVIA54
13.08.09,09:42
Ďakujem pekne:)
Ančika
27.08.09,07:27
Lekár by tam mal dopísať "doprovod nutný".
Vyžadujete na všetkých "doporovodoch" aby tam toto lekár dopísal? Vyžadujete tiež meno RP a rodinný vzťah? - to by tam podľa mňa malo byť samozrejme tiež napísané.
Ja som bola doteraz véééľmi tolarantná, ale to čo mi už začínajú niektorí zamestnanci nosiť ako potvrdenia, to už nemá chybu: pečiatka z nejakého laboratória s nečitateľným podpisom, bez dátumu, bez mena RP u niektorých mám dokonca podozrenie, že majú potvrdenky pripravené vopred do zásoby, dopíšu si tam dátum a podstrčia vedúcemu na podpis, alebo sprevádza na vyšetrenie vydatú dcéru, čo s ním ani nebýva:mad: atď. Ľudová tvorivosť nemá hraníc a ja už začínam byť na tie potvrdenky od lekára, či už na vlastné ošetrenie alebo dopovod silne alergická:mad::mad:! Asi už budem mať aj výsyp:---
Chobot
27.08.09,07:58
Vyžadujete na všetkých "doporovodoch" aby tam toto lekár dopísal? Vyžadujete tiež meno RP a rodinný vzťah? - to by tam podľa mňa malo byť samozrejme tiež napísané.
Ja som bola doteraz véééľmi tolarantná, ale to čo mi už začínajú niektorí zamestnanci nosiť ako potvrdenia, to už nemá chybu: pečiatka z nejakého laboratória s nečitateľným podpisom, bez dátumu, bez mena RP u niektorých mám dokonca podozrenie, že majú potvrdenky pripravené vopred do zásoby, dopíšu si tam dátum a podstrčia vedúcemu na podpis, alebo sprevádza na vyšetrenie vydatú dcéru, čo s ním ani nebýva:mad: atď. Ľudová tvorivosť nemá hraníc a ja už začínam byť na tie potvrdenky od lekára, či už na vlastné ošetrenie alebo dopovod silne alergická:mad::mad:! Asi už budem mať aj výsyp:---

AK sa ti potvrdenie lekára nepozdáva, kľudne sa spýtaj zamestnanca, kde to vlastne bol. Ak začne rozprávať ako Dobšinský, tak je to jasné, že si vymýšľa. Ešte ho môžeš nastrašiť tým, že si vypýtaš kontakt na toho lekára, že si overíš jeho prítomnosť u lekára. Alebo to u najpodzorivejších prípadoch urob bez upozornenia (tel. čísla lekárov v dnešnej dobe internetu nie je problém nájsť) a ak to nie je pravda, tak to neuznaj. Ono sa to rýchlo roznesie vo firme, že overuješ priepustky, tak sa tie podvodné zredukujú. ;):D
FugAn
27.08.09,08:13
Nič v zlom, ale manželka nemôže ísť sama s deťmi k lekárovi?

Nič v zlom, ale prečo by aj mala. Veď aj otec dieťaťa má právo vedieť ako je jeho dieťa na tom zdravotne a tiež má právo rozhodovať o ďalšom liečebnom postupe.
mzdarka renca
27.08.09,08:27
Nič v zlom, ale prečo by aj mala. Veď aj otec dieťaťa má právo vedieť ako je jeho dieťa na tom zdravotne a tiež má právo rozhodovať o ďalšom liečebnom postupe.

1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
Tweety
27.08.09,08:29
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
Reni, ale toto, že len jednému, je myslené skôr na to, ak sú obaja zamestnancami jednej firmy, a napr. aj v prípade, ak by išli obaja, tak lekár vystaví potvrdenku len jednému z nich, aj keby pracoval každý inde.
Chobot
27.08.09,08:51
1. rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze a na vopred určené vyšetrenie, ošetrenie alebo liečenie; pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne len jednému z rodinných príslušníkov na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak bolo sprevádzanie nevyhnutné a uvedené úkony nebolo možné vykonať mimo pracovného času,


Reni, ale toto, že len jednému, je myslené skôr na to, ak sú obaja zamestnancami jednej firmy, a napr. aj v prípade, ak by išli obaja, tak lekár vystaví potvrdenku len jednému z nich, aj keby pracoval každý inde.

Presne tak, už tu raz bola polemika, že čo ak je manželka na materskej a ide k lekárovi s dieťaťom. Tiež sa niekto odvolal na to ustanovenie, ale záver bol taký, že to nevylučuje účasť oboch rodičov u lekára s dieťaťom. Ide presne o to, čo napísala Tweety - že len voľno sa poskytne jednému z nich. Ale pokiaľ pracujú u rôznych zamestnávateľov, tak je to nemožné preveriť si, či na ten deň mal aj druhý rodič priepustku. Lekár by mal vystaveiť len jednu priepustku - sprevádzanie dieťaťa, ak sú prítomníé obaja rodičia. Pokiaľ je žena na MD alebo na RD, tak nič nebráni tomu, aby otec mal priepustku, lebo voľno sa poskytlo len jednému z rodičov.

Tu je k tomu môj príspevok ,kde to bližšie popisujem.

http://www.porada.sk/800627-post38.html