everest
29.07.09,13:38
Ahojte.
Mám 49 rokov a živnosť od 1.8.2009. V podn. pláne som uviedol, že z dotácie UPSVaR použijem 2600 EUR na platbu odvodov. Platba do zdavot. poisťovne je povinná (41,37 EUR/mes). Teraz váham, či platiť do socpoisť. dobrovolne aspoň dôchodkové (84,80 EUR/mes). Ako to ovplyvní môj dôchodok, ak by som do 1.7.2010 neplatil ani dôchodkové?
Prešiel som pár desiatok tém a drvivá väčšina tých, ktorých sa to týka 1. rok podnikania do socpoisť. neplatí nič.
Vďaka za odpoveď.
veronikasad
29.07.09,12:51
Ahojte.
Mám 49 rokov a živnosť od 1.8.2009. V podn. pláne som uviedol, že z dotácie UPSVaR použijem 2600 EUR na platbu odvodov. Platba do zdavot. poisťovne je povinná (41,37 EUR/mes). Teraz váham, či platiť do socpoisť. dobrovolne aspoň dôchodkové (84,80 EUR/mes). Ako to ovplyvní môj dôchodok, ak by som do 1.7.2010 neplatil ani dôchodkové?
Prešiel som pár desiatok tém a drvivá väčšina tých, ktorých sa to týka 1. rok podnikania do socpoisť. neplatí nič.
Vďaka za odpoveď.
doporučujem prihlásiť sa aspoň na dobrovolné nem. poistenie. Platí sa 4,4% z určeného vymer. základu, najmenej 13 € mesačne. Ak si v podn. zámere uviedol použitie dotácie v sume 2600€ na platenie odvodov, nemôžeš ju použiť na iný účel bez súhlasu úradu práce.
mimotemytú sumu si tam hodil "z brucha" ? Alebo si rátal s nejakým vymer. základom na dobrovolné poistenie ?
Dáša_
29.07.09,13:31
doporučujem prihlásiť sa aspoň na dobrovolné nem. poistenie. Platí sa 4,4% z určeného vymer. základu, najmenej 13 € mesačne. Ak si v podn. zámere uviedol použitie dotácie v sume 2600€ na platenie odvodov, nemôžeš ju použiť na iný účel bez súhlasu úradu práce.
mimotemytú sumu si tam hodil "z brucha" ? Alebo si rátal s nejakým vymer. základom na dobrovolné poistenie ?


priznám sa dobrovoľne, že v tejto téme sa veľmi nevyznám. Ale veľmi ma zarazilo, ked som jeden rok bola na polovičnm pracovnom uvazku a ked mi prišiel výpis zo socialnej poisťovne, tak som len hľadela, ako mi to znížilo (teraz neviem, ako sa to presne volá) ake hodnotu, z ktorej sa počíta dôchodok.
Nemá toto dobrovolné platenie náhodou rovnaký efekt? Nie je lepšie rok vynechať a radšej potom platiť viac?

Ale opatovne pripomínam, nevyznám sa v tom a celkom rada by som sa dovzedela, co je vyhodne.
veronikasad
29.07.09,13:34
Ano Dáška, má. Preto som písala len o dobrovolnom nemocenskom poistení. Znížilo ti to osobný mzdový bod za daný rok, čo bude mať vplyv na priemerný osobný mzdový bod pri výpočte dôchodku.
Pokial má dostatok rokov poistenia pre prípad invalidity, dobrovolné dôchodkové poistenie z min. vymer. základu je u málokoho výhodné.
Dáša_
29.07.09,13:47
Ano Dáška, má. Preto som písala len o dobrovolnom nemocenskom poistení. Znížilo ti to osobný mzdový bod za daný rok, čo bude mať vplyv na priemerný osobný mzdový bod pri výpočte dôchodku.
Pokial má dostatok rokov poistenia pre prípad invalidity, dobrovolné dôchodkové poistenie z min. vymer. základu je u málokoho výhodné.

aha, vidíš, až teraz som si poriadne prečítala tvoju odpoved (to sa volá čítanie s pochopením )

Takže dobrovoľné dôchodkové poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu radšej nie. Ak máš dosť rokov odrobené.
Lianka
29.07.09,15:41
Ale veľmi ma zarazilo, ked som jeden rok bola na polovičnm pracovnom uvazku a ked mi prišiel výpis zo socialnej poisťovne, tak som len hľadela, ako mi to znížilo (teraz neviem, ako sa to presne volá) ake hodnotu, z ktorej sa počíta dôchodok.
Nemá toto dobrovolné platenie náhodou rovnaký efekt? Nie je lepšie rok vynechať a radšej potom platiť viac?


Fiha, toto ma zaujima :eek:. Mam sice malo rokov, ale som v situacii, kedy sa mozem rozhodnut, ci:

a) budem platit "len niekolko rokov", tolko, aby som splnala narok na dochodok a budem platit povedzme z maxima,
b) platit pravidelne az do dochodku z minima.

Podla toho, co pisete, je pre mna variant a) vyhodnejsi?
Dáša_
29.07.09,16:38
Fiha, toto ma zaujima :eek:. Mam sice malo rokov, ale som v situacii, kedy sa mozem rozhodnut, ci:

a) budem platit "len niekolko rokov", tolko, aby som splnala narok na dochodok a budem platit povedzme z maxima,
b) platit pravidelne az do dochodku z minima.

Podla toho, co pisete, je pre mna variant a) vyhodnejsi?

Obávam sa, že ľubovoľná odpoveď je podobná vešteniu z kryštálovej gule. Teda, nie že by sa nedalo odpovedať podľa súčasných zákonov. Ale ťažko povedať, čo bude platiť o 10, 20, 30 rokov.

Asi najsprávnejšie je nespoliehať sa iba na štát. Ale to isto vieš.
tutiola
29.07.09,17:34
V týchto veciach som ešte väčší laik ako Dáša, ale chcem uviesť jeden príklad. Známy - podnikateľ - platil odvody do soc. poisťovne z minimálnej mzdy. Keď dostal výmer na dôchodok, skoro spadol na ..... Teraz ľutuje, že apon 5 rokov pred odchodom do dôchodku neplatil vyššie odvody. Mal odpracovaných viac ako 30 rokov.
veronikasad
29.07.09,19:40
V týchto veciach som ešte väčší laik ako Dáša, ale chcem uviesť jeden príklad. Známy - podnikateľ - platil odvody do soc. poisťovne z minimálnej mzdy. Keď dostal výmer na dôchodok, skoro spadol na ..... Teraz ľutuje, že apon 5 rokov pred odchodom do dôchodku neplatil vyššie odvody. Mal odpracovaných viac ako 30 rokov.
Myslím, že tých 5 rokov pred dôchodkom by mu maximum moc nepomohlo. Ak by si tieto prostriedky uložil napr. v stav. sporitelni, kde má k tomu štátnu prémiu, získal by viac ...

Dôchodok sa počíta ako súčin priemerného osobného bodu, počtu rokov poistenia a aktuálnej dôchodkovej hodnoty
Lianka
30.07.09,12:27
Dôchodok sa počíta ako súčin priemerného osobného bodu, počtu rokov poistenia a aktuálnej dôchodkovej hodnoty

Vie mi SP podat informaciu, aka je hodnota mojho (priemerneho) osobneho bodu? Alebo si to viem aj sama vypocitat?

Aktualna dochodkova jednotka - to bude asi verejne dostupny udaj, vsak?
veronikasad
30.07.09,12:29
Vie mi SP podat informaciu, aka je hodnota mojho (priemerneho) osobneho bodu? Alebo si to viem aj sama vypocitat?

Aktualna dochodkova jednotka - to bude asi verejne dostupny udaj, vsak?
Neviem kolko máš rokov - sociálna poisťovňa posielala priebeh poistenia, kde je za každý rok uvedený osobný mzdovy bod - priemerný si musíš z toho vypočítať.

Príklad výpočtu dôchodku zo stránky sociálnej poisťovne /máš tam aj aktuálnu dôchodkovú hodnotu pre rok 2009 /

Príklady výpočtu starobného dôchodku
Príklad č. 1

Poistenec splnil podmienky nároku na starobný dôchodok 1. januára 2009 a od tohto dňa aj požiadal o priznanie starobného dôchodku.
Hodnota jeho priemerného osobného mzdového bodu je 1,0012 (to znamená, že mal vymeriavací základ v rozhodujúcom období v priemere približne na úrovni priemernej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky).
K 1. januáru 2009 získal 16 434 dní obdobia dôchodkového poistenia, ktoré po prepočítaní na roky predstavujú 45,0247 rokov obdobia dôchodkového poistenia (16 434 : 365 = 45,0247).
Aktuálna dôchodková hodnota na rok 2009 je 8,9955 EUR.

Suma starobného dôchodku patriaca od 1. januára 2009 sa určí nasledovne:

1,0012 x 45,0247 x 8,9955 = 405,60 EUR mesačne (po zaokrúhlení na 10 eurocentov nahor)

Suma dôchodku sa následne od 1. januára 2009 zvýši o 6,95 %, to znamená o 28,20 EUR na 433,80 EUR mesačne.
Lianka
30.07.09,14:26
Veronika dakujem velmi pekne. Skusim pohladat ten vypis - ak mi ho poslali, tak ho iste najdem - a prepocitat si to podla uvedeneho prikladu.

Mam 31 rokov - do dochodku mam daleko... :D
veronikasad
30.07.09,16:39
Veronika dakujem velmi pekne. Skusim pohladat ten vypis - ak mi ho poslali, tak ho iste najdem - a prepocitat si to podla uvedeneho prikladu.

Mam 31 rokov - do dochodku mam daleko... :D
Lianka, od veku /dátumu narodenia/ závisí, v ktorom období prvýkrát SP mala poslať výpis individuálneho účtu .

2) Sociálna poisťovňa zašle prvýkrát informáciu o stave individuálneho účtu

a) poistencom narodeným pred rokom 1951 do konca roka 2004,
b) poistencom narodeným v rokoch 1951 až 1960 do konca roka 2006,
c) poistencom narodeným v rokoch 1961 až 1970 do konca roka 2007,
d) poistencom narodeným po roku 1970 do konca roka 2008.
Xanti
30.07.09,16:43
Lianka, od veku /dátumu narodenia/ závisí, v ktorom období prvýkrát SP mala poslať výpis individuálneho účtu .

2) Sociálna poisťovňa zašle prvýkrát informáciu o stave individuálneho účtu

a) poistencom narodeným pred rokom 1951 do konca roka 2004,
b) poistencom narodeným v rokoch 1951 až 1960 do konca roka 2006,
c) poistencom narodeným v rokoch 1961 až 1970 do konca roka 2007,
d) poistencom narodeným po roku 1970 do konca roka 2008. Ja patrím sem, a tuším mi nič nedošlo. Zo SP čo sa týka výpisu individuálneho účtu. To prečoooo?
veronikasad
30.07.09,16:46
Ja patrím sem, a tuším mi nič nedošlo. Zo SP čo sa týka výpisu individuálneho účtu. To prečoooo?
asi nestíhajú - skús reklamovať. Ale ak ti ho poslali - budú ti účtovať poplatok /tuším/.
Inak - bola som pred týždňom v SP k spísaniu žiadosti o ID a už som nepotrebovala žiadne doklady od zamestnávateľov - možno patrím k tým "šťastnejším" čo mali poriadnych zamestnávateľov a odoslali ELDZ.
Xanti
30.07.09,16:50
V podstate je to pre mna potrebné? Ten výpis?

Čo sa týka ID tak mne pri žiadosti pred rokmi chýbali doklady zo strednej školy , že v ktorom roku končila povinná dochádzka. :D Je fajn, že od teba nechceli nič dodatočne.
Lianka
30.07.09,17:20
Ja patrím sem, a tuším mi nič nedošlo. Zo SP čo sa týka výpisu individuálneho účtu. To prečoooo?

Mozno prislo, Xanti, len si uz na to zabudla... :cool: Ja som 1977 a sprievodny list k vypisu je z juna 2007.
Xanti
30.07.09,17:27
Mozno prislo, Xanti, len si uz na to zabudla... :cool: Ja som 1977 a sprievodny list k vypisu je z juna 2007.
Žeby som šla pohladať? Som ten istý ročník :D
Lianka
30.07.09,17:29
V tejto suvislosti som nasla dobry clanok aj tu: http://www.senior.sk/rservice.php?akce=tisk&cisloclanku=2007081801
Airamz
30.07.09,18:10
A taktiež sa možno začítať do blogov p. Mihála - http://blogy.etrend.sk/mihalblog/87141.html alebo aj vyhľadať v jeho príspevkoch na Porade. Tiež sú to cenné informácie. Ale konečné rozdhodnutie zostáva na nás.
Fany
28.01.10,08:39
Mám 50, momentálne mojím jediným príjmom je symbolická odmena konateľa vo výške 30 € z čoho platím odvody iba do ZP. Do SP neplatím vôbec.Takto to je už 3 roky. Odpracované roky na star.dôchodok mám. Čo ale, ak by som mala ísť do invalidného dôchodku. Priznajú mi vôbec nejaký? Alebo by som si mala predsa len niečo, aspoň preventívne, platiť do SP?
Ak by som sa zajtra zamestnala vo vlastnej sro, bola by som teda riadny zamestnanec a prestala poberať odmenu konateľa, a o mesiac išla na operáciu, mala by som nárok na nejaké nemocenské dávky?ˇ
Teda moja otázka:
je pre mňa výhodnejšie platiť si ako dobrovoľný plátca do SP, alebo mať riadne odvody ako zamestnanec?
Xanti
28.01.10,08:46
Mám 50, momentálne mojím jediným príjmom je symbolická odmena konateľa vo výške 30 € z čoho platím odvody iba do ZP. Do SP neplatím vôbec.Takto to je už 3 roky. Odpracované roky na star.dôchodok mám. Čo ale, ak by som mala ísť do invalidného dôchodku. Priznajú mi vôbec nejaký? Priznajú, už sa neskúma len posledných 10 rokov ale skúma sa celý pracovný život a tam máš dosť rokov poistenia na invalidný dôchodok. Alebo by som si mala predsa len niečo, aspoň preventívne, platiť do SP? Preventívne netreba.
Ak by som sa zajtra zamestnala vo vlastnej sro, bola by som teda riadny zamestnanec a prestala poberať odmenu konateľa, a o mesiac išla na operáciu, mala by som nárok na nejaké nemocenské dávky?ˇAno, aj keby si šla na operáciu deň po prijatí do zamestnania. A dávku by Ti vyrátali z VZ.
Teda moja otázka:
je pre mňa výhodnejšie platiť si ako dobrovoľný plátca do SP, alebo mať riadne odvody ako zamestnanec?Myslím, že výhodnejšie je to mať ako zamestnanec. Ako dobrovolný platca musíš na nárok na nemocenské dávky splniť podmienku 270 dní platenia. v texte.
Fany
28.01.10,08:56
Ďakujem,
Ok. Ak si ale chcem zvýšiť výšku starobného dôchodku, potom by som mala mať plat ako zamestnanec, teda aj odvody, čo najvyššie. Oplatí sa mi potom odvádzať teraz do SP za seba ako zamestnanca aj zamestnávateľa dosť vysoké čiastky, keď na invalidné to nemá vplyv?
Je výhodnejšie platiť odvody a neskôr prípadne dostávať nejaké nemocenské, alebo neplatiť odvody, ušetriť tak každý mesiac, ale potom bez nemocenských dávok?
Predpokladám, že operácia bude financovaná zo ZP, nie NP.

Ešte ma napadla jedna vec:
ak sa dá platiť si iba dôchodkové poistenie, čo ak si celú čiastku, ktorá by za mňa ako zamestnanca išla z sro do SP, čo keby som si túto sumu platila radšej dobrovoľne ja sama iba do dôch.poistenia napr. rok-dva. Dá sa to vôbec a ovplyvnilo by to nejako významne výšku môjho dôchodku?
A ešte jedna otázka. Je niekde určená a aká je minimálna výška starobného dôchodku?
Xanti
28.01.10,09:02
Ďakujem,
Ok. Ak si ale chcem zvýšiť výšku starobného dôchodku, potom by som mala mať plat ako zamestnanec, teda aj odvody, čo najvyššie. Oplatí sa mi potom odvádzať teraz do SP za seba ako zamestnanca aj zamestnávateľa dosť vysoké čiastky, keď na invalidné to nemá vplyv?
Je výhodnejšie platiť odvody a neskôr prípadne dostávať nejaké nemocenské, alebo neplatiť odvody, ušetriť tak každý mesiac, ale potom bez nemocenských dávok?
Predpokladám, že operácia bude financovaná zo ZP, nie NP.
Ano operácia bude financovaná zo ZP, z SP môžeš dostávať nemocenské dávky. Až vo výške skoro 600 eur za mesiac.

No a v podstate ak by si si chcela zvýšiť dôchodok tak by sa tvoj osobný mzdový bod mal pohybovať okolo hodnoty 1 tj. tvoj príjem z ktorého by sa platili odvody by mal byť na úrovni priemernej mzdy v národnom hospodárstve.

Ako zvážiť musíš sama, či sa ti to oplatí alebo nie. Ako všetko sa prejaví na dôchodku. :D
Xanti
28.01.10,09:10
Oplatí sa mi potom odvádzať teraz do SP za seba ako zamestnanca aj zamestnávateľa dosť vysoké čiastky, keď na invalidné to nemá vplyv?
No a odvody majú vplyv na invalidné, predsa na výšku invalidného dôchodku. :D
Andyke
28.01.10,09:15
Pokiaľ si zdravá a počítaš s normálnym odchodom do dôchodku , tak Ti vypočítajú ozaj nízky dôchodok.(keď píšeš, že máš 50 a už tam žiadne odvody nepôjdu)
Lebo ten vzorec na výpočet dôchodku je dnes taký aký je, ale hádaj či bude taký aj o 12 rokov ?
Xanti
28.01.10,09:30
Ešte ma napadla jedna vec:
ak sa dá platiť si iba dôchodkové poistenie, čo ak si celú čiastku, ktorá by za mňa ako zamestnanca išla z sro do SP, čo keby som si túto sumu platila radšej dobrovoľne ja sama iba do dôch.poistenia napr. rok-dva. Dá sa to vôbec Dá. a ovplyvnilo by to nejako významne výšku môjho dôchodku? 2 roky z 12-tich asi veľmi nie.

A ešte jedna otázka. Je niekde určená minimálna výška starobného dôchodku?
Výška odvodu by bola zo zvoleného VZ max. na dôchodkové poistenie je 2892,12 € mesačne a odvody len čisto na dôchodkové ( starobné + invalidné, sú neoddeliteľnou súčasťou ) by boli vo výške 694 € mesačne.

Zdroj : http://www.socpoist.sk/tabulka-platenia-poistneho-od-1-januara-2010-ldt/924s

Lepšie by bolo podľa mna platiť odvody počas tých 12 rokov čo chýbajú do dôchodku cca z VZ, ktorý by sa pohyboval na úrovni priemernej mzdy teda tento rok cca zo 730 eur, a odvody len na dôchodkové poistenie by boli 175,2 €.
kufer
28.01.10,09:55
ak sa neplatí, tak pri prípadnej strate práce a odhlásení živnosti by mohlo obdobie neplatenia chýbať. Za posledné 4 roky treba mať platené poistné počas 3 rokov. Ak chýba čo len 1 deň, nie je nárok na podporu v nezamestnanosti.
Fany
28.01.10,10:08
No môj terajší priemerný osobný bod je cca 0,4 !!! Vie mi niekto vyrátať, koľko by mi vyšiel teraz dôchodok, keby som ďalej do SP už neplatila nič? Ďakujem.
Xanti
28.01.10,10:10
No môj terajší priemerný osobný bod je cca 0,4 !!! Vie mi niekto vyrátať, koľko by mi vyšiel teraz dôchodok, keby som ďalej do SP už neplatila nič? Ďakujem.
Skús to tu http://www.socpoist.sk/kalkulacka-na-informativny-vypocet-dochodku/1611s
Fany
28.01.10,10:15
ĎAKUJEM - toto som potrebovala.
vmsux
30.01.10,17:57
Ahojte.
Mam 30 rokov, podnikatel, do socialnej poistovne neplatim. Podla mna sa mi to neoplati a radsej si budem platit zivotne poistenie a sam investovat svoje peniaze, aby som na dochodku mal z coho zit. Co si o tom myslite?
Xanti
30.01.10,18:03
Ahojte.
Mam 30 rokov, podnikatel, do socialnej poistovne neplatim. Podla mna sa mi to neoplati a radsej si budem platit zivotne poistenie a sam investovat svoje peniaze, aby som na dochodku mal z coho zit. Co si o tom myslite?

Ahoj,
podnikateľ a čo ak onemocnieš a to ti znemožní pracovať. Ak nebudeš mať zaplatené odvody do SP tak nedostaneš ani len invalidný dôchodok. Síce je to extrém ale stať sa to môže, čo potom?

Premýšlaj. Ono zmysel to má, platiť.
vmsux
30.01.10,18:10
Ahoj,
podnikateľ a čo ak onemocnieš a to ti znemožní pracovať. Ak nebudeš mať zaplatené odvody do SP tak nedostaneš ani len invalidný dôchodok. Síce je to extrém ale stať sa to môže, čo potom?

Premýšlaj. Ono zmysel to má, platiť.

Toto vie vyriesit dobre zivotne poistenie, ak sa nemylim.
Xanti
30.01.10,18:13
Toto vie vyriesit dobre zivotne poistenie, ak sa nemylim.
Naozaj? No myslím, že do ZP zaplatíš oveľa viac ako do SP. A navyše ZP by malo byť len doplnkom ...
Sám vieš čo robíš, detto nemocenské dávky. Oveľa jednoduchšie a lacnejšie je platiť si dobrovolné nemocenské poistenie ako si platiť v životnej poistke denné dávky pri nemoci abo hospitalizácii.

Máš to premyslené, zadal si otázku na poradu. A teraz hladáš argumenty ako vyvraciať prečo neplatiť do SP. Naozaj, biznis Ti ísť nemusí môže sa stať čosi vážne a poisťovna Ti odmietne plniť. Ty ostaneš na holičkách a bez príjmu, z čoho potom budeš pllatiť svoje životné poistky?
Paula
30.01.10,18:18
Toto vie vyriesit dobre zivotne poistenie, ak sa nemylim.


Daj návod s konkrétnymi číslami...kam a koľko (teraz a potom), aby sme si to i my vyriešili tak úspešne ako Ty. Vďaka.