Janka6685
05.08.05,16:04
Ahojte.

Súrne potrebujem vedieť. Úradu práce mám pre potreby poskytnutia príspevku predložiť kópie prihlášok zamesntnancov na zdravotné poistenie, sociálne poistenie a starobné dôchodkové poistenie. To starobné dôchodkové poistenie sa myslí II. pilier? Alebo treba na sociálke zvlášť prihlásiť na SDS?

Ďakujem
Pepa
05.08.05,14:14
Kópie prihlášok môžeš mať tak akurát do ZP a SP. Neviem čo chce byť "prihláška na starobné dôchodkové poistenie". Blbosť. Zamestnávateľ prihlasuje zamestnanca do SP a nie nejak zvlášť do "starobného dôchodkového poistenia". Pokiaľ majú na mysli SDS starobné dôchodkové sporenie - to si uzatvára zamestnanec s ktorou DSS chce /ak chce/ a zamestnávateľovi je povinný oznámiť v zmysle zákona , že uzavrel zmluvu o SDS. Žiadna prihláška nie je.
Janka6685
05.08.05,14:21
Ďakujem. To čo som písala, že žiada ÚP, je v zmluve o poskytnutí príspevku. Ale to dôchodkové sporenie zrejme myslia to, o ktorom píšeš. Musela som sa len uistiť.

ĎAKUJEM
Maňaska
07.08.05,06:44
Ďakujem. To čo som písala, že žiada ÚP, je v zmluve o poskytnutí príspevku. Ale to dôchodkové sporenie zrejme myslia to, o ktorom píšeš. Musela som sa len uistiť.

ĎAKUJEMPodľa môjho názoru ide o starobné dôchodkové poistenie v zmysle zákona 123/1996 o doplnkovom dôchodkovom poistení zamestnancov. Zamestnávateľ uzatvára s dôchodkovou poisťovňou "zamestnávateľskú zmluvu" /Pokoj, Tatry-Sympatia../
a nie o II. pilier dôchodkového poistenia / t.j. v zmysle zákona 43/2004 o starobnom dôchodkovom sporení.
Janka6685
09.08.05,08:43
Podľa môjho názoru ide o starobné dôchodkové poistenie v zmysle zákona 123/1996 o doplnkovom dôchodkovom poistení zamestnancov. Zamestnávateľ uzatvára s dôchodkovou poisťovňou "zamestnávateľskú zmluvu" /Pokoj, Tatry-Sympatia../
a nie o II. pilier dôchodkového poistenia / t.j. v zmysle zákona 43/2004 o starobnom dôchodkovom sporení.
O.k., ale nejde o klasické dôchdkové poistenie, ktoré si (skoro) každý musí platiť? To som chcela vedieť.
endrju
09.08.05,10:45
Podľa môjho názoru ide o starobné dôchodkové poistenie v zmysle zákona 123/1996 o doplnkovom dôchodkovom poistení zamestnancov. Zamestnávateľ uzatvára s dôchodkovou poisťovňou "zamestnávateľskú zmluvu" /Pokoj, Tatry-Sympatia../
a nie o II. pilier dôchodkového poistenia / t.j. v zmysle zákona 43/2004 o starobnom dôchodkovom sporení.
Zákon 123/1996 je už zrušený.

V súčasnosti platí:
I. pilier - starobné poistenie (súčasť dôchodkového poistenia; zákon 461/2003)
II. pilier - starobné dôchodkové sporenie (zákon 43/2004)
III. pilier - doplnkové dôchodkové sporenie (zákon 650/2004)
Natka
10.08.05,06:32
Prosím Vás, mám nového zamestnanca, ktorý prvý krát nastúpil do zamestnania, to znamená, že by si mal založiť II. pilier. Do akej lehoty po nastúpení do práce (plný prac. úväzok) je povinný podpísať zmluvu s nejakou DSS?
endrju
10.08.05,07:17
Prosím Vás, mám nového zamestnanca, ktorý prvý krát nastúpil do zamestnania, to znamená, že by si mal založiť II. pilier. Do akej lehoty po nastúpení do práce (plný prac. úväzok) je povinný podpísať zmluvu s nejakou DSS?
Natka, nie je to také jednoznačné.
Ak je skutočne povinný z dôvodu, že nebol doteraz dôchodkovo poistený, lehota je 30 dní.
Možno nie je povinný prihlásiť sa na II. pilier. Mohol byť dôchodkovo poistený pred 1.1.2005 (stredoškolák alebo vysokoškolák). Vtedy má na rozhodnutie čas do 30.6.2006.
Okrem toho je to predovšetkým jeho "starosť". Zamestnávateľ do jeho záležitosti v rámci II. piliera nesmie zasahovať. Zamestnanec Ti musí len oznámiť, že sa stal sporiteľom v II. pilieri.
Rozoberali sme to dosť podrobne vo viacerých témach. Skús si vyhľadať "DDS".
Natka
10.08.05,12:10
Bol vysokoškolák, prvý krát zamestnaný a nebol dôchodkovo poistený.Som rada, že to je jeho povinnosť a nie moja.Ale pozriem ešte do iných tém, ako mi radíte.
Milan Benka
10.08.05,12:16
Ak uz bol niekedy doch.poistený tak má čas, ak nebol a to nspraví sám, spraví to za neho SP.
endrju
10.08.05,12:30
Bol vysokoškolák, prvý krát zamestnaný a nebol dôchodkovo poistený.Som rada, že to je jeho povinnosť a nie moja.Ale pozriem ešte do iných tém, ako mi radíte.
Natka, ak je to vysokoškolák, určite bol poistený pred 1.1.2005. Má teda možnosť prihlásiť sa do II. piliera do 30.6.2006. Povinnosť nemá.
Skús tieto témy:
http://www.porada.sk/showthread.php?t=11325
http://www.porada.sk/showthread.php?t=8230