susann2
29.07.09,14:59
Nie so vegetarián, ale v poslednom čase po pribúdajúcich chorobách sa zaujímam, čo je ich príčinou. Okrem negatívneho myslenia je to určite aj strava. Zamýšlam sa nad tým stále viac, ked vidím akým smerom sa naše stravovanie uberá a chorobnosť ľudí stále stúpa. Už som v stravovaní urobila niektoré zmeny, ako napr. obmädzila mäso, mlieko, cukry a môžem povedať, že sa cítim oveľa lepšie. Na zamyslenie prikladám článok, ktorý podotýkam nie je z mojej hlavy.
2009
29.07.09,14:13
Nie so vegetarián, ale v poslednom čase po pribúdajúcich chorobách sa zaujímam, čo je ich príčinou. Okrem negatívneho myslenia je to určite aj strava. Zamýšlam sa nad tým stále viac, ked vidím akým smerom sa naše stravovanie uberá a chorobnosť ľudí stále stúpa. Už som v stravovaní urobila niektoré zmeny, ako napr. obmädzila mäso, mlieko, cukry a môžem povedať, že sa cítim oveľa lepšie. Na zamyslenie prikladám článok, ktorý podotýkam nie je z mojej hlavy.

http://www.sk2.goo.cz/download/index.htm
Stiahni si tých 5 kníh. Za zamyslenie stojí, že autor sa dožil 118 rokov. Najviac ma zaujali zeleninové šťavy. Ale dodržať to do bodky dokáže asi málokto :cool:
Gapo
29.07.09,15:42
Nie so vegetarián, ale v poslednom čase po pribúdajúcich chorobách sa zaujímam, čo je ich príčinou. Okrem negatívneho myslenia je to určite aj strava. Zamýšlam sa nad tým stále viac, ked vidím akým smerom sa naše stravovanie uberá a chorobnosť ľudí stále stúpa. Už som v stravovaní urobila niektoré zmeny, ako napr. obmädzila mäso, mlieko, cukry a môžem povedať, že sa cítim oveľa lepšie. Na zamyslenie prikladám článok, ktorý podotýkam nie je z mojej hlavy.
No asi preto aj zvieracie cicavce zostali tam kde sú a človek sa poľudštil, ktovie ;):D:D
Brčo
29.07.09,16:12
Ja som bol na "surovej"strave 4 mesiace pred par rokmi,a bolo super.Upravila sa mi váha,a to som jedol koľko mi chutilo:D.
Teraz od februára sa snažím jesť "surovú" aspoň na večeru a váha ide opäť dolu...
wegamizi
29.07.09,16:21
Ja som vegetarianka uz 5 rokov a vyliecila som si so stravou bez maska ladviny. A co je dolezite, vobec nemam napr. chripky a rozne prechladnutia. Doporucujem nekonzumovat maso, a ked tak, len symbolicky.
klarissa
30.07.09,04:24
Wegamizi, prosím Ťa jedálny lístok aspoň na dva dni. U nás keď nie je nejaká saláma, alebo paštéta, tak nie je čo jesť. Jogurty stále nechutia a krájaný syr sa tiež obje.
Jara
30.07.09,06:21
Ja som vegetarianka uz 5 rokov a vyliecila som si so stravou bez maska ladviny. A co je dolezite, vobec nemam napr. chripky a rozne prechladnutia. Doporucujem nekonzumovat maso, a ked tak, len symbolicky.

Dovolím si nesúhlasiť, človek je všežravec a konzumovaním jednostrannej stravy sa časom objavia nedostatky niektorých zložiek na zdraví. Jesť by sme mali všetko, či je to bravčové, či hovädzie, kuracie, či ryby, či chlieb alebo zelenina a ovocie, ale vyvážene, neprežierať sa a pestrá strava by mala byť na dennom poriadku.
mzdarka renca
30.07.09,06:54
Ja som vegetarianka uz 5 rokov a vyliecila som si so stravou bez maska ladviny. A co je dolezite, vobec nemam napr. chripky a rozne prechladnutia. Doporucujem nekonzumovat maso, a ked tak, len symbolicky.

Tiež nesúhlasím so zvýraznenou vetou, nakoľko ja osobne som hlavne mäsožravec a chrípku som nemala ani nepamätám. Samozrejme k mäsku si dám zeleniku a jem veľmi veľa ovocia.
Podľa môjho názoru by mal človek konzumovať pestrú stravu, aby mu nechýbal žiaden vitamín.
wegamizi
30.07.09,07:37
Tiež nesúhlasím so zvýraznenou vetou, nakoľko ja osobne som hlavne mäsožravec a chrípku som nemala ani nepamätám. Samozrejme k mäsku si dám zeleniku a jem veľmi veľa ovocia.
Podľa môjho názoru by mal človek konzumovať pestrú stravu, aby mu nechýbal žiaden vitamín.
Nesuhlasim, ale respektujem. To je na dlhsiu debatu.
wegamizi
30.07.09,19:05
Wegamizi, prosím Ťa jedálny lístok aspoň na dva dni. U nás keď nie je nejaká saláma, alebo paštéta, tak nie je čo jesť. Jogurty stále nechutia a krájaný syr sa tiež obje.
Polievka: Vegetariánska "držková"
P o t r e b u j e t e: 500g hlivy ustricovej, 50g masla, cesnak, 1 PL múky, 1 PL rastlinného tuku, čierne korenie, majoránku, papriku, soľ
P r í p r a v a: Hlivu nakrájajte na pásiky a poduste na tuku. Potom ju nasypte do hrnca s vriacou osolenou vodou, pridajte cesnak rozotrený so soľou a čiernym korením, zahustite zásmažkou, pripravenou zo zvyšku tuku a múky. Hotovú polievku dochuťte majoránom a paprikou spenenou na tuku, podľa potreby dosoľte.

Zapekané ovocné cestoviny
Doba prípravy 55 minút
Ingrediencie: 1 vrecúško cestovín fliačky, 2 banány, 4 marhule, 250 ml mlieka, 500 g tvarohu, 50 g masla, 3 vajcia, soľ, 3 lyžice cukru

V osolenej vode uvaríme cestoviny. Tvaroh rozmiešame s mliekom, cukrom a jogurtom. Marhule nakrájané na štvrťky, banány na plátky. Ovocie orestujeme na masle.
Do misy dáme uvarené cestoviny, pridáme žĺtka a pripravené ovocie. Premiešame s pevným snehom z ušľahaných bielkov.
Ak budeme používať kompótové, alebo mrazené ovocie, nerestujeme na masle.
Vymastený pekáč vysypeme strúhankou, naplníme ho zmesou cestovín a pečieme v predhriatej rúre 30-40 min pri 180°C.

Bolonské vegetariánske špagety

1 balíček špagiet
soľ
2 lyžice olivového oleja
1 cibuľa
100 g nakladaných olív
2 červené papriky
3-4 paradajky
2 strúčiky cesnaku
40 g parmezánu
bazalka
Cibuľu očistíme, pokrájame nadrobno a usmažíme ju na oleji do sklovita. Papriku očistíme, pokrájame na rezančeky, pridáme k a spolu smažíme ďalej. Primiešame ošúpané a pokrájané paradajky, popučený cesnak, ochutíme a dusíme spolu asi 10 minút. Odstavíme a vmiešame ešte polovicu syra postrúhaného na jemné plátky. Špagety uvaríme v osolenej vode, scedíme, zmiešame s pripravenou zmesou a rozdelíme na teplé taniere. Posypeme zvyšným syrom, olivami a jemne potrhanými lístočkami bazalky.

Dobrá rada: Ak bazalku krájame, stráca arómu a pomliaždi sa, preto ju radšej opatrne potrháme rukami. Ak nemáme čerstvú bazalku, použijeme sušenú, pridáme ju však do zmesi pri dusení.

Provensálske makaróny

1 menší baklažán
1 menšiu cukinu
2 lyžice oleja
2 strúčiky cesnaku
1 lyžicu rajčiakového pretlaku
1 lyžicu provensálskeho korenia
zeleninový vývar (v kocke)
40 g makarónov
1 lyžicu parmezánu
soľ

Baklažán a cukinu očistíme a opražíme na 2 lyžiciach oleja. Pridáme pretlačený cesnak, rajčiakový pretlak, provensálske korenie. Za občasného miešania prilejeme trochu zeleninového vývaru, dochutíme. Medzitým uvaríme makaróny a dáme odkvapkať. Všetko spolu zmiešame, posypeme parmezánom a podávame. Ozdobíme petržlenovou vňaťou.

Pestrý cestovinový šalát

75 g cestovín (napr. špirál)
soľ
1 jarná cibuľka
1 malá červená paprika
1 paradajka
1 šalátová uhorka
100 g nízkotučného jogurtu
čierne korenie
1 KL dionskej horčice
1 strúčik cesnaku
1 vlašský orech

Cestoviny uvaríme podľa návodu v osolenej vode. Očistenú zeleninu pokrájame nadrobno. Jogurt vymiešame so soľou, korením, horčicou a prelisovaným cesnakom a všetko zmiešame so scedenými cestovinami. Podľa potreby dochutíme a posypeme posekaným vlašským orechom.

http://www.mimibazar.sk/recept.php?id=4804

http://b-3.sk/recepty/kategoria/natierky-a-pomazanky/slane-natierky-a-pomazanky/
susann2
31.07.09,08:18
Neotvorila som túto tému, aby som propagovala vegetariánstvo. Každý človek je iný, má iné spalovanie tukov, cukrov, metabolizmus, atd. Ked je človek zdravý, štíhly, môže zjesť všetko, tiež nevidím dôvod meniť stravovacie návyky. Ale preto, že stravou sa dá chorobám predchádzať, upraviť ich alebo aj vyliečiť. Ja som mávala niečo ako žlčníkové záchvaty. Lekári žlčník vylúčili a nenašli nič, čo by mi mohlo spôsobovať moje problémy. Jeden ľudový liečiteľ ma presviedčal, že mi nepracuje dobre hrubé črevo. Po mnohých informáciach, ktoré som preštudovala som sa rozhodla na 36 dnovú očistu čriev ryžovou diétou. Po nej som do stravy pridávala postupne iné potraviny a sledovala, ktoré mi vadia a vylúčila ich zo stravy. 2 roky som bola úplnou vegetariánkou a ani si nepamätám, kedy som sa tak dobre, vitálne naposledy cítila. Moje žalúdočné problémy, akoby mávnutím čarovného prútika zmizli. A čo viac mám coxatrozu 2. stupna, tak skonštatovali lekári. Aj tieto problémy sa mi upravili natolko, že dnes byciklujem, chodím opäť po rokoch na turistiku v čo som už nedúfala. Tieto problémy s klbami sa mi ale neupravili zo dna na den, ale postupom času. Dnes neberiem žiadne lieky. K pôvodnej strave som sa už nevrátila, aj ked dnes si to mäso nejaké dám.
Denisa
31.07.09,11:47
gratulujem susann2 !!!
wegamizi
01.08.09,08:31
Neotvorila som túto tému, aby som propagovala vegetariánstvo. Každý človek je iný, má iné spalovanie tukov, cukrov, metabolizmus, atd. Ked je človek zdravý, štíhly, môže zjesť všetko, tiež nevidím dôvod meniť stravovacie návyky. Ale preto, že stravou sa dá chorobám predchádzať, upraviť ich alebo aj vyliečiť. Ja som mávala niečo ako žlčníkové záchvaty. Lekári žlčník vylúčili a nenašli nič, čo by mi mohlo spôsobovať moje problémy. Jeden ľudový liečiteľ ma presviedčal, že mi nepracuje dobre hrubé črevo. Po mnohých informáciach, ktoré som preštudovala som sa rozhodla na 36 dnovú očistu čriev ryžovou diétou. Po nej som do stravy pridávala postupne iné potraviny a sledovala, ktoré mi vadia a vylúčila ich zo stravy. 2 roky som bola úplnou vegetariánkou a ani si nepamätám, kedy som sa tak dobre, vitálne naposledy cítila. Moje žalúdočné problémy, akoby mávnutím čarovného prútika zmizli. A čo viac mám coxatrozu 2. stupna, tak skonštatovali lekári. Aj tieto problémy sa mi upravili natolko, že dnes byciklujem, chodím opäť po rokoch na turistiku v čo som už nedúfala. Tieto problémy s klbami sa mi ale neupravili zo dna na den, ale postupom času. Dnes neberiem žiadne lieky. K pôvodnej strave som sa už nevrátila, aj ked dnes si to mäso nejaké dám.
To je presne to, co som mala aj ja na mysli. Tazko sa to vysvetluje niekomu, kto to neskusi na vlastnej kozi, aby mohol porovnat. Vegetarianska strava je prvy krok k odstraneniu zdravotnych problemov suvisiacich s nezdravou zivotospravou. Taktiez som musela na prve vysledky cakat dlhsi cas, ale oplati sa.
Musim pre " neveriacich" podotknut, ze rybie maso a hydina ma tiez svoje miesto v tejto strave, takze nie je to take dramaticke.

P.S. Vegani, to uz je ina parketa
Antea
01.08.09,13:05
Bilinožravce majú dlhšiu tráviacu sústavu- strava prechácdza pomaly kým sa zbytok vylúči.
Mäsožravce majú oveľa kratšie črevá, rýchlo trávia a takáto potrava nepodlieha hnijúcim procesom v tele a neškodí organizmu. Človek má dlhé črevá. Vyberme si ! Mäsko stačí sem-tam aj keď naozaj chutí.
wellnesska
17.08.09,17:18
uplne suhlasim,strava rozhoduje,no chce to individualny pristup,nie vsetko je pre kazdeho.Ja som sa testovala na potraviny (test kupeny na nete) a taku uzasnu vec ako je zdravy celozrnny chlebik jest napr. nemozem - potravinova intolerancia ....clovek si aj mysli, ze papka len same dobre funkcne potraviny, ale dnes som velmi rada, nafuknute brucho splasklo
pasuliatko
17.08.09,19:59
my máme doma knihu Jedlo ako jed jedlo ako liek a určite tam nájdete všetky odpovede na otázky čo vás trápia, naozaj sú tam dobré rady čo (ne)jesť pri akom ochorení atd.naozaj odporúčam!
http://www.martinus.sk/?uItem=9642
aj ked je drahšia oplatí sa!
Nachtigal
18.08.09,08:28
Neotvorila som túto tému, aby som propagovala vegetariánstvo. Každý človek je iný, má iné spalovanie tukov, cukrov, metabolizmus, atd. Ked je človek zdravý, štíhly, môže zjesť všetko, tiež nevidím dôvod meniť stravovacie návyky. Ale preto, že stravou sa dá chorobám predchádzať, upraviť ich alebo aj vyliečiť. Ja som mávala niečo ako žlčníkové záchvaty. Lekári žlčník vylúčili a nenašli nič, čo by mi mohlo spôsobovať moje problémy. Jeden ľudový liečiteľ ma presviedčal, že mi nepracuje dobre hrubé črevo. Po mnohých informáciach, ktoré som preštudovala som sa rozhodla na 36 dnovú očistu čriev ryžovou diétou. Po nej som do stravy pridávala postupne iné potraviny a sledovala, ktoré mi vadia a vylúčila ich zo stravy. 2 roky som bola úplnou vegetariánkou a ani si nepamätám, kedy som sa tak dobre, vitálne naposledy cítila. Moje žalúdočné problémy, akoby mávnutím čarovného prútika zmizli. A čo viac mám coxatrozu 2. stupna, tak skonštatovali lekári. Aj tieto problémy sa mi upravili natolko, že dnes byciklujem, chodím opäť po rokoch na turistiku v čo som už nedúfala. Tieto problémy s klbami sa mi ale neupravili zo dna na den, ale postupom času. Dnes neberiem žiadne lieky. K pôvodnej strave som sa už nevrátila, aj ked dnes si to mäso nejaké dám.
aj si schudla pri tej ryžovej očiste? Asi musíš mať veľmi pevnú vôľu!!!!!
BIZAL
08.12.11,17:28
Prosím popis aspoň jeden celý deň čo si jedla a mala si dostatok živín...