katarina246
29.07.09,15:28
Dobrý deň.
Chcela by som poprosiť o vysvetlenie k oslobodeniu od dane z predaja nehnuteľnosti. Byt mám v OV od 8/2005 od kedy som tam mala aj trvalý pobyt. V 8/2008 som zmenila trvalý pobyt no naďalej som vlastníčkou tohto bytu. V súčastnosti chcem tento byt predať. Nie je mi jasné, ak tento byt predám, platím daň alebo nie? Mala som v danej nehnuteľnosti trvalý pobyt cca 3 roky. Čo znamená trvalý pobyt 2 roky bezprostredne pred predajom? Sleduje sa obdobie ku dňu predaja 2 roky dozadu, alebo obdobie od nadobudnutia nehnuteľnosti ku dňu predaja ?
Ďakujem
vieroslava
29.07.09,13:38
Sleduje sa obdobie ku dňu predaja 2 roky dozadu. Ak si zmenila trvalý pobyt a nehnuteľnosť nevlastníš 5 rokov, budeš platiť daň z príjmu, ktorý sa rovná rozdielu medzi nadpbúdacou cenou a cenou, za ktorú byt predáš.
katarina246
30.07.09,04:21
Dakujem, a neda sa to nejako obist? Jedna sa o dost velku ciastku dane. Ci len pockat este rok, kym budem vlastnickou 5 rokov? Neberie sa do uvahy ci sa kupovala dalsia nehnutelnost, alebo ze sa splacal uver? Su uroky z uveru vydavkami, na znizenie zakladu dane? Ziadna "diera" v zakone?... Skoda, ze som nedala tuto otazku pred rokom, to by som si nahlasila iba prechodny pobyt a neprehlasovala trvaly. Asi je zbytocne rozoberat aka je logika v tejto casti zakona, co sa tym sledovalo, no je to moja chyba, ze som nemyslela na to skor.. Aj ceny zisli dole, aj dan musim zaplatit...proste kriza...
vieroslava
30.07.09,10:28
Na všetky otázky si si zároveň aj odpovedala. Takže platí, čo som ti napísala. Jedine vtedy neplatíš daň, ak byt predáš lacnejšie, než si ho kúpila. Veď aj sama konštatuješ, že ceny išli dole.