markoplatic
29.07.09,17:45
Kto mi prosim poradi s problemamy pri ruseni zivotnej poistky ?
Stanislav 1975
29.07.09,16:26
Kto mi prosim poradi s problemamy pri ruseni zivotnej poistky ?

A ake by mohli byť problemy?Dáš výpoveď a uplynutím výpovednej doby zmluva zanikne...;)
Ale zasa neviem, ak nemusíš, tak by som na tvojom mieste poistku nerušil...
markoplatic
29.07.09,16:51
ide o to, ze som ju uz zrusil, boli stanovene ciastky, ktora "prepada" a ktora sa navrati s casti ako sporenie. A poistovna z nicoho nic pri tej prilezitosti oznamila, ze zakalkulovala este nejake svoje "naklady" mimo zmluvy a ja neviem aky mechanizmus pomoze, aby som nestratil dalsich 10 tis :-(
Chobot
29.07.09,21:24
ide o to, ze som ju uz zrusil, boli stanovene ciastky, ktora "prepada" a ktora sa navrati s casti ako sporenie. A poistovna z nicoho nic pri tej prilezitosti oznamila, ze zakalkulovala este nejake svoje "naklady" mimo zmluvy a ja neviem aky mechanizmus pomoze, aby som nestratil dalsich 10 tis :-(

Bohužiaľ, na to si mal myslieť ešte pred zrušením poistky. Pri predčasnom zrušení sa vypláca odkupná hodnota a z toho si poisťovne zvyknú ešte strhnúť aj poplatok za predčasné zrušenie (cca 15-40 EUR). Toto platí pri kapitálovom životnom poistení, pri investičnom ŽP je mechanizmus výpočtu odkupnej hodnoty trochu inakší, môžu byť väčšie straty, ako pri kapitálovom.

Ale ak chceš aspoň približne preveriť, či je odkupná hodnota primeraná, tak musíš uviesť nasledovné údaje:
- typ ŽP (kapitálová, investičná, jednorazová, bežne platená)
- ak bežne platená, aká je frekvencia platenia (mesačná, polročná, ...)
- trvanie zmluvy - začiatok, kedy mal byť koniec
- mesačné poistné
- kedy bolo poistenie vypovedané
- odkupná hodnota oznámená poisťovňou
- iné poplatky, ktoré ti oznámili
- vyplatená suma

Možno bude treba ešte dodatočné upresnenia, ale na začiatok toto stačí.
markoplatic
30.07.09,17:29
hmm, tak ze s tym asi uz nic nespravim :-(