Calinka
29.07.09,18:27
Ahojte, potrebujem súrne poradiť. Vo voľnom čase doma vyrábam bižutériu. Keďže ma to dosť baví a všetko by som v žiadnom prípade neznosila a aj aby sa mi vrátili aspoň nejaké peniaze na materiál, ktorý nakupujem, niektoré veci predávam známym, známym známych a pod...
Ak som to dobre pochopila, tak podľa zákona o DzP §8 ods.1 písm.a) môžem mať príjem do 26 950,- Sk (5x živ. minimum -§9 ods. 1 písm.h)) bez toho, aby som ho musela uvádzať v daňovom priznaní. Teraz mám možnosť ísť pradávať na "obecný jarmok". Môžem tam predávať vlastné výrobky bez toho, aby som mala živnostenský list a registračnú pokladňu, ak môj ročný príjem nepresiahne tých 26 950,- Sk?
Mária.K.
30.07.09,12:09
Ahojte, potrebujem súrne poradiť. Vo voľnom čase doma vyrábam bižutériu. Keďže ma to dosť baví a všetko by som v žiadnom prípade neznosila a aj aby sa mi vrátili aspoň nejaké peniaze na materiál, ktorý nakupujem, niektoré veci predávam známym, známym známych a pod...
Ak som to dobre pochopila, tak podľa zákona o DzP §8 ods.1 písm.a) môžem mať príjem do 26 950,- Sk (5x živ. minimum -§9 ods. 1 písm.h)) bez toho, aby som ho musela uvádzať v daňovom priznaní. Teraz mám možnosť ísť pradávať na "obecný jarmok". Môžem tam predávať vlastné výrobky bez toho, aby som mala živnostenský list a registračnú pokladňu, ak môj ročný príjem nepresiahne tých 26 950,- Sk?
Zákon hovorí, že do sumy päťnásobku životného minima sú oslobodené ostatné príjmy, konkrétne príjmy z príležitostných činnosti podľa § 8 ods. 1 písm a) ZDP. Ostatné príjmy podľa § 8 ods. 1 ZDP sú príjmy, ktoré nie je možné zaradiť medzi príjmy zo závislej činnosti, z podnikania, alebo z kapitálového majetku. Hranica dosiahnutého príjmu nie je kritériom na to, aby sme mohli povedať, že ide o príjem z príležitostnej činnosti podľa § 8 ods. 1 písm. a) ZDP. Obávam sa, že tvoja činnosť má charakter sústavnej činnosti a napĺňa znaky podnikania. U nás daňový úrad počas jarmoku robí pravidelné akcie a kontroluje u trhovníkov živnostenské listy a používanie registračnej pokladne. Na tvojom mieste by som si bez živnostenského oprávnenia a registračnej pokladne netrúfla na jarmoku predávať.
Calinka
30.07.09,13:59
Moc ďakujem za odpoveď. Neviem, či by som to definovala ako súvislú činnosť.... Asi ťažko povedať, čo je "príležitostná činnosť". Predám niečo možno raz za mesiac, alebo za dva.... Ako kedy... Čím by mi mohli argumentovať, že ide o súvislú činnosť? Dá sa nejak vyargumentovať, že to nie je súvislá činnosť? :o
Lianka
30.07.09,14:39
Živnosť
§ 2

Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.

§ 3 - co nie je zivnostou
http://www.porada.sk/t16919-zivnostensky-zakon-od-1-1-2009-a.html
Calinka
31.07.09,09:31
Čo si mám potom predstaviť pod príležitostnou činnosťou? K tomu som v tom zákone nič nenašla. Čo vlastne pod to spadá?
akina
31.07.09,10:06
Čo si mám potom predstaviť pod príležitostnou činnosťou? K tomu som v tom zákone nič nenašla. Čo vlastne pod to spadá?
V tvojom prípade ide o podnikanie podľa živnostenského zákona, sústavne sa rozumie opakovane hoci len 1 krát ročne.
Lianka
31.07.09,10:12
"Pojem příležitostná činnost je opakem činnosti soustavné. Obdobně jako obchodní zákoník pro účely definice podnikání či živnostenský zákon pro účely definice živnosti neobsahuje bližší vymezení pojmu „soustavná činnost”, tak ani ZDP neobsahuje takovéto vymezení. Soustavnou činností je činnost např. trvalá nebo činnost vykonávaná s úmyslem opakování. Obdobně je nutné chápat i soustavný pronájem."

Zdroj: http://www.sagit.cz/pages/lexikonheslatxt.asp?cd=74&typ=r&levelid=da_391.htm

Je to sice pre CR, ale myslim, ze podobne sa to da aplikovat aj u nas.
Calinka
31.07.09,10:56
Tak to je blbé :(. Nevenujem sa tomu toľko, ani aby som zarobila na náklady a nie ešte na odvody do poisťovní....