šťastná
29.07.09,20:44
Prosím poraďte mi, alebo vyveďte z bludného kruhu úvah. Ako účtovať v JÚ živnostníčku na MD, aby firma fungovala ďalej, ona nemala žiadny príjem a mohla poberať rodičovský príspevok? Niečo podstatné mi uniká a ja neviem čo.
brčko
29.07.09,19:02
Prosím poraďte mi, alebo vyveďte z bludného kruhu úvah. Ako účtovať v JÚ živnostníčku na MD, aby firma fungovala ďalej, ona nemala žiadny príjem a mohla poberať rodičovský príspevok? Niečo podstatné mi uniká a ja neviem čo.

Ak začala poberať RP pred 1.1.09, tak mohla riadne vykonávať prácu na živnosť a zároven poberať RP. Len nemohla dať dieťa do škôlky, ktorá dostáva preniaze zo št.rozpočtu, to bola podmienka.

Pri mamičkách szčo, ktoré chceli požiadať o RP po 31.12.08 to už možné nie je. Už môžu poberať popri aktívnej živnosti (ak nie je ukončená alebo prerušená) len príspevok na starostlivosť o dieťa. Jeho výška závisí od toho, kto sa o dieťa stará a aké sú preukázatelné náklady na dieťa.

Ale nerozumiem, aký problém ti vzníká v účtovníctve. ˇÚčtuješ bez ohladu na MD a RD (alebo neúčtuješ, ak nie je čo). Len odvody do SP sa počas poberania materksého neplatia (teda v prípade, ak nárok na materské mala a odvody platila).Tiež v prípade RD a poberania RP ak nevykonávala činnosť szčo a dala o tom vyhlásenie na SP nemusela platiť odvody do SP.
šťastná
29.07.09,19:13
Na sociálke dostala info, že môže poberať plný RP, ak nebude mať preukazateľne žiadny príjem, ale jej firma môže normálne fungovať. Ako to dosiahnuť, aby tam nebol príjem, ako sa bude robiť daňové príznanie a čo s odpočitateľnou položkou? Na MD nastúpila 1.1. a porodila 02 2009.
brčko
29.07.09,19:54
Na sociálke dostala info, že môže poberať plný RP, ak nebude mať preukazateľne žiadny príjem toto je niekde v témach rozoberané, len vedieť kde, no nikde v zákone sa príjmy u szčo nespomínajú, len u zamestnancov pri poberaní materksého, ale jej firma môže normálne fungovať. Ako to dosiahnuť, aby tam nebol príjem, ako sa bude robiť daňové príznanie a čo s odpočitateľnou položkou? Na MD nastúpila 1.1. a porodila 02 2009.

má nárok na nezdanit.časť podla § 11 Zákona o dani z príjmov, t.j. ak nepresiahne ZD v plnej výške bez ohladu na MD, RD. Na dieťa od 2/09 dan.bonus, ak splní podmienku § 33 ods.8 Zákon o dani z príjmov