vratnik
29.07.09,21:13
Chcem kupit pozemok, spoluvlastnici nemaju stare zmluvy a je domnienka, ze jedna umrela osoba moze mat, ale nemusi mat predkuipne pravo na dany pozemok. Spoluvlastnici nemaju zaujem zistovat na katastri ci je predkupne pravo, alebo nie. Mna na katastri odbiju s tym, ze nie som ucastnikom konania. Mozem nejakym sposobom zistit (neviem cislo zmluvy, kde by potencionalne mozne predkupne pravo mohlo byt zaknihovane, viem len priblizne obdobie kde by zmluva moha byt) ci ma tretia osoba predkupne pravo ? Nezaujima ma cena ani dalsie podrobnosti zmluvy, len to ci je tam zapisane predkupne pravo, moze mi takuto informaciu kataster poskytnut ?
Mária27
29.07.09,19:17
na webe katasterportal sk nájdeš mapu, nájdi parcelu, zisti list vlastníctva a uvidíš.
vratnik
30.07.09,03:29
Este neprebehla ROEPka, takze parcela nema list vlastnictva.
vratnik
30.07.09,03:59
Este poznamka, mam z katastra kopie z pozemk. knihy - tak ako majitelia postupne ziskali podiel , dedicstva, kupne zmluvy, tusim sa to vola majetkova podstata. Tam nie je ziadna poznamka o predkupnom prave pre tretiu osobu. Ak by v minulosti bola robena zmluva o predaji casti parcely s predk. pravom na zvysok, tak by toto pravo zapisali do pozemkovej knihy ? kedze nie je zalozeny list vlastnictva ?
vratnik
30.07.09,04:44
Este dalsie upresnenie, parcela bola rozdelena na dve casti extravilan a intravilan, pritom jedna cast parcely ma LV a druha nie. Na tej parcele co ma LV nie je zapisana ziadna tarcha (predk. pravo) Ak po '89 bola robena zmluva a na nej bolo uvedene predk. pravo, tak by toto pravo bolo zapisane minimalne na tej casti parcely, ktora ma LV ? Dakujem
klapka
30.07.09,11:32
Predkupné právo môže byť zriadené ako osobné právo alebo vecné právo. ak bolo zriadené ako osobné právo, zaniklo smrťou oprávnného. Ak bolo zriadené ako vecné právo, prechádza na nástupcov oprávneného, podmienkou však je, aby bolo zapísané v katastri nehnuteľností. Ak bola časť pozemku už prevedená na LV a v časti C sa predkupné právo nefiguruje, je pravdepodobné, že nikto k pozemku predkupné právo nemá. Over si túto skutočnosť aj na PK vložke, v časti B by bolo zapísané aj predkupné právo, pokiaľ bolo v minulosti zriadené ako vecné právo.
vratnik
30.07.09,11:50
Vyborne dakujem za odpoved, skontrolujem. Takze ak v minulosti (po '89) bola v zmluve zmienka o predkupnom prave tretej osoby, tak by toto pravo malo byt zaknihovane v pozemkovej knihe v casti B. Zmluvy nemaju, pozostaly o tom nevedia, radsej to skontrolujem. Este raz dakujem.