adam
05.08.05,18:35
Priateľka chce začať podnikať v oblasti výroby keramiky. Ak má niekto v tomto skúsenosti, čo potrebuje? Nepýtam sa na hygienu, BOZP, PO..., skôr by ma zaujímalo, či môže výrobky predávať do obchodov bez nejakého certifikátu, či treba na výrobok nejaký popis apod. Ďakujem za akúkoľvek poradu v tejto oblasti.....:)
adam
07.08.05,19:36
Nikto nemá skúsenosť?
durisovad
07.08.05,20:00
S vyrobou ani predajom keramiky skusenosti nemam, ale myslim, ze najlepsie by priatelka urobila, keby si zasla za potencialnymi odberatelmi a ti jej najlepsie poradia, za akych podmienok budu ochotni od nej vyrobky odoberat. Myslim tym atesty, certifikaty a pod.
adam
08.08.05,11:27
Ďakujem.....
durisovad
08.08.05,13:58
Niet za co. Prajem uspesne podnikanie.
A po case sa ohlas, ako to ide.
ondrejvla
08.08.05,15:33
No ja myslím, že ak túto tému zbadá Lenka, tá poradí. Určite niečo nájde šikulka!
lenkak
08.08.05,17:29
Našla som:
Od 1. januára 2000 nadobudol účinnosť zákon Národnej rady Slovenskej republiky č. 264/1999 Z. z. o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý bol novelizovaný jedinýkrát, a to zákonom č. 436/2001 Z. z. (ďalej iba “zákon”).

Z hľadiska subjektov pôsobiacich v rámci medzinárodného obchodu tento zákon výrazne zasiahol do praxe dovozcov, pretože predmetnú problematiku rieši v mnohých oblastiach zásadne iným spôsobom zákon o štátnom skúšobníctve (zákon č. 30/1968 Zb.), ktorý túto oblasť upravoval do 31. 12. 1999. Najpodstatnejšou zmenou je najmä to, že celá zodpovednosť za výrobok sa preniesla na podnikateľa.

V oblasti aktivít dovozu v rámci medzinárodného obchodu zákon o posudzovaní zhody upravuje:

a) spôsob ustanovovania technických požiadaviek na výrobky, ktoré by mohli ohroziť zdravie, bezpečnosť alebo majetok osôb, alebo životné prostredie (ďalej len “oprávnený záujem”),

b) postupy posudzovania zhody výrobkov s technickými požiadavkami (ďalej len “posudzovanie zhody”),

c) práva a povinnosti podnikateľov a iných právnických osôb zriadených podľa osobitného predpisu a poverených činnosťami podľa tohto zákona, ktoré súvisia s posudzovaním zhody,

d) práva a povinnosti podnikateľov, ktorí dovážajú alebo uvádzajú výrobky na trh.


SKTC-105

Technický a skúšobný ústav stavebný (TSÚS)

Studená 3, 826 34 BRATISLAVA

Autorizovaná osoba skúša stavebné stroje, výrobky a zariadenia na výrobu, prepravu a spracovanie betónových, maltových a bitumenových zmesí a ich komponentov, výťahy, plošiny a žeriavy, stroje a zariadenia na montážne a dokončovacie práce, na tvárnenie a delenie betonárskej výstuže, keramických a betonárskych výrobkov a nerastných materiálov.
ondrejvla
08.08.05,17:58
Ja som vedela Lenka, že si Šikulka! Podotýkam, že s veľkým Š!
adam
08.08.05,18:02
Lenka, ďakujem za informáciu. V Poradcovi podnikateľa 7/2000 som si prečítala o certifikácii, ale vyrozumela som z toho toľko, že certifikácii podliehajú stroje a strojné zariadenia, elektrospotrebiče, hračky. Výrobky z keramiky( ako vázy, šošky...) som tam nenašla. Takže si myslím, že asi certifikát nepotrebujú.
Ale si myslím, že na výrobku by mal byť názov tovaru, material a výrobca na nejakej nálepke trebars na obale tovaru. Mýlim sa, alebo mám v niečom pravdu! Ďakujem za každý názor.....
lenkak
08.08.05,18:28
Určite je potrebné mať výrobok označený, a to aspoň niečo z tohoto by mal mať:
1. úroveň kvality,
2. úžitkové vlastnosti,
3. bezpečnosť,
4. rozmery,
5. názov, pod ktorým sa predáva,
6. značky,
7. skúšanie výrobku a skúšobné metódy,
8. balenie,
9. označovanie výrobku alebo vybavenie štítkom,
10. postupy posudzovania zhody výrobku s právnymi predpismi alebo s technickými normami,
11. výrobné metódy a procesy, ktoré majú vplyv na charakteristiky výrobku.
adam
08.08.05,18:35
Lenka, prosím Ťa, kde si našla tých 11 požiadaviek? Neviem na akú literatúru, či zákon by som sa mala zamerať....:-( Určite súhlasím s bodom 1 a 5. Nerozumiem bodu 9. ?
lenkak
08.08.05,18:40
Zákon
č. 264/1999 Z. z.


o technických požiadavkách
na výrobky a o posudzovaní zhody


a o zmene a doplnení niektorých zákonov
v znení
zákona č. 436/2001 Z. z. a zákona č. 254/2003 Z. z.
adam
08.08.05,18:51
Lenka, ďakujem pekne....:)