Jana Š.1
30.07.09,07:34
poprosila by som o radu. Som spoluvlastníčkou rod. domu - mama 1/2, ja 1/4, brat 1/4. Teraz chcem darovať môj podiel bratovi - môžem uviesť do darovacej zmluvy
Darkyňa touto zmluvou daruje obdarovanému nehnuteľnosť uvedenú v článku I. tejto zmluvy do podielového spoluvlastníctva a obdarovaný dar s vďakou prijíma.

Je to správne? (teraz to bude podielové spoluvlastníctvo mamy a brata) - alebo ja darujem svoju 1/4 do výlučného vlastníctva brata (ja to chápem tak akože nedarujem to dalším osobám....)

a ešte potom v daľšom bode:



VI.
Zmluvné stany privoľujú, aby na základe tejto darovacej zmluvy bol zapísaný vklad do katastra ............
časť B – Vlastník:
uviesť len brata (to je tá zmena) v 1/2, alebo uviesť aj mamu v 1/2 (to zostáva nezmenené)
vrelá vďaka
Mária27
30.07.09,08:20
Bratovi daruješ spoluvlastnícky podiel, ktorý nie je na celej nehnuteľnosti presne určený. Nedaruješ to do výlučného vlastníctva, spoluvlastníctvo je jasné.
Ty si darca, brat obdarovaný. Identifikuj nehnuteľnosť, spoluvlastníkov s ich podielmi, potom predmet zmluvy - darovanie spoluvlastníckeho tvojho podielu bratovi. Príbuzenecký vzťah je pri spoluvlastníctve dobré uviesť.
klapka
30.07.09,11:42
Ja to zvyknem formulovať takto:

Darkyňa touto zmluvou daruje obdarovanému spoluvlastnícky podiel na nehnuteľnosti špecifikovanej v článku I. tejto zmluvy vo výške 1/4-iny a obdarovaný tento dar s vďakou prijíma. Vzhľadom na skutočnosť, že obdarovaný k dátumu podpisu tejto zmluvy vlastní 1/4-inu nehnuteľnosti, po nadobudnutí účinnosti prevodu vlastníckeho práva sa stane podielovým spoluvlastníkom špecifikovanej nehnuteľnosti v celkovej výške spoluvlastníckeho podielu 1/2-ice.

Ohľadom formulácie návrhu na vklad - mám konkrétnu skúsenosť s tým, že teta na katastri prerušila konanie o vklade, keď sme na návrhu uviedli, že nadobúdateľ sa stane vlastníkom vo výške podielu 1/2-ice (navrhli sme totiž, aby už existujúci podiel 1/4-iny a nadobúdaný podiel 1/4-iny sčítali a zapísali priamo). Preto by som pre istotu v návrhu uviedla len brata (mamy sa zmluva netýka) a len v podiele, ktorý nadobúda podľa zmluvy.
Jana Š.1
31.07.09,04:36
vrelá vďaka
Jana Š.1
31.07.09,04:40
ďakujem, špecifikované mám, išlo mi o tie podiely.
to je tak, keď sa niekto hrá na právnika....:)))
Jana Š.1
31.07.09,04:51
Ešte k tomuto:Ohľadom formulácie návrhu na vklad - mám konkrétnu skúsenosť s tým, že teta na katastri prerušila konanie o vklade, keď sme na návrhu uviedli, že nadobúdateľ sa stane vlastníkom vo výške podielu 1/2-ice (navrhli sme totiž, aby už existujúci podiel 1/4-iny a nadobúdaný podiel 1/4-iny sčítali a zapísali priamo). Preto by som pre istotu v návrhu uviedla len brata (mamy sa zmluva netýka) a len v podiele, ktorý nadobúda podľa zmluvy.Takže aj keď už vlastní 1/4 a touto zmluvou získa druhú 1/4 =1/2,ja mám uviesť:časť B – Vlastník:brat...., v 1/4?, teda nie v 1/2?mamu teda uvádzať nebudem.Prepáčte, "ja som dilino z Neporadze a zabyv sem si zošit....."
klapka
31.07.09,06:40
Hej, odporúčam radšej takto, hoci by bolo logické podiely sčítať. Napíš návrh len v tom rozsahu, ako sa nadobúda vlastníctvo podľa vkladanej zmluvy, t.j. 1/4-iny.
Jana Š.1
31.07.09,06:56
Ozaj veľmi ďakujem - a ešte - do darovacej zmluvy napíšem podiely normálne - brat 1/2, mama1/2 (teda vlastne mama nie) - len v návrhu na vklad dám tú 1/4?
Jana Š.1
31.07.09,06:58
a ešte dúfam, že teta na katastri u nás v TN má rovnaký pohľad na
vec:)
klapka
31.07.09,11:00
No držím palce, čo ja viem, každá správa katastra má asi vlastný výklad katastrálneho zákona, jedna a tá istá zmluva môže mať úplne rôzny osud... ja by som dala na návrh iba tú 1/4-inu. V najhoršom prípade teta zapisovateľka zapíše podiely tak, že ich nesčíta a brat bude na liste vlastníctva figurovať v dvoch riadkoch po 1/4-ine.
vieroslava
31.07.09,11:21
Ak je predmetom daru aj podiel na pozemku, doporučujem uviesť aj m2 pripadajúce k darovanému podielu. Podľa katastrálneho zákona to tam má byť uvedené. Niekde tolerujú, keď to v zmluve uvedené nie je, ale niekde (okres Nové Zámky) kvôli tomu prerušili vklad.
Jana Š.1
03.08.09,05:16
je tam aj pozemok - dvor, tam mám výmery presne určené
takže ešte raz - v návrhu aj v zmluve uvesť vlastníctvo 1/4?, alebo v návrhu:
Tieto nehnuteľnosti spolu so všetkými ťarchami nadobúda darom navrhovateľ 2) do podielového spoluvlastníctva v 1/4.
v zmluve:
VI.
Zmluvné stany privoľujú, aby ..........nasledovne:

k. ú ........zapísaná v LV č. ......
časť A – Majetková podstata:
• pozemok - parcela ...zastavané plochy o výmere 283 m²
• pozemok - parcela KN č.1640, záhrady o výmere 568 m2
• stavba – dom súp. č. 136 na parcele KN č. 1639
časť B – Vlastník:
MM, rod. č. ..., bytom ...., v 1/2
alebo napísať tiež len v 1/4?
Som otravná, nehnevajte sa.
Dík
Jana Š.1
06.08.09,05:28
tak som dala aj v návrhu aj v zmluve 1/4 - už to išlo, potom Vám dám vedieť, či to bolo v poriadku.
Ďakujem za rady
Jana Š.1
30.09.09,09:15
tak dnes prišlo z katastra, že brat je vlastníkom 1/2 - teda zmluva na katastri prešla - pre upresnenie - podľa vašich rád som v návrhu i v zmluve písala len o tej mojej 1/4, tak je to asi správne.
Teda ďakujem za rady, zas sme, aj vďaka Vám ušetrili pár korún.