jupa
30.07.09,09:41
Prosím o radu. Prenajal som si v obchodnom centre preistory na dobu urcitu do roku 2015. Obchodne centrum ma slabu navstevnost a uz dva roky dotujem prevadzku (vysoky prenajom, rezia, zamestnanci) a zaroven skoncim s touto cinnostou. Preto som sa rozhodol ukoncit zmluvu o prenajme podla zakona 116/1990 paragraf 9 -3a: najomca môže pisomne vypovedat zmluvu uzavretú na určitý čas pred uplynutím dojednaného času, ak stratí spôsobilosť prevádzkovať činnosť, na ktorú si priestor najal. Výpoveď som dal trojmesačnú. Prenajímateľ výpoveď neakceptuje a trvá na 10 ročnom prenájme alebo na prípadnej dohode. Postupujem správne? Môžem v kľude opustiť priestor? Viete mi poradiť?
VERONIKA6
30.07.09,07:46
Prosím o radu. Prenajal som si v obchodnom centre preistory na dobu urcitu do roku 2015. Obchodne centrum ma slabu navstevnost a uz dva roky dotujem prevadzku (vysoky prenajom, rezia, zamestnanci) a zaroven skoncim s touto cinnostou. Preto som sa rozhodol ukoncit zmluvu o prenajme podla zakona 116/1990 paragraf 9 -3a: najomca môže pisomne vypovedat zmluvu uzavretú na určitý čas pred uplynutím dojednaného času, ak stratí spôsobilosť prevádzkovať činnosť, na ktorú si priestor najal. Výpoveď som dal trojmesačnú. Prenajímateľ výpoveď neakceptuje a trvá na 10 ročnom prenájme alebo na prípadnej dohode. Postupujem správne? Môžem v kľude opustiť priestor? Viete mi poradiť?
Treba si pozrieť zmluvu, aké v nej boli uvedené výpovedné podmienky a ňou sa riadiť.
jupa
30.07.09,08:31
v zmluve je odvolavka na Zakon 116/90... tak sa riadim zakonom
Stina
30.07.09,08:36
Daj výpoveď z nájmu , ak s tým prenajímateľ súhlasí , výpovedná doba bude 3 mesiace podľa § 12 zákona 116/1990.
jupa
30.07.09,09:24
vypoved som dal 3mes., prenajimatel nesuhlasi... nakupne centrum je poloprazdne, tak zneprijemnuje...
vladenl
31.07.09,07:36
vypoved som dal 3mes., prenajimatel nesuhlasi... nakupne centrum je poloprazdne, tak zneprijemnuje...
Ako dovod vypovede uvadzas, ze si stratil sposobilost prevadzkovat cinnost na ktoru si si priestor prenajal. Ako si ju stratil? Zrusil si zivnostenske opravnenia? Zrusil si spolocnost?
Vypovedal si iba tento najom a na inych miestach pokracujes dalej v prevadzkovani cinnosti?
jupa
31.07.09,13:06
ano všetky predajne som zrušil, živnosť ešte mám...
vladenl
03.08.09,12:51
Ja si myslim, ze v pripade zrusenia zivnostenskych opravneni, by vypovedny dovod "najomca stratí spôsobilost prevádzkovat cinnost, na ktorú si nebytový priestor najal" mal byt moznostou ako vas najom ukoncit. Najme, ak nebude iba fiktivny, teda ak naozaj nebudete dalej pokracovat v predmetnych cinnostiach.
DErika
12.04.13,07:11
Dobrý deň! Mám podobný problém, taktiež mám obchod v obchodnom centre, kde je návštevnosť skoro nulová, zmluva je uzatvorená na dobu určitú 5 rokov, poslala som majiteľovi výpoveď, ktorú samozrejme neakceptuje a vyhráža sa právnymi následkami. Zmluvu mám uzatvorenú na s.r.o., nie na živnosť, s.r.o. nedisponuje žiadnym majetkom a kvôli danému obchodu je v strate. Zaujíma ma ako ste to nakoniec vyriešili vy? Mne dali možnosť, nájsť za seba náhradu, vraj hľadajú aj oni, ale keďže reči o návštevnosti tohto centra sa už rozniesli je veľký problém niekoho za seba nájsť! Prosím o radu...
Mária27
12.04.13,07:33
Nebytové priestory sa prenajímajú podľa zákona č. 116/1990 o nájme NP. V § 9 máš vymenované dôvody, ktoré môžeš použiť, aby si bol úspešný. na teba sa hodí asi toto, tak to dokazuj:

(3) Nájomca môže písomne vypovedať zmluvu uzavretú na určitý čas pred uplynutím dojednaného času, ak

a) stratí spôsobilosť prevádzkovať činnosť, na ktorú si nebytový priestor najal;
DErika
12.04.13,11:50
Čo mám chápať pod pojmom "stratí spôsobilosť prevádzkovať činnosť, na ktorú si nebytový priestor najal"? Pretože zrušiť s.r.o., čo som zisťovala, nie je jednoduché a tiež to nejakú dobu trvá. Alebo by som mohla zrušiť len tu jednu činnosť kúpa, predaj?
Mária27
13.04.13,16:52
DErika
26.04.13,07:03
​Dobrý deň, preštudovala som si to čo ste mi odporučili + som zašla za právnikom, ten si zmluvu preštudoval, a vravel, že čo sa týka finančnej spôsobilosti, je to ťažko preukázateľné, že toho by sa určite nechytil, odporučil mi ukončiť v s.r.o. činnosť kúpa, predaj, na základe tohto stratím oprávnenie podnikať, čiže mi zanikne predmet nájmu, v zmluve mám uvedené, že Podnájom zaniká: zánikom nájomcu, zánikom podnájomcu, zánikom predmetu nájmu, tiež mi bude činnosť vymazaná z Orsr a takto podľa neho vlastne stratím spôsobilosť prevádzkovať činnosť na ktorú som si nebytový priestor najala. V zmluve však predmet nájmu definovaný nie je, je tam definované, o aký priestor ide, ale ked som si vybavovala povolenie od hygieny, otváracie hodiny, všade som uvádzala čo tam budem vykonávať, teda predmet činnosti. Chcem sa opýtať na Váš názor, či s tým pochodím a tiež či musím v takomto prípade dodržať výpovednú lehotu 3 mesiace, ak zruším činnosť napr. k 01.05.? Kedže reálne od 02.05. už nebudem môcť predávať, keďže mi zanikne činnosť?