tomare
30.07.09,10:19
Aké poistné sa platí z náhrady prvých 10-tich dňoch dočastnej pracovnej neschopnosti ?
Tweety
30.07.09,08:20
Aké poistné sa platí z náhrady prvých 10-tich dňoch dočastnej pracovnej neschopnosti ?
Myslíš odvody? Tým náhrada nepodlieha.
VERONIKA6
30.07.09,08:21
Aké poistné sa platí z náhrady prvých 10-tich dňoch dočastnej pracovnej neschopnosti ?
DNP je doba vylúčiteľná na platenie poistného.
tomare
30.07.09,08:31
DNP je doba vylúčiteľná na platenie poistného.

Ide mi o zdravotné poistenie.
Prečítala som si odpoveď v poradni VšZP. A tam je citujem
"
Náhrada príjmu vyplácaná zamestnávateľom sa do vymeriavacieho základu zahŕňa, pretože je to príjem zo závislej činnosti. Nemocenské ako dávka vyplácaná Sociálnou poisťovňou sa do vymeriavacieho základu nezahŕňa.
Tweety
30.07.09,08:38
Ide mi o zdravotné poistenie.
Prečítala som si odpoveď v poradni VšZP. A tam je citujem
"
Náhrada príjmu vyplácaná zamestnávateľom sa do vymeriavacieho základu zahŕňa, pretože je to príjem zo závislej činnosti. Nemocenské ako dávka vyplácaná Sociálnou poisťovňou sa do vymeriavacieho základu nezahŕňa.
Nie je to náhrada príjmu,( napr. za dovolenku), ktorú do VZ započítame, ale náhrada príjmu počas DPN, a v tom je ten rozdiel.
VERONIKA6
30.07.09,08:48
Ide mi o zdravotné poistenie.
Prečítala som si odpoveď v poradni VšZP. A tam je citujem
"
Náhrada príjmu vyplácaná zamestnávateľom sa do vymeriavacieho základu zahŕňa, pretože je to príjem zo závislej činnosti. Nemocenské ako dávka vyplácaná Sociálnou poisťovňou sa do vymeriavacieho základu nezahŕňa.
Len na doplnenie, tú DPN je potrebné nahlásiť "oznámením zamestnávateľa" do zdravotnej poisť. - začiatok aj koniec.
tomare
30.07.09,10:01
Nie je to náhrada príjmu,( napr. za dovolenku), ktorú do VZ započítame, ale náhrada príjmu počas DPN, a v tom je ten rozdiel.
Otazka v poradni znela:

Vstupuje náhrada príjmu pri PN-ke do vymeriavacieho základu zamestnanca?





tomare
30.07.09,10:03
Otazka v poradni znela:

Vstupuje náhrada príjmu pri PN-ke do vymeriavacieho základu zamestnanca?








A odpoveď, že áno vstupuje čím som celkom popletená.
Tweety
30.07.09,10:04
A odpoveď, že áno vstupuje čím som celkom popletená.
Nevstupuje, je to 100%.. Možno sa pani pomýlila, alebo zle ste sa pochopili.
JanoL
31.07.09,04:57
Nevstupuje, je to 100%.. Možno sa pani pomýlila, alebo zle ste sa pochopili.

Plne súhlasím s tvrdením Tweety: "Nevstupuje, je to 100%.."

Nesúhlasím: .... alebo zle ste sa pochopili. :)

Viď nasl. link :mad: http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=353&search=n%E1hrada+pr%EDjmu

Pani sa VEĽMO silne pomýlila čo je naozaj smutné, ba až do plaču:mee::mee::mee:

1. Náhrada DPN nie je zdaniteľný príjem, takže už z tohto titulu nevstupuje do VZ na zdr. poi.
2. A okrem toho zákon o zdravotnom poistení
§ 11 Platitelia poistného ods. (8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za .........n) fyzickú osobu, 1. ktorá poberá náhradu príjmu, nemocenské, ošetrovné alebo materské podľa osobitného predpisu, 39m)

Jano