Miruo
30.07.09,11:01
hojky, momentalne som nezamestnany, chcem sa opytat: v pripade ak sa zamestnam na vedlajsi pracovny pomer, tak bude mi zamestnavatel nieco platit? myslim zdravotnu alebo tak..
dakujem
Stina
30.07.09,09:14
Ak si nezamestnaný, mal by si rozmýšľať o HPP.
VPP je popri HPP.
Ty však asi myslíš dohodu. Pri Dohode zamestnávateľ hradí do SP 0,8% na úrazové poistenie a 0,25% na garančné poistenie. Do zdravotnej poistovne zamestnávateľ neplatí nič, zamestnanec (dohodár) preddavky neplatí - platí iba ak je dobrovolne nezamestnaný.
Miruo
30.07.09,11:17
nie nie, mam ny vyber, HPP, ale v tom pripade za mna nebude zamestnavatel platit zdravotnu..
alebo VPP, ci to nemozem mat VPP, ked som nezamestnany?
Tweety
30.07.09,11:19
nie nie, mam ny vyber, HPP, ale v tom pripade za mna nebude zamestnavatel platit zdravotnu..
alebo VPP, ci to nemozem mat VPP, ked som nezamestnany?
Môžeš pracovať aj na dohodu, len tam je obmedzený mesačný príjem, aby ťa nevyradili,( samozrejme ak si evidovaný ako uchádzač o zamestnanie) 136,38€.
Miruo
30.07.09,11:51
ale ja nechem na dohodu pracovat , ale na VPP, lebo predpokladam, ze budem mat vyssi prijem ako 136,38€
preto ma zaujima, ci vobec mozem pracovat na VPP, ak nemam HPP, a ak ano, co mi bude zamestnavatel platit
Tweety
30.07.09,11:56
ale ja nechem na dohodu pracovat , ale na VPP, lebo predpokladam, ze budem mat vyssi prijem ako 136,38€
preto ma zaujima, ci vobec mozem pracovat na VPP, ak nemam HPP, a ak ano, co mi bude zamestnavatel platit
VPP alebo HPP dnes sa to už nerozlišuje, je to len PP. Z PP platí zamestnáv.aj zamestnanec všetky odvody. Ale ak si evidov. nezamest. tak platí pre Teba to, čo som už uviedla vyššie, tá hranica príjmu.
veronikasad
30.07.09,12:24
ale ja nechem na dohodu pracovat , ale na VPP, lebo predpokladam, ze budem mat vyssi prijem ako 136,38€
preto ma zaujima, ci vobec mozem pracovat na VPP, ak nemam HPP, a ak ano, co mi bude zamestnavatel platit
napíš, čo si predstavuješ pod VPP
Nemáš na mysli náhodou pracovný pomer na kratší pracovný čas ?
Miruo
30.07.09,15:57
no napriklad som nezamestnany a chcel by som robit poistovaka alebo take nieco, tak by som mal ist na HPP alebo na VPP?
veronikasad
30.07.09,16:56
no napriklad som nezamestnany a chcel by som robit poistovaka alebo take nieco, tak by som mal ist na HPP alebo na VPP?
Pokial viem, poisťováci robia na živnosť alebo na licenciu. A vtedy si už SZČO a nemôžeš byť evidovaný na úrade práce. Pre akú spoločnosť chceš robiť poisťováka ?
Miruo
30.07.09,18:45
aha, no ponuky su od viacerych spolocnosti, tak este neviem, iba zistujem co a ako?
a neviete pls ako je to so zivnostou? pocul som , ze od statu by som dostal 180 000sk. ale viac o tom neviem nic :(
Xanti
30.07.09,18:51
aha, no ponuky su od viacerych spolocnosti, tak este neviem, iba zistujem co a ako?
a neviete pls ako je to so zivnostou? pocul som , ze od statu by som dostal 180 000sk. ale viac o tom neviem nic :( No živnosť na sprostredkovanie poistenia nie je ( niekedy bola ), tj. aj ako nezamestnaný si na to nemôžeš urobiť podnik. zámer a požiadať o dotáciu z UP.

Skús hľadať na porade je veľa tém kde hlavným slovom je dotácia z UP.

Čo sa týka živnosti, vybavíš ju za 3 eurá za dva dni, ale nie na sprostredkovanie poistenia. Pri takom type SZČO sa len zaeviduješ na DU, aby Ti pridelili DIČ, budeš platiť odvody do ZP a po roku pri prekročení príjmu aj do SP.

http://www.porada.sk/t116898-dotacia-na-szc-zivnost.html#post1112047
Miruo
30.07.09,19:00
aha, takze iba pri poisteni sa zivnost neda a co v pripade, ak je to kombinovane, mam napr. ponuku na OVB, to su nejaki financni poradcovia, nie len v oblasti poistenia, ale aj v inych oblastiach ako hypoteky, sporenie atd.. vtedy by som zivnost uz mohol mat ? a oplatilo by sa mi to vobec? lebo netusim ani trosku :(
Xanti
30.07.09,19:09
No žial to poradenstvo tiež spadá do poisťovníctva a sprostredkovania poistení a ani na to neni živnosť.
Len ako som písala prihlásiť sa na DU , v ybaviť DIČ a na základe toho si SZČO ale nedostaneš dotáciu z UP.
Miruo
30.07.09,21:08
to vazne? ved mi normalne nukali HPP, VPP alebo zivnost
mzdarka renca
30.07.09,21:27
to vazne? ved mi normalne nukali HPP, VPP alebo zivnost

Napíšem ti vlastnú skúsenosť:

Ak budeš robiť sprostredkovanie poistenia, tak to na základe Sprostredkovateľskej zmluvy. Ak budeš mať SZ, tak to ohlásiš na Štatistickom úrade podľa miesta bydliska a tam ti pridelia IČO. Taktiež budeš mať povinnosť sa prihlásiť na Daňovom úrade v mieste bydliska, kde ti pridelia DIČ.

Ono to trošku vyzerá ako živnosť, ale živnosť to nie je.

Podľa môjho názoru, túto činnosť je možné vykonávať aj ako zamestnanec poisťovne, zamestnaného na základe Pracovnej zmluvy.
Xanti
31.07.09,05:53
to vazne? ved mi normalne nukali HPP, VPP alebo zivnostAno vážne, nikto ťa nezamestná, nedajú Ti pracovnú zmluvu oni nikoho nezamestnávajú. Všetko sa koná a robí cez sprostredkovateľskú zmluvu.
To sa zvykne hovoriť a trošku sa tým HPP a VPP zavádzajú ludia, lebo pri tejto práci si platený od výkonu. Tj. koľko zmlúv urobíš taký príjem máš. Ked sa Ti nepodarí uzavrieť zmluvu, tak nedostaneš nič. Myslíš, že oni ťa budú platiť zo svojich provízii?
V sprostredkovateľkých spoločnostiach nie si zamestnanec, buduješ si svoju štruktúru, hladáš pod seba ludí , ktorý budú robiť to isté čo ty.
Miruo
31.07.09,13:50
no asi tak nejako som si to myslel aj ja, no ale je rozdiel ci sa dam na zivnost alebo na HPP alebo VPP nie?
Xanti
31.07.09,16:29
no asi tak nejako som si to myslel aj ja, no ale je rozdiel ci sa dam na zivnost alebo na HPP alebo VPP nie? Ano je to rozdiel. Ked si na živnosť, alebo ked pracuješ na PP.
Ale pochop jedno,
v OVB ťa nikto nezamestnááááááá .... v OVB sa pracuje na základe sprostredkovateľskej zmluvy.

Aby si to pochopil už. Tak ak pracuješ na pracovný pomer, tak máš danú pracovnú dobu a mzdu. Tá mzda je bud mesačná alebo hodinová.
Takže len zamestnanec môže pracovať v pracovnom pomere ( je jedno či je hlavný alebo vedlajší babenky Ti písali, že sa to teraz nerozlišuje ) , má garantovanú mzdu, každý mesiac má stanovený počet hodín, ktoré musí odrobiť.

V OVB Ťa nikto nezamestná, nikto s tebou neuzavrie pracovnú zmluvu, nikto ti nepovie odrobíš toľko a toľko hodín mesačne a tvoj príjem bude toľko a toľko EUR.
V OVB dostávajú spolupracovníci provízie. Provízia závisí od toho koľko zmlúv urobíš každý mesiac. Môžeš robiť 10 hodín mesačne a ked urobíš 15 zmlúv tak zarobíš neviem koľko stoviek eur, další mesiac budeš robiť 300 hodín a neurobíš žiadnu zmluvu a nezarobíš nič, lebo Ti nepríde za nič provízia.
A ešte posledný raz opakujem "v OVB ťa nikto nezamestná, nikto s tebou neuzavrie pracovnú zmluvu na VPP ani na HPP" , lebo nikto sa nebude s tebou deliť o svoje provízie.
Miruo
31.07.09,17:32
aha, dakujem za vysvetlenie :)))
a este 1 question. ak by som siel teda napr. aj do toho OVB, tak potom mozem byt zaroven evidovany na urade prace? alebo ako potom zase? ved v podstate nebudem zamestnany
veronikasad
31.07.09,17:35
aha, dakujem za vysvetlenie :)))
a este 1 question. ak by som siel teda napr. aj do toho OVB, tak potom mozem byt zaroven evidovany na urade prace? alebo ako potom zase? ved v podstate nebudem zamestnany
veru nemôžeš byť evidovaný na úrade práce. DU ti pridelí DIČ a budeš považovaný za SZČO.
Xanti
31.07.09,19:09
veru nemôžeš byť evidovaný na úrade práce. DU ti pridelí DIČ a budeš považovaný za SZČO.Tu by som si dovolila nesúhlasiť.
Bola som vedená na UP, mala som DIČ na základe sprostredkovateľskej zmluvy. Nebol s tým problém. Akurát by ma boli vylúčili z UP ak by som prekročila príjem.
aughostino
02.03.11,11:43
tiez toto teraz riesim, urad prace a sprostredkovatelska zmluva
vcera som podpisal sprostredkovatelsku zmluvu a chlapik, co je nadomnou vravel ze zatial nemusim nic s uradom prace riesit, ze tuto zmluvu posle do OVB na centralu a odtial mi pride postou riadna zmluva

nechcem mat na UP problemy, bude istejsie ked si podam ziadost o vyradenie z UP a budem samoplatitel zdravotky???
ivka70
02.03.11,11:50
tiez toto teraz riesim, urad prace a sprostredkovatelska zmluva
vcera som podpisal sprostredkovatelsku zmluvu a chlapik, co je nadomnou vravel ze zatial nemusim nic s uradom prace riesit, ze tuto zmluvu posle do OVB na centralu a odtial mi pride postou riadna zmluva

nechcem mat na UP problemy, bude istejsie ked si podam ziadost o vyradenie z UP a budem samoplatitel zdravotky???

A myslis si, ze zarobis viac ako 136,38 EUR za mesiac?
Zatial mas len ohlasovaciu povinnost na UP, ze zacinas.
Az keby to vyzeralo, ze zarobis viac v jendom mesiaci,ta ksa odhlas z UP.