Giovani
30.07.09,11:58
Zdravím vás, chcem sa spýtať ako je to s odkúpením pohľadávok alebo vymáhaním pohľadávok.Sme partia stavbárov, a už niekoľko krát sme neboli na čas (v lepšom prípade) vyplatený alebo vôbec,či už ako partia alebo samostatne,mám konkretné prípady, jeden pán pred asi dvoma rokmi mi ponukol prácu, no nevyplacal, pýtal som od neho takisto zmluvu o dielo, ale nechcel dať, mal som u neho nejaké dni už odrobené pokiaľ povedal že nie zmluva nebude, do vtedy to oddiaľoval, a tak som teda pracoval,no ako povedal že nie, hneď som mu poslal faktúru ktorú prevzal, ale nevyplatil ani na telefonické urgencie.... no minulý rok som dostal predvolanie na Daňový Úrad, a bolo to kôli nemu, on mi faktúru nevyplatil ale dal si ju ako náklady o čom mám zápisnicu z D.Ú.

Potom ďalší pán ma tiež akože dobehol, hľadal som prácu, mal som pozastavenu živnosť a počas toho že pokiaľ mi skončí pozastavenie že si niečo nájdem aby som už mohol normálne začať, ako evidovaný nezamestnany som poterboval aj potvrdenie že si hľadám prácu a on mi aj toto potvrdenie aj dal, no keď sa mi živnosť obnovila začal som u neho robiť, hovoril že na zmluvu o dielo lebo tak som to ja chcel, keď som ho teda žiadal aby mi dal už tu zmluvu, tak mi po čase poslal emailom nejaký návrh že si to mám upraviť, lebo on nemá toľko času, a že to podpíšeme, no keď som to teda chcel podpísať , tak sa vyhovaral že nemá pečiatku a pod.... no videl somm že je to neseriozné, tak som našiel inu robotu, a tomuto som teda vystavil faktúru, poštou na doporučenku som mu ju poslal ale ju neprebral, keď som mu teda poslal emailom výzvu aby to vyplatil, lebo telefonicky už neragoval, tak mi aj odpovedal že su také a také veci, ale znova nevyplatil. Po čase som našiel českú vymahaciu spoločnosť "deredes" a oslovil som ich, či by sa dalo s tým niečo, súhlasili podpísali sme zmluvy, po nejakom čase mi poslali emailom poštu ktorú oni zaslali týmto podnikateľom,ktorý ma oklamali a nevyplatili, no a s tým to skončilo, žiadný účinok, žiadné platby, človek nevie nič ako sa to rieší. Teraz som v podobnej situácií pred časom sa mi ozval jeden parťák že by potreboval murárov, dal serióznu ponúku, tak som to prijal, takisto na zmluvu o dielo.No tá stavba čo sa stavia už skoro končí,už mala biť skončená 30.6.09.ale bolo to presunuté na termín 15.8.09. Teraz parťák nás riadne nevypláca lebo jeho nevyplatil hlavný dodavateľ a dodavateľovi zas neuhradil faktúri investor.Chlapy nedostali riadné peniaze za Máj,, pri čom mali biť vyplatený do 15.6.09. len čo sme dostali po troch zálohy na prežitie, už je koniec Júla a peňazí nikde, ani za Máj ani za Jún, čiže sa mešká s uhradou faktúr aj nám. A tu je perlička, môjmu objednavateľovi som teda poslal poštou faktúru a zmluvu o dielo aby to podpísal,lebo v práci som to nemal so sebou a ja som to teda doma vytlačil aby som mal istotu že bude tá Zmluva tak ako sme sa dohodli,no ale ten list mi neprebral na pošte,bol v práci a jeho žena má moc preberať aj za neho poštu, ale toto neprebrala, aj som mu o tom hovoril ale ked bol doma asi zabudol, alebo sa mu nechcelo,no ale vystavili sme teda spoločne druhu faktúru ktorú mi on opečiatkoval tak by to malo biť v poriadku. Tak sa chcem spýtať čo sa tu dá robiť, dá sa to nejak riešiť,aké je napríklad denné percento z omeškania úhrady faktúry, či sa mi dá požiadovať aj tento úrok z omeškania, a či máte nejaké skúsenosti z odpredajom pohľadavok , či viete nejaku naozaj dobru spoločnosť na takýto odpredaj pohľadavok alebo vymahanie pohľadavok poradiť, no a koľko tak bude stáť táto moja "akcia" ak by som to chcel riešiť týmito spôsobmi, čiže koľko percent z pohľadavky by mi možno vyplatili za odpredaj pohľadavky, čo by som im ja mal aké percento vyplatiť a to isté aj pri výmahaní. Vopred vám ďakujem za rady. Prepáčte mi že som tu toho viac rozpísal, ale chcel som vykresliť nejaký obraz ako to je, viem e nie som sám čo takto pochodil, ale už keď si to niekto iný pozrie čo má podobný problém ako ja, tak už bude vedieť ako ďalej