vierka44
30.07.09,13:13
Dobrý deň,
ohľadom materskej som si toho prečítala celkom dosť a čím viac čítam tak vtom mam väčší chaos.
Preto by som chcela niekoho poprosiť o konktretnu radu pre môj prípad.
V súčasnej dobe som SZČO od roku 2005 si platím povinné NP z min.VZ.Nakolko so zistila že som tehotna a chcela som mať vyššiu materskú, tak si od 1.3.2009 platím aj dobrovolne NP z rozdielu VZ max- VZ min.Po informovaní sa na SP ohladom materskej mi bolo povedané že nesplnam podmienku 270 dni pre DNP takže materská mi bude počítana z min.VZ.
Predpokladaný termín pôrodu 25.10.2009, nástup na materskú 14.9.2009
Moje otazky:
1. Je možne si pozastaviť živnosť k 31.8.2009,tým padom si zruším platenie povinného NP a materská mi bude počítaná z VZ z ktorého platím DNP. Podmienku 270 dní splním z povinného NP aj keď bude zrušené.
alebo
2. Je možne si pozastaviť živnosť k 31.8.2009, zamestnať sa od 1.9.2009 - 13.9.2009 s platom HM = max. VZ. Materska sa mi bude počítať z HM=Max.VZ? Len neviem či si v tomto prípade mám zrušiť aj DNP?Je možné počas trvania materskej napr. 14.9. alebo 15.9. rozviazať pracovný pomer dohodou?

ďakujem pekne za odpoveď
jankasm
30.07.09,12:26
Dobrý deň,
ohľadom materskej som si toho prečítala celkom dosť a čím viac čítam tak vtom mam väčší chaos.
Preto by som chcela niekoho poprosiť o konktretnu radu pre môj prípad.
V súčasnej dobe som SZČO od roku 2005 si platím povinné NP z min.VZ.Nakolko so zistila že som tehotna a chcela som mať vyššiu materskú, tak si od 1.3.2009 platím aj dobrovolne NP z rozdielu VZ max- VZ min.Po informovaní sa na SP ohladom materskej mi bolo povedané že nesplnam podmienku 270 dni pre DNP takže materská mi bude počítana z min.VZ.
Predpokladaný termín pôrodu 25.10.2009, nástup na materskú 14.9.2009
Moje otazky:
1. Je možne si pozastaviť živnosť k 31.8.2009,tým padom si zruším platenie povinného NP a materská mi bude počítaná z VZ z ktorého platím DNP. Podmienku 270 dní splním z povinného NP aj keď bude zrušené.
alebo
2. Je možne si pozastaviť živnosť k 31.8.2009, zamestnať sa od 1.9.2009 - 13.9.2009 s platom HM = max. VZ. Materska sa mi bude počítať z HM=Max.VZ? Len neviem či si v tomto prípade mám zrušiť aj DNP?Je možné počas trvania materskej napr. 14.9. alebo 15.9. rozviazať pracovný pomer dohodou?

ďakujem pekne za odpoveď

Odporúčam spôsob č. 2.
Pozastavíš živnosť, zrušíš DNP no a od nasledujúceho dňa uzatvoríš PP, stačí pár dní pred nástupom na MD so mzdou vo výške maximálneho VZ /mzdu treba potom vypočítať presne za dni, kedy bude nový PP trvať, niekedy postačuje mesačná mzda nižšia, niekedy musí byť dokonca vyššia ako maximálny VZ, aby na tie konkrétne dni vyšiel maximum/. Materská bude potom počítaná z toho nového PP, podmienka 270 dní bude splnená pripočítaním dní poistenia SZČO. Keby si si nechala DNP, tak by si pracovný pomer mohla uzatvoriť len so mzdou vo výške maximum - VZ z DNP. No a nárok na materské by si malal len z jedného poistenia, pretože dni poistenia ako SZČO sa Ti môžu započítať len k jednému z nich. :cool:
Pracovný pomer môžeš potom dohodou ukončiť kedykoľvek po nástupe na MD. Ale pár dní by som ten PP nechala bežať, však pre zamestnávateľa tým nevznikajú žiadne náklady. Nástup na MD bude musieť tak či tak nahlásiť, či tam bude 1 deň alebo 1 týždeň. Náklady by mu vznikli až po 21 dňoch trvania tvojej materskej, kedy by Ti vznikol už nárok na dovolenku, ktorú by Ti musel pri skončení PP preplatiť.

Dúfam, že som to nenapísala moc komplikovane. ;)
vierka44
30.07.09,12:39
Dakujem pekne za odpoveď konečne v tom mam jasno