Tina855
30.07.09,12:21
Ahojte!

Poprosila by som radu. Máme so zamestnancom od 7.7.2009 uzavretú DoVPČ na dobu neurčitú, zamestnanec nás zastupuje ako obchodný zástupca 2 hod. denne, lenže práve šéf prišiel´na to že v pracovnom čase´nie je tam kde má byť, vybavuje si súkromné záležitosti, a ked na základe rozpisu navštívených odberateľov, ktorý dostal od spomínaného zamestnanca, kde bol, spätne týchto odberateľov obvolal, tak každý potvrdil že u nich nikto z našej firmy nebol. Séf mu chce túto dohodu preto okamžite vypovedať. Môžte mi poradiť akým spôsobom mu okamžite vypovedať túto dohodu?
Aďka S
04.08.09,11:18
§228a ods. 3 ZP
Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skočniť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.

§ 68 od. 1 ZP
Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec
a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

Predpokladám, že v dohode o PČ je uvedená pracovná náplň. Na základe toho by bolo možné preukázať, že konanie Vášho zamestnanca je závažné porušenie prac.disciplíny. Preto je možné s ním skončiť PP okamžite. Ale poukázala by som na slovíčko dohodnúť v §228a. Teda by to mala byť dohoda o okamžitom skončení PP. Ak nebude chcieť podpísať, potom len 15-dňová výpoveď (treba preukázateľne doručiť).
Tak by som postupovala ja. :)
Katka321
05.08.09,17:13
Ja by som mu dala závažné porušenie pracovnej disciplíny - absenciu, pretože sa nenachádzal v práci (ak mu viete dokázať, že sa žiadna služobná cesta nekonala). To je okamžitá výpoveď.

Katka