Yvonne
30.07.09,12:30
Lekár (s.r.o.) - prevádzkuje ambulanciu v prenajatých priestoroch. Vo výpise z OR má len poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Fakturuje však 1 - 2 firmám za prenájom reklamnej plochy. Jedná sa o to, že v čakárni na poličke alebo stolíku sú umiestnené letáky týchto firiem. Nemala by byť táto činnosť uvedená aj vo výpise z OR ako predmet činnosti - prenájom reklamnej plochy?
mattto
30.07.09,18:59
nemusela, nie je to hlavná činnosť
akina
31.07.09,04:39
Pokiaľ fakturuje prenájom reklamnej plochy, musí mať na túto činnosť živnosť, nie je podstatné, či to má ako hlavnú činnosť alebo len doplnkovú.
dragan.michal
31.07.09,06:07
Osobný moj nazor je, ze pokial sa jedna o prenajom reklamnej plochy tak musi mat na to zivnostensky list (reklamné a marketingové služby). V opacnom pripade nemoze vystavit fakturu na prenajom reklamneho miesta.
Yvonne
31.07.09,07:00
Díky za odpovede, poradím mu, nech si doplní živnosť, resp. činnosti v OR. Všetkým prajem pekný deň!
babi2
31.07.09,07:12
Díky za odpovede, poradím mu, nech si doplní živnosť, resp. činnosti v OR. Všetkým prajem pekný deň!
Nakoľko to nie je stála činnosť, ja by som asi nerozširovala živnosť, podľa mňa s ním môžu tie firmy spísať nejakú zmluvu o prenájme reklamnej plochy, a vyplatia ho na základe zmluvy
dragan.michal
31.07.09,07:16
A co im bude fakturovat?
Pokial chce fakturovat reklamny priestor, musi mat reklamnu zivnost.
babi2
31.07.09,07:28
A co im bude fakturovat?
Pokial chce fakturovat reklamny priestor, musi mat reklamnu zivnost.
On im nebude fakturovať, tá firma ktorá má v ambulancii reklamu uzatvorí s ním zmluvu o prenájme reklamnej plochy a na základe tejto zmluvy ho vyplatí
akina
31.07.09,09:04
On im nebude fakturovať, tá firma ktorá má v ambulancii reklamu uzatvorí s ním zmluvu o prenájme reklamnej plochy a na základe tejto zmluvy ho vyplatí
Prenájom reklamnej plochy je živnosť - voľná, musí mať na túto činnosť živnostenský list.
dragan.michal
31.07.09,09:07
myslel osm si
JarkaL
31.07.09,09:42
Môže dostať pokutu od živn. úradu, že má príjmy, na ktoré nemá živnosť. Výška pokuty závisí aj od výšky týchto príjmov. Nech si doplní živnosť, veď to je jedna návšteva Ž.Ú. a kolok za pár €.
akina
31.07.09,09:47
Neoprávnené podnikanie pri voľnej živnosti - sankcia do 1659 eur.
babi2
31.07.09,09:49
Prenájom reklamnej plochy je živnosť - voľná, musí mať na túto činnosť živnostenský list.
Ale on sa nezaoberá prenájmom sústavne, ak je to príležitostné tak podľa mňa nemusí, to je ako napr. na štadiónoch, kde sú bežne umiestnené reklamy. Predpokladám že nejaký športový klub nemá vo svojej činnosti reklamnú živnosť a pritom peniaze za túto reklamu berú.
akina
31.07.09,09:53
Ale on sa nezaoberá prenájmom sústavne, ak je to príležitostné tak podľa mňa nemusí, to je ako napr. na štadiónoch, kde sú bežne umiestnené reklamy. Predpokladám že nejaký športový klub nemá vo svojej činnosti reklamnú živnosť a pritom peniaze za túto reklamu berú.
Stačí, ak to robí opakovane, hoci aj raz za rok, už je to podnikanie, potrebuje ŽL.
P.s. Prevádzkovatelia športovísk musia mať tiež živnosť na tútu činnosť, je otázka, či ju majú všetci...
JarkaL
31.07.09,09:53
To babi2: To sa mýliš, ja som chcela malú reklamu na tenisových kurtoch a majiteľ ŠK ma musel odmietnuť, že to nemá v živnosti.
mattto
31.07.09,11:26
nedramatizujte, o nedovolené podnikanie nepôjde už vôbec :)) keby ste vedeli, čo všetko spadá pod maloobchod, sprostredkovanie a pod., vôbec nikto nerieši, či to tam patrí, alebo nie. Dôležité je účtovníctvo a dane a ak priznávaš a platíš dane, nie je čo riešiť.

Keď má firma nepotrebné skladové priestory a prenajme ich, nepotrebuje kvôli tomu rozširovať svoje činnosti o prenájom nehnuteľností... týchto príkladov je x. Vôbec by som sa tým nezaoberal a nebude sa ani ŽÚ
akina
03.08.09,05:34
nedramatizujte, o nedovolené podnikanie nepôjde už vôbec :)) keby ste vedeli, čo všetko spadá pod maloobchod, sprostredkovanie a pod., vôbec nikto nerieši, či to tam patrí, alebo nie. Dôležité je účtovníctvo a dane a ak priznávaš a platíš dane, nie je čo riešiť.

Keď má firma nepotrebné skladové priestory a prenajme ich, nepotrebuje kvôli tomu rozširovať svoje činnosti o prenájom nehnuteľností... týchto príkladov je x. Vôbec by som sa tým nezaoberal a nebude sa ani ŽÚ
Prenájom nehnuteľností, pokiaľ ide o výkon vlastníckeho práva, nie je živnosťou! Prenájom nehnuteľností je živnosťou, len keď sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby ( pozri § 4 živnostenského zákona ).Miešaš tu 2 činnosti, prenájom reklamnej plochy je niečo iné, je to živnosť voľná.