beal123
30.07.09,12:30
Dorby den!
Rad by som vas poziadal o radu. Ide o nasledovny problem. V cechach som mal zajednany tovar za pevnu cenu, ked som dorazil na miesto bola cena vyssia a ja som nemal tolko penazi. Tak (mierne chamtivy) majitel mi ponukol ako moznost kupenia vyrobku bez DPH s tym, ze DPH zaplatim na Slovensku. Suhlasil som, lebo tovar som chcel. Lenze az doma po porade som zistil, ze mi to tymto soposobom vlastne spravit nemohol, lebo NIE SOM PLATCA DPH. A tak nastal problem. Ja som bol spokojny, ze mam vec za lepsiu cenu :), lenze to sa logicky prestalo pacit druhej strane.
Ako mam postupovat? Musim vzniknuty rozdiel zaplatit alebo je to cisto ich chyba a je moja dobra vola ci im rozdiel uhradim alebo nie?
Dakujem krasne, prajem pekny den!
jajko50
30.07.09,10:39
Žiadaj od predajcu v ČR vystaviť novú faktúru so správnou cenou s DPH a on nech si odvedie riadne za predaný tovar daň. Rozdiel ceny mu doplatíš.
beal123
30.07.09,11:33
ano, tak som to chcel riesit. Lenze pani uctovnicka poslal z nepochopitelnych pricin mail, nie mne, ale mojmo sefovi v duchu aky som zlodej a klamar. toz ma chut presla. Ak nemusim tak to nezaplatim. Preto zistujem, ci to platit musim (zo zakona alebo tak) alebo nemusim (ked sa niekto sekne pri pokladni je to jeho chyba).
Ako to teda je? Musim alebo nie? Ide o 17 000Kč

Dakujem
Alena Šimová
01.08.09,14:57
ano, tak som to chcel riesit. Lenze pani uctovnicka poslal z nepochopitelnych pricin mail, nie mne, ale mojmo sefovi v duchu aky som zlodej a klamar. toz ma chut presla. Ak nemusim tak to nezaplatim. Preto zistujem, ci to platit musim (zo zakona alebo tak) alebo nemusim (ked sa niekto sekne pri pokladni je to jeho chyba).
Ako to teda je? Musim alebo nie? Ide o 17 000Kč

Dakujem
podľa mňa je to v tomto prípade problém českej spoločnosti, ak nie si plátca DPH, ona mala DPH odviesť. Riešením by bola oprava faktúry, ale keď to nechcú. Pozor však na prekročenie limitu 420 tis. SK pri nákupe z členských štátov - neviem presne, koľko je to v EUR. V tom prípade by bola povinnosť registrácie u nás.
KEJKA
01.08.09,15:14
17000 Kč - to je asi ta nezaplatená DPH. Z tohto nákupu je daleko do hranice pre povinnosť registrácie v SR. Samozrejme závisí od predchádzajúcich nákupov.
Otázka - musíš-nemusíš sa dá zodpovedať rôzne. Závisí aký doklad si dostal.
1. Ak je chybne vystavená faktúra - platí prvý príspevok. Oni vystavia správnu faktúru a treba doplatiť rozdiel. Vyjednávaj o úprave konečnej sumy podľa pôvodného dohovoru.
2. Ak však máš iba doklad o úhrade určitej sumy za určitý tovar, tiež to môže byť formou faktúry, ale ak zo znenia vyplýva len konečná suma k úhrade (bez členenia, že ide o sumu bez DPH), tak je to pre Teba ako zákazníka konečná suma, nemusíš nič doplácať (právne), a predajca tuto sumu si musí rozdeliť na základ pre DPH a DPH v Česku odviesť.
Pravdepodobne preto sa tá účtovníčka rozčuluje, lebo nemá páku, ako by sa domohla vyššej sumy.