Tina855
30.07.09,13:31
Ahojte!

Prosím Vás o radu, máme zamestnanca od 7.7. 2009 na dohodu o VPČ, zamestnanec však neplnil svoje úlohy, robil pre nás obchodného zástupcu 2 hodiny denne, kde posielal zamestnávateľovi reporty, ktorých zákazníkov navštívil, lenže ked šéf spätne obvolal našich odberateľov podľa reportu, každý mu povedal že nikto od nás u nich nebol. Nakoniec sme prišli na to že počas prac. doby rieši svoje záležitosti za čo berie odmenu a využíva služ. auto. séf mu chce dať okamžitú výpoved, a ja neviem ako aby to bolo v poriadku. Dohoda je na dobu neurčitú.
VERONIKA6
30.07.09,11:33
Ahojte!

Prosím Vás o radu, máme zamestnanca od 7.7. 2009 na dohodu o VPČ, zamestnanec však neplnil svoje úlohy, robil pre nás obchodného zástupcu 2 hodiny denne, kde posielal zamestnávateľovi reporty, ktorých zákazníkov navštívil, lenže ked šéf spätne obvolal našich odberateľov podľa reportu, každý mu povedal že nikto od nás u nich nebol. Nakoniec sme prišli na to že počas prac. doby rieši svoje záležitosti za čo berie odmenu a využíva služ. auto. séf mu chce dať okamžitú výpoved, a ja neviem ako aby to bolo v poriadku. Dohoda je na dobu neurčitú.
Ukončiť okamžite za porušovanie pracovnej disciplíny § 68 ZP.
blondy
30.07.09,12:00
Ahojte!

Prosím Vás o radu, máme zamestnanca od 7.7. 2009 na dohodu o VPČ, zamestnanec však neplnil svoje úlohy, robil pre nás obchodného zástupcu 2 hodiny denne, kde posielal zamestnávateľovi reporty, ktorých zákazníkov navštívil, lenže ked šéf spätne obvolal našich odberateľov podľa reportu, každý mu povedal že nikto od nás u nich nebol. Nakoniec sme prišli na to že počas prac. doby rieši svoje záležitosti za čo berie odmenu a využíva služ. auto. séf mu chce dať okamžitú výpoved, a ja neviem ako aby to bolo v poriadku. Dohoda je na dobu neurčitú.
Dohoda o VPČ je dohoda o pracovnej činnosti? ak áno v ZP :
§ 228a
(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15 - dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.

Ide o hrubé porušenie pracovnej disciplíny? Bol už na to predtým písomne upozornený? Ak nie, tak nemôžeš okamžite ukončiť PP .Môžeš mu dať výpoveď s 15dňovou výpovednou lehotou...
hanelie
30.07.09,12:04
§ 68
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer výnimočne a to iba vtedy, ak zamestnanec

a) bol právoplatne odsúdený pre úmyselný trestný čin,
b) porušil závažne pracovnú disciplínu.

(2) Zamestnávateľ môže podľa odseku 1 okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. O začiatku a plynutí lehoty rovnako platia ustanovenia § 63 ods. 3 a 4.

ako si vysvetliť odsek dva - tie predpisy mi pripadajú protichodné
1. iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel,
2.najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol.
:confused:
hanelie
30.07.09,12:13
Ide o hrubé porušenie pracovnej disciplíny?
je tento pojem samostatne vyšpecifikovaný - čo môže byť hrubým porušením pracovnej disciplíny?
mzdarka renca
30.07.09,12:17
je tento pojem samostatne vyšpecifikovaný - čo môže byť hrubým porušením pracovnej disciplíny?

To, čo sa považuje za hrubé porušenie PD, by mala mať každá spoločnosť v Internom predpise a pri nástupe zamestnancov s týmto predpisom každého zamestnanca oboznámiť.
blondy
30.07.09,12:18
je tento pojem samostatne vyšpecifikovaný - čo môže byť hrubým porušením pracovnej disciplíny?
hrubé porušenie pracovnej disciplíny by malo byť vymedzené v smernici -pracovnom poriadku firmy.
mzdarka renca
30.07.09,12:19
Ukončiť okamžite za porušovanie pracovnej disciplíny § 68 ZP.

Veronika, ja by som to riešila s 15 dňovou výpovednou dobou, lebo ako vieme to okamžité ukončenie nie je namieste, lebo zamestnanec nebol na porušenie PD písomne upozornený.
hanelie
30.07.09,12:22
reník,
ty si poklad, presne to mám v "poučenie zamestnanca" napísané a hlavne dohodárom podpísané /
inak dôvod je ten, že neprišiel tri dni do práce bez ospravedlnenia , štvrtý deň prišiel riadne potužený alkoholom / oslavuje, že dedil dosť vysokú čiastku
VERONIKA6
30.07.09,12:24
Veronika, ja by som to riešila s 15 dňovou výpovednou dobou, lebo ako vieme to okamžité ukončenie nie je namieste, lebo zamestnanec nebol na porušenie PD písomne upozornený.
Súhlasím, ale ja by som to klasifikovala ako zvlášť hrubé porušenie pracovnej disciplíny, keď si neplní úlohy na ktoré bol prijatý.
mzdarka renca
30.07.09,12:25
reník,
ty si poklad, presne to mám v "poučenie zamestnanca" napísané a hlavne dohodárom podpísané /
inak dôvod je ten, že neprišiel tri dni do práce bez ospravedlnenia , štvrtý deň prišiel riadne potužený alkoholom / oslavuje, že dedil dosť vysokú čiastku
Hanka, si šikulka a máš to veľmi dobre urobené. Okamžite s ním môžeš ukončiť PP z dôvodu neospravedlnenej absencie.
mzdarka renca
30.07.09,12:27
ako si vysvetliť odsek dva - tie predpisy mi pripadajú protichodné
1. iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie dozvedel, to je lehota, do ktorej by si ho mala na porušenie PD písomne upozorniť a aj v tejto lehote s ním môže byť ukončený PP, napr. dáš mu nejaký čas (aj napr.týždeň), do kedy má nedostatky vo svojej práci zmeniť a po tejto dobe s ním môžeš okamžite ukončiť PP
2.najneskôr však do jedného roka odo dňa, keď tento dôvod vznikol. to je lehota, do ktorej s ním môže byť po písomnom upozornení ukončený PP
:confused:

odpoveď v texte......dúfam, že som sa veľmi nezamotala
Tina855
30.07.09,13:25
Prosím Vás a nemáte náhodou niekto vzor výpovede takejto dohody bez udania dôvodu s 15 dńovou výpovedanou lehotou?
Tina855
30.07.09,19:07
prosím vás aký paragraf mám použiť pri jednostrannej výpovedi zo strany zamestnávateľa s 15 dnovou výpovednou lehotou pri dohode o vykonaní pracovnej činnosti. prosím je to súrne, vysoký dátum, tak aby sme to stihli
Tina855
30.07.09,19:26
naozaj nikto neporadí? treba tam nejaký paragraf? nestačí napísať že dáva jednostrannú výpoved bez udania dôvodu s 15 dnovou výpovednou lehotou, alebo sa môžem odovolať na paragraf 228 ods.3 a ???? prosím súrne to potrebujem vedieť, po prvýkrát končím dohodu a nie som si istá :(
mzdarka renca
30.07.09,21:18
naozaj nikto neporadí? treba tam nejaký paragraf? nestačí napísať že dáva jednostrannú výpoved bez udania dôvodu s 15 dnovou výpovednou lehotou, alebo sa môžem odovolať na paragraf 228 ods.3 a ???? prosím súrne to potrebujem vedieť, po prvýkrát končím dohodu a nie som si istá :(

áno, odvoláš sa presne na § 228a odst. 3
§ 228a
Dohoda o pracovnej činnosti


(1) Na základe dohody o pracovnej činnosti možno vykonávať pracovnú činnosť v rozsahu najviac 10 hodín týždenne.

(2) Dohodu o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný uzatvoriť písomne, inak je neplatná. V dohode o pracovnej činnosti musí byť uvedená dohodnutá práca, dohodnutá odmena za vykonávanú prácu, dohodnutý rozsah pracovného času a doba, na ktorú sa dohoda uzatvára. Jedno vyhotovenie dohody o pracovnej činnosti je zamestnávateľ povinný vydať zamestnancovi.

(3) Dohoda o pracovnej činnosti sa uzatvára na určitú dobu alebo na neurčitý čas. V dohode možno dohodnúť spôsob jej skončenia. Okamžité skončenie dohody možno dohodnúť len na prípady, v ktorých možno okamžite skončiť pracovný pomer. Ak spôsob skončenia nevyplýva priamo z uzatvorenej dohody, možno ju skončiť dohodou účastníkov k dohodnutému dňu a jednostranne len výpoveďou bez uvedenia dôvodu s 15-dennou výpovednou dobou, ktorá sa začína dňom, v ktorom sa písomná výpoveď doručila.
Tina855
31.07.09,05:00
ďakujem ti
majoneza
31.07.09,17:44
Treba pridat ze sef nemusi mu dat hodiny za ten cas.

To je ako keby "okamzite skoncenie", kedze v podstate ho uz neuvidite a nemusite mu uz platit.
majoneza
31.07.09,17:52
Jedna otazka: "dohodu o VPČ" ma byt dohoda o vykonani prace § 226 alebo dohoda o pracovnej cinnosti § 228a.

Dali sme porady na zaklade toho ze § 228a, ale ak je to § 226 tak veci su ine.