sara
06.08.05,09:34
Prosím o radu,
zistila som, že bol v JÚ zle vypísaný výkaz o majetku a záväzkoch k daňovému priznaniu za rok 2003. Na daň to vplyv nemá, daňové priznanie je v poriadku. Výkaz opravím, ale je potrebné podať aj dodatočné daňové priznanie s novým opraveným výkazom, alebo netreba a výkaz si len založím do účtovníctva?
durisovad
06.08.05,08:13
Ak je dan v poriadku, nove danove priznanie by som nepodavala. Poslala by som opravene vykazy.
Jana Acsová
06.08.05,08:16
Ak nenastali skutočnosti, ktoré si vyžadujú zmenu daňového priznania, tak podľa môjho názoru nemusíš podávať dodatočné DP. Pri predkladaní účtovnej závierky (výkazov - o majetku a záväzkoch, príjmoch a výdavkoch) je umožnené ich opakované predloženie. Ak by si sa rozhodla pre túto možnosť, upozorňujem aj na rok 2004. Ak si ako minulé obdobie uvádzala nesprávne údaje, mala by si podať opakovaný výkaz o majetku a záväzkoch aj za rok 2004.
Zváž závažnosť zmeny výkazu.
V praxi som sa nestretla s prísnym pohľadom daniarov na nesprávnosť v účtovnej závierke (nemusí to však byť pravidlo). Hlavné zameranie kontroly je spravidla na príjmy a výdavky, vedenie účtovníctva a pomocných účtovných kníh.
Ja by som sa rozhodovala podľa závažnosti (uprednostnila by som poznámky pre vlastné potreby). Záleží teda na tom, o akú opravu by sa jednalo.
sara
06.08.05,13:28
Ďakujem za odpovede. Jedná sa o to ,že v r. 2003 ostal na sklade tovar za 8.000,-, ale nebol uvedený vo výkaze o majetku a záväzkoch. Tak neviem, či mám ten opravený výkaz poslať na DÚ alebo nie.
durisovad
06.08.05,14:03
Ak sa chyba stala v roku 2003, potom bude treba asi opravit aj rok 2004 a pociatocny stav k 1.1.2005. Ja by som to pre pokoj duse urobila. Danovaci zvyknu kontrolovat navaznost stavov. Sankcia z toho ziadna nehrozi a pri pripadnej kontrole nebude treba nic zdovodnovat a vysvetlovat.
KEJKA
06.08.05,14:20
áno, pošli
sara
07.08.05,16:53
Dobre, ďakujem za rady,tak ho teda pošlem.