Blankake
30.07.09,15:13
Vedel by mi niekto poradiť jednoduchý a dostupný program na generovanie náhodných slov z vytvorenej slovnej zásoby slovíčok? Chcela by som to pre syna, ktorý sa učí angličtinu. Má v zošite možno aj 500 slovíčok a myslela som, že takto by sa ich skôr naučil, keby si každý deň dal na PC vygenerovať 20-30 slovíčok v slovenčine a musel by napísať ich preklad.
V Exceli by to náhodou nešlo?
luigi72
30.07.09,14:35
mozno mimotemy

Kde su tie stare dobre casy, ked dietatu stacilo zobrat cisty papier, rodic nahodne nadiktoval 20-30 slovicok a diata muselo napisat preklad?
V dnesnej dobe sa snazi kazdy vsetko automatizovat. Nie je krajsie a milsie ucit sa spolu s dietatom?

My (ja s manzelkou) to robime este stale tymto starym sposobom a mame istotu, ze dvaja synovia to len tak neodflaknu.
Blankake
30.07.09,14:43
mozno mimotemy

Kde su tie stare dobre casy, ked dietatu stacilo zobrat cisty papier, rodic nahodne nadiktoval 20-30 slovicok a diata muselo napisat preklad?
V dnesnej dobe sa snazi kazdy vsetko automatizovat. Nie je krajsie a milsie ucit sa spolu s dietatom?

My (ja s manzelkou) to robime este stale tymto starym sposobom a mame istotu, ze dvaja synovia to len tak neodflaknu.
Áno, cez rok som to tak robila, ale teraz, keď musí zvládnuť toľko slovíčok za mesiac... na to nemám čas. Stačí, keď sa mu budem venovať s gramatikou. :)
alla66
30.07.09,16:42
Vedel by mi niekto poradiť jednoduchý a dostupný program na generovanie náhodných slov z vytvorenej slovnej zásoby slovíčok? Chcela by som to pre syna, ktorý sa učí angličtinu. Má v zošite možno aj 500 slovíčok a myslela som, že takto by sa ich skôr naučil, keby si každý deň dal na PC vygenerovať 20-30 slovíčok v slovenčine a musel by napísať ich preklad.
V Exceli by to náhodou nešlo?
V minulosti sme mali podobný program, na ktorom sa formou hry deti učili anglické slovíčka...nepamätám si presný názov...našla som link, kde máš viac podobných programov ...snáď si niečo vyberieš.
http://detskeprogramy.szm.sk/angl.html
Blankake
30.07.09,16:58
V minulosti sme mali podobný program, na ktorom sa formou hry deti učili anglické slovíčka...nepamätám si presný názov...našla som link, kde máš viac podobných programov ...snáď si niečo vyberieš.
http://detskeprogramy.szm.sk/angl.html
Ja potrebujem ale taký program, do ktorého si ja môžem zadať vlastnú slovnú zásobu, ktorá sa potom bude len precvičovať.
luigi72
30.07.09,17:36
Našiel som ti toto:

http://www.gutten.eu/podstranky/navod_na_pouzitie.htm

Podľa návodu na použitie program je možné použiť aj na skúšanie slov. Dajú sa zadefinovať vlastné slovíčka.
Neskúšal som.
Blankake
30.07.09,17:43
Našiel som ti toto:

http://www.gutten.eu/podstranky/navod_na_pouzitie.htm

Podľa návodu na použitie program je možné použiť aj na skúšanie slov. Dajú sa zadefinovať vlastné slovíčka.
Neskúšal som.
Fíha, pozriem sa na to. Dúfam, že si nestiahnem aj nejaký vírus. ;)
luigi72
30.07.09,17:50
Dúfam, že nie. :) To by som si neodpustil.
Blankake
30.07.09,18:19
Našiel som ti toto:

http://www.gutten.eu/podstranky/navod_na_pouzitie.htm

Podľa návodu na použitie program je možné použiť aj na skúšanie slov. Dajú sa zadefinovať vlastné slovíčka.
Neskúšal som.
Tak som si ho stiahla a nainštalovala. Funguje. :)
Akurát sa asi "namakám" na vytvorení si vlastnej slovnej zásoby - robí sa v txt súbore (zatiaľ som tam napísala len 2 slovíčka).
Program pekne vyhodnotí správnosť/nesprávnosť prekladu slovíčka - SUPER :);)
Akurát mám problém s diakritikou pri zadávaní slovenských slovíčok...:mee:
luigi72
30.07.09,18:26
Aký máš problém s diakritikou?
V čom edituješ textový súbor?

Niečo mi napadlo:

Ak ten súbor obsahuje už 200000 slov a slovných spojení, nie sú tam tie slová, ktoré tam chceš ty zadávať? Potom by stačilo vyhľadať a skopírovať ich do vlastného súboru. Dalo by sa?
Blankake
30.07.09,18:37
Aký máš problém s diakritikou?
V čom edituješ textový súbor?

Niečo mi napadlo:

Ak ten súbor obsahuje už 200000 slov a slovných spojení, nie sú tam tie slová, ktoré tam chceš ty zadávať? Potom by stačilo vyhľadať a skopírovať ich do vlastného súboru. Dalo by sa?

Asi sa budem snažiť najprv nájsť tie slovíčka už v databáze a skopírovať.

Aj klávesnica "zblbne" - keď chcem písať slovenské "č, š, ť..." tak píše úplne iné znaky...
Robila som to v poznámkovom bloku...
luigi72
30.07.09,18:49
Možno ti prepne jazyk-klávesnicu.

Alebo môžeš skúsiť editovať aj vo WordPad-e, tam máš dokonca aj na výber rôzne formáty a znakové sady.

Vo väčšine aplikácií funguje ctrl + F na hľadanie.
Blankake
30.07.09,18:55
Možno ti prepne jazyk-klávesnicu.

Alebo môžeš skúsiť editovať aj vo WordPad-e, tam máš dokonca aj na výber rôzne formáty a znakové sady.

Vo väčšine aplikácií funguje ctrl + F na hľadanie.
Zatiaľ Ti veľmi pekne ďakujem - presne takéto niečo som hľadala. :)
Zajtra budem skúšať viac.
Blankake
31.07.09,07:16
Možno ti prepne jazyk-klávesnicu.

Alebo môžeš skúsiť editovať aj vo WordPad-e, tam máš dokonca aj na výber rôzne formáty a znakové sady.

Vo väčšine aplikácií funguje ctrl + F na hľadanie.
Tak som prišla na tú chybičku krásy s diakritikou... pri spustení programu sa mi automaticky prepla klávesnica na anglickú a ja som si to včera nevšimla.
Teraz to funguje SUPEEEEEEEEEEEEEEEER :)

Už len pripraviť synovi txt súbor s jeho slovíčkami a môže sa ich dookola učiť. :D (alebo, keď ma naštve, tak si ho urobí sám :D:D:D)

luigi72, ešte raz vďaka za tento link. :---
luigi72
01.08.09,06:43
som rád, že som pomohol :)
Kabaka123
18.10.10,07:22
Dobrý deň!

prižívím sa na tejto téme

Chcela by som poradiť funkciu /vzorec/ alebo makro na náhodné vygenerovanie zoznamu

Mám x sanitárok, kt. majú každý deň ráno službu v práčovni, chodia vždy po dve. /po,ut, st,št, pi/

Potrebovala by som z nich vygenerovať zoznam z náhodného výberu.