tinulienka
30.07.09,16:27
Dobrý deň,
veľmi súrne by som potrebovala radu od nejakého skúseného murárskeho majstra. Zajtra betónujeme podlahu do garáže, chceme ju mať podľa možnosti bezprašnú a nemáme čas čakať na vytvrdnutie pod nejaký samonivelizačný poter. Tak sme si s manželom spomenuli, že v minulosti sa chodníky okolo domov robili tak, že boli na povrchu hladké a lesklé. Robilo sa to nejako cementovým posypom. Bola by som vďačná, keby niekto napísal presný postup.
220870
30.07.09,17:54
Na čerstvý zatuhnutý poter cca 6-8 hod sa naleje tzv cementové mlieko( cement a voda , môžete pridať aj duvilax odporúčam).Treba pomiešať cement z vodou a duvilaxom .Je nutné dosiahnúť stav keď sa táto (kaša) dostáva do tekutého stavu.Potom v primeranom množstve vyliať na čerstvý betón tzv gleťákom roztiahnúť na cca 1mm hrúbku.Ak sa ponáhľate s pochôdznosťou do betónu je možné pridať aj nemrznúcu zmes do mált a betónov.Funguje ako urýchľovač tvrdnutia vyzrievania cementu teda aj betónu.
tinulienka
30.07.09,19:17
Vďaka, to snáď zvládneme.
letula
17.08.09,16:44
Poprosím o radu majstra od fachu.Robila sa rekonštrukcia starého domu,a pokladáme okolo neho dlažbu. Vpredu bude dlažba -dve kocky /vymývaná/,ale zboku by sa mala dávať kocka,a jej polovica. Dostala som radu od laika,nech nereže polky dlažby,ale k stene na jej miesto dať biely štrk.Mám obavy ,či mi dážď nebude cez štrk vsiakavať pod múr! Je dokola nepremokavý soklík,a pokládka dlažby sa robí na pôvodný starý betón. Budem vďačná za rýchlu odpoveď! Dík! A estetický vzhľad sa mi nevidí!
220870
17.08.09,17:25
Nemal by s tým byť žiadny problém.Treba dať min 20cm štrku.Aby neprerastal burinou.Pokiaľ máte dobre izolovaný dom tak vám môže vedľa domu tiecť aj potok a budete v pohode .Ak máte zlú izoláciu tak tam môžete mať čo chcete bude to vlhnúť.Paradoxne ,štrk, piesok, alebo tie biele kamene sú vhodnejšie na podstienky ,ako betónový chodník.
letula
18.08.09,17:03
Ďakujem za radu!
ono79
17.08.10,06:56
:confused:Viete niekto poradiť? Mienime zabetonovať travnatu plochu na ktorej stojí auto pri dome. Máme vykopaný terén a v ňom nejakú tu sutinu ako spodnú časť pod betón. Máme aj objednaný betón B20 8m3 z betonárky a túto plochu lemuje chodník. Má na sebe taký upravený povrch a mienime ho dať dolu aby spodný betón bol nižšie a potom neskôr dáme nejakú dlažbu do lepidla. Rozmer betónovanej plochy je 8,75x4m. Mienim dodržať po 2,5m dilatačné špáry. Do betónu ešte chceme dať karryrohože na spevnenie. otázka znie? pri dotyku starého a nového betónu dať šalovaciu dosku a po vybetónovaní ju odobrať, teda vznikni medzera, alebo túto nedať? A čo sa týka tých dilatačných špár, tie dodržať až po hlinu, teda oddeliť tieto časti úplne alebo len z časti?
Za skorú odpoveď ďakujem...
andiablo
17.08.10,07:13
medzi starý a nový betón su daj dilatačku. Nový bude ešte pracovať a by ti to tam urvalo
220870
17.08.10,07:21
Medzi starý a nový treba dilatáciu asi najvhodnejší by bol styrodur (stačí aj 10mm hrubý),doska nieje práve najvhodnejsia,ťažko sa odtade vyťahuje treba na to pamätať pri jej osádzaní.Betonová platňa o8,7m x 4m NEPOTREBUJE dilatáciu .Zbytočne si ničíte dielo.Štrkové lôžka a pod. sa nikdy nedilatujú samé o sebe sú dilatácia medzi zeminou a betónom.
ono79
17.08.10,07:22
ale teda dať na úroveň starého dosku cez kolíky nabité v zemi a to umožní aj po tej doske aj po starom betone doskou sťahovať nový betón v druhej časti - vodítko. A potom tú dosku vybrať a čo dať medzi ne? ešte dosypať betón a následne v budúcom období prekryť tento spoj napr. dlažbou - presah, lebo toto je v rovnakom klesaní ako je urobený starý chodník, teda klesanie od domu kvôli vode.
ono79
17.08.10,07:29
takže k tomu styrodiru, mohol by byť aj polystyren napr. 3cm alebo 5cm? a potom ho vybrať? alebo ho nechať tam? a tie dilatačné špáry na tú plochu ozaj netreba. Aspoň do polky. Myslím na to, že ak dodržíme náš pôvodný plán tak by mala byť hrubka betonu 25cm a je to na osobne auto 1,5tony. Ale nemáme inú prístupovú cestu na náš pozemok a preto sem tam príde nejaké iné väčšie auto alebo náklaďak. napr. minule kvôli tej čističke prišiel bager Komatsu... nevyzeral ľahký. alebo keď donesú drevo na V3S-ke 10m a iné. bude to dostačujúca hrúbka a tie špáry ak by puklo tak len jedna časť a nie celok... potom ako to opravíme?
dík za odpovede
220870
17.08.10,08:23
Mohol by byť aj obyčajný polystyrén ale lepší je styrodur,určite ho tam nechať.25 cm armovaného betonu udrží aj 25 tonový tank.Ak sa bojíte tak miesto dilatácií radšej zosilnite armatúry.Všetko je to o podloží pod betonom .Treba ho poriadne zhutniť a min 25 - 30 cm štrkového lôžka(makadam, suť a pod ).
skadba podláh niečo podobné ako tu http://www.semmelrock.sk/fileadmin/user_upload/pdf/sk/technicky_katalog.pdf
ono79
17.08.10,09:06
musim priznať, že tak precizne to nemáme urobené, lebo pri tom výkope sme si pomohli pluhom aby sme nemuseli veľmi veľa kopať. Zmakli sme to 5ti a vykopali sme 30cm v spáde tak aby sa to neztenšovali pri spáde na druhej strane. Teraz som tam porozbíjal tú škrupulu z toho chodníka, ktorý som už spomínal. chcel som aj štrkové lôžko z toho čo mi vykopal báger pri kopaní jamy. je to také ako riečny štrk. ale vĎaka dažďu som to nechal tak. mienim to spevniť tými rohožami asi 10x10 oká. tak neviem bude to stačiť? asi áno.. Ešte ak môžem a čo sa týka tej špáry, tak keĎ tam nechám ten polystyrén tak na vrch potom akúkoľvek dlažbu. a ten dotyk so starým betńom mám aj v prednej časti pod bránou, lebo medzi nami a cestou(tá je vyššie ako pozemok) je tzv. Šanec... tam tiež ten polystyrén? alebo to pekne zhutniť a vymodelovať nástup na odstavnú plochu?
220870
17.08.10,09:32
sieť by mala stačiť 150x150 x8
tzv. Šanec... tam tiež ten polystyrén? alebo to pekne zhutniť a vymodelovať nástup na odstavnú plochu?
toto neviem od počitača posudiť.
ono79
17.08.10,10:04
Ďakujem za informácie, práve mi potvrdili informáciu ohľadom betonu ako som spomínal B20 8m3 za 470€, tak neviem. nemal som možnosť vyplacať alebo mať skúsenosť z domiešavačmi, takže neviem či je tá cena vysoká. Viem, že okolo nás sú ceny približne okolo 60€ za 1m3. takže ak by tomu bolo tak, tak by som mal platiť 480€ a dačo za dopravu ale sme 15km od betonárky. .... je ta cena vysoká? :eek:

oficialne Unibeton kechnec som telefonoval, pani mi vypocitala - 8 kubikov plus doprava kechnec belza 630,15e. Takze asi to bude dobra cena 470e. A Kechnec je najblizsie pri našej obci

Ďalšia obec blízko nás (Čaňa) ponúkla za B15 8m3 = 619,36€ bez dopravy a B20 8m3 = 654,16€ bez dopravy. Doprava je 2,05€/km a za vypúšťanie 0,35€ za minútu.

Takže tá prvá suma je najnižšia. tak držte palce... Zajtra začíname. neskôr priložím aj foto...
pekný dník a vďaka za rady

Ono79