wewenka1
30.07.09,18:28
Ahoj, prosím o radu. Podľa §90 odpoludňajšia zmena nesmie v zásade končiť po 22. hodine. Ako si mám vysvetliť to "v zásade"? Zamestnávateľovi nevyhovuje, aby sa ranná a poobedná zmena prekrývala, naraz nemajú všetci zamestnanci prácu. Ranná je od 06:00 do 14:15 a s poobednú by chcel od 14:15 do 22:30. Je to možné?
wagner
30.07.09,19:01
Ahoj, prosím o radu. Podľa §90 odpoludňajšia zmena nesmie v zásade končiť po 22. hodine. Ako si mám vysvetliť to "v zásade"? Zamestnávateľovi nevyhovuje, aby sa ranná a poobedná zmena prekrývala, naraz nemajú všetci zamestnanci prácu. Ranná je od 06:00 do 14:15 a s poobednú by chcel od 14:15 do 22:30. Je to možné?
V zásade znamená, že poóbedna smena má trvať maximálne do 22,00 hod. Zamestnávateľ má pri dvojsmennej prevádzke zamestnancom dať 8 hodinovú smenu. T.j. 6,00-14,00 a 14,00 - 22,00 hod. Samozrejme s tým, že pol hodinovú prestávku na obed im platiť nebude. Čistý pracovný čas bude 7,5 hod. Neviem čo si Tvoj zamestnávateľ myslí, ale deň sa natiahnuť nedá.
mirrom
31.07.09,04:22
Toto stanovisko je minimalne na polemiku. Bez toho aby som chcel uprednostnit jedno alebo druhe riesenie, co mozno v konkretnej situacii znamena vyhodu pre zamestnavatela alebo zamestnanca neviem. Je podla mna jednoznacne, ze ZP to vyslovene nezakazuje. Ono v tom § 90 je pouzite slovicko "v zasade" a to podla mna neznamena "zasadne". Tato stylizacia, ma iny vyklad ako keby to slovicko "v zasade" tam uplne nebolo, znelo by to takto : Ranna zmena nesmie (zasadne) zacinat pred......... , odpoludnajsia nesmie (zasadne) koncit po 22 hod. A to uz je celkom ine znenie. Ked je to takto stylizovane ako to je, teda so slovickom "v zasade" podla mna to umoznuje stanovit zaciatok a koniec zmeny v odôvodnenych pripadoch aj mimo stanovene doby. Dlzka pracovnej doby pri 2.zmennej prevadzke moze byt 38 3/4 hodiny, takze takato uprava je v zasade mozna, ako pisem v mimoriadnom pripade. Ja by som to videl napr. na dohodu zo zamestnancami v KZ (ak existuje), ak zamestnavatel samozrejme dokaze zabezpecit aby sa vsetci z prace dostali z takejto zmeny domov primeranym sposobom, kedze vieme ako funguju napr. autobusy MHD po 22 hod.
Takze moj pohlad na vec a odpoved pre wewenku1 je, ze v zasade to mozne je.

AD : priklad z praxe (mozno nie 100% adekvatny riesenemu), ak mam dobre informacie PEUGEOT Trnava pracuje v sucasnosti v poob. zmenach do 23 hod.
wewenka1
03.08.09,09:09
Dakujem za odpovede, ved prave preto som sa pytala...podla mna taktiez "v zasade" znamena, ze urcite vynimky su mozne. Len som si to chcela overit. Uz som to vyriesila tak, ze sme zmeny dali nasledovne: 06:00-14:00 a 14:00-22:00. Pracovnici budu robit 7,5 hod a je po zbytocnych polemikach.