ing.erika
06.08.05,16:58
zdravím všetkých, absolútne sa nevyznám do vecí okolo auta používaného na podnikanie, preto by som vás chcela poprosiť, či by mi niekto jasne stručne nevysvetlil, čo je výhodnejšie a čo je potrebné.
mám živnosť od 09/2004 - upratovací servis. mám osobné auto v osobnom vlastníctve. chcela by som ho začať využívať na podnikanie - konkrétne na prevoz za zákazníkmi, prípadne nákupy čist. prostriedkov.
1. je výhodnejšie mať auto v majetku firmy? čo z toho potom vyplýva? čo si môžem uplatniť?
2. alebo nezaradiť ho do majetku firmy? a čo vyplýva z tohto?
3. kedy a kto platí daň z motor. vozidla a akým spôsobom? a aká je jej výška?

veľmi ďakujem tomu, kto mi s tým pomôže.
Pepa
06.08.05,15:05
Erika a otázočka?
ing.erika
06.08.05,15:14
už je tu (otázka)...... :)
Pepa
06.08.05,15:23
Ak auto nezaradíš do podnikania, môžeš si uplatňovať tzv. paušál vo výške 6,20 Sk/km /súčasná sadzba/ + priemernú spotrebu PHM. Zaplatíš cestnú daň /tú si v tvojom prípade môžeš dať do nákladov/ - výška dane z motorových vozidiel je podľa objemu motora a sadzba je podľa krajov.
Erika, táto téma tu bola už rozoberaná - treba trošku listovať a nájdeš odpovede na svoje otázky.
Johanka
06.08.05,15:25
A čo tak trocha pohľadať odpovede ? Tento základ je tu sto krát prebratý. V prípade potreby to môžeme rozvinúť.:)
ing.erika
06.08.05,15:49
už to prehľadávam minimálne 2 hodiny, ale ešte som nenašla nič podrobne popísané ako to je v prípade, že je auto vo firme a ako to je keď nie je. našla som už nejaké veci, ale keďže v tejto téme nie som veľmi doma, nie všetkému rozumiem. a niektoré názory sa tam veľmi rozchádzajú tak mi nie je celkom jasné ako to vlastne je. :(
ale ďakujem aj tak za odpovede a idem prehľadávať ďalej. pekný večer.
adam
06.08.05,16:31
adam
06.08.05,17:00
ing.erika
07.08.05,09:06
ďakujem za pomoc.... :)
ing.erika
07.08.05,09:19
Ak auto nezaradíš do podnikania, môžeš si uplatňovať tzv. paušál vo výške 6,20 Sk/km /súčasná sadzba/ + priemernú spotrebu PHM. Zaplatíš cestnú daň /tú si v tvojom prípade môžeš dať do nákladov/ - výška dane z motorových vozidiel je podľa objemu motora a sadzba je podľa krajov.
Erika, táto téma tu bola už rozoberaná - treba trošku listovať a nájdeš odpovede na svoje otázky.
ešte by som sa chcela opýtať jednu vec, ktorej celkom nerozumiem. vie mi niekto napísať presný postup ako si vypočítam daň z MV? resp. čo znamená, že daň si vypočítam podľa objemu motora a sadzba je podľa krajov?
objem motora môjho auta je 1000cm3 a som z KE. takže koľko zaplatím daň. a platí sa potom ešte okrem toho niečo aj mesačne? ď.
adam
07.08.05,09:34
ešte by som sa chcela opýtať jednu vec, ktorej celkom nerozumiem. vie mi niekto napísať presný postup ako si vypočítam daň z MV? resp. čo znamená, že daň si vypočítam podľa objemu motora a sadzba je podľa krajov?
objem motora môjho auta je 1000cm3 a som z KE. takže koľko zaplatím daň. a platí sa potom ešte okrem toho niečo aj mesačne? ď.
Podľa tabuliek, tie sú k dispozícii na DÚ. Nie sú všade rovnaké ako Ti odpovedali hore vyššie. Pozri www.drsr.sk možno je to i tam uvedené, alebo potom priamo na DÚ. Okrem cestnej dane už neplatíš nič.
Paula
07.08.05,09:41
nad 900 cm3 do 1200 cm3 vrátane - KE = 2100/ročná sdzba
Rupert
07.08.05,10:28
Výšku sadzby dane za motorové vozidla určujú od 1.1. 2005 jednotlivé kraje.
A nezáleží kde býva majiteľ, ale kde je auto prihlásené.

Pre osobné automobily so zdvihovým objemom motora nad 900cm3 do 1200 cm3 vrátane je to 2100 SK/rok v Košickom Samosprávnom Kraji.
Johanka
07.08.05,11:00
Peniažky za daň z MV si spravujú VÚC, preto sa teraz platí podľa sídla dopravného inšpektorátu , ktorý pridelil automobilu EVČ. Sadzby sú ročné, ak podáš priznanie v priebehu roka, platíš daň za príslušný počet kalendárnych dní, teda ročná sadzba/365xpočet kal.dní. Priznanie podávaš do 15 dní od vzniku daň.povinnosti a v tejto lehote musíš daň aj zaplatiť.
ing.erika
07.08.05,11:03
veľmi pekne ďakujem všetkým, ktorí ste mi ozrejmili túto tému. hneď je to jasnejšie. :)
ing.erika
05.09.05,15:25
dobrý deň, chela by som sa opýtať:

chcela by som používať auto na podnikanie. auto by som nechcela vložiť do majetku firmy. majiteľom auta je však môj otec. mám niekoľko otázok. ak mi vedel niekto oidpovedať, budem povďačná:
1. je možné, aj napriek tomu, že je majiteľom auta otec, používať auto na podnikanie?
2. dá sa auto začať používať aj v strede mesiaca (napr. od 12.9.)?
3. dá sa odpočítať dph z bločkov z benzínu?

ďakujem.
Paula
05.09.05,15:30
dobrý deň, chela by som sa opýtať:

chcela by som používať auto na podnikanie. auto by som nechcela vložiť do majetku firmy. majiteľom auta je však môj otec. mám niekoľko otázok. ak mi vedel niekto oidpovedať, budem povďačná:
1. je možné, aj napriek tomu, že je majiteľom auta otec, používať auto na podnikanie?
2. dá sa auto začať používať aj v strede mesiaca (napr. od 12.9.)?
3. dá sa odpočítať dph z bločkov z benzínu?

ďakujem.1. otec musí zaplatiť daň z motorových vozidiel
2. aj v strede mesiaca možno začať, ak je zaplatená daň
3. dá sa odpočítať DPH, ak si platcom DPH
dom
05.09.05,15:59
1. otec musí zaplatiť daň z motorových vozidiel
2. aj v strede mesiaca možno začať, ak je zaplatená daň
3. dá sa odpočítať DPH, ak si platcom DPH

k bodu 3. - v otázke je, že majiteľom auta je otec.
DPH sa nedá odpočítať.
Paula
05.09.05,16:04
Aha......prepáčte mi omyl.
andrej_rv
05.09.05,16:45
k bodu 3. - v otázke je, že majiteľom auta je otec.
DPH sa nedá odpočítať. Ak je majiteľom auta otec, DPH z nákupu PHL by bolo možné uplatňovať v prípade , ak by ing.erika uzavrela buď zmluvu o prenajatí automobilu (§ 663 a nasl. Občianskeho zákonníka) alebo zmluvu o výpožičke (§659 až 662 Občianskeho zákonníka). A samozrejme bola platiteľom DPH. Ináč nárok na odpočet DPH z PHL (aj keby majiteľom bola ing.erika) vzniká len vtedy, len ak by bol automobil zahrnutý v obchodnom majetku (=vložený do podnikania).
ing.erika
05.09.05,17:51
veeeeeeľmi vám všetkým ďakujem za odpovede. veľmi ste mi pomohli. len pre ujasnenie - znamená to, že keby som s otcom uzavrela zmluvu o prenajatí a otec by zaplatil daň, tak môžem auto používať a môžem si aj uplatniť dph z PHL. je to tak? predpokladám ale, že zaplatenú daň si do N nemôžem dať. pekný večer. Erika
Johanka
05.09.05,17:55
DPH z PHL si podľa mňa nemôžeš odpočítať. Nakoľko auto nie je firemné , ty vôbec neúčtuješ o nákupe PHL, ale do výdavkov zahŕňaš náhradu za spotrebované PHL podľa zákona o cestovných náhradách ( §19ods.2 písm.e Zákona o dani z príjmov ).
ing.erika
05.09.05,18:16
ja som z toho mimo.....:(
môžem si teda odpočítať dph alebo ni? ak majiteľom auta bude otec, s tým, že urobíme zmluvu o požičaní? please poraďte. ď.
liba2
05.09.05,18:41
veeeeeeľmi vám všetkým ďakujem za odpovede. veľmi ste mi pomohli. len pre ujasnenie - znamená to, že keby som s otcom uzavrela zmluvu o prenajatí a otec by zaplatil daň, tak môžem auto používať a môžem si aj uplatniť dph z PHL. je to tak? predpokladám ale, že zaplatenú daň si do N nemôžem dať. pekný večer. ErikaErika, dostala si správne odpovede. Ak splníš toto (modrý text) a ak si platiteľom DPH - lebo toto si nám neozrejmila, potom môžeš auto používať a odpočítať si DPH z PHL.
Daň z motorových vozidiel si nemôžeš dať do nákladov, lebo to nie je tvoj výdavok/náklad ale otcov/majiteľa vozidla.
liba2
05.09.05,18:46
DPH z PHL si podľa mňa nemôžeš odpočítať. Nakoľko auto nie je firemné , ty vôbec neúčtuješ o nákupe PHL, ale do výdavkov zahŕňaš náhradu za spotrebované PHL podľa zákona o cestovných náhradách ( §19ods.2 písm.e Zákona o dani z príjmov ).Johanka, v prípade, že pôjde o súkromné vozidlo napr. na prac. cestu, je tvoja odpoveď správna.
Ale my sme tu rozoberali trošku iný prípad, a síce prípad prenajatého súkromného vozidla s riadnou zmluvou o prenájme - takže v takom prípade sa neuplatňuje zákon o cestovných náhradách - a ja viem že ty to dobre vieš, len si asi niečo prehliadla čo ťa v úvahách zviedlo trochu bokom. http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
ing.erika
05.09.05,18:50
Erika, dostala si správne odpovede. Ak splníš toto (modrý text) a ak si platiteľom DPH - lebo toto si nám neozrejmila, potom môžeš auto používať a odpočítať si DPH z PHL.
Daň z motorových vozidiel si nemôžeš dať do nákladov, lebo to nie je tvoj výdavok/náklad ale otcov/majiteľa vozidla.
okk,dôverujem tebe liba2 a všetkým ostatným, ktorí poradili takto. prepáčte zabudla som ozrejmiť, že som kvartálnym platiteľom dph. ďakujem ešte raz a prejem všetkým krásny večer. Erika
Paula
05.09.05,18:50
Pokúsim sa to zhrnúť. Budem používať v súvislosti s podnikaním motorové vozidlo prenajaté na základe zmluvy, majiteľ zapísaný v TP zaplatí daň z motorových vozidiel, ja som platcom DPH.
Do výdavkov si budem uplatňovať nákup pohonných hmôt, uplatním si DPH.
Ak bude v zmluve napísané, že aj výdavky s prípadným servisom budem uhrádzať ja, potom aj tieto si môžem dať do výdavkov a DPH so servisom súvisiacou si uplatním.
Alebo - servis daného automobilu bude hradiť majiteľ a jeho výdavky mi premietne do poplatku za nájom automobilu.
Ďakujem za pripomienky.
andrej_rv
05.09.05,18:51
Erika, dostala si správne odpovede. Ak splníš toto (modrý text) a ak si platiteľom DPH - lebo toto si nám neozrejmila, potom môžeš auto používať a odpočítať si DPH z PHL.
Daň z motorových vozidiel si nemôžeš dať do nákladov, lebo to nie je tvoj výdavok/náklad ale otcov/majiteľa vozidla.Doplním, že zaplatenú daň z motorových vozidiel môže zohľadniť otec v dohodnutom nájomnom, tak isto ako prípadné ďalšie náklady. Vhodné je do nájomnej zmluvy uviesť, že nájomca hradí aj všetky výdavky na bežnú údržbu, opravy a prevádzku prenajatého auta, napr. výmenu prevádzkových kvapalín, pneumatiky, dialničné poplatky, všetky opravy a v prípade havárie auta aj rozdiel medzi nákladmi na opravu a úhradou poisťovne. Zo všetkých týchto výdavkov je nárok na odpočet DPH. Nezabudni, že u prenajatého vozidla si povinná viesť evidenciu o prevádzke vozidla tak, ako keby bolo v podnikaní (presnú evidenciu km, stavu tachometra, tankovanie atď).
Paula
05.09.05,18:58
ako pekne sme sa minuli :) , kým ja sa vybublem..............
ing.erika
05.09.05,19:11
Doplním, že zaplatenú daň z motorových vozidiel môže zohľadniť otec v dohodnutom nájomnom, tak isto ako prípadné ďalšie náklady. Vhodné je do nájomnej zmluvy uviesť, že nájomca hradí aj všetky výdavky na bežnú údržbu, opravy a prevádzku prenajatého auta, napr. výmenu prevádzkových kvapalín, pneumatiky, dialničné poplatky, všetky opravy a v prípade havárie auta aj rozdiel medzi nákladmi na opravu a úhradou poisťovne. Zo všetkých týchto výdavkov je nárok na odpočet DPH. Nezabudni, že u prenajatého vozidla si povinná viesť evidenciu o prevádzke vozidla tak, ako keby bolo v podnikaní (presnú evidenciu km, stavu tachometra, tankovanie atď).
nerada sa opakujem, ale ešte raz všetkým ďakujem za super, ale hlavne pre mňa zrozumiteľné vysvetlenie. nikdy neoľutujem, že som sa prihlásila na poradu :) :) dík. Erika