asusana
31.07.09,08:35
Dobrý deň,
som SZČO a chcela by som to o mesiac prerušiť, mám k tomu otvorený podnikateľský účet kam mi chodí výplata. Keď pozastavím živnosť može mi ešte ďalšie dva mesiace nabiehať výplata?lebo tento účet asi budem musieť zrušiť nie?a neviem či je možné doplatiť odvody zo SZČO aj po prerušení..napr.15.8. sa pozastaví a zdravotné si doplatím až neskôr.Plánujem ísť do zamestnania..Ďakujem za odpovede, prajem pekný deň..:)
veronikasad
31.07.09,06:40
Dobrý deň,
som SZČO a chcela by som to o mesiac prerušiť, mám k tomu otvorený podnikateľský účet kam mi chodí výplata. Keď pozastavím živnosť može mi ešte ďalšie dva mesiace nabiehať výplata?lebo tento účet asi budem musieť zrušiť nie?a neviem či je možné doplatiť odvody zo SZČO aj po prerušení..napr.15.8. sa pozastaví a zdravotné si doplatím až neskôr.Plánujem ísť do zamestnania..Ďakujem za odpovede, prajem pekný deň..:)
Podnikáš popri zamestnaní ? Inak nechápem - chodí mi výplata ...
asusana
31.07.09,06:48
Nie,zamestanie ešte len budem mať, samozrejme keď to vyjde, teraz som ešte SZČO,.. (to je len taký zabehnutý termín) to znamená kde mi platia výplatu z podnikania.
veronikasad
31.07.09,06:49
Nie,zamestanie ešte len budem mať, samozrejme keď to vyjde, teraz som ešte SZČO,.. (to je len taký zabehnutý termín) to znamená kde mi platia výplatu z podnikania.
Na aké obdobie pozastavuješ živnosť ?
asusana
31.07.09,06:55
Asi na 3 roky,keby sa niečo medzitým zmenilo tak to obnovím
veronikasad
31.07.09,06:57
Asi na 3 roky,keby sa niečo medzitým zmenilo tak to obnovím
Kým ti "nedobehnú" platby pohľadávok z podnikania, podnikatelský účet neruš. Potom ho môžeš zrušiť.
Keďže živnosť nebudeš mať "aktívnu" k termínu na podanie DP - 31.3.2010 - upravuješ základ dane o nezaplatené pohľadávky a záväzky ku dňu prerušenia živnosti.
asusana
31.07.09,07:04
Mám tomu rozumieť,že že základ dane pri podaní DP k 31.3.2010 môžem upraviť len o tie pohľadávky a záväzky ktoré ku dňu prerušenia živnosti boli zaplatené?
veronikasad
31.07.09,07:20
Mám tomu rozumieť,že že základ dane pri podaní DP k 31.3.2010 môžem upraviť len o tie pohľadávky a záväzky ktoré ku dňu prerušenia živnosti boli zaplatené?
Nie, práveže na r. 40 a 41 v odd. VI. uvedieš úphladávky a záväzky, ktoré boli ku dňu prerušenia živnosti nezaplatené a upravíš základ dane. Ak ti zostali nejaké zásoby, nezabudni na inventúru.
asusana
31.07.09,09:02
Dobre,vďaka za upozornenie..V tom prípade je lepšie všetko urovnať až tak to prerušiť,ide o to že nemám na platenie živnosti, a hľadám ten najľahší a najvhodnejší spôsob dať to čím skôr doporiadku.
veronikasad
31.07.09,09:06
Dobre,vďaka za upozornenie..V tom prípade je lepšie všetko urovnať až tak to prerušiť,ide o to že nemám na platenie živnosti, a hľadám ten najľahší a najvhodnejší spôsob dať to čím skôr doporiadku.
Ak si náhodou budeš uplatňovať paušálne výdavky, je výhodnejšie prerušiť živnosť až po zaplatení pohľadávky. Záväzky môžeš uhradiť aj po prerušení živnosti.
asusana
31.07.09,10:09
Uplatňujem si reálne výdavky,nemám dosiahnutý vysoký príjem.Aké sú skusenosti s uhádzaním záväzkov neskôr, sú tam prípadne úroky za omeškanie?
veronikasad
31.07.09,10:12
Uplatňujem si reálne výdavky,nemám dosiahnutý vysoký príjem.Aké sú skusenosti s uhádzaním záväzkov neskôr, sú tam prípadne úroky za omeškanie?
Pokial sa jedná o platby poistného do zdravotnej a sociálnej poisťovne, za neskorú úhradu penalizujú. Penále však nedostaneš hneď - často to posielajú po niekoľkých rokoch ...