m.beruschka
31.07.09,10:29
Dobry den,som tu nova a neviem,ci som tu spravne.Preto ma prosim,ospravedlnte,ak som sa zmylila.Chcela by som sa spytat,ako mavaju rozvrhnuty pracovny cas casnici a ako je to s platom.Mam moznost sa zamestnat v tomto obore,ale prevadzka je otvorene denne 16,5 hodiny a pracuje sa tam dlhy a kratky tyzden.Ak mate niekto skusenost,prosim,poradite mi?Dakujem...
veronikasad
31.07.09,08:56
Dobry den,som tu nova a neviem,ci som tu spravne.Preto ma prosim,ospravedlnte,ak som sa zmylila.Chcela by som sa spytat,ako mavaju rozvrhnuty pracovny cas casnici a ako je to s platom.Mam moznost sa zamestnat v tomto obore,ale prevadzka je otvorene denne 16,5 hodiny a pracuje sa tam dlhy a kratky tyzden.Ak mate niekto skusenost,prosim,poradite mi?Dakujem...
16.5 hod. denne ? nie je to v rozpore so Zákonníkom práce ?

87
Nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času
Na začiatok (http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-1-1-2009-a.html#hore)

(1) Ak povaha práce alebo podmienky prevádzky nedovoľujú, aby sa pracovný čas rozvrhol rovnomerne na jednotlivé týždne, zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov alebo po dohode so zamestnancom, rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne. Priemerný týždenný pracovný čas nesmie pritom presiahnuť v období najviac štyroch mesiacov ustanovený týždenný pracovný čas.

(2) Priemerný týždenný pracovný čas počas tohto obdobia nesmie pritom presiahnuť ustanovený týždenný pracovný čas. Rovnako môže byť rozvrhnutý pracovný čas pre určité organizačné útvary alebo druhy prác.

(3) Zamestnancovi so zmenenou pracovnou schopnosťou, tehotnej žene, žene alebo mužovi, ktorý sa trvale stará o dieťa mladšie ako tri roky, osamelému zamestnancovi, ktorý sa trvale stará o dieťa mladšie ako 15 rokov, možno rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne len po dohode s ním.

(4) Pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín.
m.beruschka
31.07.09,13:27
Ahoj,dakujem za odpoved,urcite,ze je to v rozpore.Prave preto sa pytam,ci je normalne,aby sa takto pracovalo.Ked to ratam,do mesiaca to vychadza na 250hodin a to sa mi zda trochu vela.Samozrejme,ze na zmluve by bolo len 40 hod.tyzdenne,tak ako by to malo byt.Ale clovek si v dnesnej dobe nenavybera a ked sa moje MOZNO nastavajuce kolegyne ozvali,bolo im povedane,ze ked sa im nepaci,mozu si hladat inu pracu.Dalo by sa to nejako riesit?Kontroluje vobec niekto pracovnu dobu u casnikov a pod.?Dakujem.
veronikasad
31.07.09,13:33
Dodržiavanie Zákonníka práce kontroluje Inšpektorát práce.Ak IP nedostane podnet na prejednanie jeho porušenia a vo firme "papierovo" všetko sedí - žiadne porušenie pri náhodnej kontrole nezistí.

Nájsť si prácu v niektorých regionoch je naozaj ťažké a tak zamestnanci radšej "držia hubu a krok", kým sa nestane vážnejší pracovný úraz ...