sklenkova
06.08.05,20:37
Viem, že už je august a pýtať sa na daňové priznanie neskoro,ale

1,ja som z faktúr vystavených v roku 2004 odviedla daň,aj keď mi ich uhradili až v januári 2005- je to v poriadku?
2,môžem si ja uplatňovať paušál,po odčítaní miezd dohodárov-asi nie
evina
06.08.05,18:44
Viem, že už je august a pýtať sa na daňové priznanie neskoro,ale

1,ja som z faktúr vystavených v roku 2004 odviedla daň,aj keď mi ich uhradili až v januári 2005- je to v poriadku?
2,môžem si ja uplatňovať paušál,po odčítaní miezd dohodárov-asi nie
ad 1. V JÚ faktúra uhradená v januári 2005 ide do príjmov 2005

ad.2. druhej otázke priznám sa nerozumiem celkom. Ak si mala na mysli odvody, tak nie, odpočítavajú sa len vlastné odvody SZČO
sklenkova
06.08.05,18:59
Mala som na mysli výdavky teda:príjem-vyplatené mzdy-25%= daň
A teraz čo s tými faktúrami,totiž ja som to v januári podala a podla toho čo píšeš bolo to správne,ale naša mzdárka vravela že musím zarátať aj nevyplatené faktúry tak som to opravila a vo februári znova podala (nebolo to dodatočné) a teraz mám čo robiť, podať dodatočné? Koľko mi dá pokutu ?
evina
06.08.05,19:22
Mala som na mysli výdavky teda:príjem-vyplatené mzdy-25%= daň
A teraz čo s tými faktúrami,totiž ja som to v januári podala a podla toho čo píšeš bolo to správne,ale naša mzdárka vravela že musím zarátať aj nevyplatené faktúry tak som to opravila a vo februári znova podala (nebolo to dodatočné) a teraz mám čo robiť, podať dodatočné? Koľko mi dá pokutu ?
Áno teraz treba podať dodatočné /vo februári to bolo opravné/. Pokuta nemá byť z čoho, lebo si si priznala v r. 2004 príjmy r. 2005, a teda daň v dodatočnom priznaní bude nižšia.
Čo sa týka tých miezd, platí ako som vyššie napísala, pri paušali si ich nemôžeš odrátať, odrátavaš si iba vlastné odvody.
sklenkova
06.08.05,19:38
ďakujem ti
Muška
06.08.05,21:44
Kika, v roku 2004 si bola účtovnou jednotkou a v roku 2005 chceš ísť na paušálne výdavky?
Ak áno, tak potom si pozri § 17 odst. 10):
Daňovník, ktorý zmenil spôsob uplatňovania výdavkov podľa § 19 na spôsob podľa § 6 ods. 10 alebo ak začal účtovať po období v ktorom nebol účtovnou jednotkou, upraví základ dane podľa odseku 8 za zdaňovacie obdobie, ktoré predchádalo tejto zmene.

Tzn., že ak si v roku 2004 viedla účtovníctvo a v roku 2005 chceš ísť na paušálne výdavky tak rok 2004 upravíš základ dane o nespotrebované zásoby, pohľadávky , záväzky atď.
sklenkova
07.08.05,13:40
Lenže u mňa sa to aj tak nedá skrz tých dohodárov,lebo by to nevyšlo.Ja som minulý rok platila keš jednej mamičke nech mi to robí a nestarala sa a prišiel koniec roka a zrazu bol zapísaný iba 1.mesiac a ja som šalela-ale je to moja chyba mala som sa aspoň trocha o to zaujímať.
Poraďte mi ešte dohody čo som vyplatila v januári (za december)idú do výdavkov 04 alebo 05
evina
07.08.05,13:55
Kika prosím Ťa odpovedz najprv na to , čo píše Muška,t.j. bola si účtovnou jednotkou a chceš prejsť na paušál? alebo vedieš JÚ aj ďalej a paušál nebudeš robiť vôbec? alebo si upatňovala paušál a teraz chceš viesť JÚ? alebo stále uplatňuješ paušál?.

My sme sa včera o tom bavili a nepochopili sme to všetci rovnako, tak sa môže stať, že Ti aj nechtiac zle poradíme.
sklenkova
07.08.05,14:33
Notakže:minulý rok " musel" môj druh napísať moju upratovaciu firmu s 13 dohodármi na seba lebo mne to nechcel zamestnávateľ dovoliť,popritom si robil aj reklamnú činnosť a viedlo sa to v JU. Teraz si to rozšíril o prepravu. Od 1.1.05 som si upratovaciu spoločnosť previedla na seba (vybavila som si to s tichým súhlasom).Preto by som ja vlastne mohla, keby to išlo použiť paušál,nakoľko ide vlastne o nove podnikanie od 2005. Chápem,že sa Vám to zdá zamotané a nemôžete to pochopiť,lebo toto by Vás asi ťažko napadlo.
Muška
08.08.05,17:29
Kika,
tzn. , že príjem za rok 2004 z upratovania mal Tvoj priateľ, v tom prípade urob tak ako píše Evina vyššie , čiže dodatočné DP, nakoľko sa v JÚ zdaňuje iba skutočne prijatý príjem ak viedol účtovníctvo v r.2004 a aj v roku 2005.
Od 1.1.2005 budeš už mať príjem za upratovanie Ty, takže sa môžeš rozhodnúť , či budeš viesť účtovníctvo, alebo pôjdeš na paušálne výdavky. Tzn. Príjem - výdavky /25 % z príjmu/ - Tvoje odvody do SP a ZP - 12000,- /ak máš DDP, alebo životné poist./ - odpočítateľná položka na Teba = suma , ktorú zdaňuješ
sklenkova
08.08.05,17:53
Nechcem byť otravná,ale mzdy 23000,-vyplatené 11.1.05,treba dať do výdavkov 2005, uviedla som to aj do tých záväzkov-bolo to správne?
evina
08.08.05,18:02
Nechcem byť otravná,ale mzdy 23000,-vyplatené 11.1.05,treba dať do výdavkov 2005, uviedla som to aj do tých záväzkov-bolo to správne?
Áno pri JÚ je to tak ako píšeš.