jankakle
31.07.09,13:18
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom poistenia rozostavanej stavby. Obehla som si poisťovne, naštudovala materiály, len by som rada vedela aj ďalšie názory. Mne nejako z toho vyplýva, že pokiaľ nie je stavba uzavretá a nehrozí Vám nejaké extra riziko, nie je ani výhodné stavbu poistiť. Nám išlo hlavne o poistenie poškodenia stavby prírodným živlom, o krádež materiálu a prípadne o zodpovednosť za ujmu na zdraví alebo živote (ak Vám príde niekto dobrovoľne pomôcť, nemám na mysli dodávateľské práce), t. j. kamarát prinesie nejakého kamaráta, tomu sa niečo stane a ten sa rozhodne Vás zažalovať. Tú krádež (pokiaľ nemáte objekt zabezpečený tak, čo na normálnych stavbách nie je ani možné) aj zodpovednosť za ujmu samozrejme poisťovne vylučujú a poistiť pár múrov proti živlom sa nám asi neoplatí, nakoľko nám v poisťovni povedali, vraj sa stavba musí poistiť na konečnú sumu a z nej sa vyrátava poistné. Snáď som to napísala zrozumiteľne, ďakujem za rady.
jankakle
03.08.09,12:32
tak co, nikto ziaden nazor?
Stanislav 1975
03.08.09,12:36
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom poistenia rozostavanej stavby. Obehla som si poisťovne, naštudovala materiály, len by som rada vedela aj ďalšie názory. Mne nejako z toho vyplýva, že pokiaľ nie je stavba uzavretá a nehrozí Vám nejaké extra riziko, nie je ani výhodné stavbu poistiť. Nám išlo hlavne o poistenie poškodenia stavby prírodným živlom, o krádež materiálu a prípadne o zodpovednosť za ujmu na zdraví alebo živote (ak Vám príde niekto dobrovoľne pomôcť, nemám na mysli dodávateľské práce), t. j. kamarát prinesie nejakého kamaráta, tomu sa niečo stane a ten sa rozhodne Vás zažalovať. Tú krádež (pokiaľ nemáte objekt zabezpečený tak, čo na normálnych stavbách nie je ani možné) aj zodpovednosť za ujmu samozrejme poisťovne vylučujú a poistiť pár múrov proti živlom sa nám asi neoplatí, nakoľko nám v poisťovni povedali, vraj sa stavba musí poistiť na konečnú sumu a z nej sa vyrátava poistné. Snáď som to napísala zrozumiteľne, ďakujem za rady.

Samozrejme, že to NIEJE zbytočné poistenie, aj tie múry niečo stoja a poisťuje sa to síce na cenu postaveného domu,ale je tam nižšia sadzba,takže nieje pravda že poistné je to isté ako u dokončenej stavby-ale keď si myslíš, že to je nevýhodné poistiť,tak OK. Neviem, či je cca. 100 eur na rok až tak moc...
220870
03.08.09,17:03
Viem že je to veľmi prešpekulované zo strany poisťovní.A nenormálne drahé + je tam obrovské množstvo výluk z poistenia až tak že je to viacmenej zbytočné poistenie.
Stanislav 1975
03.08.09,17:11
Viem že je to veľmi prešpekulované zo strany poisťovní.A nenormálne drahé + je tam obrovské množstvo výluk z poistenia až tak že je to viacmenej zbytočné poistenie.

No to, že je to zbytočné poistenie je tvoj subjektívny názor- pre niekoho to je zbytočné a pre niekoho zasa nie.
Drahé to rozhodné nieje, vyjde to na cca. 100eur/rok, takže drahé to určite nieje...
Ale to je aj tak vlastne jedno...
robert.galik@svet-financi
03.08.09,17:58
sú spoločnosti, ktoré myslia aj na tieto veci. Samozrejme lepšie sa poisťuje aspoň uzavretá stavba, tak sa už poisťovňa nevie z toho vyšmyknúť. Materiál je tým pádom uzavretý a za zámkom. V rámci poistenia sa dajú samozrejme spraviť aj pripoistenia na zodpovednosť za škodu na zdraví a majetku, pripadne stav. mechanizmy, atd.
220870
03.08.09,18:53
Ja nič v zlom ,len nieje tam nič poistené aj keď 100€ nieje moc sú to vyhodené peniaze .Ešte keď bola sk poisťovňa samostatná tak to bolo vcelku ok .Ale teraz je tam toľko právnych šmičiek že je to škoda slov a každého €.Je to niečo podobné ,ako havarijná poistka starého auta.
mona091
03.08.09,19:11
Ja nič v zlom ,len nieje tam nič poistené aj keď 100€ nieje moc sú to vyhodené peniaze .Ešte keď bola sk poisťovňa samostatná tak to bolo vcelku ok .Ale teraz je tam toľko právnych šmičiek že je to škoda slov a každého €.Je to niečo podobné ,ako havarijná poistka starého auta.

predstav si hrubu stavbu, ktoru znici zivelna pohroma, stale sa Ti zda, ze 100€ je vela?

suhlasim, ze mnoho poisteni je zbytocnych, ale v tomto pripade mam iny nazor
dad111
03.08.09,19:14
Poisťovať materiál je asi zbytočné. Verím, že by ste ťažko dokazovali, že boli splnené všetky podmienky ochrany, Ak staviate svojpomocne, tiež asi nemáte na všetko papiere.
Keď som staval ja mal som poistených dobrovoľných brigádnikov. Mal som ich na stavbe veľa. Bolo to lacné. Viem, len že nesmeli robiť za peniaze. To si myslím, že by stálo za to poistiť. Dnes už je to možno drahšie, popýtaj sa v poisťovniach.
Qtinka
06.08.09,11:46
tak moj nazor je poistit. ja som tiez stavebnikom a pred tyzdnom som si dal poistit stavbu (hrubu ale uzavretu) v AXA poistovni na rok za cca. 1400 skk - vypocitane to bolo z 3 500 000 skk.Mozem povedat ze v dnesnej dobe ked je sama veterna smrst alebo krupobitie tak to nieje na skodu.Asi pred mesiacom bola v okoli PRESOVA A SABINOVA takato pohroma a polovicka dediny mala znicene strechy ,auta ,okna na domoch atd... Mna to postihlo tiez -auto totalne dobyte,celne sklo a karoseria nanic.Pozrel som na dom a mal som asi 5 Bramac skrydli vytiahnute (nastastie nic viac) ale sused za mnou vo fungel novom dome mal stvrtinu strechy stiahnutu dole . takze radsej obetujem do 100 euriko ako plakat a nadavat po niecom takom ako tu bolo.
IgyPop
06.08.09,12:59
Ja som voci poistkám pomerne skeptický. Vzdy ked sa nejakého poradcu spýtam kolko by mi vyplatili v prípade nejakej kontrétnej skody, tak nikdy z neho nevypadlo kontrétne císlo, iba vykrúcanie.... a to je dost blbé, ked platím za nieco, a vlastne neviem za co :(
Stanislav 1975
06.08.09,13:04
Ja som voci poistkám pomerne skeptický. Vzdy ked sa nejakého poradcu spýtam kolko by mi vyplatili v prípade nejakej kontrétnej skody, tak nikdy z neho nevypadlo kontrétne císlo, iba vykrúcanie.... a to je dost blbé, ked platím za nieco, a vlastne neviem za co :(

Zaplatí sa výška škody, nič na tom nieje ťažkého...
IgyPop
06.08.09,13:55
To hej, len ako to poistovna vypocíta? Napr. vietor strhne strechu, ktorá stála trebars 300tis Sk, poistovna odráta amortizáciu, odráta pouzitelný materiál a neviem co este, a dopocíta sa k sume 80 tis. ?
Novostavbu urcite poistím (aj musím kvoli HU), prekvapilo ma vsak, ze starý dom nám jedna poistovna vlastným interným postupom ohodnotila takmer na cenu novostavby, ale silno pochybujem, ze pri náhrade skody neodpocíta amortizáciu za 40 rokov exitencie domu.
Stanislav 1975
06.08.09,14:11
To hej, len ako to poistovna vypocíta? Napr. vietor strhne strechu, ktorá stála trebars 300tis Sk, poistovna odráta amortizáciu, odráta pouzitelný materiál a neviem co este, a dopocíta sa k sume 80 tis. ?
Novostavbu urcite poistím (aj musím kvoli HU), prekvapilo ma vsak, ze starý dom nám jedna poistovna vlastným interným postupom ohodnotila takmer na cenu novostavby, ale silno pochybujem, ze pri náhrade skody neodpocíta amortizáciu za 40 rokov exitencie domu.

Igy,neviem kto ti kedy dával informácie,ale neviem o akej amortizácii vravíš a pod-takže vietor ti strhne strechu-faktúra bude napr.10000eur, tak sa zaplatí 10000eur-neviem, aké všelijaké amortizácie myslíš,hmhm-:confused::confused::confused:
Samozrejme, treba mať normálnu zmluvu, na novú cenu stavby a pod-t.znamená žiadne braky...myslím tie rozne akciové paškvily...
Stanislav 1975
06.08.09,14:11
To hej, len ako to poistovna vypocíta? Napr. vietor strhne strechu, ktorá stála trebars 300tis Sk, poistovna odráta amortizáciu, odráta pouzitelný materiál a neviem co este, a dopocíta sa k sume 80 tis. ?
Novostavbu urcite poistím (aj musím kvoli HU), prekvapilo ma vsak, ze starý dom nám jedna poistovna vlastným interným postupom ohodnotila takmer na cenu novostavby, ale silno pochybujem, ze pri náhrade skody neodpocíta amortizáciu za 40 rokov exitencie domu.

NEODPOČÍTA amortizáciu zo 40 ročného domu...
Furko
07.08.09,09:38
Tiež staviam a zatiaľ som dom nepoistil lebo som to de facto bral na risk, ale som odhodlaný akonáhle sa osadia okná ho poistiť. minulý rok sme satvali firemný barak a počas stavby padli za vlasť tri okná a všetky poisťovňa preplatila a nebolo to málo, stálo to viac ako bola hodnota tej poistky, takže hurá do poisťovne :D - a to nie som poisťovací maklér:):cool:
IgyPop
07.08.09,13:17
NEODPOČÍTA amortizáciu zo 40 ročného domu...

Stanislav robís s poistením?

Ak áno, mám dotaz: Poistovna "prepláca" vzniknutú skodu, alebo náklady na uvedenie do povodného stavu ?
Lebo napr. znicené klasické staré drevené okná dnes nemajú velkú hodnotu tj. ich znicenie predstavuje malú skodu. Keby sa vsak mali nahradit novými, povedzme nalacnejsími plast. oknami tak náklady sú niekde úplne inde...

Alebo závisí ako je postavená poist. zmluva?

Ď. za rady.
fiunko
09.08.09,10:17
Ak si berieš na stavbu úver musíš mať aj hrubú stavbu poistenú, tak to má každá banka. Ja má dokončenú hrubú stavbu, na dokončenie domu si beriem úver a je to podmienka poskytnutia úveru. Bol som v Allianzi, tam to funguje tak, že ti vyrátajú na základe zastavanej plochy finálnu cenu dokončeného domu a z tej ceny ti spravia poistenie. Výška poistenia samozrejme závisí od poistených rizík. Produkt Allianz Standart, kde máš všetky bežné riziká na dom za 8 mega mi po zľave vyšla na 168Euro. Osobne si myslím, že pri milinóch čo pri dome lietajú sa nemá význam baviť o poistke za pár tisíc, poistiť a basta.
jezko7
12.08.09,16:32
nepripada mi to obrovsky drahe platim 70 eur v uniqe na rok takze neni co riesit.samozrejme ze to nieje poiska proti vsetkemu na svete,ale take veci ako prirodne katastrofy atd,napriklad jeden blesk dokaze narobit dost srandy a o inich veciach nehovoriac.
jankakle
18.08.09,15:38
tak mne to stale vychadza tak, ze sa oplati poistit len stavbu, ktora ma minimalne strechu, pripadne aj okna, do toho casu je to zbytocna investicia, ale aj tak dakujem vsetkym za nazory
poistfin.sk
23.07.12,12:25
Budovu vo výstavbe je možné poistiť v dobe od vydania stavebného povolenia (alebo ohlásenia stavebných prác) do kolaudácie, alebo začiatku užívania na trvalé bývanie.

V priebehu poistenia budovy vo výstavbe používajú niektoré poisťovne iné sadzby poistného ako pri dokončenej budove.

Pre poistenie budovy vo výstavbe môže platiť iný rozsah poistených rizík a iné limity plnenia ako pri poistení dokončenej budove. Tiež treba dbať na dodržanie podmienok, stanovených v poistnej zmluve na zabezpečenia stavby a staveniska proti krádeži.

Čo sa týka živelných rizík, ohrozujú stavbu rovnako, či je dokončená alebo nie. Alebo skôr budova vo výstavbe môže byť voči živlom ešte zraniteľnejšia.

Najväčším rizikom je však krádež, najmä keď sa jedná o budovu pred dokončením, v ktorej však ešte nikto nebýva. Kotol, sanita, dokonca aj čerstvo osadené okná sú častým obľúbeným terčom zlodejov.

Čo sa týka otázky o vyhadzovaní peňazí, každý môže mať svoj názor.

Ja osobne považujem rozhodnutie nepoistiť svoju nehnuteľnosť za neuveriteľný hazard s najväčšou časťou svojho majetku. V nehnuteľnosti je uložený výsledok našej dlhoročnej práce a často aj práce našich predkov. Preto poistiť svoju nehnuteľnosť by malo byť jedným z prvoradých záujmov jej vlastníka.
draik
23.07.12,15:41
Nie je poistiť ako poistiť. Nič iné nezostáva, len si poriadne prečítať poistné podmienky a vhodne použiť pripoistenia cenných vecí. Často sa v dokumetoch dá nájsť opak toho, čo tvrdia agenti s teplou vodou.