ioio
31.07.09,15:08
Dobry den , potrebovala by som poradit.
Moj brat dostal dnes vypoved od zamestnavatela, vlastne zamestnavatel mu chce dat podpisat dohodu o ukonceni pracovneho pomeru s vyhrazkou ze ak to nepodpise, da mu tam dovod pre hrube porusenie pracovnej discipliny/t.j. ze neprisiel do prace 2 dni/co nie je pravda. Ja mu tvrdim ze nech v ziadnom pripade dohodu nepodpisuje, ze ak s nim zamestnavatel uz dalej nepocita/ kvoli nesympatii/tak nech mu da normalnu vypoved aj s odstupnym. Ale brat sa boji ze nedostne ani tuto vyplatu. Ako mame postupovat????Prosim velmi pekne o pomoc
Tweety
31.07.09,13:11
Dobry den , potrebovala by som poradit.
Moj brat dostal dnes vypoved od zamestnavatela, vlastne zamestnavatel mu chce dat podpisat dohodu o ukonceni pracovneho pomeru s vyhrazkou ze ak to nepodpise, da mu tam dovod pre hrube porusenie pracovnej discipliny/t.j. ze neprisiel do prace 2 dni/co nie je pravda. Ja mu tvrdim ze nech v ziadnom pripade dohodu nepodpisuje, ze ak s nim zamestnavatel uz dalej nepocita/ kvoli nesympatii/tak nech mu da normalnu vypoved aj s odstupnym. Ale brat sa boji ze nedostne ani tuto vyplatu. Ako mame postupovat????Prosim velmi pekne o pomocAk je to tak ako píšeš, nech sa nenechá dotlačiť ku skončeniu PP dohodou.
Lenka1979
31.07.09,15:38
Dobry den , potrebovala by som poradit.
Moj brat dostal dnes vypoved od zamestnavatela, vlastne zamestnavatel mu chce dat podpisat dohodu o ukonceni pracovneho pomeru s vyhrazkou ze ak to nepodpise, da mu tam dovod pre hrube porusenie pracovnej discipliny/t.j. ze neprisiel do prace 2 dni/co nie je pravda. Ja mu tvrdim ze nech v ziadnom pripade dohodu nepodpisuje, ze ak s nim zamestnavatel uz dalej nepocita/ kvoli nesympatii/tak nech mu da normalnu vypoved aj s odstupnym. Ale brat sa boji ze nedostne ani tuto vyplatu. Ako mame postupovat????Prosim velmi pekne o pomoc

Ak mu chce dat zamestnavatel vypoved pre hrube porusenie prac.discipliny, musi ho na to pisomne upozornit, v ziadnom pripade mu nemoze dat takuto vypoved len tak-bez akychkolvek dokazov. Nech sa nenecha dotlacit do takeho to rozviazania PP, a ak ho chce silou mocou vyhodit z prace, nech mu da to, co mu patri-dvojmesacna vypovedna doba alebo odstupne.
terezamaria
31.07.09,15:59
Dobry den , potrebovala by som poradit.
Moj brat dostal dnes vypoved od zamestnavatela, vlastne zamestnavatel mu chce dat podpisat dohodu o ukonceni pracovneho pomeru s vyhrazkou ze ak to nepodpise, da mu tam dovod pre hrube porusenie pracovnej discipliny/t.j. ze neprisiel do prace 2 dni/co nie je pravda. Ja mu tvrdim ze nech v ziadnom pripade dohodu nepodpisuje, ze ak s nim zamestnavatel uz dalej nepocita/ kvoli nesympatii/tak nech mu da normalnu vypoved aj s odstupnym. Ale brat sa boji ze nedostne ani tuto vyplatu. Ako mame postupovat????Prosim velmi pekne o pomoc

Na výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny sú potrebné 2 / dve/ zápisnice, v ktorých bude podrobne napísané o aké konkrétne porušenie pracovnej disciplíny sa jedná.Môže to byť aj menej závažné porušenie pracovnej disciplíny. Každá zápisnica musí byť podpísaná zamestnancom a zamestnávateľom. Pokiaľ by nebola podpísaná zamestnancom, musia tam byť podpísaní 2 svedkovia.Pozri v ZP § 63, ods.1, písm.e/

Môže mu dať aj okamžité skončenie pracovného pomeru § 68, ods.1,písm.b/ ZP.Ale tu musí ísť o závažné a hrubé porušenie pracovnej disciplíny.
Aj o absencii v práci musí byť spísaný zápis s konkrétnymi dátumami - spomínam to preto, že mu vytýka, že neprišiel do práce 2 dni.
Pokiaľ to nie je pravda, nech trvá na výpovedi z organizačných zmien, resp.nadbytočnosti § 63, ods.1,písm.b/ ZP, kde bude mať výpovednú dobu/najmenej 2 mesačnú/ a odstupné /najmenej 2 mesačné /.
milka1619
31.07.09,17:08
Pomôcť môže aj Inšpektorát práce.Nedajte sa odradiť vyhrážkami zamestnávateľa.
svetlik
31.07.09,17:34
Ak mu chce dat zamestnavatel vypoved pre hrube porusenie prac.discipliny, musi ho na to pisomne upozornit, v ziadnom pripade mu nemoze dat takuto vypoved len tak-bez akychkolvek dokazov. Nech sa nenecha dotlacit do takeho to rozviazania PP, a ak ho chce silou mocou vyhodit z prace, nech mu da to, co mu patri-dvojmesacna vypovedna doba alebo odstupne.

Pokial chce dat zamestnavatel vypoved z dovodu pre ktory by mohol pracovný pomer skoncit okamzite, predchádzajúce upozornenie nemusí byť. To sa vyzaduje len pri menej zavaznom poruseni pracovnej discipliny, ktore dovodom na okamzite skoncenie pracovneho pomeru nie je.

§ 63 ods. 1 písm. e/ ZP:
sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.
ioio
31.07.09,17:52
dakujem vam velmi pekne za odpovede