esat
31.07.09,18:03
Riaditeľka školy mi nariadila, aby som mala na starosti inventarizáciu. Problém je v tom, že dva roky od jej zvolenia nie je prebratá škola, nie je urobený preberací protokol so mnou a predchádzajúcou zodpovednou za inventár školy a inventarizáciu, nemám žiadne vzdelanie ani preškolenie, či kurzy ako sa taká inventarizácie vedie, ako sa zapisujú všetky položky atď. Jednoducho mám pocit, že nie sú vytvorené podmienky na to, aby som bola zodpovedná za inventarizáciu. Z tohto dôvodu môžem odmietnuť vykonávať túto prácu? RŠ mi pohrozila, že tým porušujem pracovnú disciplínu. V pracovnej zmluve však o vedení a zodpovednosti za inventarizáciu nie je ani slovo. Na internete som si našla zákon o inventarizácii, tam však nič konkrétne ohľadom inventarizácie v školstve nie je. Myslím si, že je to skôr práca pre človeka s ekonomickým vzdelaním a nie s pedagogickým. Vďaka za názor a radu.
Sabadka
31.07.09,16:14
Môže ťa menovať do inventarizačnej komisie, ale evidenciu majetku školy by mala viesť hospodárka, alebo účtovníčka školy, teda ona by mala vykonávať účtovnú evidenciu majetku a inventarizačná komisia má na starosti vykonávanie fyzickej inventúry, ktorá sa vykonáva raz ročne a porovnáva sa s účtovným stavom v prípade nezrovnalostí sa vykonávajú ďalšie opatrenia. Mali by ste mať 4 komisie, inventarizačnú, škodovú, vyraďovaciu a likvidačnú.
Inventúru vykonáte klasicky spísaním všetkého majetku kus po kuse podľa inventárnych čísiel a tieto hárky sa potom odovzdajú účtovníčke, a ona to porovná s účtovným stavom a vyhodí rozdiel ak nejaký je ak nie tak potom je všetko OK.
jaros5
01.08.09,05:45
Ak by si sa predsa len rozhodla viesť evidenciu majetku - nie je žiaden problém - určite to zvládneš. Veľa škôl používa na spracovanie agendy školy program aScAgenda a v ňom sa dá prehľadne spravovať, evidovať aj majetok školy, kuk: http://agenda.skoly.org/index.php?file=features.html
susann2
01.08.09,11:14
Riaditeľka Ta môže určiť, že budeš predsedníčkou alebo členkou inventarizačnej komisie, na to má plné právo. Poverenie musí byť písomné. Komisia musí byť najmenej trojčlenná, môže byť vytvorených i viac dielčích komisií, v žiadnom prípade ju nemôžeš robiť sama. Každý účtovný program obsahuje aj evidenciu majetku. Pokial ho prostredníctvom neho máte evidovaný, účtovníčka vytlačí inventúrne súpisy odovzdá ich inventarizačnej komisii a tá ich fyzicky skontroluje. U nás sa nič ručne nepíše, všetky potrebné zostavy vytláčame z programu. Pokiaľ to nemáte evidované v programe, tak dať to evidovať pedagogovi, radšej to nekomentujem. Inventarizácia to nie je len fyzické prepočítavanie majetku, obsahuje viacej písomných formalít, ktoré skutočne spadajú pod účtovnú agendu, počúvam to na školeniach o účtovníctve, píše sa o nej v zákone o účtovníctve. Učtovníčka by mala mať vo vlastnom záujme na starosti, aby inventarizácia mala všetky zákonom stanovené náležitosti, ved ked príde kontrola, príde len k nej, lebo sú to účtovné doklady.
esat
02.08.09,09:16
Vďaka za odpovede. Pomohli ste mi.