Xantypa
31.07.09,18:07
Dobrý deň,
prosím poraďte mi, či som povinná registrovať informačný systém na ochranu osobných údajov, keď spracúvam osobné údaje len pre potreby personalistiky a k spracovaniu miezd. Ďakujem.
wagner
31.07.09,18:43
Dobrý deň,
prosím poraďte mi, či som povinná registrovať informačný systém na ochranu osobných údajov, keď spracúvam osobné údaje len pre potreby personalistiky a k spracovaniu miezd. Ďakujem.
Pokiaľ iba spracúvaš údaje vlastných zamestnancov, tak podľa mňa registrácia nie je potrebná. Ale pokiaľ by si spracúvala aj cudzích zamestnancov, tak by registrácia bola potrebná. Pozri si na justice úplné znenie zákona 241/2001 o ochrane osobných údajov.
Džudi
31.07.09,19:02
Keď som voľakedy v začiatkoch platnosti tohto zákona absolvovala školenie v Nitre , bolo nám povedané, že ak spracovávam aj pre iné firmy mzdy, ale PC nemá pripojenie k sieti tak nemám sa prečo registrovať. Vtedy som si to urobila tak, že mzdy mám na PC , kde sa vôbec nepripájam k internetu . Priznám, že odvtedy som sa s tým nezaoberala. Ale tak ako všetko sa vyvíja tak možno aj na túto otázku sa mení názor.
Xantypa
31.07.09,19:14
Ja som školenie o ochrane osobných údajov tiež absolvovala asi pred 6 rokmi a už si toho moc nepamätám. Viem, že vyplnené tlačivo na IS musíme mať aj keď ho nezasielame na registráciu, ale musí byť v organizácií a k tomu aj bezpečnostný projekt (či smernica).... a my čo spracúvame mzdy pre iné organizácie tak musíme mať aj nejaké potvrdenie či súhlas k spracovaniu týchto údajov od štatutára (nestačí len zmluva ale nejaké splnomocnenie)... viem, že tam bolo toho viac ale už neviem čo :-D .... Viete ešte poradiť?
wagner
01.08.09,14:15
Ja som školenie o ochrane osobných údajov tiež absolvovala asi pred 6 rokmi a už si toho moc nepamätám. Viem, že vyplnené tlačivo na IS musíme mať aj keď ho nezasielame na registráciu, ale musí byť v organizácií a k tomu aj bezpečnostný projekt (či smernica).... a my čo spracúvame mzdy pre iné organizácie tak musíme mať aj nejaké potvrdenie či súhlas k spracovaniu týchto údajov od štatutára (nestačí len zmluva ale nejaké splnomocnenie)... viem, že tam bolo toho viac ale už neviem čo :-D .... Viete ešte poradiť?
Ja som bola na tom školení v Nitre pred piatimi rokmi. Vtedy sme mali takúto informáciu. Samozrejme, že organizácia, ktorá nakladá s osobnými údajmi musí mať spracovanú internú smernicu. ALe posiela ju na registráciu len vtedy, keď spracúva cudzích, nie len zamestnancov. Tiež platí aj to pripojenie na internet - osobné údaje by nemali byť v PC, ktorý má pripojenie na internet. Viem, že naša organizácia, ktorá spracúvala osobné údaje zo zmlúv, musela poslať na registráciu túto smernicu. A čo tak dať písomný dotaz na ministerstvo? Dostaneš fundovanú odpoveď a potom nás budeš informovať. Viem, že sa zákon pár krát menil, ale nejak ho nestíham dopodrobna sledovať.
tinusa
11.08.09,09:01
Xantypa, osobné údaje spracúvané pre potreby mzdovej a personálnej agendy nepodliehajú registrácii, lebo ide o spracúvanie podľa § 25 ods. 2 písm. c) .. neviem, koľko máte zamestnancov.. v prípade ak máte povinnosť zodpovednej osoby, ani vtedy netreba registrovať informačný systém, nakoľko dohliada nad ním/nimi poverená zodpovedná osoba.. na IS je potrebné založiť evidenčné listy..
hanelie
11.08.09,09:19
Vera771
11.08.09,11:45
my vo firme to máme tak ze mame ustanovenú osobu, riaditelom menovanú a nahlasenú na urade pre ochranu osobnych udajov - bohuzial som to ja, ktorá je zodpovedná za dodrziavanie zákona o ochrane osobných udajov. pre istotu vsak vedieme aj zoznam pouceneho personalu - tzn. ze ja osobne vykonám skolenie - kratke - poucenie, ze ludia, ktorí by sa mohli aj cisto teoreticky dostat k osobnym udajom. oni to podpisu a sú kryti aj zamestnanci aj zamestnavatel.
ja zastavam nazor ze radsej to mat riadne podchytene a predimenzovane ako sa ma nieco stat a zrazu bude pruser;)
hanelie
11.08.09,12:01
vierka
a máš založený výpis z registra trestov a bola si na odbornom školení / + interná smernica?
Lianka
11.08.09,13:35
V linku od hanelie som sa nedocitala, ake ma povinnosti, ked nezamestnava ziadnu osobu :) (SZCO bez zamestnancov). Mam nejake povinnosti?
hanelie
11.08.09,13:47
zákon na ochranu osobných údajov a jeho dodržiavanie sa týka iba spracovania osobných údajov zamestnancov -


V linku od hanelie som sa nedocitala, ake ma povinnosti, ked nezamestnava ziadnu osobu (SZCO bez zamestnancov). Mam nejake povinnosti?

voči tomuto zákonu - nemá žiadne povinnosti
Lianka
11.08.09,14:03
Dakujem, hanelie. Potesilo :).
tinusa
11.08.09,16:01
zákon o ochrane osobných údajov vôbec nie je len o ochrane osobných údajov zamestnancov.. môže ísť napríklad o osobné údaje uchádzačov o zamestnanie.. klientov, kde súčasťou napríklad obchodných zmlúv môžu byť osobné údaje v rozsahu meno, priezvisko, adresa, číslo osobného dokladu.. takže, povinnosti vyplývajúce z tohto zákona sa neposudzujú len podľa toho, či prevádzkovateľ má, alebo nemá vlastných zamestnancov..
Vera771
13.08.09,18:07
áno haneline, mám všetko.