pisi
31.07.09,18:35
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda by mi mohl někdo pomoct jak to funguje v CR s pojištěním pro občana SR?...Jsem slovenka a našla jsem si práci v nemocnici v Brně. V CR nemám trvalý pobyt, ale přechodný by se dal vybavit....Děkuji za pomoc.
Kazu
31.07.09,17:31
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda by mi mohl někdo pomoct jak to funguje v CR s pojištěním pro občana SR?...Jsem slovenka a našla jsem si práci v nemocnici v Brně. V CR nemám trvalý pobyt, ale přechodný by se dal vybavit....Děkuji za pomoc.

Myslím si, že tu by ti vedeli poradiť ako to funguje v SR s poistením pre občana ČR. Asi bude lepšie, ak tvoju otázku položíš na nejakej českej stránke. Ale možno sa mýlim a naozaj sa niekto nájde :)
veronikasad
31.07.09,17:33
Máš ešte zdravotný preukaz slovenskej zdravotnej poisťovne ?
alla66
31.07.09,17:43
Dobrý den, chtěla bych se zeptat zda by mi mohl někdo pomoct jak to funguje v CR s pojištěním pro občana SR?...Jsem slovenka a našla jsem si práci v nemocnici v Brně. V CR nemám trvalý pobyt, ale přechodný by se dal vybavit....Děkuji za pomoc.
1. Osoby s trvalým pobytem v ČRZe zákona je v České republice povinně zdravotně pojištěna každá osoba, která má na území ČR trvalý pobyt, tzn. i cizinec, který má na území ČR povolen trvalý pobyt. Zdravotní pojištění vzniká těmto osobám získáním trvalého pobytu na území ČR a zaniká úmrtím pojištěnce nebo jeho prohlášením za mrtvého nebo ukončením trvalého pobytu na území ČR.

2. Osoby bez povolení k trvalému pobytu v ČR
a) Cizinec ze zemí mimo Evropskou unii (a země Evropského hospodářského prostoru plus Švýcarsko) bez trvalého pobytu je na území ČR účasten veřejného zdravotního pojištění pouze jako zaměstnanec zaměstnavatele, který má sídlo nebo trvalý pobyt na území ČR.
Stejně jako nástupy a ukončení zaměstnání ostatních zaměstnanců je zaměstnavatel povinen oznámit zdravotní pojišťovně i vznik a ukončení účasti v nemocenském pojištění zaměstnance, který je cizincem bez trvalého pobytu. Zdravotní pojišťovna vystaví pro tohoto pojištěnce průkaz zelené barvy.
Cizinec bez trvalého pobytu má v měsících, kdy není účasten ve veřejném zdravotním pojištění z titulu zaměstnání, možnost uzavřít si smluvní zdravotní pojištění. (http://www.vzp.cz/cms/internet/cz/Klienti/Komercni-produkty/index.html)
b) Cizinec z EU, EHP a Švýcarska bez trvalého pobytu v ČR může být účasten českého veřejného zdravotního pojištění i z jiných důvodů, než je zaměstnání (např. OSVČ vykonávající samostatnou výdělečnou činnost pouze na území ČR, nezaopatření rodinní příslušníci osoby z EU, která v ČR pracuje aj.).

3. Zvláštní případy
V některých zvláštních případech se považují zákonem vymezené skupiny osob za cizince s povoleným trvalým pobytem. Jedná se o:


azylanty po dobu platnosti rozhodnutí o udělení azylu,
děti, narozené azylantkám po dobu než bude rozhodnuto o azylu nebo jiném druhu pobytu dítěte,
cizince svěřené do náhradní výchovy rozhodnutím příslušného orgánu, je-li alespoň jedna fyzická osoba, jíž je cizinec svěřen, přihlášena k trvalém pobytu na území ČR nebo se na území ČR nachází ústav, ve kterém je dítě umístěno,
děti cizinců od okamžiku narození do právní moci rozhodnutí o povolení pobytu, jde-li o děti rodičů, kteří mají povolen trvalý pobyt a podají v zákonem stanové lhůtě žádost o udělení povolení k pobytu dítěte,
cizinci požívající dočasné ochrany,
cizinci, kteří obdrželi rozhodnutí o neudělení azylu, ve kterém byla vyslovena překážka pro vycestování podle zákona o azylu; takovému cizinci udělí Policie vízum k pobytu do 90 dnů, které cizince opravňuje k pobytu na území po dobu 15 pracovních dnů ode dne udělení víza,
cizinci, kterým bylo uděleno vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem strpění pobytu v případech uvedených v § 32 odst. 2 zákona o pobytu cizinců, ve znění pozdějších předpisů (např. pokud vycestování brání překážka na jeho vůli nezávislá); dobu platnosti víza stanoví Policie na dobu nezbytně nutnou, nejdéle na dobu 1 roku,
cizinci, kterým bylo uděleno povolení k dlouhodobému pobytu za účelem strpění pobytu, pokud jejich pobyt na území bude delší než 1 rok a trvají-li důvody, pro které bylo uděleno vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem strpění pobytu na území.
alla66
31.07.09,17:59
Ak sa zdržiavate na území ČR viac ako 3 mesiace, môžete, ale nemusíte, požiadať o vydanie povolenia na pobyt pre štátneho príslušníka štátu Európskych spoločenstiev. Žiadosť o vydanie zvláštneho pobytového povolenia môžete podať na zastupiteľskom úrade Českej republiky v SR alebo priamo v Českej republike na odbore cudzineckej polície podľa miesta vášho pobytu v Česku. K žiadosti o vydanie povolenia na prechodný pobyt musíte priložiť:

* platný cestovný pas alebo občiansky preukaz
* doklad potvrdzujúce účel pobytu (platnú pracovnú zmluvu alebo iný doklad potvrdzujúci zamestnanie)
* 2 ks farebných fotografií pasového formátu

Ak tu nebudete pracovať, ani podnikať, musíte priložiť aj potvrdenie o platnom zdravotnom poistení a čestné vyhlásenie o tom, že si nebudete nárokovať na priznanie sociálnych dávok.

Vydanie ako aj predĺženie povolenia k pobytu je bezplatné.

Preukaz o povolení na prechodný pobyt sa vydáva spravidla na obdobie 5 rokov, preukaz na trvalý pobyt má platnosť 10 rokov.
Informácie týkajúce sa uzatvárania pracovnej zmluvy, náležitostí pracovnej zmluvy, trvania pracovného pomeru a napr. skúšobnej lehoty sú na webovej stránke českého ministerstva práce a sociálnych vecí:http://www.mpsv.cz/cs/
Užitočné adresy

http://www.mvcr.cz/2003/cizinci/zakon_policie.html#tiskopis – formuláre rozličných žiadostí súvisiacich s povolením pobytu a prihlasovacími lístkami

www.mpsv.cz – ministerstvo práce

www.avizo.cz – inzertní noviny Avízo

www.profit-inzerce.cz – inzertní noviny Profit

www.annonce.cz – inzertní noviny Annonce

http://www.bydleni.cz/ – webové stránky o bývaní v Českej republike

www.reality.cz – webové stránky týkajúce sa bývania v Českej republike


Zákon stanovuje, že na zdravotné poistenie zamestnanec odvádza 4,5% a na sociálne zabezpečenie 8% zo svojej hrubej mzdy.

Zdravotné poistenie musí platiť osoba, ktorá má trvalý pobyt v ČR alebo je zamestnancom zamestnávateľa so sídlom v ČR. Zamestnávateľ zároveň platí za svojich zamestnancov zdravotné poistenie vo výške 9% z hrubých miezd.


Poistné na sociálne zabezpečenie odvádza spolu so zamestnancom i zamestnávateľ a je vo výške 26% z objemu hrubých miezd.
Užitočné odkazy:
www.mfcr.cz Ministerstvo financií Českej republiky

Zdravotné a sociálne poistenie

Zamestnávateľ má povinnosť prihlásiť zamestnanca do systému sociálneho a zdravotného poistenia. Odporúča sa po mesiaci zamestnania prekontrolovať, či tak urobil. Odvody zamestnávateľ strháva priamo z hrubej mzdy.
pisi
10.08.09,16:20
ano mam...