reedee
31.07.09,19:27
dobry den. Chcem sa spytat ci je lepsie zakladat si novu sro alebo prebrat staru. Ide o prevadzku restauracie. Obe maju svoj klady aj zapory a ako zaciatocnik to neviem presne posudit. Musim sa rozhodnut co najskor.Dakujem
mi_ke
01.08.09,23:16
dobry den. Chcem sa spytat ci je lepsie zakladat si novu sro alebo prebrat staru. Ide o prevadzku restauracie. Obe maju svoj klady aj zapory a ako zaciatocnik to neviem presne posudit. Musim sa rozhodnut co najskor.Dakujem

Problemom uz existujucich spolocnosti je to, ze mozu mat dlhy. To by Ti mal z uctovnictva exitujucej spolocnosti uctovnik zistit. Pri novozalozenej spolocnosti Ti takyto problem samozrejme nehrozi...no zacinas od nuly.
Dáša_
02.08.09,04:27
Otázka je napríklad, či budeš žiadať napríklad o úver. Lebo pri takej žiadosti sa požaduje, aby mala firma históriu.
A občas sa nájde niekto, kto sa rád hrdí tým, že funguje na trhu už 10 rokov :)))

Ale ak sa jedná o reštauráciu, ja osobne by som prevod zabehnutej firmy asi neriskovala. Lebo odhaliť v účtovníctve všetko, to je dosť náročná práca. Príde mi to ako celkom veľký risk.
mi_ke
02.08.09,07:35
suhlasim s Dasa_, okrem podmienky na uver je casto podmienkou aj na ziskanie dotacie minimalnej dvojrocna existencia spolocnosti...Aj ked zrejme to nebude Tvoj pripad
reedee
03.08.09,10:27
dakujem Vam, o uver ziadat nebudem.....sro je zalozena od decembra minuleho roku, takze nema moc dlhu historiu. Aj ja mm pocit, ze je menej rizikove zalozit si novu sro. Ale to by trebalo znovu vybavovat vsetky povolenia pre restauraciu a to je zdlhave (napr hygiena, colnici, atd) . Nie je mozne sa dajako poistit voci pripadnym dlhom terajsieho konatela? Nejaky dodatok k zmluve, alebo nieco take?
Dáša_
03.08.09,10:36
dakujem Vam, o uver ziadat nebudem.....sro je zalozena od decembra minuleho roku, takze nema moc dlhu historiu. Aj ja mm pocit, ze je menej rizikove zalozit si novu sro. Ale to by trebalo znovu vybavovat vsetky povolenia pre restauraciu a to je zdlhave (napr hygiena, colnici, atd) . Nie je mozne sa dajako poistit voci pripadnym dlhom terajsieho konatela? Nejaky dodatok k zmluve, alebo nieco take?


No ak firma existuje iba od decembra, tak dobrého účtovníka, čo to prešmejdí, dobrú zmluvu (najradšej s právnikom) a asi by som to riskla.
reedee
05.08.09,16:26
a myslite si, ze firma si mohla zobrat nejaky uver ak bola zalozena v decembri a restauraciu otvorila az v marci. Dala by takej sro uver? Mam pocit, ze toho sa asi nemusim bat, ze by sro mala uver o ktorom neviem a potom by to vymahali odo mna
zalobaba
05.08.09,17:16
a myslite si, ze firma si mohla zobrat nejaky uver ak bola zalozena v decembri a restauraciu otvorila az v marci. Dala by takej sro uver? Mam pocit, ze toho sa asi nemusim bat, ze by sro mala uver o ktorom neviem a potom by to vymahali odo mna

úver nemusí byť tou najväčšou hrozbou, môžu byť niekde "skryté" napr. nezaplatené pohľadávky dodávateľom
reedee
05.08.09,17:39
dodavatelov si skontrolujem osobne, kedze firma, ktoru mam prebrat, ma zamestnava, tak mam prehlad o dodavateloch
3.Štefan
08.09.13,19:53
Povedzme dodatok, a aj prílohy k zmluve v ktorých by bolo presne uvedené v akom stave sú hlavne dlhy i pohľadávky!! Za prípadné nezrovnalosti by niesol zodpovednosť veriteľovi (veriteľom) pôvodný majiteľ, nie nový. Za nesprávne údaje by sa mohol predaj zrušiť aj neskôr, a škodu by musel hradiť pôvodca nesprávnych údajov.