mona091
31.07.09,23:30
co si myslite, je vhodne pustit 16 rocne dievcata na festival vzdialeny 400 km s tym, ze rano odidu a vecernym vlakom pridu? maju tam kamaratov, ktori su tam uz skor,

mam zmiesane pocity, pubertakom z principu neverim,

na druhej strane vsak stale pocuvam, ze je ina doba, ze vsetci tak chodia atd., a ja som ta najhorsia, a vsetky ostatne mamy su lepsie

asi som prilis uzkostliva, ale mam strach, hlavne z alkoholu a vsetkymi nasledkami s tym spojenymi,

moje kamosky to beru uplne v pohode, tak ako mam ja prekonat obavy?
Marína
31.07.09,22:07
co si myslite, je vhodne pustit 16 rocne dievcata na festival vzdialeny 400 km s tym, ze rano odidu a vecernym vlakom pridu? maju tam kamaratov, ktori su tam uz skor,

mam zmiesane pocity, pubertakom z principu neverim,

na druhej strane vsak stale pocuvam, ze je ina doba, ze vsetci tak chodia atd., a ja som ta najhorsia, a vsetky ostatne mamy su lepsie

asi som prilis uzkostliva, ale mam strach, hlavne z alkoholu a vsetkymi nasledkami s tym spojenymi,

moje kamosky to beru uplne v pohode, tak ako mam ja prekonat obavy?
Je to smutné, čo si napísala. Ak dobre rozumiem, neveríš ani vlastným deťom. Kto by ich mal lepšie poznať ako mama? Ty vieš, čo si do nich vložila, ty musíš vedieť, čo od nich môžeš očakávať a či sa vieš na ich úsudok spoľahnúť. Dôvera je zaväzujúca a to by mali vedieť aj deti. Sú deti, ktoré môžu byť celý deň z domu v štrnástich a naopak, ktoré nemôžu byť ani v sedemnástich.
mona091
31.07.09,22:54
Je to smutné, čo si napísala. Ak dobre rozumiem, neveríš ani vlastným deťom. Kto by ich mal lepšie poznať ako mama? Ty vieš, čo si do nich vložila, ty musíš vedieť, čo od nich môžeš očakávať a či sa vieš na ich úsudok spoľahnúť. Dôvera je zaväzujúca a to by mali vedieť aj deti. Sú deti, ktoré môžu byť celý deň z domu v štrnástich a naopak, ktoré nemôžu byť ani v sedemnástich.

ja s tebou v celku suhlasim, napriek tomu pubertakom neverim,
moja kamoska svojej dcere velmi veri, maju velmi pekny vztah, a pritom netusi, ze parkrat jej dcera spala u nas preto, aby ju mama nevidela pod vplyvom alkoholu,
v takych pripadoch som zavolala v noci kamoske, ze je u nas, a nechala som na kamoske, ci svoju dceru chce pocut (vtedy by to okamzite zistila), kedze vsak kamoska svojej dcere veri, ani ju nenapadlo, ze by si v partii opila,

ja az taka doverciva nie som, a aj ked chapem pubertakov, bojim sa - hlavne alkoholu
alla66
31.07.09,23:52
ja s tebou v celku suhlasim, napriek tomu pubertakom neverim,
moja kamoska svojej dcere velmi veri, maju velmi pekny vztah, a pritom netusi, ze parkrat jej dcera spala u nas preto, aby ju mama nevidela pod vplyvom alkoholu,
v takych pripadoch som zavolala v noci kamoske, ze je u nas, a nechala som na kamoske, ci svoju dceru chce pocut (vtedy by to okamzite zistila), kedze vsak kamoska svojej dcere veri, ani ju nenapadlo, ze by si v partii opila,

ja az taka doverciva nie som, a aj ked chapem pubertakov, bojim sa - hlavne alkoholu
Musíš sama vedieť, aký vzťah má dcéra k alkoholu...tiež mám 16-ročnú... http://www.celysvet.cz/skin/smile/s200.gif v tomto sa môžem na 100% spoľahnúť..má kamarátky, ktoré majú skúsenosti s alkoholom, cigaretami, atď...chodí s nimi na akcie, zatiaľ som sa v nej nesklamala... klop-klophttp://www.celysvet.cz/skin/smile/s9396.gif

PS:Najradšej som, keď ju počujem, aj teraz, vo vedľajšej miestnosti ťukať na PC http://www.celysvet.cz/skin/smile/s12246.gif
tutiola
01.08.09,08:12
Veľmi dobre ti rozumiem. Je však zle ak svoj strach máš z toho, že svojej dcére neveriš. Ale ani to ešte nie je najhoršie. Najhoršie je to, že to dávaš dcére aj pocítiť. Strach matky o dieťa je prirodzený, ale nedôvera je niečo iné. Mám pocit, že ťa už sklamala a preto jej nedôveruješ. V tom prípade si s ňou sadni a porozprávajte sa a daj jej šancu aby ti ukázala, že jej môžeš dôverovať. Sú 15 ročné deti, ktoré tých 400 km cestujú do školy. Aj ich mamy majú strach, pretože aj v škole môže zapadnúť do zlej partie, ale aj nemusia. Sú 15 ročné deti, ktoré sa nikdy nepohli z mesta v ktorom žijú a tiež sa môžu dostať do zlej spoločnosti ale aj nemusia. Nezáleži na tom, ako ďaleko idú, ale ak budú vedieť, že im dôverujeme, budú chcieť dokázať, že im veriť sa oplati. Mojí synovia sú už dávno dospelí a žijú v BA a práve dnes som vyprevadila mladšieho do BA a tiež mám strach, aby sa mu niečo nestalo. Je to prirodzené, ale on si to možno ani neuvedomuje, že my rodičia máme o nich strach.
kkllc
01.08.09,08:35
Napísala si, že ráno pôjdu a večer prídu. Ja by som ju pustila. Veď večer ju uvidíš aká prišla. Dohodni sa s ňou na presnom čase kedy jej ide vlak na ktorom príde. Ak to nedodrží nikdy viac.

Verím Ti, nie je to sranda, ale mala by si jej aj trochu dôverovať. Ak by sklamala tak jej nabudúce môžeš povedať - nejdeš, lebo si to minule nedodržala,na čom sme sa dohodli, ale ak ešte nesklamala tak nejdeš, lebo ja sa o teba bojím je blbé. Nech si vezme mobil a nech Ti každé cca 2 - 3 hod. zavolá.
kaco11
01.08.09,08:56
mám 27. pred desiatimi rokmi to nebola prvá skúsenosť s alkoholom. Každý si tým musí prejsť. Musíš ju nechať nech zistí že je to zlé. Dnes nepijem. Za žiadnych okolností a to nehovorím, že som bola alkoholik. Len ako mladej mi to pripadalo vtipné. Partia a pod. Ale nevidela by som v tom problém. Moja mama ma vychovala dobre. Vždy museli byť zodpovedané tri otázky a pravdivo. Kde si? S kým si? /musela ich poznať/ a Kedy prídeš? /tolerancia bola 15 minút/. Ak som sa presúvala niekam inam musela o tom vedieť. Vždy. Do dnešného dňa neviem či ma kontrolovala alebo nie. Bolo mi to jedno, pretože som neklamala. S -násťročnými to nie je jednoduché ale pokiaľ jej budeš zakazovať veci, tak sa začne priečiť a vznikli by z toho ešte väčšie problémy ako jedna "opica". Je to vek, kedy hľadajú samích seba a myslia si, že sú dospelí. Usmerni, nebráň.
Stanislav 1975
01.08.09,08:56
Ja neviem,ale ja by som ju asi nepustil- tu budem troška "diskriminačný", ale napr. chalana by som pustil,ale pri dievčatách je to trošku iné- doba je zlá, po slobode sa pohybujú všelijaký zvrhlíci, a títo radi navštevujú takéto masové podujatia, kde si vyhľadávajú svoje obete- na týchto všelijakých festivaloch sa dosť popíja a aj keď ona nemusí piť, ale alkohol zatemňuje myseľ a ktovie aké myšlienky komu v tej jeho skrsnú...-Čo čítaš a pozeráš čo sa už v dnešnej dobe deje -znásilnenia, vraždy, lúpeže...
Takže chalana by som asi pustil, dievča nie...

A možno je to aj tým, že ja žiadnu dcéru nemám - :mee::mee::mee:
Stanislav 1975
01.08.09,08:58
Ako tak čítam, zasa som proti všetkým-:D:D:D,resp. moj názor je menšinový...
mona091
01.08.09,09:00
dakujem za podporu,

moja nedovera je vseobecna vzhladom na to, ze su v puberte, a velmi dobre si pamatam prezivanie tohto obdobia,

dcere davam pocit dovery, ale tiez som jej vysvetlila, ze sa bojim hlavne toho, aby jej neublizili ini,

bola som na niekolkych festivaloch, pohlad rano je katastrofalny, ubohy,
a bojim sa, ze prave v takej spolocnosti, kde je kazdy minimalne opity, je 16 rocne dievca ohrozene, a vobec nemusi byt opite,

pokial by to bolo blizsie, nemala by som take obavy, lebo viem, ze ak by sa cokolvek dialo, dcera by mi zavolala a ja by som autom hned dofrcala,

dalej si myslim, ze v puberte sa mladez este stale formuje, a ich konanie je
ovplyvnene okolim, takze musia sa naucit znasat dolsedky za svoje rozhodnutia, ale nerada by som riskovala ich pokusy v prostredi, kde naivne dievcata su skutocne ohrozene, napriklad obtazovanim ozratych chlapov
Stanislav 1975
01.08.09,09:02
dakujem za podporu,

moja nedovera je vseobecna vzhladom na to, ze su v puberte, a velmi dobre si pamatam prezivanie tohto obdobia,

dcere davam pocit dovery, ale tiez som jej vysvetlila, ze sa bojim hlavne toho, aby jej neublizili ini,

bola som na niekolkych festivaloch, pohlad rano je katastrofalny, ubohy,
a bojim sa, ze prave v takej spolocnosti, kde je kazdy minimalne opity, je 16 rocne dievca ohrozene, a vobec nemusi byt opite,

pokial by to bolo blizsie, nemala by som take obavy, lebo viem, ze ak by sa cokolvek dialo, dcera by mi zavolala a ja by som autom hned dofrcala,

dalej si myslim, ze v puberte sa mladez este stale formuje, a ich konanie je
ovplyvnene okolim, takze musia sa naucit znasat dolsedky za svoje rozhodnutia, ale nerada by som riskovala ich pokusy v prostredi, kde naivne dievcata su skutocne ohrozene, napriklad obtazovanim ozratych chlapov

Mona ja s tebou úplne ale úplne súhlasím- ja tým festivalom neverím tiež( asi som ešte stará štruktúra)
mona091
01.08.09,09:03
Ja neviem,ale ja by som ju asi nepustil- tu budem troška "diskriminačný", ale napr. chalana by som pustil,ale pri dievčatách je to trošku iné- doba je zlá, po slobode sa pohybujú všelijaký zvrhlíci, a títo radi navštevujú takéto masové podujatia, kde si vyhľadávajú svoje obete- na týchto všelijakých festivaloch sa dosť popíja a aj keď ona nemusí piť, ale alkohol zatemňuje myseľ a ktovie aké myšlienky komu v tej jeho skrsnú...-Čo čítaš a pozeráš čo sa už v dnešnej dobe deje -znásilnenia, vraždy, lúpeže...
Takže chalana by som asi pustil, dievča nie...

A možno je to aj tým, že ja žiadnu dcéru nemám - :mee::mee::mee:

pisala som s tebou subezne, a citim presne to, co si napisal,
no v okoli moje kamosky to beru nejak lahsie, dokonca kryju svoje dcery pred manzelmi, a spolocne klamu o tom, kde su a pod.
Stanislav 1975
01.08.09,09:07
pisala som s tebou subezne, a citim presne to, co si napisal,
no v okoli moje kamosky to beru nejak lahsie, dokonca kryju svoje dcery pred manzelmi, a spolocne klamu o tom, kde su a pod.

Ja som si tiež všimol, že sme písali obaja zhruba to isté,;)
Hovorím, svet je zlý a pustiť 16-tku na nejaký festival- neviem ,neviem- nepáči sa mi to moc-a ako si písala , keby to bolo 50 km od domu, že keby sa niečo stalo,tak rýchlo dobehneš, ale 400 km je troška veľa...
veronikasad
01.08.09,09:19
... pokial by to bolo blizsie, nemala by som take obavy, lebo viem, ze ak by sa cokolvek dialo, dcera by mi zavolala a ja by som autom hned dofrcala,

mona - čo tak urobiť si celodenný rodinný výlet niekde v blízkosti festivalu. Dcéra si pár hodín užije atmosféru festivalu, bude sa môcť pochváliť v škole kamarátkam, že tam bola ... V prípade potreby budeš nablízku.
Na 16-ročné "pubertiačky" striehne veľa nebezpečenstiev, ale stratená dôvera medzi matkou a dcérou sa v tomto období ťažko získava späť ...
Xanti
01.08.09,09:22
mona - čo tak urobiť si celodenný rodinný výlet niekde v blízkosti festivalu. Dcéra si pár hodín užije atmosféru festivalu, bude sa môcť pochváliť v škole kamarátkam, že tam bola ... V prípade potreby budeš nablízku.
Na 16-ročné "pubertiačky" striehne veľa nebezpečenstiev, ale stratená dôvera medzi matkou a dcérou sa v tomto období ťažko získava späť ... Tak za toto by si si zaslúžila bodík Veronika, je to skvelý nápad. :D
Aj vlk bude sýty aj ovca celá.
mona091
01.08.09,09:32
mona - čo tak urobiť si celodenný rodinný výlet niekde v blízkosti festivalu. Dcéra si pár hodín užije atmosféru festivalu, bude sa môcť pochváliť v škole kamarátkam, že tam bola ... V prípade potreby budeš nablízku.
Na 16-ročné "pubertiačky" striehne veľa nebezpečenstiev, ale stratená dôvera medzi matkou a dcérou sa v tomto období ťažko získava späť ...

takto realizujem ine akcie, tu sa to ale nedalo z inych dovodov,

inac, ked bola o par rockov mladsia (13?), strasne chcela ist na koncert "Rytmus/Contrafakt,

faijn, isla som som aj ja, ufff, bolo to silne caffe aj na mna, a nie to na take male decko, mala zazitok, ale aspon som ju mohla dodatocne ovplyvnit rozhovorom, no viem, ze taketo decka inspiruje prave taketo nieco, a vtedy rodicia su mimo,

kazde dieta si chce svoje odskusat, zalezi od temperamentu do akej miery,
a vobec by ma netrapila nejaka opica,

ale nechcem riskovat omnoho horsie veci,
stonka
01.08.09,09:39
takto realizujem ine akcie, tu sa to ale nedalo z inych dovodov,

inac, ked bola o par rockov mladsia (13?), strasne chcela ist na koncert "Rytmus/Contrafakt,

faijn, isla som som aj ja, ufff, bolo to silne caffe aj na mna, a nie to na take male decko, mala zazitok, ale aspon som ju mohla dodatocne ovplyvnit rozhovorom, no viem, ze taketo decka inspiruje prave taketo nieco, a vtedy rodicia su mimo,

kazde dieta si chce svoje odskusat, zalezi od temperamentu do akej miery,
a vobec by ma netrapila nejaka opica,

ale nechcem riskovat omnoho horsie veci,
Najlepsie by bolo, ak by tam s dievcatami siel napr. nejaky starsi surodenec, aby sa necitili pod dozorom. A najidealnejsie by bolo, ak by mal aj vodicak:)
veronikasad
01.08.09,09:48
Mona, puberta je velmi zložité obdobie a jednostrannými zákazmi nič nevyriešiš - dosiahneš pravý opak.

Vrátim sa ešte k tomu festivalu. Nešla by som tam s ňou, len dohodla sa na podmienke, že naspäť nepôjde vlakom, ale niekde sa stretneme a domov pôjde so mnou autom. Pri vzájomnej dôvere je malá pravdepodobnosť, že by prišla k autu pod vplyvom alkoholu.

A tie horšie veci - tie číhajú na mladé dievčatá na každom kroku, nielen na festivale ...
Blankake
01.08.09,09:49
mona091, presne viem, čo teraz zažívaš. Mám 16-ročného syna a tiež stále príde s niečím, že chce ísť tam a tam. Vtedy "bojujeme", zvažujeme, čo je bezpečné a čo nie. Na letnom festivale bol teraz nedávno, ale len v našom meste a manžel išiel pre neho autom niečo po polnoci. 400 km mimo by som ho určite nepustila, jedine že by išiel s nejakými príbuznými dospelými... to možno. A tiež preto, že už nás pár-krát sklamal, takže ho bohužiaľ musíme trošku obmedzovať. Teraz sa napr. pýtal o týždeň na nejaký tuningový zraz s 19-ročným kamarátom, spali by vraj v stane. Nedovolili sme mu to.
Dcéra (14-ročná) je zatiaľ úplne iná, nemá takú partiu, kde by sa pilo, fajčilo. Jej viac dôverujeme, kľudne ju pustíme na noc ku kamoške (ak sú doma aj rodičia alebo starí rodičia).
Takže závisí od konkrétneho dieťaťa, či sa mú dá dôverovať alebo nie. Ľahko sa píše tým, ktorí nemajú s deťmi žiadne problémy.
Ak je to tak, že tam nebude nocovať, ešte by som porozmýšľala... ale zase tá cesta (vlakom?) večer... neviem-neviem. Skôr by som ju nepustila, veď si takých akcií ešte môže užívať až-až. ;)
Stanislav 1975
01.08.09,09:50
Mona, puberta je velmi zložité obdobie a jednostrannými zákazmi nič nevyriešiš - dosiahneš pravý opak.

Vrátim sa ešte k tomu festivalu. Nešla by som tam s ňou, len dohodla sa na podmienke, že naspäť nepôjde vlakom, ale niekde sa stretneme a domov pôjde so mnou autom. Pri vzájomnej dôvere je malá pravdepodobnosť, že by prišla k autu pod vplyvom alkoholu.

A tie horšie veci - tie číhajú na mladé dievčatá na každom kroku, nielen na festivale ...

Neviem, radšej jednostranný zákaz ako nejaká tragédia nebodaj:mad:- až potom si človek búcha hlavou do stola- prečo som jej to nezakázal(a) a pod.
A monika sa nebojí, že by si dievča vypilo( to si vypije aj tak skor či neskor-tak ako každý v živote), ale horších vecí, ktoré sa síce fakt možu stať na každom kroku, ale takéto akcie sú oveľa rizikovejšie...
Stanislav 1975
01.08.09,09:57
Ja len dodám- akože aj keď už 16 ročná holka je celkom inteligentná a rozumná baba ale predsa ešte to rozmýšlanie nieje OK-ja to vidím na sebe- až ide hroza , keď si pomyslím, čo sme my v partii porobili v tom veku a nechápem doteraz- aké hlúposti sme povystrájali-ale to je vývinom...
Blankake
01.08.09,10:05
Ja len dodám- akože aj keď už 16 ročná holka je celkom inteligentná a rozumná baba ale predsa ešte to rozmýšlanie nieje OK-ja to vidím na sebe- až ide hroza , keď si pomyslím, čo sme my v partii porobili v tom veku a nechápem doteraz- aké hlúposti sme povystrájali-ale to je vývinom...
Môže byť rozumná, inteligentná... ale v partii sa môže správať ináč, môžu jej niečo primiešať do nápoja a potom... :eek::mee:
Stanislav 1975
01.08.09,10:08
Môže byť rozumná, inteligentná... ale v partii sa môže správať ináč, môžu jej niečo primiešať do nápoja a potom... :eek::mee:

Presne tak, volá sa to davová psychoza...

Ale Blanka, musíš brať moj príspevok ako celok;););)
Blankake
01.08.09,10:15
Presne tak, volá sa to davová psychoza...

Ale Blanka, musíš brať moj príspevok ako celok;););)
Ja s Tebou plne súhlasím Stanislav. Ja som len chcela pokračovať v Tvojej úvahe. Za našich mladých rokov sa vystrájali iné kúsky (vtedy to pre našich rodičov síce boli "strašné veci"), teraz sa doba fakt posunula a na mládež číhajú oveľa strašnejšie veci ako len rozbité susedovo okno. :rolleyes::mee:
kaco11
01.08.09,10:23
Je zaujímavé zmena názorov keď dospejete. Ja si uvedomujem, že do istej miery keď ste boli mladí bol /ale len o troška/ iný svet. Rozdiel je, že dnes je to viac medializované. To je jediný rozdiel. Vraždy, únosy, znásilnenia boli aj za vašich mladých čias. Ako písal Stanislav1975 aj on, vy všetci ste vystrájali počas puberty. Prečo nenecháte aj ju. Usmerniť, nie vodiť za ručičku. Pokiaľ má starších zodpovedných kamarátov tak ok. Problém je, že chlapec vo veku 18-19 rokov a dievča vo veku 16 rokov sú rozumovo na tej istej úrovni. Skúsim Vám položiť inú otázku. O desať rokov budete tiež svoje deti takto kontrolovať???

A Stanislav1975, tvôj názor chlapca pustím dievča nie, je staromódny. Viac než to. Keď už mám ísť do extrémov pokiaľ je chlapec mladý, je tiež zaujímavý pre chlapčenskú prostitúciu. Dokonca lukratívnejší "tovar". Je ich málo. Po druhé, keď sa niekde začne bitka, dievča neudrú, chlapca budú dávať dokopy ešte mesiac v nemocnici, pretože bude mať potrebu si dokazovať, že je chlapec. A pod. A ešte jedna vec. Prípady trestných činov mimo krádeží na rôznych festivaloch evidované nie sú v takom množstve ako keď chodia decká samé po večeroch domov alebo sa túlajú okolo baráku. Je tam množstvo ľudí, ktorí sa v podstate jeen druhého ani nevšímajú. To sú partie ľudí, ktorí tam idú s jediným spoločným úmyslom, či je to hudba alebo niečo iné, ale spája ich to. Nie je to také desivé ako sa Vám zdá. Na diskotékach je to iné. Tam je dievča /keď sa mám baviť o tomto konkrétnom prípade/ samo. Možno dve. Sú zraniteľnejšie. Je tam tma. Nikto nič nevidí. Festival je vysvietený. Ľudia tam inak rozmýšľajú. Môžeš sa s ňou dohodnúť na tom, že sa ti bude hlásiť. Ona to zoberie ako nutnosť za to, že jej dovolíš niekam ísť. Samu. Ale bude rada.
Stanislav 1975
01.08.09,10:32
Je zaujímavé zmena názorov keď dospejete. Ja si uvedomujem, že do istej miery keď ste boli mladí bol /ale len o troška/ iný svet. Rozdiel je, že dnes je to viac medializované. To je jediný rozdiel. Vraždy, únosy, znásilnenia boli aj za vašich mladých čias. Ako písal Stanislav1975 aj on, vy všetci ste vystrájali počas puberty. Prečo nenecháte aj ju. Usmerniť, nie vodiť za ručičku. Pokiaľ má starších zodpovedných kamarátov tak ok. Problém je, že chlapec vo veku 18-19 rokov a dievča vo veku 16 rokov sú rozumovo na tej istej úrovni. Skúsim Vám položiť inú otázku. O desať rokov budete tiež svoje deti takto kontrolovať???

A Stanislav1975, tvôj názor chlapca pustím dievča nie, je staromódny. Viac než to. Keď už mám ísť do extrémov pokiaľ je chlapec mladý, je tiež zaujímavý pre chlapčenskú prostitúciu. Dokonca lukratívnejší "tovar". Je ich málo. Po druhé, keď sa niekde začne bitka, dievča neudrú, chlapca budú dávať dokopy ešte mesiac v nemocnici, pretože bude mať potrebu si dokazovať, že je chlapec. A pod. A ešte jedna vec. Prípady trestných činov mimo krádeží na rôznych festivaloch evidované nie sú v takom množstve ako keď chodia decká samé po večeroch domov alebo sa túlajú okolo baráku. Je tam množstvo ľudí, ktorí sa v podstate jeen druhého ani nevšímajú. To sú partie ľudí, ktorí tam idú s jediným spoločným úmyslom, či je to hudba alebo niečo iné, ale spája ich to. Nie je to také desivé ako sa Vám zdá. Na diskotékach je to iné. Tam je dievča /keď sa mám baviť o tomto konkrétnom prípade/ samo. Možno dve. Sú zraniteľnejšie. Je tam tma. Nikto nič nevidí. Festival je vysvietený. Ľudia tam inak rozmýšľajú. Môžeš sa s ňou dohodnúť na tom, že sa ti bude hlásiť. Ona to zoberie ako nutnosť za to, že jej dovolíš niekam ísť. Samu. Ale bude rada.
Nesúhlasím, moj názor vobec nieje staromodny- ja všeobecne známe , že na dievčatách sa pácha v puberte oveľa viac trestných činov, najma násilného charakteru- dievčatám proste hrozí vačšie nebezpečenstvo ako chalanom, čo je inak logické...
A to, či je festival vysvietený je bezpredmetné- nebezpečenstvo číha aj tam ...
Blankake
01.08.09,10:33
Je zaujímavé zmena názorov keď dospejete. Ja si uvedomujem, že do istej miery keď ste boli mladí bol /ale len o troška/ iný svet. Rozdiel je, že dnes je to viac medializované. To je jediný rozdiel. Vraždy, únosy, znásilnenia boli aj za vašich mladých čias.
Ale nejazdilo toľko šialencov na silných autách (pretože vtedy bolo oveľa ale oveľa menej áut) a drogy sa nedali zohnať na každom rohu. ;)
Stanislav 1975
01.08.09,10:41
Ale však v pohode-ja som len napísal svoje názory a každý nech si robí ako chce- však je demokracia...
Darina1234
01.08.09,10:45
Aj pre mna je tato tema aktualna, mam dvoch synov 14 a 17 ročných narodili sa mi po 10 tich rokoch v manželstve, takže tiež som už staršia štruktura. Mladši je zatial doma, ako to bolo aj so staršim, ale ked dovršil 15, začal byť zvedavý, a jednoducho sa zaradil ku skupine mladých, čo chcu chodit vo. lebo su aj deti , ktore sedia doma. Začalo sa pre mna ako pre matku, tažke obdobie, nevedela som traviť inač hodiny ked bol von, len so strachom , mobilom v ruke a pozeranim z okna, boli to hrozne chvile a ja som nevedela , čo s tým robiť. Odchadzal von s vetou, mami neboj sa a šiel. pomaly som pochopila, že čas, ktorý som mu venovala ako dieťaťu, predsa nemohol byť zbytočny a začala som mu veriť. nemožem byť predsa cely život s ním a stražiť ho. musi poznať hranicu, kedy si povie, tak toto ja nemusim. A potvrdilo sa mi to aj včera, ked som bola na festivale tu v Poprade. nevedel, ža tam budem aj ja, videla som ho s pivom v ruke,videla som ho prvý krat tancovať/ tak uvolnene vnimať hudbu, ale domov prišiel slušne. To, že pojde na okeyleto, bral ako normalne, nakolko chcel isť aj na pohodu do trenčina, ale tam sme sa po rozhovore dohodli, že nepojde, vysvetlila som mu, že ešte nema na to vek, aby išiel na takýto velky festival, ktory treba aj zafinancovať a pochopil to , nešiel, ale smutny bol cely čas, lebo partia šla. Po nehode, ktora sa tam stala, bol rad, že tam nebol. takže treba asi svojim detom naozaj veriť, hladať taku strednu cestu, a jednoducho asi musia chodit von so seberovnými kamaratmi.
Dav
01.08.09,11:28
Súhlasím so Stanislavom. Tiež som mala iný pohľad na syna, ako na dcéru. Syn išiel stanovať s partiou v 16, dcéra v 18. Stan som im kúpila ja. Partiu oboch detí poznám, aj deťom dôverujem. Problém s alkoholom sme nemali - deti som "učila" piť doma - akosi sa situácia tak vyvinula, že sme si urobili večierok s alkoholom - a deťom to nebolo "zakázané ovocie", ale skôr dačo, čo teda pre život "nemusia". Mali vtedy 14 a 15 rokov. Bolo to krátko pred dcérinou rozlúčkou so ZŠ a domov prišla s tým, že mi ďakuje, že som ju "naučila" piť. Ona sa držala nealka a niektoré spolužiačky si dali alkohol, a nevládali stáť na nohách - že to bolo hrozné, ako dopadli. Syn je dokonca v partii výnimka, lebo nepije vôbec. Dcéra príležitostne vypije pivo, alebo tie mixované - fernet s tonikom a podobné, ale nikdy neprišla domov opitá. Aj keď si kupovali zásoby na stanovanie, alkohol si nebrali, ani im nechýbal.
Strach som mala najmä z toho, že ich dakto unesie na prostitúciu, na darcovstvo orgánov, že sa ich partia stretne s nevhodnou skupinou nadrogovaných, opitých násilníkov. Pri stanovaní v prírode z medveďov a búrok. Pri dlhších výletoch aj s tým, čo sa stane cestou autom. Pri obidvoch rovnako.
Deti sú už preč odo mňa, ale keď idú za hranice obce, hlásia sa mi doteraz, že "došli sme". Aj pri návrate - "už sme doma". V rámci rovnoprávnosti robím to isté aj ja, keď niekde cestujem.
Žabinka
03.08.09,07:33
Ja som musela dlhšiu dobu predýchavať, keď sa 15 ročný syn rozhodol, že už je dospelý, a postupne prichádzal domov neskôr a neskôr. Najprv o 22,00 hod., postupne (ale len občas) napr. keď išiel na diskotéku s kamarátmi aj o jednej, druhej v noci. Tiež občasné chatovačky, stanovačky. Spočiatku som ho do noci čakávala, keď náhodou meškal, nervozita stúpala. Ale je prirodzené, že každý rodič má strach o svoje dieťa, musí tým prejsť každý, kým si uvedomí, že jeho dieťa je naozaj dospelé. Syn má teraz 20 rokov, doteraz mi nedal dôvod neveriť mu. Dve mladšie deti (9 a 12 r.) to budú mať určite jednoduchšie, keď sa dostanú do toho kritického veku, predpokladám že ja už budem určite menej nervózna. Lebo prvý raz som si už prežila.
A ešte na okraj, ja mám pocit, že dnešná mládež oveľa menej holduje alkoholu, ako to bolo za mojich mladých čias. My sme veľa možností na zábavu nemali, a dnes je predsa iná doba. Aj keď sú aj ďalšie nástrahy, ktorých vtedy bolo možno menej, dnešní "pubertiaci" sa mi zdajú viac samostatnejší, zodpovednejší, vedia sa v živote viac obracať.
Blankake
03.08.09,07:47
Ja som musela dlhšiu dobu predýchavať, keď sa 15 ročný syn rozhodol, že už je dospelý, a postupne prichádzal domov neskôr a neskôr. Najprv o 22,00 hod., postupne (ale len občas) napr. keď išiel na diskotéku s kamarátmi aj o jednej, druhej v noci. Tiež občasné chatovačky, stanovačky. Spočiatku som ho do noci čakávala, keď náhodou meškal, nervozita stúpala. Ale je prirodzené, že každý rodič má strach o svoje dieťa, musí tým prejsť každý, kým si uvedomí, že jeho dieťa je naozaj dospelé. Syn má teraz 20 rokov, doteraz mi nedal dôvod neveriť mu. Dve mladšie deti (9 a 12 r.) to budú mať určite jednoduchšie, keď sa dostanú do toho kritického veku, predpokladám že ja už budem určite menej nervózna. Lebo prvý raz som si už prežila.
A ešte na okraj, ja mám pocit, že dnešná mládež oveľa menej holduje alkoholu, ako to bolo za mojich mladých čias. My sme veľa možností na zábavu nemali, a dnes je predsa iná doba. Aj keď sú aj ďalšie nástrahy, ktorých vtedy bolo možno menej, dnešní "pubertiaci" sa mi zdajú viac samostatnejší, zodpovednejší, vedia sa v živote viac obracať.
No s tým alkoholom je to podľa mňa naopak. Jednak to mládež skúša oveľa skôr (už 13-roční nie sú výnimkou) a jednak dosť často. V správach alebo novinách už neraz písali, že stúpa počet mladistvých, ktorí boli prijatí do nemocnice na otravu alkoholom.
To že sa vedia v živote viac obracať, to súhlasím. Majú viac možností, viac dostupných informácií...
Stanislav 1975
03.08.09,07:54
No s tým alkoholom je to podľa mňa naopak. Jednak to mládež skúša oveľa skôr (už 13-roční nie sú výnimkou) a jednak dosť často. V správach alebo novinách už neraz písali, že stúpa počet mladistvých, ktorí boli prijatí do nemocnice na otravu alkoholom.
To že sa vedia v živote viac obracať, to súhlasím. Majú viac možností, viac dostupných informácií...

Súhlasím s Blankou, aj podľa mojho názoru dnešní mladí viac popíjajú ako my voľakedy-predsa len my sme mali viac inej zábavy-boli pionierské tábory,boli krúžky a alkohol bol voľakedy nedostupnejší...Dnešní mladí viac popíjajú...
Blankake
03.08.09,07:57
Súhlasím s Blankou, aj podľa mojho názoru dnešní mladí viac popíjajú ako my voľakedy-predsa len my sme mali viac inej zábavy-boli pionierské tábory,boli krúžky a alkohol bol voľakedy nedostupnejší...Dnešní mladí viac popíjajú...
A najhoršie je, že ani nie tak pivo alebo víno, ale rovno tvrdý alkohol :mee:
Žabinka
03.08.09,08:00
No s tým alkoholom je to podľa mňa naopak. Jednak to mládež skúša oveľa skôr (už 13-roční nie sú výnimkou) a jednak dosť často. V správach alebo novinách už neraz písali, že stúpa počet mladistvých, ktorí boli prijatí do nemocnice na otravu alkoholom.
To že sa vedia v živote viac obracať, to súhlasím. Majú viac možností, viac dostupných informácií...
mimotemy Môj názor. Za voľakedajšieho režimu pila mládež oveľa viac, len sa o tom nemohlo písať a hovoriť v správach, veď by sa pokazil dokonalý obraz o našej socialistickej vlasti. Ale to je už o inom.
Stanislav 1975
03.08.09,08:00
Ja som musela dlhšiu dobu predýchavať, keď sa 15 ročný syn rozhodol, že už je dospelý, a postupne prichádzal domov neskôr a neskôr. Najprv o 22,00 hod., postupne (ale len občas) napr. keď išiel na diskotéku s kamarátmi aj o jednej, druhej v noci. Tiež občasné chatovačky, stanovačky. Spočiatku som ho do noci čakávala, keď náhodou meškal, nervozita stúpala. Ale je prirodzené, že každý rodič má strach o svoje dieťa, musí tým prejsť každý, kým si uvedomí, že jeho dieťa je naozaj dospelé. Syn má teraz 20 rokov, doteraz mi nedal dôvod neveriť mu. Dve mladšie deti (9 a 12 r.) to budú mať určite jednoduchšie, keď sa dostanú do toho kritického veku, predpokladám že ja už budem určite menej nervózna. Lebo prvý raz som si už prežila.
A ešte na okraj, ja mám pocit, že dnešná mládež oveľa menej holduje alkoholu, ako to bolo za mojich mladých čias. My sme veľa možností na zábavu nemali, a dnes je predsa iná doba. Aj keď sú aj ďalšie nástrahy, ktorých vtedy bolo možno menej, dnešní "pubertiaci" sa mi zdajú viac samostatnejší, zodpovednejší, vedia sa v živote viac obracať.

A tu zasa súhlasím aj zo žabinkou- je pravda , že dneska sú mladí takí otrlejší, takí viac samostatnejší a to sa týka prakticky všetkých oblastí, či už majú vačšie vedomosti( napr. vtedy nebol internet), a sú aj tak viac pripravenejší do života čo je vlastne aj dobou,dnes je už úplne iná doba ako vtedy- napr. taký sex- dneska už majú prvé sexualne skúsenosti vo veku, keď ja som vyzlečenú ženu videl akurát na fotke...;)
Stanislav 1975
03.08.09,08:01
mimotemy Môj názor. Za voľakedajšieho režimu pila mládež oveľa viac, len sa o tom nemohlo písať a hovoriť v správach, veď by sa pokazil dokonalý obraz o našej socialistickej vlasti. Ale to je už o inom.

žabinka, máš na to nejaké vysvetlenie? Lebo ja s tebou nesúhlasím...:confused::confused::confused:
Kazu
03.08.09,08:05
co si myslite, je vhodne pustit 16 rocne dievcata na festival vzdialeny 400 km s tym, ze rano odidu a vecernym vlakom pridu? maju tam kamaratov, ktori su tam uz skor,

mam zmiesane pocity, pubertakom z principu neverim,

na druhej strane vsak stale pocuvam, ze je ina doba, ze vsetci tak chodia atd., a ja som ta najhorsia, a vsetky ostatne mamy su lepsie

asi som prilis uzkostliva, ale mam strach, hlavne z alkoholu a vsetkymi nasledkami s tym spojenymi,

moje kamosky to beru uplne v pohode, tak ako mam ja prekonat obavy?

A dá sa vôbec stihnúť za 1 deň 400 km tam, pozrieť festival, potom 400 km naspäť? Nieže by som našim železničiarom neverila, ale vychádza mi to tak, že stihnú akurát 400 km tam, prebehnúť na druhú koľaj a 400 km naspäť :--- A napijú sa vo vlaku, však čo by nakoniec tých 800 km aj mali robiť? No dajú sa ešte zatiahnuť aj záclonky na kupé. Moja dcéra by sedela doma. Šestnásť rokov nie je vek na to, aby sa poflakovala bez dozoru po republike. A mimochodom, v tom veku by som nepustila ani syna.
Blankake
03.08.09,08:09
mimotemy Môj názor. Za voľakedajšieho režimu pila mládež oveľa viac, len sa o tom nemohlo písať a hovoriť v správach, veď by sa pokazil dokonalý obraz o našej socialistickej vlasti. Ale to je už o inom.
Nesúhlasím. Viem, že sa pilo na rôznych akciách (lyžiarske zájazdy, brigády...), ale určite nie v takej miere ako teraz.
Keď bolo v jednej triede priemerne 5-8 žiakov, ktorí pili, fajčili, neučili sa - boli proste takí "vyvrheli", tak dnes je to naopak. 5-8 žiakov v triede sú tí normálni, ktorí nepijú, nefajčia a učia sa a zvyšok sú tí, ktorí sa "venujú" aspoň jednej z tých nerestí.
Samozrejme nie je to všade pravidlom, ale určite sa morálka mládeže v tomto smere zhoršila. Nemajú možnosti sa inde vybúriť, nefungujú kluby pre mládež, krúžky sú väčšinou odfláknuté...
Už aj na dedinách sa to pokazilo. Predtým tam boli deti "zamestnané" pomáhaním na poli, v záhrade, okolo domu... dnes sa už väčšina nudí a po večeroch sa stretávajú vonku a nie vždy je to bez alkoholu.
Stanislav 1975
03.08.09,08:11
A dá sa vôbec stihnúť za 1 deň 400 km tam, pozrieť festival, potom 400 km naspäť? Nieže by som našim železničiarom neverila, ale vychádza mi to tak, že stihnú akurát 400 km tam, prebehnúť na druhú koľaj a 400 km naspäť :--- A napijú sa vo vlaku, však čo by nakoniec tých 800 km aj mali robiť? No dajú sa ešte zatiahnuť aj záclonky na kupé. Moja dcéra by sedela doma. Šestnásť rokov nie je vek na to, aby sa poflakovala bez dozoru po republike. A mimochodom, v tom veku by som nepustila ani syna.

Kazu to vyriešila jednoducho,prísne a nekompromisne...;):):rolleyes:
Stanislav 1975
03.08.09,08:16
mimotemy Môj názor. Za voľakedajšieho režimu pila mládež oveľa viac, len sa o tom nemohlo písať a hovoriť v správach, veď by sa pokazil dokonalý obraz o našej socialistickej vlasti. Ale to je už o inom.

žabinka,neviem ale ja som bol ukážkové dieťa socializmu s kľúčikom na krku a v rizikovej oblasti( Petržalka ,to je oblasť v ktorej som ja doma), ale nepamatám, že by sme nejako popíjali- ešte občas sme si kúpili čučo za 8 kčs, ale fakt len občas, cigaretiek bolo trošku viac ako alkoholu, ale fakt sa na nejaké alkoholové excesy nepamatám...:)
Žabinka
03.08.09,08:24
žabinka, máš na to nejaké vysvetlenie? Lebo ja s tebou nesúhlasím...:confused::confused::confused:
Ako som napísala, je to môj názor. Keď sa prenesiem do mojich stredoškolských a vysokoškolských čias (nemyslela som deti vo veku pionierskych táborov), vtedy boli krčmy stále plné mladých aj študentov, nzávisle od toho, či bola streda, alebo piatok. A pilo sa teda hodne. Kontrola občianskych preukazov? Keď boli pravidelní zákazníci, nikto z personálu sa tým neobťažoval.
Bývam v centre mesta, mám možnosť vidieť veľa zabávajúcich sa mladých ľudí, väčšinou sú síce hluční, ale pod vplyvom alkoholu vídavam skôr staršie ročníky.
Stanislav 1975
03.08.09,08:29
Ako som napísala, je to môj názor. Keď sa prenesiem do mojich stredoškolských a vysokoškolských čias (nemyslela som deti vo veku pionierskych táborov), vtedy boli krčmy stále plné mladých aj študentov, nzávisle od toho, či bola streda, alebo piatok. A pilo sa teda hodne. Kontrola občianskych preukazov? Keď boli pravidelní zákazníci, nikto z personálu sa tým neobťažoval.
Bývam v centre mesta, mám možnosť vidieť veľa zabávajúcich sa mladých ľudí, väčšinou sú síce hluční, ale pod vplyvom alkoholu vídavam skôr staršie ročníky.

Ja si myslím, že si neprávom zaujatá voči bývalej generácii pubertiakov...:confused::confused::confused:- a to som z toho smutný-:D

Júúúj, dnešní mladí sú akí abstinenti-:D:D:D
Stanislav 1975
03.08.09,08:32
A dá sa vôbec stihnúť za 1 deň 400 km tam, pozrieť festival, potom 400 km naspäť? Nieže by som našim železničiarom neverila, ale vychádza mi to tak, že stihnú akurát 400 km tam, prebehnúť na druhú koľaj a 400 km naspäť :--- A napijú sa vo vlaku, však čo by nakoniec tých 800 km aj mali robiť? No dajú sa ešte zatiahnuť aj záclonky na kupé. Moja dcéra by sedela doma. Šestnásť rokov nie je vek na to, aby sa poflakovala bez dozoru po republike. A mimochodom, v tom veku by som nepustila ani syna.

Kazu, nič v zlom, ale nedá mi to- nejako to zatiahnutie zácloniek v kupé moc poznáš-:confused::D, ale máš pravdu dajú sa a dokonca sa dá kupéčko vznútra aj zamknúť...:D:D:D A viac nemožem písať, ešte nieje po 22 hodine.
Žabinka
03.08.09,08:43
Ja si myslím, že si neprávom zaujatá voči bývalej generácii pubertiakov...:confused::confused::confused:- a to som z toho smutný-:D

Júúúj, dnešní mladí sú akí abstinenti-:D:D:D
Ja som zaujatá? Asi si si to zle vysvetlil, veď som medzi nich patrila :D! Myslím tým, že som nebola žiadne neviniatko, krčmových zážitkov mám neúrekom. Študovala som v Ba, keby moji rodičia vedeli o rôznych veciach, čo našťastie nevedia, tak by ma stade ihneď zobrali. :D Ja vôbec nie som zaujatá ani voči bývalým a ani voči terajším pubertiakom. Cítim sa medzi nimi dokonca výborne. :D (omladzujú).
Kazu
03.08.09,08:56
Kazu, nič v zlom, ale nedá mi to- nejako to zatiahnutie zácloniek v kupé moc poznáš-:confused::D, ale máš pravdu dajú sa a dokonca sa dá kupéčko vznútra aj zamknúť...:D:D:D A viac nemožem písať, ešte nieje po 22 hodine.

Celý život bývam mimo vlakové trate. Ešte aj na strednú som chodila autobusom. Jazdu vlakom som si zopár krát užila akurát na frekventovanej medzinárodnej trati Holíč - Hodonín, ale vtedy tam jazdil vlak s jedným vagónom a ten mal drevené lavice :D. Prvý krát som cestovala vlakom s kupé až keď ma môj manžel zobral vyvenčiť do Prahy :--- a druhý krát som išla vlakom asi pred 10 rokmi s manželom do Košíc. Ale, že sa dajú záclonky zatiahnuť, to som si všimla :---
Stanislav 1975
03.08.09,08:56
Ja som zaujatá? Asi si si to zle vysvetlil, veď som medzi nich patrila :D! Myslím tým, že som nebola žiadne neviniatko, krčmových zážitkov mám neúrekom. Študovala som v Ba, keby moji rodičia vedeli o rôznych veciach, čo našťastie nevedia, tak by ma stade ihneď zobrali. :D Ja vôbec nie som zaujatá ani voči bývalým a ani voči terajším pubertiakom. Cítim sa medzi nimi dokonca výborne. :D (omladzujú).

Vo všetkom je kúsok pravdy- aj v čaji, aj v starom víne...:D
Stanislav 1975
03.08.09,09:02
Celý život bývam mimo vlakové trate. Ešte aj na strednú som chodila autobusom. Jazdu vlakom som si zopár krát užila akurát na frekventovanej medzinárodnej trati Holíč - Hodonín, ale vtedy tam jazdil vlak s jedným vagónom a ten mal drevené lavice :D. Prvý krát som cestovala vlakom s kupé až keď ma môj manžel zobral vyvenčiť do Prahy :--- a druhý krát som išla vlakom asi pred 10 rokmi s manželom do Košíc. Ale, že sa dajú záclonky zatiahnuť, to som si všimla :---

Ja som zasa naopak vo vlakoch prežil kus života- a vlak aj keď už ním nejazdím( už iba autom alebo lietadlom) je veľmi veľký fenomen, neviem, ale dalo sa tam zažiť pár zážitkov na celý život- nikde nezabudnem ako sme vlakom prejazdili celú republiku, samozrejme bez lístkov ako sme sa schovávali kade tade po záchodoch,ako sme utekali pred sprievodcami-:)
Každý druhý týžden ma čakala cesta- Zvolen- Bratislava a hneď prestup na rýchlik do Ostravy a zážitkov mám až až...:)
Mimochodom, tie záclonky sú perfektná vec...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Onko
03.08.09,09:05
Vrátim sa k téme pustenia dcéry na festival ... Ak by tu mal niekto tak 20-25 ročnú dcéru a bál sa ju pustiť, tak nech ju pošle so mnou, ja na ňu dohliadnem :D
Stanislav 1975
03.08.09,09:07
Vrátim sa k téme pustenia dcéry na festival ... Ak by tu mal niekto tak 20-25 ročnú dcéru a bál sa ju pustiť, tak nech ju pošle so mnou, ja na ňu dohliadnem :D

18-30 NEMOžE BYŤ???
veronikasad
03.08.09,09:31
žabinka,neviem ale ja som bol ukážkové dieťa socializmu s kľúčikom na krku a v rizikovej oblasti( Petržalka ,to je oblasť v ktorej som ja doma), ale nepamatám, že by sme nejako popíjali- ešte občas sme si kúpili čučo za 8 kčs, ale fakt len občas, cigaretiek bolo trošku viac ako alkoholu, ale fakt sa na nejaké alkoholové excesy nepamatám...:)
Stanko, mám dve dospelé dcéry približne v tvojom veku /ak 1975 je tvoj rok narodenia/, ktoré krátko po dovršení 18 rokov odišli študovať do Bratislavy /nepoznam Bratislavu - myslím, že Ekonomická univerzita je tiež v Petržalke/ a po skončení štúdia v Bratislave zostali. Tiež som mala o ne strach, ale znovu zopakujem - je to o dôvere medzi rodičom a dieťaťom ...
Zákazy niekedy viac pokazia ako napravia ...
Blankake
03.08.09,09:38
Ja si myslím, že tu nejde o zákazy, ale skôr o to, čo v akom veku dieťaťu dovoliť... a v 16-ich púšťať dieťa len s partiou kamarátov na takúto akciu (a vlakom) je skoro.
veronikasad
03.08.09,09:39
Ja si myslím, že tu nejde o zákazy, ale skôr o to, čo v akom veku dieťaťu dovoliť... a v 16-ich púšťať dieťa len s partiou kamarátov na takúto akciu (a vlakom) je skoro.
súhlasím, preto som na začiatku témy napísala toto :

http://www.porada.sk/1113146-post14.html
a velmi sa mi páčil aj tento príspevok :

http://www.porada.sk/1113193-post29.html
Stanislav 1975
03.08.09,09:42
Stanko, mám dve dospelé dcéry približne v tvojom veku /ak 1975 je tvoj rok narodenia/, ktoré krátko po dovršení 18 rokov odišli študovať do Bratislavy /nepoznam Bratislavu - myslím, že Ekonomická univerzita je tiež v Petržalke/ a po skončení štúdia v Bratislave zostali. Tiež som mala o ne strach, ale znovu zopakujem - je to o dôvere medzi rodičom a dieťaťom ...
Zákazy niekedy viac pokazia ako napravia ...

Veronika, ale 16 rokov a 18 rokov je dosť velký rozdiel, teda neviem, aspoň si to myslím...:confused:
veronikasad
03.08.09,09:50
Veronika, ale 16 rokov a 18 rokov je dosť velký rozdiel, teda neviem, aspoň si to myslím...:confused:
Stanko, ja som v žiadnom príspevku nenapísala, že by som 16-ročné dievča pustila samú na festival. Písala som o rodinnom výlete, pri ktorom si dievča užije atmosféru festivalu a matka bude spokojná, že v prípade potreby bude svojmu dieťaťu nablízku.
Vynikajúco to vyriešila aj Darina 1234
účtovník 007
03.08.09,10:35
Ja som striktne proti. V žiadnom prípade by som svoju dcéru vo veku 16 rokov nepustila na festival 400 km od domu. V tomto veku som ju nepustila ani na chatu so spolužiakmi, iba ak v noci príde domov. Síce sa dula, jedovala. Dnes má 19 a súhlasne pokyvuje hlavou. Je to zvláštne, keď si vytrpíte to zúrenie puberty a v konečnom dôsledku za pár rokov dostanete zapravdu. Nikdy nemeškala, a ak sa oneskorila, tak zavolala.
Veľa sa tu píše o dôvere, ale 16 je vek aj na poriadnu kontrolu. Ako sa hovorí, dôveruj, ale preveruj.

Napíšem jednu príhodu: Mali sme tiež po búrlivej diskusii o spaní na chate. Mamíííí, ty mi nedôveruješ a bla,bla, bla. Pritom z diskotéky chodila až o 3,00. Volnosť aj dôveru mala. Tak sme sa nakoniec dohodli, že o 2,00 prídem pre ňu. Signál bol prezvoniť, čakala som s autom ďalej, aby som nerušila pubertálne kruhy. Všetko prebiehalo super. Keď sme prišli domov, moja prvá otázka bola:
"Pila si tam?"
"Čo si!!"
Pýtam sa ťa, či si niečo pila.
Nie.
Tak som vytiahla alkohol-tester(o ňom nvedela).
To ste mali vidieť tie oči.
Samozrejme nafúkala, aj keď minimum.
A bolo po dôvere. Veľmi dlho trvalo, kým si vydobila predchádzajúcu dôveru. A veru som dávala fúkať. Námatkovo. Ale ak čosi, vždy vyšla s pravdou von.
Aj tak sa pestuje dôvera. Dnes sa na tom poriadne smeje. Vraj to bol najstrašnejší zážitok:---, ktorý ju strašne mrzel a najradšej by bola vrátila čas.;) Tie dve pubertiačky čo sa dostávajú do veku 16, to budú mať ešte horšie. Lebo aj ja zdokonaľujem svoje metódy:D:D.
stonka
03.08.09,10:44
Ja som striktne proti. V žiadnom prípade by som svoju dcéru vo veku 16 rokov nepustila na festival 400 km od domu. V tomto veku som ju nepustila ani na chatu so spolužiakmi, iba ak v noci príde domov. Síce sa dula, jedovala. Dnes má 19 a súhlasne pokyvuje hlavou. Je to zvláštne, keď si vytrpíte to zúrenie puberty a v konečnom dôsledku za pár rokov dostanete zapravdu. Nikdy nemeškala, a ak sa oneskorila, tak zavolala.
Veľa sa tu píše o dôvere, ale 16 je vek aj na poriadnu kontrolu. Ako sa hovorí dôveruj, ale preveruj.

Napíšem jednu príhodu: Mali sme tiež po búrlivej diskusii o spaní na chate. Mamíííí, ty mi nedôveruješ a bla,bla, bla. Pritom z diskotéky chodila až o 3,00. Volnosť aj dôveru mala. Tak sme sa nakoniec dohodli, že o 2,00 prídem pre ňu. Signál bol prezvoniť, čakala som s autom ďalej, aby som nerušila pubertálne kruhy. Všetko prebiehalo super. Keď sme prišli domov, moja prvá otázka bola:
"Pila si tam?"
"Čo si!!"
Pýtam sa ťa, či si niečo pila.
Nie.
Tak som vytiahla alkohol-tester(o ňom nvedela).
To ste mali vydieť tie oči.
Samozrejme nafúkala, aj keď minimum.
A bolo po dôvere. Veľmi dlho trvalo, kým si vydobila predchádzajúcu dôveru. A veru som dávala fúkať. Námatkovo. Ale ak čosi, vždy vyšla s pravdou von.
Aj tak sa pestuje dôvera. Dnes sa na tom poriadne smeje. Vraj to bol najstrašnejší zážitok:---, ktorý ju strašne mrzel a najradšej by bola vrátila čas.;) Tie dve pubertiačky čo sa dostávajú do veku 16, to budú mať ešte horšie. Lebo aj ja zdokonaľujem svoje metódy:D:D.
Jasne:) Vravi sa, DOVERUJ, ale PREVERUJ;)
zajko51
03.08.09,10:57
Kazu to vyriešila jednoducho,prísne a nekompromisne...;):):rolleyes:
Súhlasím s Kazu, i keď je dnešná doba veľmi iná ako tá v ktorej som vyrastala ja, v žiadnom prípade by som 16 ročné dievča nepustila tak ďaleko od domu. Dnes sa všeličo stáva miznú mladí ľudia a niekedy nikto nezistí kde sa ten človek stratil-kde je.Zároveň Vás chcem poprosit keby mi niekto vysvetlil ako mám urobit súhlas, ja som myšou klikla na súhlas ten odišiel moj súhlas bol,ale oproti je napísané zrušit súhlas už sa mi to stalo viackrát a
nechc em niekomu zle urobiť. je to síce mimo tému.Ďakujem.
stonka
03.08.09,11:13
Zároveň Vás chcem poprosit keby mi niekto vysvetlil ako mám urobit súhlas, ja som myšou klikla na súhlas ten odišiel moj súhlas bol,ale oproti je napísané zrušit súhlas už sa mi to stalo viackrát a
nechc em niekomu zle urobiť. je to síce mimo tému.Ďakujem.
Ak kliknes v prispevku vpravo dole-suhlasim, udelis uz tomu prispevku suhlas a naskoci ti tam pod prispevkom lista, kde mas aj vlavo volbu-zrusit suhlas. ak to odkliknes, tak suhlas zrusis. Takym sposobom sa mozes vratit kedykolvek k prispevkom, kde si udelila suhlas a suhlas zrusit.
zajko51
03.08.09,11:15
Až teraz som si prečítala príspevok účtovník 007, klobúk dole tak to si tromfla aj mňa. Ja som bola prísna mama/napriek tomu že už mám dospele a vydaté deti/ ešte ma to niekedy podrží,ale ja som sa mojich detí na pitie alkoholických nápojov nepýtala,lebo to by som bola hneď zbadala bez pýtania a výhodu som mala že nepili to som vedela na 1OO percent ja som sa bála o drogy. Bolo aj u nás zaužívané,že deti museli prísť domov na určitú hodinu a žiadne prespávanie po chatách. Som rada že už je potom,pretože keby som mala puberťákov v dnešnej dobe tak by som predčasne ošedivela. Ešte by ma zaujímalo, či aj otcovia sa tak trápia kde majú v noci deti, česť výnimkám.
Blankake
03.08.09,11:25
Ja som striktne proti. V žiadnom prípade by som svoju dcéru vo veku 16 rokov nepustila na festival 400 km od domu. V tomto veku som ju nepustila ani na chatu so spolužiakmi, iba ak v noci príde domov. Síce sa dula, jedovala. Dnes má 19 a súhlasne pokyvuje hlavou. Je to zvláštne, keď si vytrpíte to zúrenie puberty a v konečnom dôsledku za pár rokov dostanete zapravdu. Nikdy nemeškala, a ak sa oneskorila, tak zavolala.
Veľa sa tu píše o dôvere, ale 16 je vek aj na poriadnu kontrolu. Ako sa hovorí, dôveruj, ale preveruj.

Moja mama bola tiež takáto prísna. Musela som byť doma načas, ak som meškala 5 minút, už vyvolávala kamoške, či som ešte u nich. Na žiadne chaty som nemohla chodiť (až po stužkovej ma raz pustila), na žiadne návštevy ku kamoškám, ak nemali doma rodičov... tiež som sa zdúvala, urážala a nenávidela to.
Preto sa snažím toto všetko nerobiť svojim deťom, ale sú určité hranice... a nedovoľujem im úplne všetko - všetko má svoj čas.
účtovník 007
03.08.09,11:43
Moja mama bola tiež takáto prísna. Musela som byť doma načas, ak som meškala 5 minút, už vyvolávala kamoške, či som ešte u nich. Na žiadne chaty som nemohla chodiť (až po stužkovej ma raz pustila), na žiadne návštevy ku kamoškám, ak nemali doma rodičov... tiež som sa zdúvala, urážala a nenávidela to.
Preto sa snažím toto všetko nerobiť svojim deťom, ale sú určité hranice... a nedovoľujem im úplne všetko - všetko má svoj čas.


Ja by som to nenazvala prísnosťou, ale pre každý vek je niečo iné vhodné. A pre 16 -tku je vhodná kontrola a určité mantinely. Mala voľnosť, dôveru...Napriek tomu bolo pre mňa nemysliteľné, aby v 16-tich nespala doma. Aj keď až od 3,00, ale doma. Pocit, že som bez rodičov a skoro dospelý, robí s človekom divy.:D Samozrejme v 18-tich sme sa už rozprávali inak. Mám s dcérami výborný vzťah, som pre ne kamarátka, dôverníčka, ale niekedy treba, aby pocitili, že ja som mama. A ako ja tvrdím, u nás je demokracia, ale jej hranice určujem ja.:D
Onko
03.08.09,16:40
18-30 NEMOžE BYŤ???

:D Môže, len či by som mal tú správnu autoritu v prípade tej staršej než som ja :)
mona091
03.08.09,18:02
dakujem vsetkym za nazory,

uz v tom mam jasno,
a aj ked v mojom okoli prevazuje demokracia,
ja si moje mantinely budem stale drzat, a postupne, podla zrelosti ich popustat,

a vobec mi nevadi, ci sa na mna dcera durdi, pretoze viem, ze je to pre jej dobro,

btw: na diskoteky chodi casto, ja chodievam pre nu okolo 1 po polnoci, na akcie tiez chodieva, ale stale pre nu v noci pridem ja,
zo zaciatku sa jej to nepacilo, ale pochopila, ze ak chce ist, musi prijat to, ze domov ju vozim ja, a nie flakanie sa po nocakoch,

viem, ze aj ona si vyskusa/la zakazane ovocie, ale som rada, ze to mam pod kontrolou
piggos
04.08.09,17:39
dakujem vsetkym za nazory,

uz v tom mam jasno,
a aj ked v mojom okoli prevazuje demokracia,
ja si moje mantinely budem stale drzat, a postupne, podla zrelosti ich popustat,

a vobec mi nevadi, ci sa na mna dcera durdi, pretoze viem, ze je to pre jej dobro,

btw: na diskoteky chodi casto, ja chodievam pre nu okolo 1 po polnoci, na akcie tiez chodieva, ale stale pre nu v noci pridem ja,
zo zaciatku sa jej to nepacilo, ale pochopila, ze ak chce ist, musi prijat to, ze domov ju vozim ja, a nie flakanie sa po nocakoch,

viem, ze aj ona si vyskusa/la zakazane ovocie, ale som rada, ze to mam pod kontrolou

si dobrá a zodpovedná matka..aj ked sa na teba tvoja dcéra tak trošku hnevá ... nevidí ...ale raz aj ona bude matkou a potom pochopí...a možno sa zachová presne tak ako teraz ty...držím palce...:)
Muška
04.08.09,18:11
Ja by som to nenazvala prísnosťou,...
Bobo,
naše deti to majú ozaj ťažké....všetky "finty" poznáme z vlastných skúseností :D

A tento poznáte?
"Zabudol vôľ, že teľaťom bol" :)
účtovník 007
05.08.09,05:29
Bobo,
naše deti to majú ozaj ťažké....všetky "finty" poznáme z vlastných skúseností :D

A veru nepoznáme. Musela som sa vééééľa učiť.


A tento poznáte?
"Zabudol vôľ, že teľaťom bol" :)

A vôbec, Muši, nerýýýýýýp:D
Muška
05.08.09,09:53
A veru nepoznáme. Musela som sa vééééľa učiť.



A vôbec, Muši, nerýýýýýýp:D
Tak Boboooo, si ma teraz šokovala :eek:
To Ty až na "staré" kolená tak vyvádzaš? :D
Bionda
05.08.09,10:06
Ach jaj, aj tá moja 17-tka je občas ako z divých vajec :D len ja sa krotím, že ešte raz ma to čaká :D pri tej menšej :D...
ALe musím povedať, že tá staršia - zatiaľ len prilbu na hlavu by potrebovala, aby si hu... nenabila :D
Inak je spoľahlivá, zo školy trieli hneď domov učí sa - až som v tichom úžase- nič nehovorím, len býva hluchá, urážlivá, orazená a drzá ! Nuž ale nechce sa mi zdať :D mi sme také určite neboli :eek: :D :D