m412
01.08.09,10:27
Zaujíma ma , či pri požiadaní o peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov ŤZP sa okrem plného invalidného dôchodku započítava do príjmu aj renta (strata na zárobku spôsobená dopravnou nehodou).

Ďakujem.
Xanti
01.08.09,08:35
Netreba hned zadávať novú tému totožnú s predošlou, stačí posunúť ak nikto neodpovedal ....
http://www.porada.sk/t116925-penazny-prispevok-na-kompenzaciu-tzp.html
m412
01.08.09,08:38
možeš mi povedať co máš na mysli tym posunut?
A ako to treba urobit?
Xanti
01.08.09,08:39
len na pôvodný príspevok napíšeš

"posúvam"

... dostane sa hore a možno si ho niekto všimne kto vie odpoveď ... :D
m412
01.08.09,08:44
OK, dakujem za info
Xanti
01.08.09,08:48
No pozrela som si papiere čo odo mňa vyžadovali pri dožiadaní.
Takže to vypisujem :

Doložiť všetky príjmy, ktoré sa vás týkajú
1. čistý príjem zo závislej činnosti - n estačí ročné zúčtovanie dane
2. čistý príjem zo SZČO - iba v prípade danového priznania - potvrdený príjem DU
3. nemocenské dávky - aj zo soc. poisťovne
4. dávka v nezamestnanosti
5. potvrdenie o evidencii na UPSVaR
6. dávka v hmotnej núdzi
7. dôchodok ( potvrdenie SP o celkovej výške vyplatených dávok dôchodkového poistenia za predošlý rok )
8. rodičovský príspevok
9. výživné
10. príjmy z nájmu a prenájmu
11. peňažný príspevok na opatrovanie
12. štipendium študenta v doktorandskom študijnom programe v dennej forme
13. iné príjmy

Čiže ako tak kuk do toho tak aj tá úrazová renta sa bude započítavať do príjmu , zrejme ako iný príjem.
Tieto príjmy sa pri kompenzáciach ŤZP dokladujú každý rok.
m412
03.08.09,18:28
Ešte by ma zaujímalo akú sumu príjmov nesmiem prekročiť aby som mala nárok na peňažný príspevok ŤZP, pokiaľ máš o tom prehľad.
Ďakujem
Xanti
03.08.09,18:34
Joj nepoviem Ti presne je to suma okolo 16000 sk na osobu v domácnosti, ktorej sa to týka.
Ak berie príspevky rodič, a má nezaopatrené 2 deti tak sa zráta príjem rodičov, a vydelí sa počtom osôb. Teda 4.
Ak je to jednotlivec tak sa berie len jeho príjem samostatne.
buchač
03.08.09,18:47
Zaujíma ma , či pri požiadaní o peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov ŤZP sa okrem plného invalidného dôchodku započítava do príjmu aj renta (strata na zárobku spôsobená dopravnou nehodou).

Ďakujem.

Započítava sa všetko ...

a

neposkytuje sa príspevok

občanovi s ŤZP, ktorého príjem presiahol dvojnásobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, t.j. v súčasnosti 9 460,-Sk



Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov (§ 64 zákona)

Občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorý je podľa posudku odkázaný na kompenzáciu zvýšených výdavkov, možno poskytnúť peňažný príspevok na zvýšené výdavky

• na diétne stravovanie súvisiace:

1. s hygienou alebo s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia,
2. so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla,
3. so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom.

Kompenzácia na každé zvýšenie horeuvedených výdavkov sa posudzuje samostatne.

Výška peňažného príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie je mesačne:

• 1 000 Sk pre choroby a poruchy uvedené v prvej skupine (podľa prílohy č. 13 zákona),
• 500 Sk pre choroby a poruchy uvedené v druhej skupine (podľa prílohy č. 13 zákona),
• 300 Sk pre choroby a poruchy uvedené v tretej skupine (podľa prílohy č. 13 zákona).

Peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov na diétne stravovanie nemožno poskytnúť občanovi, ktorému sa poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb celoročne. To neplatí, ak sa občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím poskytuje starostlivosť v zariadení sociálnych služieb prechodne a na určitý čas, najviac na 30 dní.

Výška peňažného príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich s hygienou alebo s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia je 500 Sk.

Výška peňažného príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so zabezpečením prevádzky osobného motorového vozidla je 900 Sk. Tento príspevok možno poskytnúť občanovi s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorý je odkázaný na individuálnu prepravu osobným motorovým vozidlom a ktorý:

a) je vlastníkom alebo držiteľom osobného motorového vozidla alebo
b) nie je vlastníkom alebo držiteľom osobného motorového vozidla, ale jeho prepravu zabezpečuje fyzická osoba, ktorá nemá oprávnenie na vykonávanie prepravy.

Všetky horeuvedené príspevky sa poskytujú mesačne.

Výška peňažného príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov súvisiacich so starostlivosťou o psa so špeciálnym výcvikom je 1 200 Sk.

Peňažný príspevok na zvýšené výdavky sa neposkytuje, ak príjem občana s ťažkým zdravotným postihnutím presiahol dvojnásobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu.



Poprípade aj na

http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/E4C33517E3CCB265C125711500497013?OpenDocument
Xanti
03.08.09,18:54
Započítava sa všetko ...

a

neposkytuje sa príspevok

občanovi s ŤZP, ktorého príjem presiahol dvojnásobok sumy životného minima pre plnoletú fyzickú osobu, t.j. v súčasnosti 9 460,-Sk




Poprípade aj na

http://www.upsvar.sk/rsi/rsi.nsf/0/E4C33517E3CCB265C125711500497013?OpenDocument Buchač nesúhlasím,
poberám príspevok od UP na kompenzáciu a som si myslela, že mi nevýjde, no vyšiel lebo zvýšili hranicu a pamätám si práve tú sumu cca 16 000 sk okolo lebo tak mi hovorili na UP. Ked som dokladovala príjem za rok 2008.
ondrejvla
03.08.09,19:21
Buchač nesúhlasím,
poberám príspevok od UP na kompenzáciu a som si myslela, že mi nevýjde, no vyšiel lebo zvýšili hranicu a pamätám si práve tú sumu cca 16 000 sk okolo lebo tak mi hovorili na UP. Ked som dokladovala príjem za rok 2008.

Pri dokladovaní príjmov za rok 2008 bolo ŽM platné od 1.7.2009, pre rok 2010 bude platné ŽM platné od 1.7.2009:
Životné minimum plnoletá FO 185,19 €
Ďalšia spoločne posudzovaná plnoletá FO 129,18 €
Životné minimum dieťa 84,52 €
Pri posudzovaní nároku pre rok 2008 je platná suma ŽM schválená od 1.7.2008, teda uchádzač o príspevok nesmie prekročiť dvojnásobok ŽM. Spočítaj si príjmy včítane dôchodku, ktorý musíš mať potvrdený SP a zistíš, či máš nárok.
Xanti
03.08.09,19:41
Pri dokladovaní príjmov za rok 2008 bolo ŽM platné od 1.7.2009, pre rok 2010 bude platné ŽM platné od 1.7.2009:
Životné minimum plnoletá FO 185,19 €
Ďalšia spoločne posudzovaná plnoletá FO 129,18 €
Životné minimum dieťa 84,52 €
Pri posudzovaní nároku pre rok 2008 je platná suma ŽM schválená od 1.7.2008, teda uchádzač o príspevok nesmie prekročiť dvojnásobok ŽM. Spočítaj si príjmy včítane dôchodku, ktorý musíš mať potvrdený SP a zistíš, či máš nárok. No nesúhlasím,
nemáš pravdu. Zákon sa menil


Peňažné príspevky na kompenzáciu


Dňa 1. januára 2009 nadobudol účinnosť zákon č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o peňažných príspevkoch na kompenzáciu“), ktorý nanovo upravuje právne vzťahy pri poskytovaní peňažných príspevkov na kompenzáciu a v celom rozsahu nahradil zákon č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci v znení neskorších predpisov.


Zásadné zmeny vyplývajúce z novej právnej úpravy


zavádza sa valorizačný mechanizmus opakovaných peňažných príspevkov na kompenzáciu tak, že výška týchto príspevkov je vyjadrená v percentách zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu, t.j. bude sa vždy od 1. júla zvyšovať,
peňažný príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov možno poskytovať fyzickej osobe s ŤZP, ak jej príjem nie je vyšší ako trojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom (v zmysle zákona o sociálnej pomoci to bol dvojnásobok sumy životného minima),

toľko výcuc... zvyšok v prílohe :D
Xanti
03.08.09,19:52
Joj nepoviem Ti presne je to suma okolo 16000 sk na osobu v domácnosti, ktorej sa to týka.
Ak berie príspevky rodič, a má nezaopatrené 2 deti tak sa zráta príjem rodičov, a vydelí sa počtom osôb. Teda 4.
Ak je to jednotlivec tak sa berie len jeho príjem samostatne. A keď u seba zrátam 3xživ. minimum = 3x185,16 = 555,48 € a to je tých spomínaných okolo 16000 sk ... presne ...16734 Sk :D
ondrejvla
03.08.09,19:53
No nesúhlasím,
nemáš pravdu. Zákon sa menil
toľko výcuc... zvyšok v prílohe :D

Vôbec mi nevadí, že som sa pomýlila, už som opravila, ale tá radosť, že to bude trojnásobok:)
Ďakujem za opravu.
Xanti
03.08.09,19:54
Vôbec mi nevadí, že som sa pomýlila, už som opravila, ale tá radosť, že to bude trojnásobok:)
Ďakujem za opravu. Naozaj nemáš začo, mala som len čiastkové info. A ty a buchač ste ma donútili vyhľadať ako to naozaj je. V podstate mňa tak presná suma nezaujímala, vedela som približnú. :D
m412
05.08.09,14:55
Ďakujem za web.str., našla som na nej to čo som potrebovala vedieť.
m412
05.08.09,15:03
Ďakujem Vám pekne priatelia :-)