maturantka
07.08.05,21:00
Zamestnanec má dobu určitú od 1. 5. 2005 do doby ukončenia prác (zamestnávateľ bližšie nešpecifikoval - ide o sezónne práce). V máji, júni i júli zarobil brutto mes. mzdu 6500,--. Od 1. 8. 05 je na PN - vraj dlhodobejšia záležitosť.

a/ ako vypočítam výšku náhrady za prvých 10 dní?

b/ počítajú sa kalendárne dni - t. j. náhrada patrí za 1. až 10. 8. 2005?

c/ táto náhrada je súčasťou hrubej mzdy? - do ktorého stĺpca v PD ju zaúčtujem - klasicky ako mzdu?

d/ ako je to s dokumentáciou? Zamestnanec doniesol PN-ku od lekára - tú si podržím 10 dní - vyplatíme náhradu (po skončení mesiaca). Potom ako to prebieha v súvislosti so Sociálnou poisťovňou? Čo mám ja ako účtovník presne urobiť? Aj nejaké potvrdenie vystavím?

e/ v priebehu augusta skončí sezóna a tým aj pracovný pomer - môže ho šéf ukončiť, ak bude zamestnanec na PN dlhodobo?

Veľmi pekne vopred ďakujem.
ondrejvla
07.08.05,20:45
Ľudia dobrí, bola som od internetu odpojená 7 dní pre technické príčiny, som začiatočníčka a teraz mi to veľmi súri, tak by som Vás, kto viete, poprosila o také bleskové odpovede k nasledujúcemu prípadu:

Zamestnanec má dobu určitú od 1. 5. 2005 do doby ukončenia prác (zamestnávateľ bližšie nešpecifikoval - ide o sezónne práce). V máji, júni i júli zarobil brutto mes. mzdu 6500,--. Od 1. 8. 05 je na PN - vraj dlhodobejšia záležitosť.

a/ ako vypočítam výšku náhrady za prvých 10 dní?

b/ počítajú sa kalendárne dni - t. j. náhrada patrí za 1. až 10. 8. 2005?

c/ táto náhrada je súčasťou hrubej mzdy? - do ktorého stĺpca v PD ju zaúčtujem - klasicky ako mzdu?

d/ ako je to s dokumentáciou? Zamestnanec doniesol PN-ku od lekára - tú si podržím 10 dní - vyplatíme náhradu (po skončení mesiaca). Potom ako to prebieha v súvislosti so Sociálnou poisťovňou? Čo mám ja ako účtovník presne urobiť? Aj nejaké potvrdenie vystavím?

e/ v priebehu augusta skončí sezóna a tým aj pracovný pomer - môže ho šéf ukončiť, ak bude zamestnanec na PN dlhodobo?

Veľmi pekne vopred ďakujem.
- Jeho hr.príjem za 05,06,07/2005 činí 19500,- Sk : 92 kal.dní = VZ 211,957
prvé 3 dni 25% z VZ = 52,989 x 3 = 159,-
ďalšie 7 dní 55% z VZ = 116,576 x 7= 817,-Sk náhrady za nemoc mu vyplatíš 817,- Sk, platíš za kal.dni.
- PN zanesieš na SP 11.deň PN-ky, teda po 10 dňoch, ktoré preplácaš.
- v PD to zaúčtuješ ako mzdu
- Prac.zmluva bola na dobu určitú, pozri si Zák.práce!
Možno sa ešte niekto pridá, no ale neviem, keď táto otázku tu bola bez povšimnutia.
Maňaska
08.08.05,05:20
Ľudia dobrí, bola som od internetu odpojená 7 dní pre technické príčiny, som začiatočníčka a teraz mi to veľmi súri, tak by som Vás, kto viete, poprosila o také bleskové odpovede k nasledujúcemu prípadu:

Zamestnanec má dobu určitú od 1. 5. 2005 do doby ukončenia prác (zamestnávateľ bližšie nešpecifikoval - ide o sezónne práce). V máji, júni i júli zarobil brutto mes. mzdu 6500,--. Od 1. 8. 05 je na PN - vraj dlhodobejšia záležitosť.

a/ ako vypočítam výšku náhrady za prvých 10 dní?

b/ počítajú sa kalendárne dni - t. j. náhrada patrí za 1. až 10. 8. 2005?

c/ táto náhrada je súčasťou hrubej mzdy? - do ktorého stĺpca v PD ju zaúčtujem - klasicky ako mzdu?

d/ ako je to s dokumentáciou? Zamestnanec doniesol PN-ku od lekára - tú si podržím 10 dní - vyplatíme náhradu (po skončení mesiaca). Potom ako to prebieha v súvislosti so Sociálnou poisťovňou? Čo mám ja ako účtovník presne urobiť? Aj nejaké potvrdenie vystavím?

e/ v priebehu augusta skončí sezóna a tým aj pracovný pomer - môže ho šéf ukončiť, ak bude zamestnanec na PN dlhodobo?

Veľmi pekne vopred ďakujem.a - náhrada za prvých 10 dní:19500:92=211.9566
211,9566 x 3 x 25% = 158,97
211,9566 x 7 x 55% = 816,03
spolu: 975 Sk - náhrada za dočasnú práceneschopnosť

b - počítajú sa kalendárne dni

c- do hrubej mzdy na páske môže ísť, v PD to môže ísť do mzdových nákladov

d - do 3 dní od ukončenia náhrady za dočasnú prácenenschopnosť pošleš PN-ku do sociálnej poisťovne spolu s Potvrdením o príjme pre účely výpočtu nemocenských dávok. Tlačivo je na stránke SP.

e - ak je doba určitá - šéf môže takýto pracovný pomer ukončiť - aj keď zamestnanec je chorý
Jara
08.08.05,05:25
Na sociálnu poisťovňu odnesieš okrem PN-ky ten 11 deň aj potvrdenie na účely vyplácania dávok, t. z. keď len teraz nastúpil a nepracoval u Teba minulý rok tak tie mesiace ktoré robil a vypíšeš tam hrubú mzdu. Na konci mesiaca potom odnesieš ten malý lístoček, že PN trvá a potom aj ďalší mesiac dokiaľ neskončí PN. Ak má pracovnú zmluvu na dobu určitú, tak to tiež oíšeš do potvrdenia a inak pre teba platí, že pracovný pomer končí dohodnutým dňom a nevadí že bude PN. Naďalej mu bude vyplácať SP a ty už nič nemusíš, len mu dáš zápočtový list a on si môže marodiť aj rok...
maturantka
08.08.05,14:08
Ja som niekedy normálne až dojatá, že ľudia sú ochotní bez nároku na odmenu takto dobre poradiť. Ď a k u j e m .
ondrejvla
08.08.05,14:24
Ja som niekedy normálne až dojatá, že ľudia sú ochotní bez nároku na odmenu takto dobre poradiť. Ď a k u j e m .
Keď som včera tvoju otázku zbadala, už si tam nebola, preto aj odpoveď tesne pred polnocou!
maturantka
08.08.05,14:57
Vlasti, ja som si bežala prečítať reakcie ráno o 5.00, ale nedúfala som - a predsa, jedna sa našla - tvoja. To mi tak odľahčilo ráno... Ale viac ľudí tu pracuje aj počas noci - podľa tých časov čo som videla ráno.
ondrejvla
08.08.05,15:19
Vlasti, ja som si bežala prečítať reakcie ráno o 5.00, ale nedúfala som - a predsa, jedna sa našla - tvoja. To mi tak odľahčilo ráno... Ale viac ľudí tu pracuje aj počas noci - podľa tých časov čo som videla ráno.
Vtedy je doma najväčší kľud, ale neželala by som ti vidieť tú protivnú tvár ráno v zrkadle! V noci čumíme do PC, a ráno nadávame zrkadlu. Alebo to len ja?
maturantka
08.08.05,15:42
Áno, taká prebdená noc pri počítači, a stačí aj do polnoci - a všetci známi ťa ľutujú, že to máš v živote isto ťažké, keď vyzeráš tak strhane. Ozaj sa mi to stalo, keď muž dal zaviesť intertnet a ja som prežívala ten počítačový ošiaľ. Zaručený recept ako vzbudiť súcit aj u nepriateľov.
maturantka
08.08.05,16:03
Vlasti, a ty nepoznáš to pravidlo, že najhoršia fotka aká sa podarí je práve na pase? V našej rodine to funguje stopercentne. Ale aspoň sa vždy nasmejeme, keď nejaký člen rodiny po čase prinesie nový pas.
lenkak
08.08.05,16:22
To nie je len súcit, ale hrôza! To som zistila dnes, keď manžel priniesol nové pasy! Bože, tá starena na ňom, odmietam s takým pasom cestovať! Asi ho utopím, budem spať týždeň v kuse a pôjdem si vybaviť nový! Veď na tom starom pase som bola úplne iná, ale toto, to je horšie ako trestné oznámenie!
Vlasti, to si len namýšľaš, pravdepodobne sa fotky robili v ten deň keď si práve ponocovala pri Porade. Tak sa nečuduj.
lenkak
08.08.05,16:23
Vlasti, a ty nepoznáš to pravidlo, že najhoršia fotka aká sa podarí je práve na pase? V našej rodine to funguje stopercentne. Ale aspoň sa vždy nasmejeme, keď nejaký člen rodiny po čase prinesie nový pas.
Ešte to funguje aj pri Občianskom preukaze.
lenkak
08.08.05,16:46
Ale Vlasti, nad takýmto sa nerozčuľuj, mňa minule chceli vyhnať zo VšZP ževraj tam deti nepatria, ja mám presne opačný problém, a už si z toho nič nerobím.

Však už len colníci sa budú po fotke kukať, skôr si pozrú originál a ten vyzerá veľmi, veľmi super. (myslím tým Teba)
maturantka
08.08.05,18:38
Jedna moja žiačka mi hovorila, že keď ju fotili na pas, tak to malo až erotickú príchuť, policajt ju tam všelijako pózoval, chcel pokračovať aj "hore bez" - taká blondínka, 18 r., krv a mlieko. Prestal, hoci s hundraním, až keď ho dôrazne upozornila, že to už hraničí so sexuálnym obťažovaním. Tú výslednú fotku som nevidela, ale nesťažovala sa, že by tam vyzerala zle alebo unavene.
ondrejvla
09.08.05,06:58
Ale Vlasti, nad takýmto sa nerozčuľuj, mňa minule chceli vyhnať zo VšZP ževraj tam deti nepatria, ja mám presne opačný problém, a už si z toho nič nerobím.

Však už len colníci sa budú po fotke kukať, skôr si pozrú originál a ten vyzerá veľmi, veľmi super. (myslím tým Teba)
Lenka ďakujem. Ale keby si vedela, ako veľmi sa mýliš!!!
lenkak
09.08.05,09:18
Lenka ďakujem. Ale keby si vedela, ako veľmi sa mýliš!!!
Som si na 100% istá, že si moc sebakritická.
Jara
09.08.05,10:19
Môžem ťa úplne ukľudniť, Vlasti, pretože aj ja som si to myslela keď nový pas doniesol môj 19 ročný synátor. Veď si tam ako trestanec, bože kto pozrie na tvoj pas tak ťa hneď musí upodozrievať že máš nejaké nekalé úmysly. Rehotal sa ako kôň. To tie digitálne fotky sú také divné. Ty si určite v poriadku. Buď celkom kľudná.

Ja som teraz bola so starým pasom a ten colník pozeral divne, či som to ja, ale nevadí to len vlasy som mala tmavé a keďže veľmi sivejú tak už farbím na blond. Určite som sa ani nezmenila, len opeknela...
endrju
09.08.05,11:42
Super odbočka od témy. Oceňujem galériou smajlov::D:o:):p;):cool::eek:

Ale chlapov by ste tiež mali poľutovať, že v pasoch vypadajú hrozne. Najmä tí, ktorým sa kvôli pivnému mozoľu nedá pas ani zavrieť.:D
lenkak
09.08.05,11:50
Pokiaľ ešte môžu šoférovať, tak sú ešte na tom dobre.
maturantka
09.08.05,15:07
Super odbočka od témy. Oceňujem galériou smajlov::D:o:):p;):cool::eek:

Ale chlapov by ste tiež mali poľutovať, že v pasoch vypadajú hrozne. Najmä tí, ktorým sa kvôli pivnému mozoľu nedá pas ani zavrieť.:D
Žiaľ, s mojimi vedomosťami z účtovníctva sa môžem aktívne zúčastňovať len takýchto odbočiek.
lenkak
10.08.05,05:25
Lenka, nemýlim sa! Dnes bol u nás náš sused, lebo môj zlatý zaťko má narodeniny, ukázala som mu pas, tak mi doslova povedal:
- no Vlasti, ja by som radšej na žiadnu dovolenku nešiel! Veď tam vyzeráš akoby ťa vytiahli z dreveného pyžama!
No tak som dostala poklonu!
To si z Teba iba srandu robil.
JajaFabša
10.08.05,06:30
No dievčence, takto sa vypariť z témy, to dokážu len ženy. "A súcit s chorým nič?"
Ale máte pravdu, takú tolerantnosť a pochopenie pre blížneho - mzdára, účtovníka ... to sa hneď tak nevidí.;)
maturantka
11.08.05,16:28
Prosím, ja by som sa ešte rada vrátila k téme. Keď mu vyrátam tú čiastku za prvých 10 kalendárnych dní PN:

a/ dám to do kolónky "náhrady"?
b/ počítam z toho fondy?

Ďakujem mockrát.
ondrejvla
11.08.05,17:34
Prosím, ja by som sa ešte rada vrátila k téme. Keď mu vyrátam tú čiastku za prvých 10 kalendárnych dní PN:

a/ dám to do kolónky "náhrady"?
b/ počítam z toho fondy?

Ďakujem mockrát.
a) áno, náhrady
b) niééééééééééééééééééééé!!
Chudáčikovi, ešte aj z toho mála mu chceš rátať fondy? Základom pre výpočet do fondov pre neho i pre firmu je jeho hrubý príjem. Náhrady za PN nie je príjem za prácu!
maturantka
11.08.05,18:35
Tak potom tieto náhrady nejdú ani do čistej mzdy? Vieš, my máme pre žiakov taký vzorec že: HM-poi-dzp=ČM. Pozerala som výplatnú pásku, tak kam to dať?
Do položky nemocenské dávky? Robím to prvýkrát a možno aj naposledy.
lenkak
11.08.05,18:44
ČM + Náhrady za nemoc = suma na výplatu.
maturantka
11.08.05,18:49
Ďakujem, musím nad tým ešte porozmýšľať, kam to zapísať. Asi mám starú výplatnú listinu, ktorá na túto zmenu nie je pripravená.