Martinaporada
01.08.09,21:38
Ako mam postupovat buduci rok pri Rocnom zuctovani dane, ked som bola do konca maja 2009 na MD, potom som mesiac cerpala dovolenku, potom som nastupila na RD a budem na nej do konca roka 2009. Mam poziadat o zuctovanie dane mojho zamestnavatela, alebo ma moze zahrnut do ziadosti manzel? S manzelom nemame rovnaky trvaly pobyt. Co v praxi znamena osoba zijuca v spolocnej domacnosti? Mame rovnaky prechodny pobyt. Dakujm za radu.
brčko
01.08.09,19:44
Ako mam postupovat buduci rok pri Rocnom zuctovani dane, ked som bola do konca maja 2009 na MD, potom som mesiac cerpala dovolenku, potom som nastupila na RD a budem na nej do konca roka 2009. Mam poziadat o zuctovanie dane mojho zamestnavatela, alebo ma moze zahrnut do ziadosti manzel? S manzelom nemame rovnaky trvaly pobyt. Co v praxi znamena osoba zijuca v spolocnej domacnosti? Mame rovnaky prechodny pobyt. Dakujm za radu.

Ty požiadaj o ročné zúčtovanie u svojho zamestnávatela. U manžela si môžeš uplatniť len sumu nezdanitelnej čiastky zníženu o tvoju materskú za rok 2009 a zdanitelný príjem po odrátaní poistenéo za dni dovolenky (v tvojom ročnom zúčtovaní). TAkže predpokladám, ak ti bol za dni čerpania dovolenky stiahnutý preddavok na dan, tak ti bude vrátený v plnej čiastke a ešte aj u manžela bude nejaké vrátenie dane.
Martinaporada
01.08.09,20:17
Dakujem za rychlu odpoved.
Len pre istotu:
Nedojde takto, k dvojitemu uplatneniu nezdanitelnej ciastky aj u mojho zamestnavatela aj u mojho muza?
Katy a R
01.08.09,20:26
Dakujem za rychlu odpoved.
Len pre istotu:
Nedojde takto, k dvojitemu uplatneniu nezdanitelnej ciastky aj u mojho zamestnavatela aj u mojho muza?

... nie.... manžel si uplatní len rozdiel nezdaniteľnej časti a tvojho príjmu... ak teda vôbec nejaký bude..
Martinaporada
01.08.09,20:35
Asi som to zle pochopila, myslela som si, ze ked poziadam o RZD mojho zemstnavatela, tak on mi uplatni v RZD nezdanitelnu ciastku znizenu o matersku a o dan zaplatenu na preddavkoch za prijem za dovolenku, cize takto to nie?
Mozete mi to este vysvetlit, ze preco to takto nie je?
Prijem bol, mala som preplatenu dovolenku.
Katy a R
01.08.09,20:48
Asi som to zle pochopila, myslela som si, ze ked poziadam o RZD mojho zemstnavatela, tak on mi uplatni v RZD nezdanitelnu ciastku znizenu o matersku a o dan zaplatenu na preddavkoch za prijem za dovolenku, cize takto to nie?
Mozete mi to este vysvetlit, ze preco to takto nie je?
Prijem bol, mala som preplatenu dovolenku.

Sú to dve veci:
za seba sa ti bude počítať len tvoj príjem zo zamestnania ... ak si teda nemala nič iné, len tú preplatenú dovolenku .. tak budeš mať pravdepodobne preplatok
za manžela ... tam treba uviesť príjem manželky - do tohto príjmu sa v tvojom započíta preplatená dovolenka plus materská (čo vypláca SP) a mínus zaplatené poistné (ZP, SP).
Rodičovský príspevok sa do tohto príjmu neráta.
A manžel si vlastne uplatní len rozdiel medzi nezdaniteľnou časťou na manželku a príjmom manželky ..
viď § 11 Z DzP
Martinaporada
01.08.09,21:00
tak uz tomu viac rozumiem, dakujem
posledne, co ma napadlo, potvrdenie o vyplatenej materskej mi vyda SP?
potvrdenie o preplatenej dovolenke mam ziadat od zamestnavatela? (aby som ich nepoplietla, ze chcem aj RZD aj potvrdenie o prijme)
mzdarka renca
01.08.09,22:59
tak uz tomu viac rozumiem, dakujem
posledne, co ma napadlo, potvrdenie o vyplatenej materskej mi vyda SP?
potvrdenie o preplatenej dovolenke mam ziadat od zamestnavatela? (aby som ich nepoplietla, ze chcem aj RZD aj potvrdenie o prijme)

Áno, potvrdenie o výške vyplateného materského ti dá SP. Od zamestnávateľa si vypýtaš Potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o dani vybranej zrážkou z týchto príjmov a o daňovom bonuse na vyživované ...
, to všetko pre manžela. Ty požiadaš zamestnávateľa, ako ti už vyššie dievčatá poradili o RZD.
Martinaporada
02.08.09,18:04
Aby ste ma lepsie pochopili, ja som mala uz tento rok problem s RZD aj RZZP, odmietli my ho urobit, prve, ze som na materskej,a ze si ho mam urobit sama, druhe, ze som na rodicovskej, musela som pozistovat vsetky zakony a kontaktovat pravnicku, aby mi to nakoniec urobili, to iste ocakavam buduci rok, ked poziadam o RZD......
Kontrolovala som si pasku s dovolenku a bohuzial dan mi nezrazili, je mozne, ze budem este aj doplacat dan?
veronikasad
03.08.09,05:28
Aby ste ma lepsie pochopili, ja som mala uz tento rok problem s RZD aj RZZP, odmietli my ho urobit, prve, ze som na materskej,a ze si ho mam urobit sama, druhe, ze som na rodicovskej, musela som pozistovat vsetky zakony a kontaktovat pravnicku, aby mi to nakoniec urobili, to iste ocakavam buduci rok, ked poziadam o RZD......
Kontrolovala som si pasku s dovolenku a bohuzial dan mi nezrazili, je mozne, ze budem este aj doplacat dan?
zrejme máš u zamestnávaela podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov a tvoj príjem nepresiahol mesačnú nedzd. časť základu dane.
Pokial o ročné zúčtovanie dane požiadaš na predpísanom tlačive do 15.2. nasl. kal. roka, zamestnávatel nemôže tvoju žiadosť odmietnuť.
V tomto prípade ti však žiadna daň v budúcom roku nebude vrátená...
Materské a rodičovský príspevok nie je predmetom dane u daňovníka ...
zuzach
11.02.10,11:33
Ak robím daňové zamestnankyni, ktorá nastúpila v marci na materskú, mám od nej teda pýtať potvrdenie zo sociálky a dať jej do daňového aj materskú dovolenku a uplatniť jej nezdaniteľnú čiastku za celý rok, alebo tak ako bolo popísané vyššie urobiť jej danové len za mesiace čo robila a vydať jej potvrdenie pre manžela?
Timka1
11.02.10,11:35
RZD jej robíš za celý rok, avšak zdaniteľné príjmy pre ňu sú len zo závislej činnosti, NČ jej uplatníš za celý rok teda 4025,70.
Potvrdenie pre manžela jej tiež môžeš vydať, pre neho bude jej príjem zo závislej činnosti a tiež materská, uplatní si len rozdiel medzi NČ a príjmom.
zuzach
16.02.10,05:52
potvrdenie o vyplatenej materskej vydáva sociálka na požiadanie? má to nejaký presný názov?
alušik
16.02.10,06:00
Potvrdenie vydajú na počkanie a nemá to nijaký špeciálny názov. Jednoducho si vypýtajte Potvrdenie o vyplatenej výške materského za r.2009.;)