luckapastvova
02.08.09,07:19
Ahojte Poraďáci!

Mám na Vás jednu otázočku, znova:). Už som tu písala, že budem musieť ísť na rizikové tehotenstvo, nakoľko pracujem v zamestnaní, kde sa robia aj nočné smeny. Tieto nočné ma čoraz viac a viac unavujú a tak som sa rozhodla, že vydržím do konca prvého trimestra (čo bude už o chvíľu:)) a potom sa dám vypísať na rizikové. Napadlo ma ale, či chodia ženám na rizikovom kontroly, (jedná sa predsa o normálnu PN) aj vtedy, keď žena ostáva doma nie kvôli zdravotným problémom, ale kvôli tomu, že nemôže vykonávať svoje povolanie kvôli svojmu stavu a zamestnávateľ ju nedokáže preradiť na inú prácu. Myslím si, že lekári asi vpisujú do PN čas, kedy môže žena chodievať na prechádzky, ale neviem či je to tak určite. Ak viete niektorá niečo viac, bola by som rada, keby ste poučili aj mňa.
Ďakujem a prajem krásny zvyšok dňa.
JarkaL
02.08.09,05:57
Lekar môže napísať do PN aj "vychadzky neobmedzené", závisí od diagnózy.
veronikasad
02.08.09,06:43
Lucka, zamestnávatel nemá pre teba žiadnu vhodnú prácu na denné zmeny ? Lebo v prípade preradenia a z tohto dôvodu zníženia zárobku máš nárok na vyrovnávaciu dávku nem. poistenia. Nemusíš zostať na PN-ke len z toho dôvodu, že nemôžeš robiť nočné ...

http://www.porada.sk/t16136-zakon-o-socialnom-poisteni-od-01-01-2009-a.html#44
luckapastvova
02.08.09,09:55
Bohužiaľ nemá. Pracujem ako recepčná a nemôžem žiadať od kolegýň, aby mi niekoľko mesiacov brali moje nočné. Navyše mám kolegyňu, ktorá je tiež tehotná a tie nočné jej musím zväčša brávať ja a poviem vám, takých 11 nočných v mesiaci dá ozaj dosť zabrať. A náhradnú prácu nemá, už som sa pýtala, hotel je plne obsadený, čo sa týka pracovných miest. Ďakujem za rady!!!!
luckapastvova
02.08.09,09:56
A ešte som zabudla. Viac sa mi oplatí byť na rizikovom, pretože keď som si počítala PN zo zamestnania + z dobrovoľnej nemocenskej poistky, tak mám viac ako zarobím v hoteli. A momentálne potrebujeme viac peniažkov, tak to asi vymyslím takto. Ak máte ale lepšie nápady, sem s nimi.
veronikasad
02.08.09,10:34
A ešte som zabudla. Viac sa mi oplatí byť na rizikovom, pretože keď som si počítala PN zo zamestnania + z dobrovoľnej nemocenskej poistky, tak mám viac ako zarobím v hoteli. A momentálne potrebujeme viac peniažkov, tak to asi vymyslím takto. Ak máte ale lepšie nápady, sem s nimi.
Lucka, a myslíš, že ti lekár-gynekolog vypíše PN-ku aj z DNP, keď si inak zdravá a ide len o nočné ?

mimotemy v profile máš účtovníčka
luckapastvova
02.08.09,10:47
Ja som aj naďalej účtovníčka, ale pracovnú zmluvu mám ako recepčná. Domka si robím pomimo účtovníctvo, ale nikomu ani muk:).
Môj gynekológ ma chcel poslať na rizikové pri poslednej kontrole. Asi som sa zle vyjadrila, mávam dosť nízky tlak z nočných služieb. Vtedy sa mi krúti hlava, zvraciam a vždy sa tak trošku bojím, aby som niekde nespadla. Keď ale nočné nemám, cítim sa úplne v pohode, takže aj toto je jeden z dôvodov, prečo chcem ísť na rizikové. Nechcem nič zanedbať a chcem aby maličké krásne rástlo.
veronikasad
02.08.09,10:49
Ja som aj naďalej účtovníčka, ale pracovnú zmluvu mám ako recepčná. Domka si robím pomimo účtovníctvo, ale nikomu ani muk:).
Môj gynekológ ma chcel poslať na rizikové pri poslednej kontrole. Asi som sa zle vyjadrila, mávam dosť nízky tlak z nočných služieb. Vtedy sa mi krúti hlava, zvraciam a vždy sa tak trošku bojím, aby som niekde nespadla. Keď ale nočné nemám, cítim sa úplne v pohode, takže aj toto je jeden z dôvodov, prečo chcem ísť na rizikové. Nechcem nič zanedbať a chcem aby maličké krásne rástlo.
Lucka, z pracovného pomeru súhlasím, to je OK. Ja som sa pýtala na PN-ku z DNP...
luckapastvova
02.08.09,10:58
Nechápem prečo by mi ju nemal dať. Ja si platím nemocenské poistenie, aby som mala väčšiu PN a podobne. Napr. nedávno som bola chorá a vypýtala som si PN 2 kusy, pre zamestnávateľa a aj ako DNP. Lekárka mi nerobila problémy, tak si myslím, že by ani táto nemala. Je mi povinná ju vystaviť, teda aspoň si to myslím. Či ty máš iný názor? Stretla si sa s tým, že niekomu nechcel dať lekár 2 ks PN-ky?
veronikasad
02.08.09,11:05
Nechápem prečo by mi ju nemal dať. Ja si platím nemocenské poistenie, aby som mala väčšiu PN a podobne. Napr. nedávno som bola chorá a vypýtala som si PN 2 kusy, pre zamestnávateľa a aj ako DNP. Lekárka mi nerobila problémy, tak si myslím, že by ani táto nemala. Je mi povinná ju vystaviť, teda aspoň si to myslím. Či ty máš iný názor? Stretla si sa s tým, že niekomu nechcel dať lekár 2 ks PN-ky?

Reagovala som na túto vetu z tvojho prvého príspevku :

"Napadlo ma ale, či chodia ženám na rizikovom kontroly, (jedná sa predsa o normálnu PN) aj vtedy, keď žena ostáva doma nie kvôli zdravotným problémom, ale kvôli tomu, že nemôže vykonávať svoje povolanie kvôli svojmu stavu a zamestnávateľ ju nedokáže preradiť na inú prácu..."

Ak si chorá, máš nárok na nemocenské aj z DNP. Nakoniec - o vystavení PN-ky rozhoduje ošetrujúci lekár ...
luckapastvova
02.08.09,11:13
Jasnačka! Ospravedlňujem sa za mylnú informáciu. Vieš, ja sa v podstate nepovažujem za chorú, keď ma po nočných trošku motá:). Lekár mi vtedy povedal, že by bolo dobré vypísať ma, ale ja som ešte nechcela. Povedala som mu, že ak to maličkému neuškodí, že by som si ešte pochodila do práce. A on súhlasil, že sa porozprávame pri ďalšej kontrole. Keďže v práci mi moja vedúca (ona je tiež tehotná), stále dáva nočné (až na dnešný deň), rozhodla som sa, že sa už dám vypísať. Verím, že keď budem oddýchnutá, ten tlak mi nebude tak klesať, a preto som písala, že som zdravá. A máš pravdu, možno mi lekár povie, že mi prospeje chodiť do práce a tým mám tento problém vyriešený;).
Ďakujem za Tvoje rady a prečo si není niekde na kúpalisku? HMMM:rolleyes::rolleyes:
Vlado.s
02.08.09,11:50
Zapojím sa aj keď trochu inak. Ja som v Anglicku a manželka je tiež tehotná a tiež pracuje v hoteli. Tu je systém taký, že ju musia preradiť na jednoduchšiu prácu (čo aj spravili), ak by to nebolo možné, tak jej musia ponuknúť pracu na menej hodín a je na nej či to príjme alebo nie. Ak nie, tak ju musia nechať doma a platiť jej plnú mzdu. Nepotrebuje žiadnú PN... . Viem je to iná krajina, iné pravidlá, ale možno by stálo za to skúsiť zistiť, či to nie je podobné aj u nás.

A ešte jedna vec, prečo sa ty staráš o to kto bude robiť nočné... . To má poriešiť zamestnávateľ, nie ty. Ty mu dáš info, že nemôžeš robiť nočné a on sa musí postarať o to aby neohrozil teba ani tvoje dieťa. Čo je dôležitejšie? Tvoje zdravie a zdravie dieťaťa, alebo spokojné kolegyňe. Odpoveď typu nemáme ľudí nech ťa nezaujíma. To je ich problém, nie Tvoj. Ak náhodou spadneš a ohrozíš dieťa tak sa z toho zamestnávateľ nevykrúti.
Taktiež je možné, že tvoja vedúca nemá ani šajnu o tom ako postupovať v prípade tehotnej zamestnankyne, za čo je zodpovedná... . Asi jej to len treba naznačiť.
luckapastvova
03.08.09,16:31
Tak to sa mi páči. Asi sa oplatí presťahovať do Anglicka. Vieš, keby som môjmu zamestnávateľovi naznačila, že nebudem robiť nočné, pošle mi výpoveď s 2-mesačnou výpovednou lehotou. Už sa to tu stalo. On mi neumožní pracovať tu na menej hodín, bo by ma musel platiť + ešte nejakú novú recepčnú. A o tom, že nemôžem robiť nočné vie, ale nerieši to. Kolegyni predo mnou povedal, že nech ide na rizikové alebo ...... Takže vyberať sa moc nedá a naťahovať sa s ním, na to naozaj nemám náladu. Ale ďakujem Ti za radu a názor. Myslím, že bol správny. A čo sa týka mojej vedúcej. Ona je tiež tehotná a rieši seba nie mňa, vieš.
tolka
03.08.09,19:00
Mám skúsenosť s PN aj zo zamestnania aj z DNP (osobne i kamarátky) a zo SP neboli na kontrole ani raz. Vraj je "tiché pravidlo", že tehotným nechodia... Ale človek nikdy nevie. A nakoniec výška PN za to ani nestojí. Vychádzky určil lekár 2x denne po dve hodiny a tie som teda plne využívala.
A najdôležitejšie je predsa bábätko, tak byť tebou, tak sa na PN dám vypísať. Ja som mala celý čas tehu v pohode a kvôli vysokému tlaku som nakoniec išla rodiť trošku skôr.
Prajem pohodové tehotenstvo!!!
Vlado.s
03.08.09,22:59
Tak to sa mi páči. Asi sa oplatí presťahovať do Anglicka. Vieš, keby som môjmu zamestnávateľovi naznačila, že nebudem robiť nočné, pošle mi výpoveď s 2-mesačnou výpovednou lehotou. Už sa to tu stalo. On mi neumožní pracovať tu na menej hodín, bo by ma musel platiť + ešte nejakú novú recepčnú. A o tom, že nemôžem robiť nočné vie, ale nerieši to. Kolegyni predo mnou povedal, že nech ide na rizikové alebo ...... Takže vyberať sa moc nedá a naťahovať sa s ním, na to naozaj nemám náladu. Ale ďakujem Ti za radu a názor. Myslím, že bol správny. A čo sa týka mojej vedúcej. Ona je tiež tehotná a rieši seba nie mňa, vieš.

Viem, je ťažké sa s ním naťahovať, ale...

...ale práve s tým počíta, že sa nebudeš naťahovať. Ak len naznačíš, že nemôžeš robiť nočné, tak áno bude sa tváriť, že o tehotenstve nevedel, prepustí ťa a nemôžeš nič. Ale...

... ale ak mu to oznámiš písomne (s potvrdením od lekára napríklad) a hlavne mu to zašleš poštou na prevzatie oproti podpisu (kópiu si necháš samozrejme) už sa nemôže na nič vyhovárať. Svojím podpisom potvrdil, že to prevzal a teda vie o tvojom tehotenstve i o ťažkostiach ktoré ti to spôsobuje v zamestnaní a ty máš kópiu, čo si poslala. Neverím, že by si dovolil ťa prepustiť a ak áno tak každý súd by mu hneď na prvom pojednávaní nariadil ťa vziať späť (ak by si o to stála) vyplatiť ti ušlú mzdu + odškodné + trovy konania.

Tuna si to zamestnávatelia nedovolia, lebo zamestnanci sa súdia o všetko. Tu sa zo zamestancami jedná ako v rukavičkách, len aby sa nesťažovali.

U nás nie sme zvyknutí sa súdiť, lebo neveríme aby sme my ako "obyčajní" zamestanci mohli vyhrať nad "pánom" zamestnávateľom a to mnohokrát aj v prípadoch, kedy zamestnávateľ vedome ignoruje, či porušuje zákon.

Ono sa to určite zmení, ale až za niekoľko rokov. Ešte z nás stále nevyprchal prežitok komunizmu, keď sme museli "držať hubu a krok".

Týmto ti absolútne nič nevyčítam ani ťa nechcem k ničomu vyburcovať. V podstate priamo tebe sú určené len prvé tri odseky mojho príspevku a ostatné sú zovšeobecnením reality vzťahu zamestnanec - zamestnávateľ u nás na Slovensku.

Mimochodom z tvojích príspevkov vidím, že priam prekypuješ dobrou náladou a radosťou z tehotenstva, tak nech ťa to drží i naďalej a užívaj si to.
nika224
04.08.09,04:30
Čo sa týka kontroly - neviem, moja sesternica ich zažila počas rizikového tehotenstva rovno dve. :confused:
A to ju ešte pani kontrolórka poučovala, že jej lekár napísal zle vychádzky, vraj tak, ako má hodiny uvedené, ich nemôže mať... Rozum sa mi zastavoval. :o;) To bolo v Bratislave.
No kamarátke od nás z Oravy zase lekárka na jej prosbu, aby jej do PN-kového lístku vypísala aj vychádzaky, tiež povedala, že prečo to rieši, že tehotným na kontrolu nechodia, veď tehotenstvo nie je choroba...
luckapastvova
06.08.09,09:03
Ďakujem ste strašne zlatí, že ste mi napísali také vyčerpávajúce odpovede. Milý Vlado.s ďakujem za rady a ver, že som jedna z tých, ktorá by nemala problém súdiť sa zo zamestnávateľom a tiež viem, že by som vyhrala, keby sa niečo také stalo. Ale presne tak ako si napísal, som strašne šťastná, že čakám naše prvé bábätko a nechce sa mi zaťažovať tými poniektorými nepodarenými zamestnávateľmi u nás na Slovensku a riešiť ich. Chcem byť len v pohode a chcem túžobne očakávať toho drobca. Ďakujem za krásne prianie a sľubujem, že sa budem snažiť tehotenstvo si užívať. Maj sa krásne a prajem Ti samé krásne slnečné dni a aj Vám všetkým poraďákom, ktorí tu prispievate a radíte. Papapa
luckapastvova
06.08.09,09:05
UPS. Prepáč že som zabudla. A prajem krásne bábätko, hlavne nech je zdravé a nech vám robí radosť.
denne73
17.08.09,11:20
Ahojte poraďáci.Mám na vás otázku.Od septembra planujem zostať doma na rizikovom čiže pn.Mám však problém pretože v piatky mávam školu v ktorej si musím odsedieť od 8.h-16.h tak neviem čo stým,keby mi náhodou v piatok došla kontrola. lekár mi dá vychádzky, ale to len na 2.h hm?? poradíte? ďakujemDenisa
ivka70
17.08.09,11:23
Ahojte poraďáci.Mám na vás otázku.Od septembra planujem zostať doma na rizikovom čiže pn.Mám však problém pretože v piatky mávam školu v ktorej si musím odsedieť od 8.h-16.h tak neviem čo stým,keby mi náhodou v piatok došla kontrola. lekár mi dá vychádzky, ale to len na 2.h hm?? poradíte? ďakujemDenisa

Asi neporadime, bud budes na PN alebo budes chodit do skoly - oboje dokopy bez rizika z kontroly nejde.
PN by to mohla uznat aj skola, poziadaj si na zaklade rizikoveho tehotenstva o individualny studijny plan - a nemusis nikde sediet :)
lenka0410
10.10.12,09:40
Ja mám tiež takú otazocku, som tehotná a som zamestnaná ako čašníčka v reštaurácii kde je aj bar a fajčí sa tam. Robím krátky a dlhý týždeň, a za deň mám aj 15 hodín. Chcem poprosiť o radu čo mám robiť, keď šéfka mi povedala že mi nevie prispôsobiť prácu keďže som tehotná. Chcem ďalej pracovať ale asi to nebude možné..poradíte mi?
myara
10.10.12,09:46
Ja mám tiež takú otazocku, som tehotná a som zamestnaná ako čašníčka v reštaurácii kde je aj bar a fajčí sa tam. Robím krátky a dlhý týždeň, a za deň mám aj 15 hodín. Chcem poprosiť o radu čo mám robiť, keď šéfka mi povedala že mi nevie prispôsobiť prácu keďže som tehotná. Chcem ďalej pracovať ale asi to nebude možné..poradíte mi?

ZP §162
(1) Ak tehotná žena vykonáva prácu, ktorá je tehotným ženám zakázaná alebo ktorá podľa lekárskeho posudku ohrozuje jej tehotenstvo, je zamestnávateľ povinný vykonať dočasnú úpravu pracovných podmienok.

(2) Ak úprava pracovných podmienok podľa odseku 1 nie je možná, zamestnávateľ ženu preradí dočasne na prácu, ktorá je pre ňu vhodná a pri ktorej môže dosahovať rovnaký zárobok ako pri doterajšej práci v rámci pracovnej zmluvy, a ak to nie je možné, preradí ju po dohode s ňou aj na prácu iného druhu.

(3) Ak dosahuje žena pri práci, na ktorú bola preradená bez svojho zavinenia, nižší zárobok ako pri doterajšej práci, poskytuje sa jej na vyrovnanie tohto rozdielu vyrovnávací príspevok v tehotenstve a v materstve podľa osobitného predpisu.

(4) Ak nemožno tehotnú ženu preradiť na pracovné miesto s dennou prácou alebo na inú vhodnú prácu, zamestnávateľ je povinný poskytnúť jej pracovné voľno s náhradou mzdy.

(5) Ustanovenia odsekov 1 až 4 platia rovnako o matke do konca deviateho mesiaca po pôrode a o dojčiacej žene.
lenka0410
12.10.12,04:50
Môžem sa opýtať v akej výške je povinný uhradiť zamestnávateľ mzdu za pracovné voľno keď nemá pre mňa inú vyhovujúcu pracovnú pozíciu?
myara
12.10.12,04:56
Môžem sa opýtať v akej výške je povinný uhradiť zamestnávateľ mzdu za pracovné voľno keď nemá pre mňa inú vyhovujúcu pracovnú pozíciu?

nahrada mzdy musi byt v rovnakej vyske ako by bola mzda, keby si pracovala