stevo79
07.08.05,23:18
Ahoj všetkým .

1. Potreboval by som vedieť či existuje nejaká zákonná možnosť aby človek pracoval u jedného zamestnávateľa aj na dohodu aj na trvalý pracovný pomer. Podľa mňa to možné nie je , ale ja tak bohužiaľ pracujem a zamestnávateľ tvrdí že je to tak v poriadku a účtovníčka to rozpisuje správne.

2. Dá sa zistiť či sa za mňa normálne platia sociálne dávky.

Ďakujem.
Paula
08.08.05,00:34
Ahoj všetkým .

1. Potreboval by som vedieť či existuje nejaká zákonná možnosť aby človek pracoval u jedného zamestnávateľa aj na dohodu aj na trvalý pracovný pomer. Podľa mňa to možné nie je , ale ja tak bohužiaľ pracujem a zamestnávateľ tvrdí že je to tak v poriadku a účtovníčka to rozpisuje správne.

2. Dá sa zistiť či sa za mňa normálne platia sociálne dávky.

Ďakujem.1.Zamestnávateľ má pravdu, ak práca, ktorú vykonávaš pre neho na dohodu nie je zároveň prácou, ktorú máš v náplni práce ako zamestnanec. Táto dohoda by mala byť viacmenej výnimočná a jednorázová.
2. Nevidím problém zistiť si odvody sociálneho a zdravotného poistenia na príslušných pobočkách poisťovní.
stevo79
11.08.05,02:42
Pracujeme v nepretržitej prevádzke na 12 hodinové zmeny. Keďže sme len traja , tak pracuje systémom - denná - nočná - voľno. Mesačne potom máme aj 240 hodín. Normálne máme vyplatených 160 hodín a tých 80 je na dohodu, ktorú podpisujeme vždy až pri preberaní výplaty.

Pritom na všetky hodiny sú počítané jednou sumou tzn. žiadne príplatky za prácu nadčas, sviatky atď. V pracovnej zmluve mám uvedené že mám fixný plat. Podľa mňa to v poriadku nieje.

Ešte by som chcel vedieť ako je to z dovolenkou. vraj ju musíme nahlásiť aspoň mesiac dopredu. Nahlásil som dva dni 3 týždne dopredu a vraj som ju zahlásil neskoro takže nič. Problém je v tom že ma nemá kto zastupovať keďže sme len traja. ako mám postupovať?
brm
11.08.05,05:01
stevo, feudalizmus už tuším zrušili...celé je to hm, slušne povedané ...podľa mojej skromnej mienky riešením by bol hodinový plat...to čo odrobite navyše sa dá potom riadne vyrátať a hodiť do odmien...ani to síce nie je čisté, ale nie je to taká zlodejina voči vám a štátu...a s tou dovolenkou tiež radšej nekomentujem...
Luba2
11.08.05,07:15
Pracujeme v nepretržitej prevádzke na 12 hodinové zmeny. Keďže sme len traja , tak pracuje systémom - denná - nočná - voľno. Mesačne potom máme aj 240 hodín. Normálne máme vyplatených 160 hodín a tých 80 je na dohodu, ktorú podpisujeme vždy až pri preberaní výplaty.ffice:office" />

Pritom na všetky hodiny sú počítané jednou sumou tzn. žiadne príplatky za prácu nadčas, sviatky atď. V pracovnej zmluve mám uvedené že mám fixný plat. Podľa mňa to v poriadku nieje.

Ešte by som chcel vedieť ako je to z dovolenkou. vraj ju musíme nahlásiť aspoň mesiac dopredu. Nahlásil som dva dni 3 týždne dopredu a vraj som ju zahlásil neskoro takže nič. Problém je v tom že ma nemá kto zastupovať keďže sme len traja. ako mám postupovať?
V takomto prípade menáš inú možnosť, buď len pracovať a byť ticho, alebo sa vzoprieť a nesúhlasiť s ničím. Lebo podľa toho čo píšeš, tak v súlade so zákonom nie je skoro nič. Ale to by bolo dobre, aby ste sa vzopreli všetci traja, za jedného sa niekedy nájde náhrada veľmi rýchlo. A čo tak pozvať na kontrolu inšpektorát práce?
stevo79
15.08.05,07:47
Bol som si celkom istý že to v poriadku nie je. Chcel by som vediet či v tomto prípade môžem dať okamžitú výpoveď - keďže mi neplatí sviatky, nedele a príplatky, vpodstate mi dlží časť platu. Resp. keďže 150 nadčasových hodín so vyčerpal už vo februári možem povedať že po tých odpracovaných cca. 170 hodinách už nebudem v danom mesiaci pracovať?
Jana Motyčková
15.08.05,08:03
Okamžitú výpoveď môžeš dať len podľa §69 - z toho by mi vychádzal iba bod 1b) - zamestnávateľ nevylatil mzdu - ale to by si musel preukázať. Ale inšpektorát práce by tam mal čo robiť.
aladin
15.08.05,08:28
k tej dovolenke by som len dodal že žial zamestnavatel naraba s tvojou dovolenkou... ked ti povie že si vyberieš v maji tak si ju musis vybrat v maji... niektorý zamestnavatelia to riesia tak že daju zamestnancovi dopredu vypracovať približný plan dovoleniek... ale stale plati že vtedy to je najlepsie ak sa obe strany dohodnu.. ale ked robis za mesiac tolko hodin... tažko asi bude zamestnavatel naklonený k dohode.. ale este jedno prislovie ... na to aby existovalo vykoristovanie treba dvoch , ten co vykoristuje a ten co sa nexa... Tebe asi vyhovuje byt vykoristovaným...
stevo79
15.08.05,09:41
Dohodnuť sa snim určite nedá, resp. dá ale vyzerá to tak že on na všetko povie že to dá prerobiť a zmeniť, ale nič sa nedeje. Asi mu pomôže len ten inšpektorát .
Prave na ten paragraf som myslel.
A ako je to s nadčasmi ? Môžem po 170 povedať dosť?
Hronská Iveta
15.08.05,10:00
Dohodnuť sa snim určite nedá, resp. dá ale vyzerá to tak že on na všetko povie že to dá prerobiť a zmeniť, ale nič sa nedeje. Asi mu pomôže len ten inšpektorát .
Prave na ten paragraf som myslel.
A ako je to s nadčasmi ? Môžem po 170 povedať dosť?
Škoda slov, takže:
§85 ZP
(9) Pracovný čas zamestnanca vrátane práce nadčas je najviac 48 hodín týždenne.


§ 97 ZP

(1) Práca nadčas je práca vykonávaná zamestnancom na príkaz zamestnávateľa alebo s jeho súhlasom nad určený týždenný pracovný čas vyplývajúci z vopred určeného rozvrhnutia pracovného času a vykonávaná mimo rámca rozvrhu pracovných zmien.



(5) Prácu nadčas môže zamestnávateľ nariadiť len v prípadoch prechodnej a naliehavej zvýšenej potreby práce, alebo ak ide o verejný záujem, a to aj na čas nepretržitého odpočinku medzi dvoma zmenami, prípadne za podmienok ustanovených v § 94 ods. 2 až 4 aj na dni pracovného pokoja. Nepretržitý odpočinok medzi dvoma zmenami sa nesmie pritom skrátiť na menej ako osem hodín.



(6) Práca nadčas nesmie presiahnuť v priemere osem hodín týždenne v období najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich, ak sa zamestnávateľ so zástupcami zamestnancov nedohodne na dlhšom období, najviac však 12 mesiacov po sebe nasledujúcich.



(7) V kalendárnom roku možno nariadiť zamestnancovi prácu nadčas v rozsahu najviac 150 hodín.



(9) Rozsah a podmienky práce nadčas určí zamestnávateľ po dohode so zástupcami zamestnancov.



(10) Zamestnávateľ môže z vážnych dôvodov dohodnúť so zamestnancom výkon práce nadčas nad hranicu ustanovenú v odseku 7v rozsahu najviac 250 hodín.



§ 99 ZP

Zamestnávateľ je povinný viesť evidenciu pracovného času, práce nadčas, nočnej práce a pracovnej pohotovosti zamestnanca
stevo79
15.08.05,11:36
Dakujem pekne. Presne toto som potreboval .