Coachy
02.08.09,13:04
Dobry den,
potreboval by som poradit ohladne faktury z UK. Chcem dovazat odtial tovar, ale dodavatel posiela len na fyzicke osoby a ja to potrebujem na sro, aby som si ho mohol dat do nakladov.Nie som platca DPH. Na fakture je moje meno aj adresa firmy ale chyba nazov firmy a ico. Je mozne tam dat peciatku plus prilozeni vypis z podnikatelskeho uctu o zaplateni? Alebo ako to urobit legalnym sposobom.
Dakujem velmi pekne za rady
Lenka1979
02.08.09,11:19
Dobry den,
potreboval by som poradit ohladne faktury z UK. Chcem dovazat odtial tovar, ale dodavatel posiela len na fyzicke osoby a ja to potrebujem na sro, aby som si ho mohol dat do nakladov.Nie som platca DPH. Na fakture je moje meno aj adresa firmy ale chyba nazov firmy a ico. Je mozne tam dat peciatku plus prilozeni vypis z podnikatelskeho uctu o zaplateni? Alebo ako to urobit legalnym sposobom.
Dakujem velmi pekne za rady


Nerobila by som to takto, faktúru by som vrátila dodávateľovi do UK, jemu by som poslala výpis z OR+IČO (nie sama prikladala ku faktúre, ktorú som nevystavila), a až tak by som o tejto faktúre účtovala.
Coachy
02.08.09,11:36
Nerobila by som to takto, faktúru by som vrátila dodávateľovi do UK, jemu by som poslala výpis z OR+IČO (nie sama prikladala ku faktúre, ktorú som nevystavila), a až tak by som o tejto faktúre účtovala.

Dakujem za odpoved, ale zial takto by to neslo, pretoze oni posielaju len konecnym spotrebitelom, pretoze ak by som bol platca dph, tak by som si mohol poziadat o vratenie zaplatenej 15% dani v uk, cize potrebujem nejaky sposob bez posielanie do UK. Vsetko je platene z podnikatelskeho uctu, cize preto som chcel dat peciatku do faktury, aby bolo jasne, ze tovar je na danu firmu plus prilozeny vypis z uctu, ale neviem ci by to preslo.
veronikasad
02.08.09,11:50
Dakujem za odpoved, ale zial takto by to neslo, pretoze oni posielaju len konecnym spotrebitelom, pretoze ak by som bol platca dph, tak by som si mohol poziadat o vratenie zaplatenej 15% dani v uk, cize potrebujem nejaky sposob bez posielanie do UK. Vsetko je platene z podnikatelskeho uctu, cize preto som chcel dat peciatku do faktury, aby bolo jasne, ze tovar je na danu firmu plus prilozeny vypis z uctu, ale neviem ci by to preslo.
takto to nepôjde, bez ohľadu na to, že je to platené z podn. účtu ...
dragan.michal
02.08.09,12:03
možno to bude trochu mimo a od veci, ale berte to s rezervou. :D

Co keby si to kupovala ako obcan, zaplatila s vlastneho uctu a Ty potom predala samej sebe na s.r.o.? To by neslo?

Firma v UK - TY ako obcan - Tvoja s.r.o.

To by neslo?
marjankaj
02.08.09,12:08
možno to bude trochu mimo a od veci, ale berte to s rezervou. :D

Co keby si to kupovala ako obcan, zaplatila s vlastneho uctu a Ty potom predala samej sebe na s.r.o.? To by neslo?

Firma v UK - TY ako obcan - Tvoja s.r.o.

To by neslo?

To je návod na zrušenie živnostenských listov?

A s.r.o. nie je fyzická osoba.
dragan.michal
02.08.09,12:14
To sa tak nemoze? Ja som kedysi ked som kupoval bizuteria spravil tak. Kupil som to ako obcan a nasledne som to predal s.r.o.
veronikasad
02.08.09,12:15
To sa tak nemoze? Ja som kedysi ked som kupoval bizuteria spravil tak. Kupil som to ako obcan a nasledne som to predal s.r.o.
Ako občan si mal živnosť ?
marjankaj
02.08.09,12:19
To sa tak nemoze? Ja som kedysi ked som kupoval bizuteria spravil tak. Kupil som to ako obcan a nasledne som to predal s.r.o.

A tá s.r.o. aj mala daňovú kontrolu? Ako vyzeral doklad o nákupe?
dragan.michal
02.08.09,12:28
neviem ci mala, normalne som im to vystavil ako obcan, ze im predavam tovar. Ja som si to dal ako iny prijem do danoveho priznania a bolo
marjankaj
02.08.09,13:19
neviem ci mala, normalne som im to vystavil ako obcan, ze im predavam tovar. Ja som si to dal ako iny prijem do danoveho priznania a bolo

Opýtam sa ako veronika. Máš ako fyzická osoba živnostenský list na túto činnosť?
Coachy
02.08.09,13:28
možno to bude trochu mimo a od veci, ale berte to s rezervou. :D

Co keby si to kupovala ako obcan, zaplatila s vlastneho uctu a Ty potom predala samej sebe na s.r.o.? To by neslo?

Firma v UK - TY ako obcan - Tvoja s.r.o.

To by neslo?



Urcite neslo, kedze sa bude jednat o pravidelne faktury...islo by to len jednorazovo, prip. malokedy..kedze by sa jednalo o pravidelne rata sa to ako podnikanie a ta fyzicka osoba by musela zacat podnikat, aby mi to mohla predavat.
dragan.michal
02.08.09,13:41
Vtedy som nemal na to zivnost. Vlastne som nemal ziadnu zivnost. Bolo to len jednorazove
veronikasad
02.08.09,13:44
Urcite neslo, kedze sa bude jednat o pravidelne faktury...islo by to len jednorazovo, prip. malokedy..kedze by sa jednalo o pravidelne rata sa to ako podnikanie a ta fyzicka osoba by musela zacat podnikat, aby mi to mohla predavat.
Nepredávajú to podnikatelským subjektom, alebo len právnickým osobám ? Ak by boli vylúčené len právnické osoby a ide o opakovanú činnosť, môžeš si urobiť živnosť ako FO na predmet podnikania maloobchod a faktúrovať to svojej s.r.o. Tu ale bude asi potrebné, aby si sa stal od začiatku dobrovolným platitelom DPH - ak je platitelom DPH s.r.o., aby neprišla o nárok na odpočet DPH.
Coachy
02.08.09,17:10
Nepredávajú to podnikatelským subjektom, alebo len právnickým osobám ? Ak by boli vylúčené len právnické osoby a ide o opakovanú činnosť, môžeš si urobiť živnosť ako FO na predmet podnikania maloobchod a faktúrovať to svojej s.r.o. Tu ale bude asi potrebné, aby si sa stal od začiatku dobrovolným platitelom DPH - ak je platitelom DPH s.r.o., aby neprišla o nárok na odpočet DPH.

Predavaju to len fyzickym osobam t.j. konecny spotrebitelom. To by bol problem...neda sa to urobit nejako, aby som mohol dat aj tu fakturu bez ica do nakladov s.r.o. nie sme platcami dph...a povedala mi znama danovnicka co pracuje na danovom, ze ju zaujima len ci bola zaplatena ta suma...tak neviem
Lenka1979
02.08.09,17:28
Predavaju to len fyzickym osobam t.j. konecny spotrebitelom. To by bol problem...neda sa to urobit nejako, aby som mohol dat aj tu fakturu bez ica do nakladov s.r.o. nie sme platcami dph...a povedala mi znama danovnicka co pracuje na danovom, ze ju zaujima len ci bola zaplatena ta suma...tak neviem

Stále nerozumiem, prečo je to pre nich problém vystaviť faktúru? Oni sú kto? Podnikajú na UK? Ak áno, tým pádom vystavujú určite pravidelne nejaké FA.
Ja by som to určite takto nerobila a takú faktúru by som do účtovníctva nedala, .... jedine, že Ti príde tá pani daňovníčka osobne na kontrolu a zažmúri obe očká...:rolleyes:, keď Ti takto poradila.
Coachy
02.08.09,17:50
Stále nerozumiem, prečo je to pre nich problém vystaviť faktúru? Oni sú kto? Podnikajú na UK? Ak áno, tým pádom vystavujú určite pravidelne nejaké FA.
Ja by som to určite takto nerobila a takú faktúru by som do účtovníctva nedala, .... jedine, že Ti príde tá pani daňovníčka osobne na kontrolu a zažmúri obe očká...:rolleyes:, keď Ti takto poradila.

Oni su sportovi dodavatelia v Anglicku, preco neposkytuju tovar aj firmam to neviem, predpokladam, ze by mali problemy navyse..napr.ak by som bol platcom DPH, tak si mozem tych 15% co tam zaplatim vratit spat.
marjankaj
02.08.09,17:56
Predavaju to len fyzickym osobam t.j. konecny spotrebitelom. To by bol problem...neda sa to urobit nejako, aby som mohol dat aj tu fakturu bez ica do nakladov s.r.o. nie sme platcami dph...a povedala mi znama danovnicka co pracuje na danovom, ze ju zaujima len ci bola zaplatena ta suma...tak neviem

Pozri napr. zákon o účtovníctve.
Zodpovedá ten doklad aspoň tomuto? Je vystavený na s.r.o. alebo fyzickú osobu?

§ 10
Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.
Stefan2005
02.08.09,18:04
... dodavatel posiela len na fyzicke osoby a ja to potrebujem na sro.... ako to urobit legalnym sposobom.

Najschodnejšie to vidím tak, že by si tovar nakupoval priamo od dodavateľa tvojho dodávateľa - ten by vystavil faktúry na tvoju firmu (s.r.o, szčo)...
Tvoj dodávateľ má podľa všetkého iba oprávnenie na predaj konečnému spotrebiteľovi.
marjankaj
02.08.09,18:38
Ešte je zaujímavé, koľko toho tovaru za rok nakúpiš? Presiahne hranicu 420 000 SK 13941,45 € ?
Uľa
04.08.09,05:29
Prosím vás: som živnostník, môžem vystaviť fakturu na niečo, čo som na fakturu nekupoval? Napríklad: kamarat pre mňa niečo vyrobil, čo som používal pri svojej práci, ale teraz by som to chcel predať. Môžem vystaviť na to faktúru, pretože záujemca ma o to žiada? Alebo to radšej riešiť cez KPZ. Ďakujem
Zita5
04.08.09,05:32
Prosím vás: som živnostník, môžem vystaviť fakturu na niečo, čo som na fakturu nekupoval? Napríklad: kamarat pre mňa niečo vyrobil, čo som používal pri svojej práci, ale teraz by som to chcel predať. Môžem vystaviť na to faktúru, pretože záujemca ma o to žiada? Alebo to radšej riešiť cez KPZ. Ďakujem


Ak ste ten pracovný predmet mali v obchodnom majetku, tak ho predáte na FA , ak nie, tak doporučujem KPZ.
Uľa
04.08.09,06:20
Ďakujem za rýchlu odpoveď. Ešte sa chcem spýtať, keďže na mňa tlačí, že chce faktúru. Ja mu ju ako súkromná osoba nemôžem vystaviť?
Lianka
04.08.09,12:25
Myslim, ze Zitka Vam odpovedala dostatocne.

Vy ako zivnostnik so svojim dodavatelom - sukromnou osobou ("kamarat, ktory pre vas nieco vyrobil") uzatvorite kupno-predajnu zmluvu. Predmet kupy zaradite do svojho majetku.

Vy ako zivnostnik svojmu odberatelovi vystavite fakturu za predmet (tovar/sluzba - presne napisete, co ste pre neho vykonali, co ste mu poskytli), ktory ste mu dodali.