Bionke
08.08.05,06:49
Chcela by som sa Vás vštkých skvelých ludí spýtať, že podľa nového ZP koľko môže zamestnanec mať nadčasov a či netreba nejaké povolenie úradu práce keď má odrobené viac ako je povolené.

Ďakujem vopred.
Katka
Zita4
08.08.05,04:58
Nariadené nadčasy môžu byť 150 hodín do roka a so súhlasom zamestnanca ešte 250 hodín, t.zn. spolu za celý rok 400 hodín. Nesmieš mať v priemere za 4 mesiace viac nadčasov ako 8 hodín týždenne. Povolenie z úradu práce, soc. vecí a rodiny netreba.
Maňaska
08.08.05,05:02
Práca nadčas je v Zákonníku práce riešená v § 97.
§ 97 odst. 7 - hovorí, že zamestnancovi možno NARIADIŤ prácu nadčas v rozsahu 150 hodín.
§ 97 odst. 10 - zamestnávateľ sa môže DOHODNÚŤ na ďalších 250 hodín nadčasu.
§121 ZP rieši MZDU za prácu nadčas
Práca nadčas platí pre všetkých bez výnimky.
ilona
08.08.05,05:29
Malo by to byť tak,ako píšete,no u väčšiny súkromníkov a to hlavne v reštauračných zariadeniach sa to vôbec nedodržiava,potrebujú vyťažiť z človeka koľko sa dá a aj tak to u nás ešte nikdy nikto nebol kontrolovať a čo mi hovorila kolegyna,oni na toto mali kontrolu z úradu práce,ale žiadna pokuta za to,že ľudia majú odrobené 280 hod.mesačne.
Maňaska
08.08.05,05:32
Je to kruté a neľudské, ale na tejto stránke s tým nič neurobíme.
Jara
08.08.05,06:06
Poznám bohužiaľ aj také firmy, kde robia celé dni, teda 12-14 hodín a píše sa im 4 hodiny a dostávajú 1/2 min. mzdy. Občas im prihodí podnikateľ nejakých tisc korún hrubého aby nepovedali... Najprv som sa im divila, ale už sa nedivím, lebo na východe je to tak. Sú radi, že aspoň niečo majú, keď sociálka nevyjde, lebo presahujú nejakých 10,- sk.
andrea.k
08.08.05,06:44
Súhlasím s tým čo bolo napísané. My to riešime tak, že si akože vyčerpajú náhradné voľno a prihodí sa im voľáka korunka navyše.
gemer
09.08.05,06:14
Prajem pekný deň.
Chcela by som sa niekoho opýtať či zamestnanec musí písomne
súhlasiť s nadčasovými hodinami. V ZP je písané, že okrem
150 hodín sa zamestnávateľ a zamestnanec môžu dohodnúť...
a či táto dohoda musí byť písomná.
Ďakujem za odpoveď
Eva
Zita4
09.08.05,06:27
Myslím, že by sa ťažko dokazovalo pri kontrole, keby nebol daný písomný súhlas zamestnanca. Mal by byť založený pri evidencii čerpania nadčasov.
Janka6685
30.08.05,10:19
Ahojte.

Chcela by som sa opýtať, ako mám počítať nadčasy. Ide o nepretržitú prevádzku (stráženie parkoviska), teda norma je 37,5 hod. týždenne. Budem nadčasy počítať takto?:

- zamestnancec odrobil 168 hod. v mesiaci

37,5 hod. x 4 týždne = 150 hod.
168 hod. - 150 hod. = 18 hod.

Bude mať 18 hod. nadčasov.

Alebo musím pozerať na každý týždeň zvlášť a keď presiahne 37,5 hod. vtedy počítať nadčas? Každý týždeň odrobí iný počet hodín, teda niekedy menej inokedy viac. Ak by som počítala prvým spôsobom, dostali by na nadčasoch viac peňazí, ak by som počítala každý týždeň zvlášť, mali by menej.

Asi som to napísala dosť chaoticky...tak mi prepáčte, ale mzdy idem tento mesiac počítať prvý krát, tak to chcem mať v poriadku.

Prosím vás o radu, ako počítať nadčasy.

Ďakujem
Zita4
30.08.05,10:35
Janka, s nadčasmi je to tak, že majú byť nariadené vopred a písomne. Ak to už chceš počítať tak, ako im to vyjde, zrátaj fond pracovnej doby za mesiac a to, čo je naviac, napíš ako nariadenie práce nadčas, daj podpísať vedúcemu, ktorý tú prácu nadčas nariadil a aj zamestnancovi, že s tým súhlasil. (Súhlas zamestnanca je potrebný pri práci nadčas viac ako 150 hodín v roku.) Musíš viesť evidenciu práce nadčas. Nariadená práca nadčas môže byť najviac 150 hodín v kalend. roku a ďalších 250 hodín so súhlasom zamestnanca. Podľa Zákonníka práce § 97. Dobre si ho preštuduj. :) Príde kontrola a toto musíš mať, aj keby sekery padali. :D
Janka6685
30.08.05,10:44
Janka, s nadčasmi je to tak, že majú byť nariadené vopred a písomne. Ak to už chceš počítať tak, ako im to vyjde, zrátaj fond pracovnej doby za mesiac a to, čo je naviac, napíš ako nariadenie práce nadčas, daj podpísať vedúcemu, ktorý tú prácu nadčas nariadil a aj zamestnancovi, že s tým súhlasil. (Súhlas zamestnanca je potrebný pri práci nadčas viac ako 150 hodín v roku.) Musíš viesť evidenciu práce nadčas. Nariadená práca nadčas môže byť najviac 150 hodín v kalend. roku a ďalších 250 hodín so súhlasom zamestnanca. Podľa Zákonníka práce § 97. Dobre si ho preštuduj. :) Príde kontrola a toto musíš mať, aj keby sekery padali. :D
Každá práca nadčas sa berie ako nariadená? Neviem sa správne opýtať, ale...mne ide o to, že zamestnancom urobím klasicky rozpis smien. Robia denné aj nočné. Je to nepretržitá prevádzka, strážia parkovisko. Nie je to tak, že majú rozpis a ja im dodatočne poviem, že ešte aj vtedy a vtedy prídete do roboty.
Zita4
30.08.05,11:00
Keď robíš rozpis, vtedy už vidíš, čo bude práca nadčas, takže vypíšeš tlačivko, dáš na podpis a zapíšeš do evidencie.
Janka6685
30.08.05,11:05
Keď robíš rozpis, vtedy už vidíš, čo bude práca nadčas, takže vypíšeš tlačivko, dáš na podpis a zapíšeš do evidencie.
Ach jaj...
ešte, že som sa opýtala, lebo to by ma nenapadlo. Nemáš náhodou poruke také tlačivo a vzor tej evidencie?




Ešte raz. Takže nadčasy budem počítať tak, že zrtátam odpracované hodiny v mesiaci, odčítam 150 hod. a mám nadčasové hodiny?
Jana Motyčková
30.08.05,11:16
Janka, pri rozvrhu pracovných zmien nesmieš počítať s nadčasmi. T.j. rozvrh musí byť urobený vopred tak, že priemerný týždenný prac. čas v období najviac 4 mesiacov nepresiahne ustanovený týždenný prac. čas (37,5 hod) - pozri §87. Práca nadčas je neskôr dohodnutá, alebo nariadená práca mimo štandardného rozvrhu - §97. T.j. rozvrh zmien urobíš bez nadčasov a nadčasy nariadiš alebo dohodneš následne.
Zita4
30.08.05,11:23
Janka, tu ti priložím list na nariadenie práce nadčas, uprav si ho podľa seba. Evidenciu práce nadčas máš čiastočne vyplnenú, aby si videla, ako sa načítava v tabuľke a sledovanie je na 150 hodín, ak to bude viac, upravíš si tabuľku. ;)
Janka6685
30.08.05,11:38
Ďakujem obom za vysvetlenie a Zite za tabuľku.:)

Ale aj tak mi to nie je celkom jasné:( . To urobím rozpis smien tak, aby nemali nadčasy a potom, keďže ostane pár dní, kde nebude podľa rozpisu robiť nikto, potom tieto dni pridelím ako nadčasy? :confused:
Zita4
30.08.05,11:43
Zamestnávateľ by mal mať toľko zamestnancov, aby vykryl nepretržitú prevádzku a nemusel počítať s nadčasmi. Pri čerpaní dovoleniek a rôznych prekážok v práci aj tak treba zastupovať a vtedy by len mali byť nariadené nadčasy. Zatiaľ to musíš riešiť tak, aby si vyhovela zákonom. ;)
Janka6685
30.08.05,11:50
Zamestnávateľ by mal mať toľko zamestnancov, aby vykryl nepretržitú prevádzku a nemusel počítať s nadčasmi. Pri čerpaní dovoleniek a rôznych prekážok v práci aj tak treba zastupovať a vtedy by len mali byť nariadené nadčasy. Zatiaľ to musíš riešiť tak, aby si vyhovela zákonom. ;)
Na parkovisku, o ktorom je reč, predtým pracoval môj snúbenec (on si ho potom prenajal). Robili systémom denná, nočná, voľno, voľno...denná, nočná, voľno, voľno....Takže bežne vyšlo, že mal napr. aj 42 hod. nadčas. Robili tam štyria. Počas dovoleniek museli ťahať traja. To, že im nadčasy nepreplácali, to je druhá vec, ale tlačivo na nariadenie nadčasov nepodpisovali nikdy. A takto sa tam pracovalo skoro 11 rokov. Preto som teraz prekvapená, že sa to nedá.:eek:
jajka
30.08.05,11:50
Ja si myslím, že Ty by si mala mať taký počet zamestnancov,pri zostavovaní plánu, aby Ti pokryli potreby prevádzky na celý mesiac (pri ideálnom stave: bez PN, dovolenky,..). Nadčasy nariadiš zamestnancovi vtedy, napr. keď má pracovať v ten konkrétny deň dlhšie ako je jeho obvyklý pracovný čas, alebo keď ide do práce nad rámec svojich pracovných hodín. Tiež môžeš urobiť tak, že jeden mesiac môžu mať hodiny + a na ďalší mesiac, keď majú menej hodín odpracovaných, tak z toho použiješ do fondu prac. času.
Janka6685
30.08.05,12:35
Ja si myslím, že Ty by si mala mať taký počet zamestnancov,pri zostavovaní plánu, aby Ti pokryli potreby prevádzky na celý mesiac (pri ideálnom stave: bez PN, dovolenky,..). Nadčasy nariadiš zamestnancovi vtedy, napr. keď má pracovať v ten konkrétny deň dlhšie ako je jeho obvyklý pracovný čas, alebo keď ide do práce nad rámec svojich pracovných hodín. Tiež môžeš urobiť tak, že jeden mesiac môžu mať hodiny + a na ďalší mesiac, keď majú menej hodín odpracovaných, tak z toho použiješ do fondu prac. času.
Všetko to má logiku, ale ako som už písala vyššie, orientovala som podľa toho, ako ten podnik fungoval predtým. Asi som nemala...:(
Zuzana 14
05.09.05,10:50
Chcela by som sa spýtať, ako je to myslené, že práca nadčas nesmie presiahnúť v priemere osem hodín týždenne v období najviac 4 mesiacov ... To zrátam odrobené hodiny trebárs za 3 mesiace a vydelím počtom týždňov?
Jura
05.09.05,11:17
Áno. Podľa nového právneho stavu sa zakotvuje rozvrhové obdobie nadčasovej práce
v týždni najviac štyroch mesiacov po sebe nasledujúcich.
Zita4
05.09.05,11:18
Práca nadčas je nariadená práca nad normálny fond pracovnej doby, t.zn., že ak má zamestnanec viac nadčasov, zrátaš ich za dobu 4 mesiacov a vydelíš počtom týždňov. Alebo dáš pozor, aby v jednom týždni to nebolo viac ako 8 hodín.
zdendy
13.09.05,10:58
Na súde treba radšej mať písomný súhlas na vykonanie práce nadčas po 150 hod. a pri udelení volna za prácu nadčas treba tiež mať podchytené písomným súhlasom od pracovníka s touto jeho voľbou, pretože vtedy sa navypláca zvýhodnenie.
Janka6685
16.09.05,10:46
Ahojte.

V súvislosti s nadčasmi ma napadla ešte jedna otázka.

Zamestnanec odpracoval 168 hodín. Pracuje v nepretržitej prevádzke, takže má odpracovať 37,5 hod. týždenne. Jeho nadčas som vypočítala: 168 - (37,5*4) = 18. Teda by mal mať 18 hod. nadčasu. Bolo by to takto, keby mal každý mesiac len 4 týždne po 7 dní, teda 28 dní. Ale čo so zvyšnými dňami do 30 alebo 31. Ako mám teda správne vypočítať nadčas?

Ďakujem
Peťo
16.09.05,11:32
Pokiaľ nemate spracovaný harmonogram pre jednotlive zmeny nepretžitej prevádzky /pracovníkov/, potom použite klasický spôsob stanovenia mesačného pracovného fondu /počet prac.dni v mesiaci vč. sviatkov x 7,5 hod/ a čo bude odpracované naviac, je nadčas. Pekný deň.
Janka6685
16.09.05,12:58
Pokiaľ nemate spracovaný harmonogram pre jednotlive zmeny nepretžitej prevádzky /pracovníkov/, potom použite klasický spôsob stanovenia mesačného pracovného fondu /počet prac.dni v mesiaci vč. sviatkov x 7,5 hod/ a čo bude odpracované naviac, je nadčas. Pekný deň.
Ďakujem. Presne to som chcela počuť.:)
Janka6685
16.09.05,13:10
Musím dodať, že ak som napísala, že to som chcela počuť, myslela som to tak, že to treba počítať inak.

Môže to byť takto? Keďže zamestnanec je v nepretržitej prevádzke, má odpracovať 37,5 hod v týždni.

Môj výpočet: 37,5/7 = 5,4 * 31 = 167,4

Len neviem čo so zaokrúhľovaním.
Jana Motyčková
16.09.05,16:26
Ak to chceš robiť správne, musíš mať harmonogram ako píše Peťo. Len to, čo je odpracované navyše oproti harmonogramu je nadčas. Ak ho nemáte, netreba špekulovať, tvoj výpočet nie je korektný, tak ako nie je celkom korektný výpočet Peťa. Ale bežne sa v takom prípade používa výpočet ako napísal Peťo.
Janka6685
16.09.05,17:01
Ak to chceš robiť správne, musíš mať harmonogram ako píše Peťo. Len to, čo je odpracované navyše oproti harmonogramu je nadčas. Ak ho nemáte, netreba špekulovať, tvoj výpočet nie je korektný, tak ako nie je celkom korektný výpočet Peťa. Ale bežne sa v takom prípade používa výpočet ako napísal Peťo.
Ďakujem.

Harmonogram znamená, že musím mať napevno rozpísané služby do konca roka, alebo rovnaké na každý mesiac?
Jana Motyčková
16.09.05,17:30
Napevno. Na aké dlhé obdobie neviem, myslím že na tri mesiace, ale už sa mi dnes nechce pátrať po zákonoch. Harmonogram musí byť taký, že za obdobie najdlhšie 3 mesiace priemerný počet hodín za týždeň nesmie presiahnuť stanovený týždenný úväzok. Podrobnosti nájdeš v ZP.
Janka6685
16.09.05,20:10
Napevno. Na aké dlhé obdobie neviem, myslím že na tri mesiace, ale už sa mi dnes nechce pátrať po zákonoch. Harmonogram musí byť taký, že za obdobie najdlhšie 3 mesiace priemerný počet hodín za týždeň nesmie presiahnuť stanovený týždenný úväzok. Podrobnosti nájdeš v ZP.
Vďaka. Ja si to už nájdem. Len som nevedela, že to takto treba. Zas som o niečo múdrejšia:p .