myara
02.08.09,15:28
Prosim o radu, ktory fotak si kupit, rozmyslam nad tymito:
Canon ixus 110 IS
Canon ixus 100 IS
Olympus mju 5000
Sony DSC T90
Chcem to na bezne fotky, z dovoleniek, oslav a pod.
Dakujem
220870
02.08.09,13:44
Ja mám sony kameru a je k nej totálne posraný napalovací program.len v mongolčine.Takže treba pozerať aj na to ako tie fotky dostanete z fotáku do počítača.Naopak k foťáku Oplypus je výborný napalovací a upravovací program v Češtine.
Sused mal tiež kameru padla mu na asfalt a putovala do kontajnera.Treba sa pýtať aj na nárazuvzdornosť.
myara
02.08.09,13:45
uz mam jeden sony fotak, a pouzivam USB kabel
kero64
02.08.09,14:15
Ja som kúpil dcére Panasonic LZ8, lacný a fotky robí v celku pekné. Pokiaľ to nechceš na profi fotenie, tak je zbytočné investovať veľké peniaze. Má dobrý software v češtine, jednoduchá obsluha a čo je hlavné, je na tužkové batérie a ide do neho klasická SD alebo SDHC karta.
marko182
02.08.09,14:48
Nepoznam vsetky z tych menovanych, ale Canon IXUS 100 IS a Sony T90 patria medzi najtensie a najdrahsie ultra-kompaktne fotaky na trhu.

Pokial to naozaj chcete iba na rodinne/dovolenkove fotky, tak by som urcite isiel po niecom lacnejsom.

Co sa tyka znacky, ja osobne som dlhorocny "Canon-ista" a nadmieru spokojny.
Bionda
02.08.09,15:26
My sme dlho zvažovali ďaľší foťák - predtým sme mali olympus... muž prišiel s tým a čo takto kúpiť prvú zrkadlovku- kvalita a rýchlosť fotenia obrázkov za sebou oveľa- oveľa rýchlejší. Tiež len na amatérske použitie.
Preštudovali sme čo sme mohli a necelý pol rok máme NIKON D60- no čosi úžasné! Fotky kvalitné, momentky ako vyšité! Vrele môžem odporučiť! Len dodávatelia sú a aj ich ceny veľmi, veľmi rôzne. Rozdiely môžu byť až okolo 65eur!
Prajem dobrý výber !
myara
02.08.09,16:37
My sme dlho zvažovali ďaľší foťák - predtým sme mali olympus... muž prišiel s tým a čo takto kúpiť prvú zrkadlovku- kvalita a rýchlosť fotenia obrázkov za sebou oveľa- oveľa rýchlejší. Tiež len na amatérske použitie.
Preštudovali sme čo sme mohli a necelý pol rok máme NIKON D60- no čosi úžasné! Fotky kvalitné, momentky ako vyšité! Vrele môžem odporučiť! Len dodávatelia sú a aj ich ceny veľmi, veľmi rôzne. Rozdiely môžu byť až okolo 65eur!
Prajem dobrý výber !


Zrkadlovku urcite nechcem, hlavne kvoli velkosti a vahe...
myara
02.08.09,16:40
Nepoznam vsetky z tych menovanych, ale Canon IXUS 100 IS a Sony T90 patria medzi najtensie a najdrahsie ultra-kompaktne fotaky na trhu.

Pokial to naozaj chcete iba na rodinne/dovolenkove fotky, tak by som urcite isiel po niecom lacnejsom.

Co sa tyka znacky, ja osobne som dlhorocny "Canon-ista" a nadmieru spokojny.

osobne som naklonena tomu canonu ixus 110 IS, paci sa mi, ze je maly, lahky, jedine, co ma brzdi, ze ma len 4x opticky zoom, niekde som citala, ze cim vacsi opticky zoom, tym lepsie, na tom olympuse je 5x, a je lacnejsi, tak neviem...a ten sony, to je len tak z nudze cnost, je tam dotykovy display, co mi dost vadi
myara
02.08.09,16:41
Ja som kúpil dcére Panasonic LZ8, lacný a fotky robí v celku pekné. Pokiaľ to nechceš na profi fotenie, tak je zbytočné investovať veľké peniaze. Má dobrý software v češtine, jednoduchá obsluha a čo je hlavné, je na tužkové batérie a ide do neho klasická SD alebo SDHC karta.

urcite nechcem tuzkove baterie...aj ked sa daju zohnat vsade :)
Bionda
02.08.09,17:24
to poznám :D s tými baterkami..... teraz je to batéria a nedá sa porovnať
Na margo váhy - to nie je problém, veľkosť možno - hlavne závisí od objektívu........
trust
02.08.09,17:53
mám Sony, sú ok, ale nové Canony super fotia, len nie Olympus, tie sú o ničom
marko182
02.08.09,18:17
osobne som naklonena tomu canonu ixus 110 IS, paci sa mi, ze je maly, lahky, jedine, co ma brzdi, ze ma len 4x opticky zoom, niekde som citala, ze cim vacsi opticky zoom, tym lepsie, na tom olympuse je 5x, a je lacnejsi, tak neviem...a ten sony, to je len tak z nudze cnost, je tam dotykovy display, co mi dost vadi

Len tak narychlo som prebehol par testov na ten 110 IS a si myslim, ze ma Canon aj lepsie a lacnejsie modely na trhu.

Ale v prvom rade by bolo dobre, aby si rozmyslela, ake vlastnosti od toho fotaku ocakavas:


kvalita fotiek (viac mexapixelov sa nerovna kvalite)
kvalita videa (HD video?, moznost zoomovat pocas nahravania videa,...)
moznosti nastaveni (chces vyslovene automatiku, nech nemusis nastavovat nic alebo naopak potrebujes nastavenia ISO, clony,...)
moznosti ako makro prip. super-makro snimky
maximalny opticky zoom
stabilizacia obrazu (dost podstatne)
rychlost snimania

Je toho daleko viac, ale pokial ta nic z toho vyssie nezaujima, tak odporucam nejaky jednoduchy kompakt s kvalitnou optikou, stabilizatorom obrazu a primeranou cenou.
Braňo
02.08.09,18:34
mám Sony, sú ok, ale nové Canony super fotia, len nie Olympus, tie sú o ničom

Mám Olympus SP 560 UZ a lepší foťák som veru nemal a predtým som mal Sony.
silviaz
03.08.09,06:15
Mám Olympus SP 560 UZ a lepší foťák som veru nemal a predtým som mal Sony.

suhlasim

mali sme viacero fotakov aj Sony a Panasonic, a vsetky mali nieco ako sa hovori : je fajn ale s kompromisom.
Potom sme do firmy kupili Olympus a naozaj som s nim spokojna. Lepsi fotak sme este nemali.

pa
marko182
03.08.09,07:24
suhlasim

mali sme viacero fotakov aj Sony a Panasonic, a vsetky mali nieco ako sa hovori : je fajn ale s kompromisom.
Potom sme do firmy kupili Olympus a naozaj som s nim spokojna. Lepsi fotak sme este nemali.

pa


Znacka ma malo spolocne s tym, ci je fotak kvalitny alebo nie. Zavisi to najma od konkretneho modelu. Poznam modely od renomovanych znaciek, ktore nestoja absolutne za nic (nekvalitna optika, zle vyvazenie farieb, neostre fotky, slaba vydrz baterie, ...) a naopak niektore modely stare aj par rokov stale dokazu konkurovat najnovsim fotakom.

Takze odporucam neporovnavat znacky, ale konkretne modely jednotlivych znaciek.
Marína
03.08.09,08:00
Mám Olympus SP 560 UZ a lepší foťák som veru nemal a predtým som mal Sony.
Braňo, asi každý bude chváliť to svoje, ja zas nedám dopustiť na Canon, teraz som si kúpila Canon PowerShot SX10 IS (http://www.fotoradce.cz/fotoaparaty/canon-powershot-sx10-is-cislo1456) a na túto cenovú kategóriu spĺňa moje očakávania. Predtým som fotila tou istou značkou.
marko182
03.08.09,08:17
Braňo, asi každý bude chváliť to svoje, ja zas nedám dopustiť na Canon, teraz som si kúpila Canon PowerShot SX10 IS (http://www.fotoradce.cz/fotoaparaty/canon-powershot-sx10-is-cislo1456) a na túto cenovú kategóriu spĺňa moje očakávania. Predtým som fotila tou istou značkou.

Ja mam nieco podobne Canon PowerShot S5 IS, predtym som PowerShot S1 IS a splna absolutne vsetky moje ocakavania.
mpca
03.08.09,08:25
Ja mám olympus SP 510 uz,,, nejdem ho chváliť lebo niet za čo,,, (jedine ak tak výdrž na baterky(cca 500 záberov))...
Otec si teraz kúpil Canon PowerShot S5 IS,, je to o niečom úplne inom,,, trochu mi vadí že najdlhší čas je "len" sekunda...
btw: medzi tými canonmi (110 a 100) nieje veľký technický rozdiel...
možno len v cene,,,, vpodstate oba sú dobrá voľba...
marko182
03.08.09,08:29
Ja mám olympus SP 510 uz,,, nejdem ho chváliť lebo niet za čo,,, (jedine ak tak výdrž na baterky(cca 500 záberov))...
Otec si teraz kúpil Canon PowerShot S5 IS,, je to o niečom úplne inom,,, trochu mi vadí že najdlhší čas je "len" sekunda...
btw: medzi tými canonmi (110 a 100) nieje veľký technický rozdiel...
možno len v cene,,,, vpodstate oba sú dobrá voľba...

Tu 1-sekundovu expoziciu myslis na tom Olympuse alebo Canone? Len na mojom S5 IS mozem nastavit cas expozicie az do 15 sekund.
mpca
03.08.09,08:32
Ospravedlňujem sa myslel som to na tom canone ale je to len v tom prípade ak je zapnutá stablilizácia,,
ak je vypnutá tak má 15s,, tam som robil chybu..
marko182
03.08.09,08:46
Ospravedlňujem sa myslel som to na tom canone ale je to len v tom prípade ak je zapnutá stablilizácia,,
ak je vypnutá tak má 15s,, tam som robil chybu..

Nepozeral som manual, ale mne na displayi zobrazuje zapnutu stabilizaciu aj pri 15s expozii. Skusim potom kuknut manual, ci su tam nejake obmedzenia ;)
mpca
03.08.09,08:55
ani ja som nepozeral manual :)
Ľubomír
03.08.09,10:31
Prosim o radu, ktory fotak si kupit, rozmyslam nad tymito:
Canon ixus 110 IS
Canon ixus 100 IS
Olympus mju 5000
Sony DSC T90
Chcem to na bezne fotky, z dovoleniek, oslav a pod.
Dakujem

Ahoj.

Dobré foťaky sú Panasonic- /Lumix./ Ne bežné fotenie sú super. Mám ho 2 roky a nemôžem sa sťažovať.
trust
05.08.09,07:39
No neviem, Panasonic má dosť problém s automatickým nastavením bielej (aspoň ten lumix), a Olympus som testoval asi 5 modelov, ale pre amatéra nič moc, ani kvalita fotiek, ani nastavenie... Sony má jednoduchú automatiku a na nej sú fotky ok. Myslím modely W..., nie tie najlacnejšie. A ako vravím, nové Canony sú na tom ešte lepšie.
najag
05.08.09,09:12
Canony su na tom lepsie,.... az na opravy po zaruke.Ak si prestudujeme testy na solidnych strankach, kazdy fotoaparat ma nejaky nedostatok a ziaden nie je dokonaly v tejto cnovej relacii, takze je to vzdy kompromis, co chceme a co mozeme.