Martinaporada
02.08.09,21:09
Prosim, vedeli by ste mi poradit, odkedy by som sa mala prihlasit ako dobrovolny platca poistenia v nezamestnanosti, aby som v pripade straty zamestnania od noveho roku dostala podporu?
Aky je strop pre toto poistenie?
Na MD som od oktobra 2008, po MD som nastupila na RD. Predtym za mna firma dlhodobo platila toto poistenia, min. 8 rokov urcite. Hrozi prepustanie kvoli krize.
Dakujem.
veronikasad
03.08.09,06:33
Prosim, vedeli by ste mi poradit, odkedy by som sa mala prihlasit ako dobrovolny platca poistenia v nezamestnanosti, aby som v pripade straty zamestnania od noveho roku dostala podporu?
Aky je strop pre toto poistenie?
Na MD som od oktobra 2008, po MD som nastupila na RD. Predtym za mna firma dlhodobo platila toto poistenia, min. 8 rokov urcite. Hrozi prepustanie kvoli krize.
Dakujem.
Nástupom na rodičovskú dovolenku sa ti prerušilo poistenie v nezamestnanosti. Môžeš si ho platiť ako dobrovolne poistená osoba v nezamestnanosti. Prihlásiš sa v SP na reg. liste fyzickej osoby, nedá sa prihlásiť spätne, len ododňa doručenia prihlášky. Platí sa 2% z tebou určeného vymer. základu.
Počas poberania rodičovského príspevku alebo príspevku na starostlivosť o dieťa nemáš nárok na dávku v nezamestnanosti.
Ančika
03.08.09,11:36
Ale na to, aby bola vyplácaná podpora v nezamestnanosti je potrebné spniť určité podmienky (neviem čo všetko) ale poistné ako dobrovoľný platiteľ by si musela platiť najmenej 3 roky. Včera som čítala v dennej tlači, že je návrh na skrátenie na 2 roky. Ale to je iba návrh, či ho parlament schváli a kedy, to je ešte vo hviezdach.
Jana Motyčková
03.08.09,11:57
Na získanie podpory potrebuješ byť poistená minimálne 3 roky v posledných 4 rokoch pred požiadaním o podporu. Poistenie zo zametnania sa ti skončilo skončením materskej dovolenky, t.j. cca v apríli 2009. Ak by si chcela po skončení poberania RP poberať podporu, treba si začať platiť poistenie v nezamestnanosti najneskôr v apríli 2010 - aby nebolo prerušenie poistenia dlhśie ako rok (za predpokladu, že v zamestnaní si od apríla 2008 nemala žiadne neplatené voľno).

Keďže sa predpokladajú zmeny v tejto oblasti, treba počkať do začiatku roku 2010 a potom sa prispôsobiť s platením podla nových pravidiel.

Poznámka : ak predpokadáš, že budeš evidovaná na ÚP, je vhodné platiť poistenie v nezamestnanosti z čo najvyššej sumy, nie z minima - cca za mesiac poberania dávky sa takáto "investícia" vráti.
Martinaporada
03.08.09,21:21
takze ak dostanem vypoved, skor ako bude mat moje dieta 3 roky, narok na podporu nebudem mat?
ani v pripade, ze skoncim s poberanim rodicovskeho prispevku, tak ze oznamim, ze sa idem prihlasit ako nezamestnana?
je to totiz dost rozdiel dostavat rodicovsky prispevok a davku v nezamestnanosti s maxima, ktore som chcela platit
veronikasad
04.08.09,06:57
takze ak dostanem vypoved, skor ako bude mat moje dieta 3 roky, narok na podporu nebudem mat?
ani v pripade, ze skoncim s poberanim rodicovskeho prispevku, tak ze oznamim, ze sa idem prihlasit ako nezamestnana?
je to totiz dost rozdiel dostavat rodicovsky prispevok a davku v nezamestnanosti s maxima, ktore som chcela platit
Dávku v nezamestnanosti budeš dostávať z priemeru za posledné 3 roky poistenia, teda nielen za maxima z dobr. poistenia. Je 50 % denného vymer. základu.
Jana Motyčková
04.08.09,07:10
takze ak dostanem vypoved, skor ako bude mat moje dieta 3 roky, narok na podporu nebudem mat?
ani v pripade, ze skoncim s poberanim rodicovskeho prispevku, tak ze oznamim, ze sa idem prihlasit ako nezamestnana?
je to totiz dost rozdiel dostavat rodicovsky prispevok a davku v nezamestnanosti s maxima, ktore som chcela platit
Ak nebudeš poberať RP, môžeš sa prihlásiť na ÚP. Dávku v nezamestnanosti budeš ale poberat najviac 6 mesiacov. Zároveň evidovaný nezamestnaný ma aj určité povinnosti - hlásiť sa na ÚP, spolupracovať pri hľadaní zamestnania a pod.