comodo
02.08.09,20:17
Mam mladu broskynu ,napriek tomu, ze drevo sa mi ani nezda zdrave, asi dlho nevydrzi i zarodila, ale to co je na nej je čudo. Co myslite , je to degenerovane , je to choroba ci zle skombinovany podpnik a step ? Ma to cudny tvar i chut.
aviator
02.08.09,18:45
Poznám ju ako odrodu Belmondo. Údajne vyšľachtená v USA, aby pasovala do hamburgerov :D
Ešte dodám, že nám rodí tuším 4 roky a zdravotne je na tom podobne, ako ostatné rovnako staré broskyne. Mne chutí, je dosť sladká, mohla by byť kyslejšia.
comodo
02.08.09,19:16
Poznám ju ako odrodu Belmondo. Údajne vyšľachtená v USA, aby pasovala do Hamburgerov :D
Ešte dodám, že nám rodí tuším 4 roky a zdravotne je na tom podobne, ako ostatné rovnako staré broskyne. Mne chutí, je dosť sladká, mohla by byť kyslejšia.

No totó :eek:. Dakujem za info. Uz som myslel ze ten strom vymenim.
wabi
05.08.09,23:19
Takýchto odrôd je viac. Majú ploskaté plody. Stretol som sa s nimi po prvý krát v Taliansku. Tiež mám odrodu Belmondo aj doma. Má bielu dužinu a neveľké plody ale je fajn. Tie talianske mali žltú dužinu a niekoľkonásobne väčšie plody. Sú takéto aj nektarinky.
andreaS
08.09.09,11:43
ja som nasla taky typ broskyne nahodou na stranke "tety" Nigelly...

http://www.nigella.com/nigella-loves/NigellaLovesDetail.aspx?Id=89

nazov ma "donut peach" ;)
Julča
14.09.09,06:21
Mohli by ste mi poradiť nejaký mrazuvzdorný druh broskyne vhodný na Liptov? Prípadne by mohla byť aj mrazuvzdorná marhuľa. Najradšej kto má s nimi aj nejaké skúsenosti.
wabi
14.09.09,07:19
Nuž čo sa týka mrazuodolnosti to je len jeden problém. Oveľa horšie je, že ľudia sa o broskyne nevedia starať čo sa týka rezu - strihania a tiež ošetrovanie proti kučeravosti. Kombinácia týchto reoch činiteľov - nesprávny rez, kučeravosť a glejotok kvôli namŕzaniu broskyňový stromček bezpečne behom niekoľkých rokov zničia a stromček sa ani nestihne pokúsiť poriadne zarodiť, pretože šok z presadenia je príliš silný. Navyše väčšina škôlok štepí na mandlový alebo broskyňomandlový podpník takže do vyšších a chladnejších polôh nevhodné. Na vašom mieste by som jednoducho odložil nejaké kvôstky zo skorších Slovenských broskýň, nie dovoz z Talianska a po stratifikácii v januáry vo vlhkom pisku v pivnici potom v máji ako naklíčené vysadil na miesto kde chcete mať stromček a už nikdy nepresádzal, takto to robia aj v Kremnici v nepriatzdnivých horských podmienkach a pri dobrej opatere a vhodnej južnej polohe schované za budovami dokážu broskyne dopestovať. Ak však budete postupvať tak že si kúpite ako lajk "mrazuodolnú" broskyňu od predajcu ktorý vám to nakukal, po niekoľkých rokoch trápenia si budete musiať naďalej kupovať broskyne v obchode či na trhu...
Mám však pre vás dobrú radu! Petujte Asiminu - plody veľké 250-500g chuť ako banán s mangom. Netrúpí chorobami nerápi ju hmyz bez postrekov a vydrží bezpečne do -40. Tento nenáročný stromček je vďaka svojim voňavým a chutným plodom odsúdený na úspech a o pár rokov bude v každej záhradke! Na internete sa dočítate viac.
Julča
14.09.09,07:31
Wabi, ďakujem za rady. Presne ako si napísal aj ja som totálny amatér. Ovocný stromček idem sadiť 1x v živote. Naštudovala som si že na sever by bola vhodná broskyňa na podpníku slivky, lebo tie sú odolnejšie, ale nikde som nezistila, kde sa také niečo dá kúpiť.Ďalšia vec je že v záhrade tento strom môžem zasadiť len na severnej alebo západnej strane, takže absolútne nevhodné. Asi sa na broskyňu vykašlem.Ak sa môžem ešte opýtať, čo to je Asimina?Kde sa dá zohnať?
Za rady ďakujem.
wabi
15.09.09,05:23
Wabi, ďakujem za rady. Presne ako si napísal aj ja som totálny amatér. Ovocný stromček idem sadiť 1x v živote. Naštudovala som si že na sever by bola vhodná broskyňa na podpníku slivky, lebo tie sú odolnejšie, ale nikde som nezistila, kde sa také niečo dá kúpiť.Ďalšia vec je že v záhrade tento strom môžem zasadiť len na severnej alebo západnej strane, takže absolútne nevhodné. Asi sa na broskyňu vykašlem.Ak sa môžem ešte opýtať, čo to je Asimina?Kde sa dá zohnať?
Za rady ďakujem.

Asiminu ti vrelo odporúčam. Je to najchutnejšie ovocie ktoré sa dá u nás dopestovať v záhrade, hoci ho pozná len málo ľudí a v obchode ho nekúpiš. Chutí ako banán s trochou manga. Plody sú veľké až 0,5 kg a vydrží -40 nemá žiadnyh škodcov a teda ho netreba striekať. ale toto je iná téma preto: Dozvieš sa o nej v rubrike "menej známe ovocie a jeho pestovanie (http://www.porada.sk/t97276-menej-zname-ovocie-a-jeho-pestovanie.html)" alebo vygúgliš.
Kontakt na mňa najdeš v téme Pestovanie ovocných stromov bez chémie (http://www.porada.sk/t97451-pestovanie-ovocnych-stromov-bez-chemie.html) alebo vygúgliš pod menom Andrej Danek
deerslayer
28.12.10,17:07
Ja by som riešil: Aj asimina...aj broskyňa
wabi
09.01.11,01:49
Myslím že každé ovocie je dobré a prečo nepestovať všetky ktoré nám chutia ak je na to priestor, stromy často vyžadujú menej starostlivosti ako zelenina a najmä nemusia sa sadiť každý rok znovu...:D
Broskyne však starostlivosť jednoducho vyžadujú, považujem ich za najchúlostivejšie v našich podmienkach zo všetkých ovocných druhov. Ak sa vám vydaria aj bez väčšej starostlivosti pár rokov, nemáte ešte vyhrané ak im nedáte čo potrebujú rýchlo vás opustia alebo budú len živoriť...