mila_fliper
02.08.09,22:44
Dobry den,

chcem poprosit o radu. V dedicskom konani prechadza na mna a mojho brata majetok, ktory je v konkurznom konani. Mame vazne podozrenie, ze hodnota dlzoby ktora na nas ma prejst, nieje spravna, a dokonca si niesme isty o spravnosti celkoveho pravneho zaobchadzania exekutorky, ktora ma celu tuto situaciu uz dlhe roky na starosti. Prave prebieha dedicske konanie a aj notar, ktory ho ma na starosti je prekvapeny z celej situacie. Naznacil mi, ze by som mala ist za exekutorkou a vyziadat si vsetky dokumenty ohladom dlzoby a exekucie, jej celkovy stav, vypisy atd. Hladala som nejake informacie na internete, ale na nic ako povinnosti vydania informacii som nenasla. Potrebujem poradit, neviete niekto, ci je povinnostou exekutorky vydanie takychto informacii dedicovi dlzoby? Vlastne uz pomaly novemu dlznikovi? Potrebovala by som zistit aj nej. konkretny zakon, pripadne paragraf, kde je to popisane, aby som sa pred nou vedela nan odvolat, kedze mam podozrenie ze sa ma bude snazit odbit, ze na to nemam pravo a ze mi nic neposkytne. Rozmyslam aj nad moznostou naznacenia jej, ze si najmem pravnika na celkove presetrenie. Mozete prosim poradit?
Dakujem.
mila_fliper
03.08.09,05:48
dobry den,

este raz vas chcem poprosit o radu, je to dost surne

dakujem
Dáša_
03.08.09,05:52
V prvom rade musíš upresniť, o aký majetok ide. Bola to fyzická osoba podnikateľ a na tú je vyhlásený konkurz? Alebo je to konkurz na právnicku osobu (napíklad sro)?
Alebo niečo úplne iné?
mila_fliper
03.08.09,06:16
Bola to fyzicka osoba podnikatel a zalozila sa domom. Ten potom presiel do konkurzu, a my teraz ako dedicia by sme si tu dlzobu chceli na seba zobrat a v hodnote domu ju zacali splacat, aby sme neprisli o dom. Ide o to, ze povodne to bola vysoka suma, pricom notar zistil ze tam nieco nieje v poriadku, dlzoba presla z jednej banky na druhu, pricom platilo sa a aj uroky rastli v oboch naraz cele tie roky (pricom mali uz len v tej druhej). Takze by som si chcela od exekutorky vyziadat nej. vypisy, ako to prebiehalo, co sa splatilo, atd. Len neviem ci mam nato pravo, dopatrat sa skutocnosti, lebo takto ani netusim co by sme platili atd.
Dáša_
03.08.09,06:24
Bola to fyzicka osoba podnikatel a zalozila sa domom. Ten potom presiel do konkurzu, a my teraz ako dedicia by sme si tu dlzobu chceli na seba zobrat a v hodnote domu ju zacali splacat, aby sme neprisli o dom. Ide o to, ze povodne to bola vysoka suma, pricom notar zistil ze tam nieco nieje v poriadku, dlzoba presla z jednej banky na druhu, pricom platilo sa a aj uroky rastli v oboch naraz cele tie roky (pricom mali uz len v tej druhej). Takze by som si chcela od exekutorky vyziadat nej. vypisy, ako to prebiehalo, co sa splatilo, atd. Len neviem ci mam nato pravo, dopatrat sa skutocnosti, lebo takto ani netusim co by sme platili atd.

dom vlastnila osoba na 100%. T.j. neboli tam daľší spoluvlastníci, napriklad manžel, deti ....
tanti
03.08.09,06:26
Povinný má právo ísť na Exekútorský úrad a nahliadnuť do spisu a tak isto si vyžiadať kópie dokumentov,ale každá jedna strana je spoplatňovaná. Keďže ide o fyzickú osobu tak vy ako zákonní dediči sa stávate povinnými čo sa týka dlžôb, ale neviem povedať, že či aj keď neprebehlo dedičské konanie máte právo nahliadnuť do spisu. Na exekútorskom úrade by Vám to mali povedať.
mila_fliper
03.08.09,06:31
na 50 % ho vlastnil otec, ktory bol rucitel a ja s bratom sme dedici na jej polovicu. Notar povedal, ze by bola moznost, zobrat na seba aj ocinovi polku, a keby sme to vyplatili v hodnote domu, tak by sa on zbavil problemov a dom by nam ostal. Pre tento postup sme sa uz rozhodli lebo o dom nechceme prist, a ked to prejde na nas - dedicov, tak to zacne normalne splatkami, a neskonci to drazbou ako by to bolo keby sme sa toho vzdali. Len praveze netusim, kolko rodicia splatili, z akej sumy to povodne bolo, k comu boli vedene zrazky, ktore stahovali mesacne 10 rokov ocinovi z dochodku, a podobne. A tieto info potrebujem zistit.
Dáša_
03.08.09,06:37
na 50 % ho vlastnil otec, ktory bol rucitel a ja s bratom sme dedici na jej polovicu. Notar povedal, ze by bola moznost, zobrat na seba aj ocinovi polku, a keby sme to vyplatili v hodnote domu, tak by sa on zbavil problemov a dom by nam ostal. Pre tento postup sme sa uz rozhodli lebo o dom nechceme prist, a ked to prejde na nas - dedicov, tak to zacne normalne splatkami, a neskonci to drazbou ako by to bolo keby sme sa toho vzdali. Len praveze netusim, kolko rodicia splatili, z akej sumy to povodne bolo, k comu boli vedene zrazky, ktore stahovali mesacne 10 rokov ocinovi z dochodku, a podobne. A tieto info potrebujem zistit.

Super je to, že ste spoluvlastníci, môžete si uplatniť predkupné právo.

Ale toto je fakt komplikovaná situácia, toto je zrelé na právnika.

Od kiaľ si, ak sa smiem spýtať?
mila_fliper
03.08.09,06:45
z velkeho krtisa, ono to uz naisto pojde na nas z dedicstva, takze myslim ze predkupne pravo nebude potrebne, netusis ci je mozne si priamo od exekutorky vyziadat nejaky spis o tom vsetkom? musi to mat, a podla mna by malo by nieco take ze je povinna nam to ukazat, ked uz v tom figurujeme my ako dedicia
Dáša_
03.08.09,07:57
z velkeho krtisa, ono to uz naisto pojde na nas z dedicstva, takze myslim ze predkupne pravo nebude potrebne, netusis ci je mozne si priamo od exekutorky vyziadat nejaky spis o tom vsetkom? musi to mat, a podla mna by malo by nieco take ze je povinna nam to ukazat, ked uz v tom figurujeme my ako dedicia

vyžiadať si môžeš. Otázka, či ti vyhovie,

V každom prípade, notarovi by vyhovieť mal. Len to bude navyšovať poplatky za dedičstvo.
hanelie
03.08.09,09:51
konkrétnu výšku / a splátky /pohľadávky si zisti priamo u zdroja: t.j. od koho si osoba požičala

exekučný poriadok:

Nazeranie do spisov
§ 205

(1) Oprávnené orgány a osoby (§ 206) môžu nazerať do spisov, ktoré nie sú uložené v exekútorskom archíve, a robiť si z nich výpisy výlučne v kancelárii exekútora pod jeho dohľadom alebo pod dohľadom ním povereného zamestnanca. O nazretí do spisu sa v spise urobí záznam.

(2) Na odôvodnenú žiadosť oprávnených orgánov a osôb možno spis zaslať doporučene inému exekútorovi, v ktorého kancelárii možno doň nazrieť.

§ 206

(1) Oprávnenými orgánmi sú v rozsahu svojej pôsobnosti komora, ministerstvo, orgány činné v trestnom konaní, súdy, prokuratúra, daňové úrady, správy finančnej kontroly a katastrálne úrady.

(2) Oprávnenými osobami sú účastníci exekučného konania, ich právni nástupcovia, zástupcovia týchto osôb a znalec, ak ho príslušný orgán uvedený v odseku 1 za znalca ustanovil a uložil mu povinnosť nazrieť do spisu.

§ 207
Požičiavanie spisov

Exekútor požičia svoje spisy na odôvodnenú písomnú žiadosť orgánom uvedeným v § 206 ods. 1, ako aj znalcom za podmienok uvedených v § 206 ods. 2.

§ 208
Rekonštrukcia spisov

(1) Exekútor vykonáva rekonštrukciu spisov, ktoré boli celkom alebo sčasti zničené alebo stratené.

(2) Exekútor vyhotoví osvedčené odpisy písomností, ktoré si zapožičia od účastníkov alebo od ich právnych nástupcov, od iného exekútora, od súdu, od orgánu katastra nehnuteľností, prípadne od iného orgánu alebo od znalca. Na týchto odpisoch uvedie doložku o tom, že písomnosť sa vyhotovuje namiesto zničenej alebo stratenej listiny.

(3) Exekútor môže vykonať aj potrebné zisťovanie obsahu listiny, najmä vypočutím účastníkov, prípadne ich právnych nástupcov, a obsah listiny osvedčí zápisnicou, v ktorej uvedie všetky zistené okolnosti. V osvedčení uvedie obsah tvrdení účastníkov alebo ich právnych nástupcov o obsahu listiny.
mila_fliper
10.08.09,20:07
ahojte,

takze navstevu u exekutora sme absolvovali, nahliadnutie do spisu dovolili len ocinovi a to za hodinovy poplatok. Mne ako dedicovi dlzoby po maminke nie, takze netusim o situacii zadlzenia atd. skoro nic. Ocino sa v tom pravdaze vobec nevyzna. Chcem sa opytat, nepoznate niekto, alebo nemate niekto skusenosti s pravnikom, ktory sa dobre vyzna v oblasti exekucneho prava a zaroven aj cena je priatelna? Chcem dat presetrit celu nasu situaciu, aktualnu a aj minule kroky exekutora, nech netapem ako mucha v mlieku. Dakujem.
marvo
23.08.09,15:36
ak môzem poradiť, dajte vyzvať pre istotu aj inych veritelov, notarka to spise vy podpisete a vyvesi na sude ak sa neprihlasia tak uz neskôr nemôzu ziadať pohladavky